Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-06-26 10:27
Jeśli uzyskiwał Pan wynagrodzenie przynajmniej minimalne to, spełnia Pan warunek uzyskania zasiłku dla bezrobotnych- chodzi o ogólny warunek z art. 71, ust. Ustawy o promocji zatrudnienia, czyli posiadanie w ciągu ostatnich 18 miesięcy min. 365 dni (bez wymogu ciągłości) ubezpieczenia od przynajmniej płacy minimalnej. Czyli wystarczą te 3 miesiące z obecnego zatrudnienia i 9 ostatnich z poprzedniego. U. bezpłatny nie stanowi wtedy przeszkody.

Natomiast niestety nie uzyska Pan świadczenia przedemerytalnego po 6 miesiącach zasiłku dla bezrobotnych.

Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych oprócz warunków wiekowych i stażu ubezpieczeniowego ( które Pan spełnia ) wymaga min. 6 miesięcy zatrudnienia u pracodawcy, który zwalnia.

I jak to w Polsce- zgodnie z przepisami prawa pracy- w czasie u. bezpłatnego zatrudnienie formalnie trwa, nie jest świadczona praca, nie ma wynagrodzenia.

Ale ZUS w swoich interpretacjach i praktyce u. bezpłatnego za zatrudnienie nie uważa, bo nie nie ma w jego czasie ani u. społecznego ani świadczenia ZUS ( zasiłku ). Więc w tym świetle nie był Pan zatrudniony min. 6 miesięcy u ostatniego pracodawcy.

Czyli musiałby się Pan z Zakładem sądzić, tj. odwołać od odmownej decyzji w sprawie św. przedemerytalnego.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-06-26 09:34
TAK, o ile były spełnione inne warunki ustawowe tj. prowadzenie w tym gospodarstwie na własny rachunek działalności rolniczej oraz niepodleganie w tym czasie innemu ubezpieczeniu (ZUS, mundurówka) ani nie posiadanie świadczenia ( renta, emerytura ).

To, że nie przeprowadzono postępowania nie oznacza, że nie zostaliście posiadaczami tego gospodarstwa, a jako rolnika ustawa definiuje posiadacza.
Inaczej byłoby, gdybyście odrzucili spadek na co było pół roku od śmierci matki.

Reasumując- to raczej kwestia prawa cywilnego niż ubezpieczeniowa.

Posiadanie:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-iv-posiadanie


Spadek- art. 922 i dalsze KC.

Re: Kodeks pracy-zmiany

wiwan / 2013-06-25 14:32
Przeczytałeś poprzedni wpis i to zalinkowałeś ?
Wątek jest zmianach dotyczących rozliczania czasu pracy.

Zalinkowany 1 artykuł dotyczy zniesienia obowiązku przez pracodawcę zgłaszania do Okręgowego Inspektora Pracy oraz do Inspektora Sanitarnego faktu zatrudnienia pracownika lub innej zmiany miejsca/technologii mogących mieć wpływ na kwestie bezpieczeństwa pracowników.

Zalinkowany 2 artykuł, to oczekiwania przedsiębiorców, które NIE weszły w życie.

Obecnie nowelizacja w zakresie czasu pracy przeszła 1 czytanie w sejmie. Nie przewiduje żadnych 'rachunków firmowych', ale wydłużenie m.in. okresów rozliczeniowych.

Re: Duży przelew, powiadomienie US

wiwan / 2013-06-25 14:13
Nie do US i nie powyżej 20 tys. zł.

Jasno to wynika zalinkowanych wątków i wskazanej USTAWY
z dnia 16 listopada 2000 r.
o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

a konkretnie jej art. 8, który mówi o równowartości 15 000 EURO i art. 3 i 4 który mówi o Generalnym Inspektorze Informacji Finansowej.

Re: pytanko o sprawy o składki

wiwan / 2013-06-25 13:43
Coś co jest dobrowolne NIE MUSI być płacone.

ZUS z umów o pracę pozostanie bez zmian, z DG dojdzie tylko s. zdrowotna zatem.

W zakresie podatków odpowiedź niemożliwa, bo:
- nie znamy rodzaju działalności ani jej okoliczności- bo część form opodatkowania będzie wykluczona, wybór zawężony
- nie znamy spodziewanych przychodów/kosztów/ DG

Re: czy przysługuje zwrot kosztów dojazdu na badanie przez biegłego sądowego

wiwan / 2013-06-25 13:31
Oczywiście zwrot przysługuje, jeśli nie będzie Pani stroną przegraną. Przegrywającym sprawę jest powód, którego żądanie nie zostało uwzględnione, lub pozwany, którego obrona okazała się nieskuteczna.

wniosek- do zamknięcia rozprawy- czyli wraz z pozwem, albo w trakcie procesu.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-cywilnego/dzial-i-zwrot-kosztow-procesu

i w artykule:

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/postepowanie-przed-sadem/zwolnienie-od-obowiazku-ponoszenia-kosztow-sadowych.html

Re: pytanko o sprawy o składki

wiwan / 2013-06-25 13:17
Podatki takie, jakie wynikać będą z wybranej formy opodatkowania. Tylko w przypadku wyboru zasad ogólnych będą na nie miały wpływ podatki płacone z zatrudnienia- po prostu przychody/dochody/zaliczki zostaną połączone w rozliczeniu rocznym (PIT-36). Inna forma- ryczałt, karta, podatek liniowy wpływa na niezależność podatku z DG od podatku z zatrudnienia.

Pomijam niuanse jak odliczanie np. s. zdrowotnej z DG, która nie znalazła pokrycia w podatku z DG w podatku z zatrudnienia.

W związku z tym, że z zatrudnienia uzyskuje Pani przychód nie niższy niż płaca minimalna- ubezpieczenia społeczne z tyt. DG będą dobrowolne. Wynika to z art. 9 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Obowiązkowa będzie tylko s. zdrowotna z tyt. DG.

Re: czy przysługuje zwrot kosztów dojazdu na badanie przez biegłego sądowego

wiwan / 2013-06-25 12:34
Jest. Z kpc i ustawy o kosztach sądowych.

Tu cytat z pewnego orzeczenia Sądu apelacyjnego w Szczecinie - Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ( Sygn. akt III AUa 350/11 ), przywołujący te regulacje.

"Zgodnie z art. 96 pkt 4 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych strona wnosząca odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych jest zwolniona od ponoszenia kosztów sądowych. Przepis art. 2 ust. l w/w ustawy stanowi, że koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki (art. 5 ust. 1). Koszt dojazdu strony do sądu i na badanie lekarskie jest więc wydatkiem, związanym z nakazanym stawiennictwem w sądzie, który podlega zwrotowi. Z treści art. 91 oraz 85 ww. ustawy wynika, że stronie należności przyznaje się w wysokości przewidzianej dla świadków oraz że świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży - z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności sądowej na wezwanie sądu - w wysokości rzeczywiście poniesionych, racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu..."

W dalszej części orzeczenia o tym, jak ustalić kwotę zwrotu.

Re: dot.wyplat zawieszonych emerytur

wiwan / 2013-06-25 12:03
Bez sądu, na zwykły wniosek do ZUS- wypłata zostanie wznowiona dopiero od miesiąca złożenia wniosku. Czyli na ogólnej zasadzie z art. 129 ustawy.

By się sądzić, należy się od tak uzyskanej decyzji odwołać wskazując na wyrok TK i to, że świadczenie nie zostało wyrównane wstecz tj. za miesiące sprzed złożenia wniosku.

Re: zmiana nazwiska jaki koszt

wiwan / 2013-06-25 11:54
Jest taka możliwość, o nazwisku przyszłych dzieci urodzonych w małżeństwie decyduje się przy zawieraniu tego małżeństwa.
Jeśli małżonkowie przyjmują nazwisko jednego z nich (niekoniecznie męża) takie też nazwisko uzyska dziecko.
Jeśli pozostają przy swoich, wskazują czyje/jakie nazwisko będą nosić dzieci. Wybór dotyczy więc albo nazwiska żony, albo męża albo podwójne.

Brak oświadczenia w tej sytuacji skutkuje defoltowo podwójnym nazwiskiem przyszłego dziecka.

Nazwisko dziecka może być inne niż wg. ww zasad, jeśli rodzice złożą nowe/inne oświadczenie w USC przed sporządzeniem aktu urodzenia ich pierwszego dziecka.

Podstawa- art. 88 i 89 KRO:

http://prawo.money.pl/kodeks/rodzinny-opiekunczy/dzial-ia-rodzice-i-dzieci/rozdzial-ii-stosunki-miedzy-rodzicami-a-dziecmi

Re: jak przelicza się emeryturę

wiwan / 2013-06-25 11:39
Zgodnie z art. 109, ust. 2 Ustawy emerytalnej wnioskujący emeryt korzysta z gwarancji wypłaty świadczenia w dotychczasowej wysokości, jeśli przeliczenie da niższą wysokość świadczenia.
Będzie tak z urzędu.

Zwracam ponownie w tym wątku uwagę, na to że często przeliczenie mylone jest z ustaleniem prawa do nowego świadczenia tj. przejściem z e. wcześniejszą na e. powszechną. Tu nowa niższa wysokość świadczenia będzie obowiązywała, jeśli ubezpieczony nie wycofa wniosku o nowe świadczenie przed uprawomocnieniem decyzji o jego przyznaniu.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-06-25 11:09
No więc tak jak napisałem- bez e. częściowej i bez gwarancji minimalnej wysokości e. powszechnej.

Ps. Zajmowanie się dziećmi w ramach zasiłku macierzyńskiego i urlopu wychowawczego stanowi okres składkowy. Składki emerytalna i rentowa są odprowadzane z budżetu państwa. Nie jest nimi obciążony wypłacany zasiłek, a na wychowawczym nie przeszkadza temu brak wynagrodzenia/zasiłku.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-06-25 10:37
Dość dziwne pytanie na 25 lat przed uzyskaniem powszechnego (wg. obecnego stanu prawnego) wieku emerytalnego.

No chyba, że pytanie jest o emeryturę TERAZ. Jeśli tak- to oczywiście nie ma o tym mowy.
Jeśli pytanie jest o hipotetyczną sytuację, że więcej Pani do pracy nie pójdzie, nie uzyska nowych okresów składkowych- TAK. Będzie prawo do emerytury w wieku powszechnym- dla Pani 66 lat i 5 do 8 miesięcy (w zależności od kwartału urodzin) ale BEZ gwarancji e. minimalnej.
Nie będzie prawa do emerytury częściowej w wieku 62 lat.

Do uzyskania gwarancji e. minimalnej potrzebne będzie zwiększenie stażu ubezpieczeniowego do 25 lat. Do prawa do e. częściowej- do 35 lat. Więc fizycznie Pani nie zdąży, chyba że poza 10 latami pracy ma Pani liczne okresy nieskładkowe.

Zawsze jednak w stażu ubezpieczeniowym okresy nieskładkowe nie mogą być przyjęte w wymiarze wyższym niż 1/3 okresów składkowych. Czyli obecnie mając np. studia wyższe- 5 lat nieskładkowych, może być uwzględnione z nich tylko 3 lata i 4 miesiące.

Re: Jak zostać agentem ubezpieczeniowym

wiwan / 2013-06-25 10:26
Na początek- to co JUŻ na ten temat na forum napisano:

http://www.money.pl/forum/praca-agenta-ubezpieczeniowego-t234869.html

http://www.money.pl/forum/prosze-o-pomoc-w-sprawie-pracy-agenta-ubezpieczeniowego-t135856.html?_rfr=1

Re: ekwiwalent za urlop i zmiana pracy

wiwan / 2013-06-25 10:08
W związku z tym, że przed rokiem 2013 już była Pani w zatrudnieniu ma Pani prawo u obecnego pracodawcy do urlopu proporcjonalnego w wymiarze 6/12 (zaokrąglenie do pełnych miesięcy w górę). Przy całym etacie to 13 dni (104 godziny).

U kolejnego pracodawcy też urlop proporcjonalny, ale 5/12 - bo zgodnie z art. 155'2a, par. 3 KP lipiec jest zaokrąglony w dół. Dałoby to 11 dni przy całym etacie. oczywiście zakładamy, że umowa nie jest umową na czas określony kończącą się przed grudniem 2013 r.

Do ustalenia ekwiwalentu stała płaca zasadnicza, jaką uzyskałaby Pani w lipcu, gdyby nie było wypowiedzenia. Płaca zmienna - średnia z 3 pełnych ostatnich miesięcy czyli kwiecień-czerwiec.

Inne składniki należne za okresy dłuższe niż 1 miesiąc- jako średnia za cały czas przepracowany, bo jest on krótszy niż 12 miesięcy.

Tak podstawa podzielona przez 20,92 ( znów - zakładam cały etat ) daje wartość ekwiwalentu brutto, za każde 8 godzin urlopu.

Więcej o uwzględnianiu składników płacy:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;obliczyc;ekwiwalent;za;urlop,0,0,545280.html

Najnowsze wpisy