Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-07-09 17:39
Chodzi o 20 lat stażu ubezpieczeniowego, a nie tylko pracy. Czyli chodzi o sumę lat składkowych i nieskładkowych, tyle że tych drugich nie więcej niż 1/3 tych pierwszych. Byłby to np. urlop wychowawczy przed 1999 r.
Niekoniecznie więc może trzeba walczyć o ten 1 miesiąc składkowy.

------------
Po zlikwidowanym zakładzie albo istnieje jego następca prawny, albo dokumentacja pracownicza jest przechowywana. Bywa to też organ założycielski, związek rewizyjny- w zależności od formy prawnej/rodzaju tego nieistniejącego pracodawcy. Jest też centarlne archiwum w Milanówku. Jest na www ZUS wyszukiwarka zlikwidowanych zakładów i miejsc przechowywania dokumentacji po ich likwidacji.

Poza tym ZUS dopuszcza zeznania świadków w zakresie okresów składkowych sprzed listopada 1991 r.
Bierze się też pod uwagę legitymacje ubezpieczeniowe itp. dokumenty.

Oczywiście jednocześnie okresy pracy w war. szczególnych muszą wynikać ze świadectw pracy lub zaświadczeń o pracy w war. szczególnych - z przywołaniem konkretnej pozycji z

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze lub jego poprzednika- resortowego zarządzenia.

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i na jakich zasadach?

wiwan / 2013-07-09 12:24
Stwierdza bezpodstawnie. Wniosek złożyć, od odmowy się odwołać. W razie problemu- PIP.

Gdyby cała procedura się przeciągała- czyli powstałaby groźba dalszego braku zgody na 12 lipca- wziąć na 12 lipca u. na żądanie, zmienić wniosek o u. okolicznościowy na opiewający na dzień/dni 20 lipca lub póxniejszy i nadal zawiadomić PIP o pierwotnej odmowie.

Ps. odmowa urlopu - nawet nieprawna ze strony pracodawcy nie upoważnia Pana do niepojawienia się w pracy- stąd ww plan 'ratunkowy'.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-07-09 12:16
Tak, również. Co do zasady. Inaczej jest w sytuacji gdy w czasie wakacji rencista nie ma już statusu ucznia- tj. został np. skreślony w maju, złożył dokumenty do nowej/innej szkoły i został/zostanie przyjęty.

Wtedy r.rodzinna nie jest należna za czerwiec- sierpień.

Tu jeszcze nieco na temat ( zasady KRUS i ZUS w tym zakresie są jednakowe ):

http://www.money.pl/forum/renta-przez-okres-wakacji-t3537691.html

http://www.money.pl/forum/renta-rodzinna-przez-wakacje-t3258140.html

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i na jakich zasadach?

wiwan / 2013-07-09 11:57
Z wzmiankowanego tu w wątku już szereg razy kluczowego Rozporządzenie MPiPS z dnia 15 maja 1996 r w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy

NIE wynika to, czy przed czy, czy po- byle był jasny związek z tą okolicznością.

Więc o tym, czy przed/czy po decyduje pracownik we wniosku.

Re: Jak policzyć urlop?

wiwan / 2013-07-09 11:35
Obie wersje są prawdziwe bo:

pracodawca może stosować zasady korzystniejsze dla pracownika niż wynikające z KP, o ile nie są sprzeczne z innymi zasadami KP- np. obowiązkiem równego traktowania. Upraszczając- w tej sytuacji powinien łagodniej kwestię urlopową traktować wobec wszystkich pracowników.

Przerysowując- może udzielać wszystkim urlopu od podstawy np. 30 dni ( wobec kodeksowych 20/26 ).

Ale ww sytuacje to egzotyka.

Kodeksowo- do stażu pracy wlicza się studia zakończone* w wymiarze ryczałtowym w wysokości z art. 155 KP, bez względu na to jak długo w rzeczywistości trwały*. Ale to jak długo w rzeczywistości trwały (przerwy, powtórki, dziekanki) jest uwzględniane przy nakładaniu się okresami zatrudnienia- par. 2 ww artykułu.

* a zgodnie z Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym - art. 167, ust. 2

"Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii – data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja – data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki"

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-07-09 11:16
Duże znaczenie ma to, czy separacja jest przeprowadzona prawnie, czy polega jedynie na wyprowadzce żony. Jeszcze większe to- czy jest ona współwłaścicielem gospodarstwa tzn. czy nabyliście je w czasie małżeństwa, czy też jest ono majątkiem odrębnym.

Bo jeśli jest współwłaścicielem- KRUS zechce od niej potwierdzenia, że nie mieszka, nie prowadzi gospodarstwa itd - chodzi o domniemanie z art. 38 Ustawy o ub. KRUS o podleganiu ub. z mocy ustawy.

Tak, czy inaczej- do wniosku o wyrejestrowanie będą potrzebne niestety środki dowodowe- w tym wypadku oświadczenie sołtysa, sąsiada itp. wskazanie miejsca zamieszkania żony.

Ps. No i spotka się Pan z pytaniem, dlaczego wniosek dopiero teraz, kiedy ustawowo jest na zgłoszenie zmian w ubezpieczeniach dni ...14 od zaistnienia faktów mających na ubezpieczenie wpływ ( z art. 37 Ustawy )

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-07-09 09:52
Na potrzeby emerytalne mówimy o pracy w warunkach SZCZEGÓLNYCH lub w szczególnym charakterze. Rozumiem, że nie są one związane z kolejnictwem ani górnictwem.

Na e. wcześniejszą z tego tytułu jest Pani po prostu za młoda, w sensie rocznika, nie wieku osobistego. Po prostu nie spełniła Pani warunków wiekowych z art. 46 Ustawy- czyli m.in. wieku 55 lat do końca 2008 r.

Druga furtka- art. 184 ustawy emerytalnej- wymaga posiadanie stażu ub. 20 lat oraz pracy w war. szczególnych ( na ogół 15 ) na dzień 1.01.1999 r.

E. wcześniejsza jest po prostu wygaszana.

Zatem- tylko w przypadku, gdy rodzaj/stanowisko Pani pracy w tych warunkach jest w tzw. nowych wykazach- z ustawy o e. pomostowych- miałaby Pani prawo do e. pomostowej z art. 49 tej ustawy.

Są one wymienione w zał. 2 do tej Ustawy i jest to katalog zamknięty:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html

Re: Ważne ubezpieczenie szkolne - list od ZUS

wiwan / 2013-07-09 09:37
Nie zrozumiałeś mnie i najprawdopodobniej owej pani od umowy.
4 mc. możliwości korzystania ze świadczeń NFZ, nie oznacza że trwa tytuł do ubezpieczenia. To takie zabezpieczenie od systemu dla absolwentów, którzy tracą ub. zdrowotne bo są już pełnoletni.
Podwójne ub. zdrowotne, a nawet potrójne itd. są wręcz zasadą ustawową- opłaca się je z każdego tytułu. Mając etat + zlecenie + działalność- płacisz je trzykrotnie.

Ub. chorobowe to inne ub. niż zdrowotne. I to pierwsze akurat przy zleceniu jest dobrowolne, a przy zleceniu ucznia/studenta do lat 26 nie ma żadnych ub. nawet dobrowolnych.

Zatem przy podpisywaniu zlecenia już po maturze musiałeś w oświadczeniu podać podleganie wszystkim ubezpieczeniom poza chorobowym właśnie- je mogłeś wskazać dobrowolnie.

Reasumując - obecnie podlegasz ub. społecznym i zdrowotnemu z tego zlecenia obowiązkowo. Tylko chorobowe jest dobrowolne. Z chwilą uzyskania statusu ucznia- przestaniesz podlegać im wszystkim.

Ps. ub. zdrowotne w czasie szkoły miałeś (na 99% )nie ze szkoły, tylko jako członek rodziny- zgłoszony do ub. przez ubezpieczonego rodzica. Wraz z zakończeniem szkoły rodzic ten powinien wyrejestrować Cię za pośrednictwem swego płatnika.

Re: Ważne ubezpieczenie szkolne - list od ZUS

wiwan / 2013-07-08 15:38
Rozumiem, że szkołę ukończyłeś. Owo 'ubezpieczenie szkolne' to prawo do korzystania ze świadczeń NFZ przez 4 miesiące - z ub. zdrowotnego mimo już braku tytułu do ubezpieczenia.

Oskładkowanie zlecenia zależy od posiadania statusu ucznia/studenta. Jego brak skutkuje podleganiem ub. społecznym i zdrowotnemu z tyt. tego zlecenia. Z takim statusem zostałeś zgłoszony przez zleceniodawcę do ZUS, i co do zasady miałeś 7 dni na wybór OFE.

Jeśli sytuacja wygląda jak powyżej to nie ma podstaw prawnych do uniknięcia odprowadzania składek z tej umowy zlecenia (poza chorobową)

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-07-08 13:07
Nie ma żadnego okresu karencji od daty decyzji o jego przyznaniu do podjęcia zarobkowania. Jest obowiązek poinformowania o podjęciu zarobkowania i przewidywanych przychodach, zaprzestaniu zarobkowania, zmianie przychodów oraz corocznego szczegółowego rozliczenia z ZUS świadczenia i pozostałych przychodów.
w związku z zarobkowaniem ś. przedemerytalne w zakresie wypłaty ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu w związku z dorabianiem na zasadach takich jak w przypadku wcześniejszych emerytów i rencistów. Tj. z progami 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia- z art. 104 ustawy emerytalnej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-07-08 12:35
Pytanie raczej na dział prawny. R. rodzinna na pewno wchodzi do dochodów, których wysokość decyduje o prawie studenta do stypendium socjalnego.

Re: Renta rodzinna po ojcu - kontynuacja w przypadku niepełnosprawności?

wiwan / 2013-07-08 11:59
Nie przepada, ponowne spełnienie warunków uprawniających do r. rodzinnej dla dziecka- w tym wypadku wiek do 25 lat ( 26- ostatni rok studiów ) oraz pobieranie nauki/studiowanie spowoduje wznowienie wypłaty po złożeniu wniosku o to wznowienie i udokumentowanie faktu pobierania nauki- zaświadczeniem ze szkoły.

Re: Skończone studia - umowa zlecenie

wiwan / 2013-07-08 10:31
TAK, o ile jednocześnie spełniałbyś warunek wieku nie wyższego niż 26 lat.

Przy spełnieniu tego warunku składki ze zlecenia będą należne jednak za okres pomiędzy obroną o uzyskaniem statusu ucznia w szkole policealnej.

Przypominam o obowiązku każdorazowo informowania zleceniodawcy, jako płatnika składek o zmianach swego statusu ubezpieczeniowego tj. o obronie= zaprzestaniu bycia studentem oraz o uzyskaniu statusu ucznia.
No chyba, że obrona nastąpi później.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-07-08 10:27
Niestety NIE, taka e. wcześniejsza z tyt. renty wypadkowej - z art. 31 ustawy emerytalnej obejmowała tylko roczniki do 1948 włącznie.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-07-08 10:25
Na potrzeby kwestii związanych z PUP Ustawa o promocji zatrudnienia posługuje się limitem 2ha przeliczeniowych.
Ważne co oznacza "mąż ma". Jeśli zostało nabyte w trakcie małżeństwa albo została rozszerzona na nie wspólność małżeńska to i Pani ma. Wtedy powierzchnia wyższa niż ww 2 ha dotyczy i Pani, i wyklucza to prawo do uzyskania statusu bezrobotnej.

Jeśli gospodarstwo stanowi majątek odrębny męża, to znaczenie ma to, czy w tym gospodarstwie Pani pracuje lub w gospodarstwie domowym bezpośrednio z nim związanym. Jeśli tak- to podlega Pani ub. KRUS z mocy ustawy. Wtedy status bezrobotnej jest możliwy tylko, gdy gospodarstwo jest nie większe niż owe 2 ha, ale i tak bez ubezpieczeń. Ubezpieczenia społeczne skojarzone byłyby jedynie z pobieraniem stypendium stażowego/zasiłku dla bezrobotnych.

Najnowsze wpisy