Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Konto w BZ WBK-opinie...

wiwan / 2016-01-21 20:37
Jaki ta smutna historia ma związek z kontem w tym banku i opinią o koncie ?

Re: darowizna samochodu w rodzinie

wiwan / 2016-01-22 17:43
Wartość darowizny to rynkowa wartość udziału siostry. Jeśli ma udział 1/2, to połowa aktualnej rynkowej wartości tego samochodu. Sa internetowe kalkulatory dla marek i roczników, którymi posługują się ubezpieczyciele a US-y nie negują. Ona jest darczyńcą, Pani obdarowaną.
To tzw. zerowa grupa podatkowa w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn- czyli podatek dochodowy obdarowanej jest do zupełnego uniknięcia- o ile zgłosi to na formularzu SD-Z2 w ciągu pół roku od darowizny w swoim US.

Ze względów choćby ubezpieczeniowych ma mieć formę pisemną.

Kwestie OC, AC, tablic, wizyt w starostwie w wydz. komunikacji- nie są podatkowe.

Re: darowizna samochodu w rodzinie

wiwan / 2016-01-25 08:33
Siostra nie jest wpisana 2 razy jako właściciel.

Na tej stronie najpierw jest część opisująca posiadacza tego DOWODU rejestracyjnego- i jest nim z tego wynika siostra.

Potem są wymienieni WSPÓŁWŁAŚCICIELE- siostra i ojciec.

Stąd dwukrotne pojawienie się danych siostry w dokumencie.

Z dowodu rejestracyjnego nie wynika udział współwłaścicieli we własności- nie wpisuje się go, a więc nie wiadomo, czy jest po 50%. Udział wynika albo z umowy darowizny, albo z dziedziczenia, albo z umowy kupna. Więc należy odszukać umowę, dział spadku. Jeśli nie możecie i nie jesteście pewni tego udziału ojca- w dziale/wydziale/punkcie (czy jak się to u Was nazywa) rejestracji pojazdów jest fizycznie teczka- akta samochodu, gdzie kopia dokumentu takiego być musi, bo bez niego ojciec nie byłby wpisany do dowodu rejestracyjnego.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2016-01-28 20:36
To zależy o ile 'powyżej' 2 ha. Jeśli jest to powyżej 4 ha PRZELICZENIOWYCH to statusy bezrobotnej Pani nie uzyska, a więc i zasiłku.

Bo 'przypadnie' zgodnie z wyrokiem NSA z 17 stycznia 2014 r. (sygn. akt I OSK 185/13) na Panią ponad 2 ha przeliczeniowe własności/posiadania gospodarstwa rolnego.

Jeśli do 4ha przeliczeniowych- to będzie miało znaczenie już to, czy nadal nie ma Pani nic wspólnego z tym gospodarstwem. Jeśli tak, to nadal będzie brak obowiązku ubezpieczenia KRUS, a więc możliwość rejestracji w PUP.
A już kwestia prawa do zasiłku dla bezrobotnych zależy od okresu pracy i wynagrodzenia.

Re: Podatek od darowizny. Zobacz, jak wypełnić i kiedy złożyć druk SD-Z2

wiwan / 2016-02-01 20:56
W SD-Z2 nie da się zsumować nieruchomości o tym samym charakterze. W cz. F formularza da się wpisać przecież tylko 1 spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, tylko jedną nieruchomość zabudowaną itd. W większości więc wypadków odziedziczenia kilku nieruchomości/ udziałów w kilku nieruchomościach na każdą nieruchomość należy wypełnić osobny formularz.

O tym do którego US Pani wie ?

Re: PILNE...dzierżawa ziemi, bycie rolnikem, praca na etacie a odpis na dzieci

wiwan / 2016-02-08 12:32
Nie. Limit dotyczy sytuacji odliczania ulgi dla jednego uprawnionego dziecka.

Re: Czy rozliczać jakiś PIT?

wiwan / 2016-02-09 12:05
Musisz. Niekoniecznie biegać, bo w kraju działa poczta oraz e-deklaracje.

Właściwy formularz to PIT 37. Uzyskasz zwrot zaliczki PIT pobranej przez płatnika = zamawiajcego dzieło.

Re: Czy rozliczać jakiś PIT?

wiwan / 2016-02-09 20:01
Na jakiekolwiek sankcje jest za wcześnie, a Ty histeryzujesz. Termin rozliczenia PIT 37 za 2015 to koniec kwietnia 2016, w tym roku oznacza to ...2 maja 2016 r.

Należy się zwrot w kwocie 15 zł, i ten fakt nie zależy od Twojej woli.
Zwrot przez przekaz pocztowy pochłonie pewnie połowę, warto więc już (tj. z myślą o przyszłych latach podatkowych) złożyć też ZAP-3 wskazując konto bankowe do bezprowizyjnych zwrotów nadpłat PIT>

Re: Kwota zmniejszająca zaliczkę na podatek

wiwan / 2016-02-17 17:17
Miała Pani taki obowiązek O ILE ta działalność gospodarcza była w 2015 r. opodatkowana na zasadach ogólnych, czyli wg. skali podatkowej.

Pracodawca nie musi niczego korygować tj. ani zaliczek ani PIT 11. Po prostu w rozliczeniu rocznym- PIT 36 wyjdzie ten niedobór zaliczek. A w efekcie PIT do dopłaty- o ile nie zostanie to skompensowane wykazanymi ulgami PIT (np. internetową) lub preferencją podatkową (np. rozliczenie jako osoby samotnie wychowującej). Oczywiście - jeśli umowa o pracę i DG (opodatkowana jak wyżej) nadal współistnieją należy to oświadczenie złożyć, by rok 2016 był już zaliczkowany prawidłowo.

Re: Waloryzacja przeliczonego kapitału początkowego.

wiwan / 2016-02-18 08:34
Bez przesady. Jaka liczba ubezpieczonych rzeczywiście na braku dokumentów płacowych/zatrudnieniowych straciła ? Są szacunki ? Uznanie, że politycy o tym wiedzieli jako ogólnego założenia ich działania jest nadużyciem. Natomiast chyba oczywistym było założenie, że płatnicy prawa do 1998 r. włącznie jednak zasadniczo przestrzegali.

Mówimy o rozwiązaniu dla milionów osób. trudno to potępiać z powodu rzeczywiście istniejących może nawet w tysiącach indywidualnych przypadków.

Choćby dlatego, że sam algorytm naliczania KP jako elementu przejściowego pomiędzy systemami w ogóle wprowadzono. Trzy znaczne nowelizacje w tym zakresie czy sposób mieszany naliczenia emerytury dla kilku roczników oraz uruchomienie bazy zlikwidowanych płatników to chyba sporo w tym zakresie. Przypominam też, że na samym początku reformy był obowiązek składania wniosków o naliczanie KP. A więc 18 lat temu, kiedy szanse na uzyskanie brakujących dokumentów były dużo większe.

Z odczuciami nie polemizuję, jest trybunał w Strasburgu, są procedury.
Z punktu widzenia jednak dużo młodszych roczników, a więc tych, które przed 1999 r. nie były w ubezpieczeniu, a więc mają KP =ZERO, a więc ich emerytura (wg. obecnego stanu prawnego) już będzie zdecydowanie ściśle powiązana z rzeczywistymi składkami- bez prawa do żadnego wyboru okresów lepszych zarzuty te są dużo mniej poważne.

Ps. Zawsze w indywidualnej sprawie była i jest możliwość odwołania od decyzji do sądu pracy/ubezpieczeń społecznych. Przed sądem zaś- np. powoływanie świadków.

Re: pity 11a, 40a i 11

wiwan / 2016-02-23 11:42
Z PIT 40A do wiersza 2 w cz. C1- czyli emerytury-renty.

Z PIT 11A- to zależy, za jakie świadczenie jest on wystawiony. Jeśli z ub. chorobowego (np. macierzyński) to właściwy jest wiersz 5 'inne źródła'.

Które pozycje w cz. D PIT 11A są wypełnione ?

Re: Koszt uzyskania przychodzi 2x umowa o pracę + umowa zlecenie

wiwan / 2016-02-25 13:15
Przy zleceniu są limity- 20% przychodu albo 50%, gdy jest kwestia zbycia praw autorskich albo koszty rzeczywiste, na których poniesienie są dokumenty i da się udowodnić ich związek z uzyskaniem przychodu ze zlecenia.

Limit roczny pracowniczych KUP jest sumą 12 limitów miesięcznych. Nie można go wpisać, gdy wynagrodzenie uzyskiwano tylko przez część roku.

Jeśli mąż zmieniał pracę, tj. zasadniczo nie było w żadnym miesiącu jednocześnie 2 umów, ani w jednym miesiącu nie wypłacono wynagrodzeń z 2 umów- to KUP z PIT-11 wyglądają na KUP z umowy 3 miesięcznej i 2 miesięcznej następujących po sobie bo są to wielokrotności pracowniczych KUP podwyższonych miesięcznych, czyli 139,06 zł. Jeśli tak, to taką sumę należy wpisać w rozliczeniu.

Re: PIT 11 oraz 11A

wiwan / 2016-02-25 13:19
Jeśli dla DG wybrano podatek liniowy to przychód z niej rozlicza się niezależnie w PIT 36l właśnie.

Dane z PIT 11A należy przenieść do wiersza 5 'inne źródła' w cz. C.1. PIT 37,
Dane z PIT 11- do wiersza 1 'Należności ze stosunku: pracy,służbowego, spółdzielczego...'

Re: Wspólne rozliczenie małżonków przy zawieszonej działalności.

wiwan / 2016-02-27 08:53
To zależy od formy opodatkowania tej działalności. Jeśli jest to (mimo zawieszenia forma trwa nadal) ryczałt ewidencjonowany albo PIT liniowy albo karta podatkowa to nie ma prawa do wspólnego rozliczenia. Podobnie podleganie podatkowi tonażowemu wyklucza tę preferencję.

Re: Środki z OFE po śmierci rodzica

wiwan / 2016-03-08 09:01
Art. 183 mówi o mieszanym sposobie wyliczenia świadczenia dla kilku roczników kobiet, które albo w ogóle nie były w OFE albo tak jak w Waszym przypadku złożyły wniosek o przekazanie środków do budżetu. Wniosek taki był niezbędny dla uzyskania szeregu emerytur wcześniejszych- więc jeśli zmarła miała e. wcześniejszą, to rzeczywiście nie ma czego wypłacać.

Przy ustalaniu wysokości świadczenia takiej osoby stosowano na podst. art. 184 przeliczenie jej środków w ZUS współczynnikiem 19,52: 12,12, czyli matematycznym zabiegiem traktującym ubezpieczonego tak, jakby do OFE nigdy... nie przystąpił.

Rodzaj emerytury można sprawdzić w decyzji emerytalnej z 2014 r.- pada tam pewnie konkretny artykuł ustawy.

Najnowsze wpisy