Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: skandal z emeryturami ?

wiwan / 2013-06-10 10:23
Nie ma żadnego skandalu- zmiana jest czysto organizacyjna. Po prostu samodzielne archiwum w Milanówku stanie się ODDZIAŁEM Archiwum Państwowego w Warszawie. Dokumenty pozostaną w tym samym miejscu bez zmian co do ich liczby o i okresu przechowywania.

Tekst Rozporządzenia:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;kultury;i;dziedzictwa,dziennik,ustaw,2013,000,650.html

Re: Ulga prorodzinna a Fundusz inwestycyjny

wiwan / 2013-06-10 10:02
Dochody kapitałowe ( z art. 30 b) Ustawy o PIT WCHODZĄ do owego limitu 3089 zł limitu, którego przekroczenie przez pełnoletnie dziecko pozbawia rodzica prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej.

Podstawa- art. 27 f, ust. 6 w związku z art. 6, ust. 4 , pkt. 3 i art. 30 b Ustawy o PIT.

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2013-06-10 09:38
Przepraszam za takie opóźnienie, inne pytanie w wątku je "przykryło".

TAK, kodeksowa ochrona przed zwolnieniem z art. 39 pracowników w wieku przedemerytalnym, trwająca 4 lata dotyczy również pracowników spełniających/mogących spełnić warunki e. wcześniejszej, nie tylko powszechnej.

Ps. Przy redukcji jednak ojciec może spotkać się z wypowiedzeniem zmieniającym warunki pracy/płacy z ustawy o zwolnieniach grupowych, ale szczęśliwie z dodatkiem wyrównawczym- czyli obniżenie zarobków mu nie grozi, zmiana stanowiska- tak.

Nieco więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jaka;jest;ochrona;pracownika;w;wieku;przedemerytalnym,199,0,626375.html

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2013-06-10 09:29
To zależy od tego:
- kiedy owe lata pracy w war. szczególnych przypadły i jak wyglądał Pani/Pana (no właśnie- pyta kobieta ???) staż ubezpieczeniowy oraz w war. szczególnych na dzień 1 stycznia 1999 r.

Jeśli było to całe owe 15 lat pracy w war. szczególnych, a staż ogólny wynosił 20 lat kobieta/25 lat mężczyzna- to już ( w wieku 55 lat kobieta/ 60 mężczyzna ) spełniono warunki e. wcześniejszej z art. 184 Ustawy emerytalnej.

W przypadku kobiety mogło to stać się również na podstawie art. 46- jeśli na dzień 31 grudnia 2008 było 55 lat wieku, 20 lat stażu ogólnego, 15 lat w war. szczególnych. Tyle, że wraz z 60 urodzinami prawo to przepadło.

Pozostaje kwestia e. pomostowej- bez konkretnych dat pracy w warunkach i rodzaju tych warunków - odpowiedź niemożliwa.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-06-10 09:18
Jeśli zmarły ojciec siostry był również Twoim ojcem lub ojczymem- tak, masz prawo do r. rodzinnej po nim.

Tyle, że prawo miałeś to prawo już wcześniej i obecna sytuacja z siostrą w tym prawie niczego nie zmieni.

Zmiana dotyczyłaby kwoty łącznej wypłaty r. rodzinnej.
Jako dwie osoby uzyskalibyście tylko o 1/17 więcej, niż w sytuacji, gdy uprawniona jest 1 osoba.

W takim sensie r. siostry 'przeszłaby' na Ciebie. Inaczej jest z kwestią zawieszania r. z powodu uzyskiwania przychodów. Jeśli ze swojej pracy- wymiar etatu nie gra roli- uzyskujesz więcej niż 70 % przeciętnego wynagrodzenia ( obecnie 2618,10 zł brutto/mc ) Twoja r. zostanie zmniejszona.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-06-10 09:12
Wyjście za mąż pełnoletniego dziecka uprawnionego do r. rodzinnej niczego NIE zmienia w kwestii r. rodzinnej.

Tym bardziej w kwestii zmniejszania/zawieszania jej świadczenia w związku z uzyskiwaniem przez nią innych przychodów podlegających ub. społecznym- bo jak rozumiem o to Pani pyta.

Re: Renta rodzinna a emerytura

wiwan / 2013-06-07 09:28
Uzyskała Pani r. rodzinną na skutek orzeczenia Pani niepełnosprawności uzyskanego przed upływem 5 lat od jego śmierci ( jest też opcja związana z dziećmi, ale nic o nich Pani nie wspomina ).

Jest to droga 'dodatkowa' i w związku z tym, prawo do r. rodzinnej nie jest dla Pani dożywotnie- zawsze sprzężone będzie z Pani orzeczeniem o niezdolności do pracy. No chyba (co obecnie jest rzadkością, uzyskała Pani orzeczenie bezterminowe).

Jest więc Pani skazana na przechodzenie badań przez orzecznika co kilka lat. Renta będzie dożywotnia- o ile kolejne badania będą niezdolność potwierdzały.

Dopiero orzeczenie o niezdolności wydawane na mniej niż 5 lat przed uzyskaniem przed Panią powszechnego wieku emerytalnego właściwego dla Pani roku i kwartału urodzenia (już nie 60 lat jak dawniej) musi być już orzeczeniem bezterminowym- dożywotnim.

Zakładając taką wieloletnią rentę bez sensu będzie wnioskowanie o emeryturę- jej wysokość będzie niższa.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-06-07 09:17
Do r. rodzinnej jest prawo, a nie obowiązek- ZUS sam z siebie jego nie ustala. Ustala NA WNIOSEK ubezpieczonego. Dopiero teraz, bo:
- teraz matka złożyła wniosek.
Niewykluczone, że wcześniej matka już pobierała r. rodzinną wraz z Tobą, ale jej prawo wygasło wraz z uzyskaniem przez Ciebie pełnoletności albo ze względów czysto kalkulacyjnych matka nie złożyła wniosku na siebie lub z czasem złożyła wniosek o wykluczenie jej z kręgu uprawnionych- po prostu ze względu na uzyskiwane przez nią przychody (np. z etatu) jej część byłaby i tak w całości zawieszona lub znacznie zmniejszona- summa summarum- w efekcie uzyskiwałyście więc z ZUS więcej kwotowo, gdy tylko Ty byłaś uprawniona, niż gdybyście były uprawnione obie.

Tak- warunkiem uzyskania dożywotniego prawa do renty rodzinnej jest ukończenie przez nią 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci męża. Ale jest druga opcja- przysługuje również, gdy uzyskuje ten wiek nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do r. rodzinnej po tym samym zmarłym. Co na ogół oznacza po prostu 18 urodziny dziecka- i tak było pewnie w Waszym przypadku. pozostałe przypadki- gdy dziecko gamoń przed 18 porzuca szkołę i traci z tego powodu rentę albo wstępuje w związek małżeński- co oznacza zaprzestanie wychowywania przez rodzica.

Reasumując- mogło do tego dojść.

Podstawa- art. 70 i 105 ustawy emerytalnej:
(uwaga, tekst od tego czasu nowelizowany, ale akurat nie w zakresie ww artykułów)

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Re: JAK OBLICZYĆ DNI URLOPU?

wiwan / 2013-06-06 23:56
1. Akurat to, czy jest to ten sam pracodawca, czy powiązany, czy zupełnie trzeci nie ma znaczenia dla wymiaru należnego u. wypoczynkowego.

Są to po prostu dwa urlopy proporcjonalne wg. zasad art. 155'1 KP. Czyli w tym przypadku 6/12 ( o ile pierwsza umowa była przynajmniej od stycznia ) + 6/12. W tym zasada zmniejszania wymiaru urlopu u drugiego pracodawcy, jeśli u pierwszego urlop wykorzystano nadmiarowo.

Należy pamiętać o regulacji z art. 155'2a, par. 3 dotyczącej sytuacji, gdy zmiana pracodawcy następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego.

2. W przedstawionej sytuacji jest to w sensie prawnym (gospodarczym, KP) dwu RÓŻNYCH pracodawców. To, że wspólnik/udziałowiec jest ten sam to inna kwestia.

Co do zasady w związku z końcem umowy u pracodawcy A należny jest pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop (bieżący-proporcjonalny + ewentualny zaległy) jeśli takowy jest. Przeniesienie urlopu niewykorzystanego na kolejną umowę jest co do zasady możliwe tylko u tego samego pracodawcy. Nawet w przypadku trójstronnego porozumienia stron tj. pracodawca A + pracodawca B + pracownik o zakończeniu jednej umowy i podjęciu drugiej ryzykownym jest (PIP) zawarcie klauzuli o 'przeniesieniu' urlopu niewykorzystanego pomiędzy pracodawcami.

Co prawda jest orzecznictwo dotyczące takiej możliwości- wyrok SN z 27.11.1980 r., I PRN 124/80, OSNC Nr 6/1981, poz. 113) ale z jak widać z lat 80-tych, a więc jeszcze za rządów np. ustawy z 29.4.1969 r. o pracowniczych urlopach wypoczynkowych ( uchylona ).

Współczesne orzecznictwo raczej podtrzymuje literalną wykładnię art. 171 KP- czyli rozliczanie się należnego urlopu przez dotychczasowego pracodawcę bez możliwości przeniesienia na kolejnego nawet za zgoda pracownika.

3. oczywiście jak rozumiem w całej tej sytuacji nie ma zastosowania art. 23'1 KP tj. nie dochodzi do przejścia zakładu/jego części wraz z pracownikami/stanowiskami 'pod' nowego pracodawcę. Czyli oba zakłady/firmy funkcjonują w tym samym zakresie.

Re: emerytura

wiwan / 2013-06-06 20:13
TAK, powinna. Nie ma wymogu w przypadku e. górniczej spełnienia warunków stażowych do jakiejś konkretnej daty.

Warunki takie były w art. 34 Ustawy emerytalnej (obowiązywał do końca 2006 r.)
W drodze nowelizacji został uchylony, obecnie ( od 2007 r.) e. górnicze uregulowane są w art. 50a do 50f.

Re: Praca równorzędna

wiwan / 2013-06-06 20:02
Jest ona jasno zdefiniowana w art. 50c, ust. 2 ustawy emerytalnej. Dopuszcza prace niezwiązane z górnictwem ALE tylko
- w wymiarze do 5 lat ORAZ
- w sytuacji, gdy do nich ubezpieczony przeszedł na skutek likwidacji kopalni/firmy stricte górniczej lub z górnictwem związanej.

Czyli chodzi o sytuację wymuszonego przerwania pracy górniczej.

Dokładny zapis w ustawie- tu co prawda z 2009 r., ale ten artykuł akurat nie był od tego czasu nowelizowany:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Re: Wiek a praca emeryta

wiwan / 2013-06-06 13:24
Mogło być mniej. To są kryteria minimalne, które muszą być spełnione łącznie, więc prawo do świadczenia powstaje po spełnieniu dopiero późniejszego z nich.

Konkretnie chodzi Panu o art. 50a, ust. 1 Ustawy emerytalnej. Zaznaczam, że chodzi tu o 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej. Czyli nie każdej. Oba rodzaje definiuje art. 50 c.
Dodatkowo warunek 55/25 dotyczy tych, którzy w tych 25 latach pracy mają min. 10 lat pracy górniczej.

Gdy mają ich min. 15 lat- możliwa jest emerytura już w wieku 50 lat na podstawie ust. 2 wspomnianego artykułu 50a ustawy.

Re: SKOK-i w fatalnej sytuacji finansowej?

wiwan / 2013-06-06 12:57
http://direct.money.pl/kredytygotowkowe/

http://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/

Re: Bezpieczne są tylko lokaty, ale może fundusze dadzą nieźle zarobić

wiwan / 2013-06-06 12:55
http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/lokaty;mniej;korzystne;zobacz;ile;daja;banki,230,0,1226470.html

i stale aktualne:

http://direct.money.pl/lokaty/porownanie-ofert/

Re: praca w policji

wiwan / 2013-06-06 12:46
Dodam, że nie każdy może policjantem zostać.

Ogólna podstawa prawna wymogów- art. 25 i dalsze

Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

Samo postępowanie kwalifikacyjne- ściśle uregulowane:

ROZPORZĄDZENIA
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 kwietnia 2012 r.
w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji

Tu tekst i wzór kwestionariusza osobowego:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;spraw;wewnetrznych;z,dziennik,ustaw,2012,000,432.html

Jest dedykowany portal

praca.policja.pl

zawiera wszystkie informacje, w tym opis testów.

Najnowsze wpisy