Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Dlaczego listy od ZUS wysyłane sa listem NIE poleconym

wiwan / 2013-07-29 09:40
Na podstawie art. 118 ust. 7 Ustawy emerytalnej oraz art. 83 ustawy o systemie ub. społecznych ma w tych sprawach zastosowanie Kodeks Postępowania Cywilnego.

Zgodnie z art. 477 KPC jest to 30 dni od daty DORĘCZENIA decyzji. Sąd odrzuca odwołania wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się. Należy jednak przestrzegać wskazanego terminu, bowiem w razie odrzucenia odwołania w trybie art. 4779 § 3 k.p.c. nie przysługuje prawo do wystąpienia z wnioskiem o przywrócenie terminu na podstawie art. 168 k.p.c. (postanowienie Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 6 czerwca 1994 r., sygn. akt III AUz 61/94). Jeżeli jednak ZUS skorzystał z możliwości doręczenia pisma zwykłą przesyłką listową na podstawie art. 71a ustawy o sus wówczas ciężar udowodnienia faktu wniesienia odwołania po terminie spoczywa na ZUS.

Re: Jak odzyskać swoje pieniądze z OFE

wiwan / 2013-07-29 09:26
Obecnie NIE ma takiej ustawowej możliwości dla Pani i jedyne ustawowe 'odzyskanie' przez rodzinę ma miejsce w przypadku Pani śmierci- czyli tzw. dziedziczenie OFE:

http://www.money.pl/forum/dziedziczenie-srodkow-ofe-t3543880.html

http://www.money.pl/forum/dziedziczenie-emerytury-z-zus-i-ofe-t3515530.html

Re: czy dodatek dla 100-latka rośnie wraz z nową kwotą bazową?

wiwan / 2013-07-29 09:20
Nie ma takiej regulacji w ustawie emerytalnej. Co zresztą zgodne jest z brakiem decyzji obniżającej kwotę świadczenia brutto. Jedyne co na gorąco mi przychodzi do głowy to po prostu to, że wraz z dodatkiem dla 100-latka wysokość świadczenia brutto przekracza po prostu rocznie kwotę 85 528 zł, a więc dziadek "wskoczył" na II stawkę PIT. Co po prostu wynika ze skali podatkowej:

http://www.money.pl/podatki/pit-2012/skala-podatkowa/

stąd zmniejszenie wypłaty netto, ale nie jest możliwe, by summa summarum świadczenie z dodatkiem nettto było niższe niż świadczenie netto bez dodatku.

Jeśli tak- konieczna jest interwencja w ZUS, jest to po prostu błąd księgowo-rachunkowy.

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2013-07-26 11:09
c.d.

3. widzę jedynie możliwość złożenia wniosku o świadczenie, uzyska Pan decyzję odmowną, od której należy się odwołać do sądu pracy/ub. społecznych zgodnie z pouczeniem na decyzji, a w sądzie wskazać na niemożność wykazania brakującego okresu właśnie na skutek braku dokumentacji w archiwach, łącznie z tym wskazanym przez Milanówek, mimo usilnych i licznych prób. Czy sąd uzna ów okres poniekąd uznając winę owej poznańskiej spółdzielni ???
Dość wątpliwe.

Życzę powodzenia.

Ps. Należy jeszcze zapytać w ZUS, czy Pana spółdzielnia lub jej następca prawny wywiązał się z obowiązku z art. 175 Ustawy emerytalnej tj. dostarczenia do końca roku 2006 do ZUS dokumentów w celu ustalenia Kapitału Początkowego .
Może jednak ZUS w swej 'schizofrenii' owe okresy ma już udokumnetowane.

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2013-07-26 11:01
1. "mogły ulec"- przechowywanie dokumentacji podlegało w historii i podlega obecnie rygorom prawnym. Nie znam się na tym, ale w sytuacji gdy dokumentacja była, a jej nie ma nawet na skutek siły wyższej- powódź, to zdaje się musi powstać protokół zniszczenia w to miejsce (data zniszczenia, powód) nie może nie być śladu po dokumentacji, która była, a której okres przechowywania jeszcze nie minął- bo skutkuje to odpowiedzialnością karną osoby odpowiedzialnej- za złe zabezpieczenie/zgubienie....
2. spółdzielnie jako placówki uspołecznione płaciły tak samo jak zwykłe zakłady pracy wtedy. Nie była to jednak składka w dzisiejszym rozumieniu, tak jak i nie było PIT- szła "hurtem" po prostu ze spółdzielni raz na miesiąc za wszystkich pracowników podatkoskładka.
Indywidualne informacje o składkach lub tylko o okresie podlegania ubezpieczeniom przed 1999 r. ZUS ma tylko w przypadku


osoby, które były zatrudnione w gospodarstwach domowych i przy obsłudze prywatnych domów mieszkalnych - za okres od 1 lipca 1970 r.,

pracownicy nieuspołecznionych zakładów pracy, a od 1 stycznia 1990 r. pracownicy tych zakładów pracy, w których pozostawało w danym okresie nie więcej niż 20 pracowników,

osoby, które prowadziły działalność na własny rachunek i osoby z nimi współpracujące,osoby, które wykonywały wolny zawód, w tym np.:

rzemieślnicy - od 1 lipca 1965 r.,

właściciele taksówek - od 1 lipca 1969 r.,

prowadzące działalność handlowo-usługową i osoby z nimi współpracujące - od 25 sierpnia 1973 r.,

osoby, które zajmowały się rybołówstwem morskim na własny rachunek oraz uprawiały flisactwo turystyczne na rzece Dunajec i osoby z nimi współpracujące - od 1 marca 1970 r.,
twórcy i artyści, którzy byli objęci zaopatrzeniem emerytalnym twórców - od 1 stycznia 1974 r.,

adwokaci wykonujący zawód indywidualnie, poza zespołem - od stycznia 1983 r.,

duchowni - od 1 lipca 1989 r.

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2013-07-26 09:51
Nieprawda. Nie ma takiej regulacji w KP.
Prawo do urlopu za dany rok kalendarzowy u danego pracodawcy co do zasady powstaje 1 dnia kalendarzowego tego roku, lub pierwszego dnia zatrudnienia, gdy umowa zaczyna się w trakcie roku. A więc Z GÓRY.

Tylko w przypadku pracownika początkującego, który nigdy w swej karierze przed obecnym rokiem kalendarzowym nie pracował- w obecnym pierwszym roku zatrudnienia nabywa prawo do urlopu z dołu, cząstkowo po 1/12 wymiaru rocznego po każdym miesiącu trwania umowy.
Więc opóźnienie wynosi max. 1 miesiąc, pracownik taki ma po jego upływie już prawo do 1,66 dnia ( bardzo rzadko do 2,166 ) urlopu wypoczynkowego. Owe wymiary dotyczą 1/1 etatu, na niższym wymiarze etatu sa proporcjonalnie niższe.

Chodzi o urlop z art. 153 KP. tzw. "pierwszy", "cząstkowy".

Re: W jakim banku konto firmowe?

wiwan / 2013-07-26 09:42
Wybacz, ale pytanie nieco mało sensowne.
Z trzech powodów:

1. oferta banków zmienia się praktycznie co 2 tygodnie, i nawet najlepsze opinie o koncie posiadaczy konta X w banku Y nie oznacza, że takie konto/ w takiej opcji można jeszcze założyć.

2. nie ma konta dobrego dla wszystkich. Jeśli jest tanie bezpłatne w prowadzeniu, to ma droższe przelewy, jeśli darmowe przelewy to wymaga np. minimalnego wysokiego salda lub regularności wpływów. Trzeba więc je dobrać pod konkretne potrzeby/parametry Twojej firmy. A tych jako firmę dopiero zakładający nie znasz jeszcze.

3. opinie są zawsze subiektywne jak dyskusja o wyższości świąt jednych nad drugimi, albo sieci GSM. Ale proszę:

http://www.money.pl/forum/jakie-najlepsze-konto-firmowe-t3006453.html?_rfr=1

http://www.money.pl/forum/w-jakim-banku-konto-firmowe--t83664.html

itd, itp.

Może więc - co bardziej sensowne- obiektywny ranking- lipcowy:

http://www.money.pl/sekcja/ranking-kont-firmowych-2013/

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2013-07-26 09:31
W zakresie trybu zwolnienia- powinna być w św. pracy dodatkowa wzmianka, wskazująca chociaż stronę, która wypowiedziała. Samo wskazanie jedynie na art. 3o, par. 1, pkt. 2 KP to za mało, bo równie dobrze umowę mógł wypowiedzieć pracownik.

Na wniosek o sprostowanie św. pracy jest za późno, było tylko 7 dni.

Można zwrócić się z wnioskiem o uzupełnienie (treści) świadectwa lub wydanie dodatkowego zaświadczenia.

Info jeszcze, ze strony ZUS:
"W świadectwie pracy lub w odrębnym zaświadczeniu pracodawca, syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem wskazuje, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz podaje podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy.

Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników przyczynę rozwiązania stosunku pracy wskazuje w odrębnym zaświadczeniu. W stosunku do tych pracodawców nie mają bowiem zastosowania przepisy ustawy dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Jeżeli ze świadectwa pracy lub odrębnego zaświadczenia albo innych dokumentów przedłożonych przez wnioskodawcę nie wynika przyczyna rozwiązania stosunku pracy lub nie wynika podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy - organ rentowy rozpatrujący wniosek o świadczenie przedemerytalne przeprowadza postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia tych okoliczności".

--------------------
Pozostaje jednak problem zbyt małego stażu na uzyskanie prawa do św. przedemerytalnego. W związku z Pana wiekiem chodzi o opcje z art. 2, ust. 1, pkt. 5 lub pkt. 6 Ustawy o świadczeniu przedemerytalnym, mówiące, że przysługuje ono osobie, która:

"5) do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była za-trudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniają-cy do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla męż-czyzn, lub
6) do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalno-ści pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowni-czych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn".

Brakuje więc raczej nie 3 lat, ale ok. 1 roku stażu ubezpieczeniowego.

-----------------

Czy kontaktował się Pan z (Centralnym)
Archiwum Państwowym Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku ?

Re: czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę?

wiwan / 2013-07-26 09:12
Dla Pani rocznika jest to właśnie art. 46, który daje możliwość e. wcześniejszych z kilku artykułów (dotyczących roczników do 1948 włącznie) również dla roczników 1949-1968, jeśli spełnią warunki tych emerytur do końca 2008 r.

M. in. e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych- art. 32- o której Pani pisze.

Sprostowanie:
e. wcześniejsza pracownicza to NIE jest e. z tyt. pracy w war. szczególnych. To emerytura wcześniejsza nie związana z rodzajem pracy, a jedynie z uzyskaniem dużego stażu ubepzieczeniowego lub orzeczeniem całkowitej niezdolności do pracy. To emerytura z art. 29

Re: Trzeci filar emerytalny nie spełnił oczekiwań

wiwan / 2013-07-25 21:30
Tylko, że z natury rzeczy- tj. bardzo długiego czasu pomiędzy okresem szczytowym zarobkowania a okresem 'konsumowania' emerytury to niewidzenie problemu jest złudne. Tzn. obecnie zarabiający nie specjalnie oszczędzają, bo obserwują OBECNĄ sytuację emerytów, a to ma się nijak, do sytuacji za lat 20, a już na pewno gdy sami będą na emeryturze.

Co więcej, po jednak radykalnej zmianie systemu od 1999 r. mamy dopiero 4 rocznik kobiet z e. liczonymi wg. nowych zasad lub zasad mieszanych, i ani jednego rocznika mężczyzn z emeryturami liczonymi wg. nowych zasad.
Więc i nie bardzo jest na czym opierać "w rodzinie" i wśród znajomych groźbę niskiej emerytury.

Bez dalszych zmian szok przeżyją tak naprawdę dopiero te roczniki, w wysokości emerytury których kapitał początkowy będzie stanowił zdecydowaną mniejszą lub zerową część świadczenia....

PS. Oczywiście odniosłem się do emerytur w wieku powszechnym z systemu powszechnego (ZUS).

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2013-07-25 21:21
Tylko w 2 opcjach warunków uzyskania św. przedemerytalnego jest potrzebne spełnienie warunku stażu ponad 38 lat. Jaki jest Pana wiek i jaka przyczyna była rozwiązania stosunku pracy ?

Wysokość św. przedemerytalnego NIE zależy od stażu ubezpieczeniowego- jest zryczałtowana dla wszystkich. Jeśli więc bez owych 3 lat spełnia i tak Pan warunek stażowy, to finansowo nic Pan nie traci. Problem powstanie wróci dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego lub wcześniej- w wieku 65 lat jeśli chciałby Pan skorzystać z e. częściowej, bo jej warunkiem jest staż lat 40.

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2013-07-25 12:45
No to kiepsko to wygląda, bo bez dowodów na okres składkowy związany z zatrudnieniem nie ma podstaw do przyjęcia za ten okres nawet wynagrodzenia minimalnego- poza oczywiście samym brakiem owych 3 lat składkowych.

Na wstępie napisał Pan "pilną sprawę". Jeśli chodzi o to, że już składa Pan wniosek o świadczenie na skutek sytuacji życiowej ( brak pracy, orzeczenie o niezdolności ), to o ile brak udokumentowanych owych lat składkowych nie powoduje braku prawa do świadczenia ( bo mimo ich braku jest spełnione minimum stażowe ), a "jedynie" niższą jego wysokość- należy złożyć wniosek bez wskazywania w Rp-6 owego okresu. A po późniejszym odnalezieniu jakichś/gdzieś dokumentów- złożyć wniosek o przeliczenie pobieranego świadczenia.
Zmierzam do tego, by nie pozostawać bez środków do życia/ub. zdrowotnego "tylko" z powodu "braku" owych 3 lat.

Używam "", bo rozumiem, że ubytek nawet 1 zł przez konstrukcję systemu ubezpieczeń jest bolesny i niesprawiedliwy.

Choć z drugiej strony na pewno świeżo po 1998 r. gdy jeszcze był obowiązek wystąpienia z wnioskiem o naliczenie KP mimo, że nie występowało się o samo świadczenie- łatwiej pewnie byłoby brakujące lata udokumentować...

Re: Deregulacja przesądzona. Posłowie są za

wiwan / 2013-07-24 15:49
Niekoniecznie kręci. Od transakcji kupna tego 1 ha w takiej cenie suma wszystkich należności pobieranych przez notariusza może tyle wynieść, bo tak jak pisałem oprócz stawek taksy pobiera opłatę za wpis do KW/ założenie KW oraz podatek PCC.

Natomiast nie oznacza to, że taka kwota jest możliwa za KAŻDY hektar w transakcji obejmującej działkę np. 5, 17 czy 28 ha o cenie jednostkowej 10 000 za ha.

Nie ma tu zależności wprost liniowej przecież.
Zresztą wrzuć w kalkulator:

http://marketmoney.pl/kalkulatory/kalkulator-kosztow-zakupu-nieruchomosci/

http://www.money.pl/banki/kalkulatory/koszty/

Zatem na koniec koszty łącznie dla konkretnej transakcji na poziomie 10% są oczywiście możliwe, ale zdecydowanie nieprawdą jest, że

"w wypadku przekazania majątku biorą 10% wartości" jak napisałeś.

Re: Jak policzyć urlop?

wiwan / 2013-07-24 15:37
Jeśli rzeczywiście zatrudnienie nie pokrywało się ze szkołą policealna, no staż pracowniczy na potrzeby u. wypoczynkowego w tej chwili ma Pani 12 lat, a więc podstawę 26 dni. To ile obecnie- zależy od wymiaru etatu i czasu trwania umowy w 2013 r. Prawo do takiej podstawy powstało już dwa lata wcześniej (biorąc pod uwagę Pani zatrudnienie/ szkoły) a nie lata kalendarzowe. Więc jeśli urlop był udzielony przez owe dwa lata od podstawy 20 dni- pojawia się kwestia dochodzenia urlopu zaległego.
wiwan / 2013-07-24 14:59
Fakt, pospieszyłem się, bo od kilku dni zarzut, że w ogóle nie płaci podatków w Polsce powraca na forum w wielu wątkach.

No więc płacił z uposażeń na poprzednich stanowiskach- choćby jako doradca NBP w latach 2002-2004, czy doradca PeKaO Sa 2004-2007.

Najnowsze wpisy