Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Podatek w Anglii

wiwan / 2017-08-22 08:16
To zależy od tego, czy w RP uzyskany zostanie/został jakikolwiek dochód podlegający PIT wg skali w 2017 r. Jeśli nie, nie ma żadnego rozliczenia w RP. Jeśli tak, w rozliczeniu rocznym dochód brytyjski musi być wykazany tak jak i dochody polskie. Nie będzie opodatkowany, ale wpłynie na opodatkowanie dochodu polskiego- PIT 36 + PIT ZG

Re: Opodatkowanie zwrotu kosztów

wiwan / 2017-08-22 08:29
Niestety jest to przychód z innych źródeł, niekorzystający ze zwolnienia z PIT, do wykazania w rozliczeniu rocznym wraz z innymi przychodami/dochodami opodatkowanymi wg sakli podatkowej. Klinika powinna wystawić do końca lutego 2018 r. PIT 8c będący tego podstawą.

Int. ind. na temat:

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
17 marca 2016 r.
Sygnatura: IPPB4/4511-1475/15-2/JK2

Re: Kiedy nie trzeba płacić podatku? Zobacz, które przychody są z niego zwolnione i z jakich ulg możesz skorzystać.

wiwan / 2017-08-22 10:21
Stąd, że przykład nie dotyczy DG polegającej na handlu mieszkaniami.

PRAWIDŁOWO przedstawiono obliczenie PIT od Dochodu ze sprzedaży 'prywatnej' przy niepełnym wydatkowaniu Przychodu na inne cele mieszkaniowe.
Taka jest konstrukcja ulgi z art.21, ust. 1, pkt. 131 ustawy o PIT.

Re: Zwolnienie lekarskie

wiwan / 2017-08-22 20:58
Od wynagrodzenia BRUTTO po zmianie wymiaru etatu. W związku z tym, że niezdolność do pracy nastąpi przed upływem pierwszego miesiąca po tej zmianie wzięte będzie wynagrodzenie zapisane w umowie, bo jak rozumiem jest jednoskładnikowe, stałe miesięcznie.

Przez pierwsze 33 dni (licząc od 1.01.2017, a więc obejmuje to też niezdolności u poprzedniego pracodawcy) będzie to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy, od 34 dnia- zasiłek ze środków FUS.

Re: Świadczenia dla żony po zmarłym mężu który nie miał emerytury

wiwan / 2017-08-23 13:14
Jeśli są spełnione warunki stażowo-ubezpieczeniowe po stronie zmarłego- po prostu renta rodzinna dla wdowy z ZUS.

Zmarły pracował....
Chodzi o to kiedy i jak długo.

1. Jeśli zmarł w czasie ubezpieczenia z tego tytułu lub do 18 mc od ustania tego ubezpieczenia ALBO miał ogólny staż 25 lat oraz

2. Zmarły miał staż min. 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat życia ALBO miał 30 lat składkowych

to są spełnione warunki po jego stronie.

Wniosek o r. rodzinną ZUS Rp-2 + kwestionariusz o okresach ubezpieczenia ZUS Rp-6 + zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu zmarłego ZUS Rp-7

oraz akt zgonu, dokumenty (świadectwa pracy itp.) potwierdzające okresy z Rp-6, dokument z którego wynika wiek wdowy i to, że jest wdową tj. była żoną w dniu śmierci zmarłego.

Może być dowolny ZUS, ale i tak rozpatruje właściwy dla miejsca zameldowania wdowy.

Poza r. rodzinną- zasiłek pogrzebowy, jeśli to ona poniosła koszty pogrzebu.

Gospodarstwo rolne wdowy nie ma znaczenia dla ww świadczeń z ZUS.

Uzyskanie prawa do r. rodzinnej z ZUS pozbawi wdowę możliwości dalszego ub. w KRUS poza ub. wypadkowemu/chorobowemu/macierzyńskiemu rolników jeśli dz. rolnicza stanowić będzie nadal jej stałe źródło utrzymania, i będzie to ub. ograniczone w zakresie świadczeń jedynie do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Re: Ulga na dziecko a ryczałt i umowa o pracę

wiwan / 2017-08-23 17:47
Skoro były dochody wg skali podatkowej w 2016, to było od czego odliczyć ulgę na dziecko i podleganie jednoczesne ryczałtowi ewidencjonowanemu od przychodów z DG nie było żadną przeszkodą.

ALE to podleganie ryczałtowi było/jest przeszkodą w korzystaniu z preferencji jaką jest tzw. wspólne rozliczenie z dzieckiem tj. rozliczenie podatnika samotnie wychowującego dziecko.

Może chodzi o to więc, że za 2016 skorzystała Pani zarówno z ulgi - i t o jest OK, jak i z preferencji- do czego już prawa nie było.

Re: Świadczenia dla żony po zmarłym mężu który nie miał emerytury

wiwan / 2017-08-23 18:05
Nie może łączyć r. rodzinnej z ZUS ze swoją przyszłą e. rolniczą. Innego świadczenia z tyt. śmierci męża z KRUS ta wdowa nie uzyska.

Te 2-3 lata w KRUS zmarłego są bez znaczenia w tej sytuacji- miałyby znaczenie gdyby zmarły okresami ZUS-owymi nie spełniał jakiegoś warunku uzyskania renty po nim, bo okresy rolne posłużyłyby do uzupełnienia tych 'braków'. Miałby też znaczenie- gdyby zmarły był już na swojej emeryturze, bo zwiększałyby ją one, a więc i r. rodzinną po nim.

Prawo do renty z ZUS jest bez wpływu na prowadzenie gospodarstwa przez rencistę.
Wpływa jak napisałem wyżej na kwestię składek KRUS z tyt. działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

Kwestie dzierżawy/przepisania to kwestie trwałego zaprzestania dz. rolniczej, które jest potrzebne do uzyskania pełnej e. rolniczej, w ogóle uzyskania wcześniejszej e. rolniczej czy wypłaty pełnej renty rodzinnej z KRUS. Ale w tym wątku chodzi o r. rodzinną z...ZUS, bo zmarły był ubezpieczony w ZUS.

Re: Świadczenia dla żony po zmarłym mężu który nie miał emerytury

wiwan / 2017-08-24 09:41
1. pracodawca ostatni, św. pracy też potrzebne. I tak kontakt z pracodawcą się przyda, bo jest przecież kwestia odprawy pośmiertnej do wypłaty. Być może też jest jakieś grupowe ubezpieczenie opłacane przez pracodawcę, a więc ewentualne świadczenie z polisy od komercyjnego ubezpieczyciela.

KP początkowy- zatem ZUS już nie potrzebuje dokumentów (świadectw pracy, zaświadczeń o zarobkach) sprzed 1999 r. bo już je ma.

ad. 2 nic więcej mi do głowy nie przychodzi, poza jakimś dokumentem na poniesienie kosztów pogrzebu- pod kątem zasiłku pogrzebowego, o ile to wdowa je poniosła lub nie scedowała tego na rzecz firmy pogrzebowej.

ad. 3 może uprawiać, może dzierżawić, uzyskiwać dochody. Wpływ na ewentualne zmniejszenie/zawieszenie wypłaty renty przez ZUS mają tylko dochody podlegające oskładkowaniu społecznemu w ZUS- czyli z etatu, z DG, ze zlecenia.

Czynsz dzierżawny nie podlega składkom ZUS.

Re: Świadczenia dla żony po zmarłym mężu który nie miał emerytury

wiwan / 2017-08-24 11:15
ps. ad. 1- no przecież kwestia ub. komercyjnego pada w innym wątku i w innym dziale forum :-)

Re: Zgubiona kasa fiskalna

wiwan / 2017-08-25 08:12
Jeśli jest to jedyna kasa podatnika- natychmiast zaprzestać sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. No i jak najszybciej założyć nową.

Jeśli kasa zgubiona była użytkowana krócej niż 3 lata- zwrot ulgi na jej zakup.

Problem będzie z ewidencją sprzedaży z dnia zgubienia, bo zakładam że doszło do niego po dokonanych transakcjach nieujętych w raporcie dobowym.

Re: Jak zgodnie z prawem przyjmować darowizny jako os fizyczna?

wiwan / 2017-08-25 18:38
Tego akurat ustawa o podatku od spadków i darowizn nie wymaga.

Re: Ten błąd gwarantuje, że twoje CV zawsze trafi do kosza

wiwan / 2017-08-27 19:19
Już w tym wątku to napisano, że żaden akt prawny wzoru tekstu owej zgody NIE zawiera.

Zatem owo 'dokładnie' jest bezprzedmiotowe.

Adres publikacyjny aktualnego aktu jednolitego już podałem. 1,5 miesiąca temu.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2017-08-28 08:15

koszty wykończenia i zakupu

Napisała Pani wczoraj, że JUŻ kupiła następne, zatem koszt jego zakupu NIE będzie innym celem mieszkaniowym uwalniającym od PIT ze sprzedaży mieszkania starego. W całej konstrukcji ulgi ważna jest ta kolejność.

Stąd też moje wczorajsze pytanie o koszt samego wykończenia.

Wracając do pożyczki od rodziny- jej spłata też takim celem nie będzie, bo ustawa jasno wskazuje, że jest tak tylko w przypadku pożyczek/kredytów zaciągniętych od instytucji ("w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej- art. 21, ust. 25, pkt. 2 ustawy o PIT).

Re: Zasiłki- ZUS proszę o pomoc

wiwan / 2017-08-29 10:14
Pytanie bardziej kadrowe niż 'zus-owe', więc na inny dział forum Money.

Zasiłek chorobowy za te dwa dni jest po prostu nienależny, pracownik ma usprawiedliwioną nieobecność w pracy.

Kolejne ZLA jeśli na inną chorobę- nowy okres zasiłkowy, jeśli na tę samą - o otwarciu nowego okresu decyduje limit 60 dniowej przerwy w niezdolności do pracy.

Jak rozumiem nie ma kwestii św. rehabilitacyjnego czy renty z tyt. niezdolności- bo ta kwestia rodzi się na 60 dni przed wyczerpaniem okresu zasiłkowego - decyduje lekarz prowadzący.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2017-08-29 10:21
Akt z 2016 to rzeczywiście ostateczna umowa sprzedaży przenosząca własność na Panią już wtedy, czy jednak bardziej umowa (przed)wstępna/ deweloperska, a czeka Pani na umowę przyrzeczoną ?

Najnowsze wpisy