Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Dożywocie za zabójstwo policjanta

wiwan / 2010-02-25 10:56
Z całym należnym temu policjantowi szacunkiem pytam, czy w Polsce prawo musi być stanowione w takich emocjonalnych doskokach? Na cito? Wyrywkowo ?

Re: Dorzecze Odry będzie lepiej chronione przed powodzią

wiwan / 2010-02-25 11:03
Sarkastycznie: jak to, to Racibórz Dolny nie został wybudowany w ramach głośnego,realizowanego od 2001 Programu dla Odry 2006 ???
Nowy, ładnie nazwany program mamy. Czy stopień jego realizacji też wyniesie poniżej 50% jak tego poprzedniego ?

Re: 10 mln aktywnych klientów bankowości elektronicznej w 2010 r.

wiwan / 2010-02-25 11:11

Cieszymy się, że większość tych najaktywniejszych małych i średnich przedsiębiorstw korzysta z bankowości elektronicznej, że większość korporacji - bo 104 tys. - korzysta z bankowość internetowej. To jest dowód na to, że w Polsce nie tylko w bankowości, także w innych działach polskiej gospodarki - ubezpieczeniach, telekomunikacji, administracji, logistyce, informacji gospodarczej, statystyce - może być wykorzystywana gospodarka elektroniczna - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

A po co tak wielkie słowa ? To signum temporis, kto ma dziś czas i, co ważniejsze, nerwy by załatwiać sprawy w ww działach osobiście, u konsultantki, urzędnika ? Ja lata temu zacząłem korzystać internetowej bankowości, bo dostawałem apopleksji na widok liczby papierów i podpisów do zrealizowania zwykłej wypłaty.
Więc poniekąd fatalność obsługi tradycyjnej skutkuje popularnością internetowej.

Re: Azjatycie państwo utrzymało karę śmierci

wiwan / 2010-02-25 11:13
Nie ma to, jak dobrze napisana konstytucja zatem :-)
Poddaję pod rozwagę, bo przymierzamy się do nowelizacji naszej.....
wiwan / 2010-02-25 11:40
Ale w umowie zbycia-dożywocia wszelkie zabezpieczenia dożywotnika są zapisane ( w akcie notarialnym ). Prawo do zamieszkania, korzystania z mediów, wypłacania czegoś w rodzaju comiesięcznej renty itd. Co sobie zażyczy.

Separacja oznacza rozdzielność majątkową od momentu jej wejścia w życie. Ale wszystkie dobra sprzed tej daty są nadal wspólne. Dotyczy to pewnie i tego domu. Żona ma nadal prawo w takiej sytuacji do domu. Musi być np. spłacona.

Re: Nowy ekran akustyczny na wrocławskim lotnisku

wiwan / 2010-02-25 17:25
Ekran zredukuje hałas samolotów kołujących, odrywających się od płyty w czasie startu i w ostatniej fazie lądowania. We Wrocławiu, ze względu na trasy nalotu dużo większy problem stanowi hałas nad osiedlami mieszkaniowymi, a nie u bezpośrednich sąsiadów lotniska.
wiwan / 2010-02-25 18:55
1.Darowizna.
Określa się Pan jako Znajomy. Należy Pan zatem do tzw. III grupy podatkowej. Kwota wolna darowizny do której nie płaci Pan podatku to 4 902 zł., a należny podatek liczymy dla kwoty nadwyżki nad kwotę wolną.
- od nadwyżki 20 556 zł jest to 2 877 zł 90 gr i 20% nadwyżki ponad 20556 zł

Oczywiście pod uwagę brana jest wartość rynkowa nieruchomości.

2.Dożywocie
Tu do zapłaty jest Podatek od Czynności Cywilno-Prawnej i wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Zwyczajowo płaci go nabywca.

W obu przypadkach dochodzi taksa notarialna, ale jest podejrzewam jednakowa, rzędu 700 zł ( w tym wpis do ksiąg wieczystych, odpisy aktu).
wiwan / 2010-02-25 18:59
Przepraszam w pkt. 1 "zjadło" mi znaki większości i fragment tekstu.
-nadwyżka mniejsza niż 10 278 zł, to podatek = 12%,
- nadwyżka mniejsza niż 20 556 zł, a większa niż 10 278 zł, to podatek = 1 233 zł 40 gr i 16% nadwyżki ponad 10 278 zł
wiwan / 2010-02-25 21:27
Nie weszła.
Precyzyjnie- jest to projekt ustawy o zmianie Ustawy Kodeks Cywilny. Od czerwca 2009 r. Kodeks nie był znowelizowany, czyli projekt zmiany utknął. Rzeczywiście planowano wejście w życie zapisu darowizny na wypadek śmierci z dniem 1.01.2010 r.
wiwan / 2010-02-26 10:11
Gdybamy. Dopóki noweli nie ma w Dzienniku Ustaw- ostatecznie nie wiemy. Ale projekt stawiał Dar. na Wyp. Śm obok testamentu. Podstawowa różnica to brak stałych świadczeń ( utrzymanie, zamieszkanie, opieka) jak w dożywociu. Po prostu- darowizna odroczona w czasie- do momentu śmierci darczyńcy. No i od obdarowanego można dochodzić zachowku.
W zakresie podatków- opodatkowanie w wysokości takiej jak zwykłej darowizny, ale jego zapłata dopiero po śmierci darczyńcy, a nie w chwili podpisywania- czyli też odroczona na lata.

Tu nieco:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/darowizna;na;wypadek;smierci;ulatwi;dziedziczenie,196,0,334788.html
wiwan / 2010-02-26 11:08
Dochodzenie od obdarowanego zachowku dotyczy:
1. projektu noweli KC i tzw. darowizny na wypadek śmierci
2. normalnej darowizny ( czyli nie tak jak napisałem w 1 poście, przepraszam )

Nie dotyczy, z tego co przez te dwa już dni ustalamy :-) i przeczytałem:
3. umowy dożywocia.

Tematyka jak Pan widzi obszerna i skomplikowana, więcej pomóc nie mogę, nie jestem ekspertem.
wiwan / 2010-03-01 12:49
To w jakim celu się tak tutaj męczysz intensywnie Panie Forumowiczu ?
wiwan / 2010-03-01 13:25

I to by było na
tyle

rzeczywiście- nic więcej do takiej wypowiedzi dodać nie można.

Re: KGHM w tym roku nie sprzeda Polkomtela?

wiwan / 2010-03-01 16:11
W tej kwestii z KGHM-em jak z pensjonarką- od roku średnio co 1,5 miesiąca wykluczające się wiadomości od Zarządu w tej sprawie. Podobnie zresztą w kwestii Dialogu. Raz, że wkrótce się pozbędą, raz że nie planują w najbliższych latach....

Re: KGHM: Będzie dywidenda, będą inwestycje

wiwan / 2010-03-01 16:24
O jakiej dywidendzie mówi pan prezes ? Przecież związki zawodowe już tydzień temu upomniały się o podwyżki. I je dostaną, o czym doskonale wiemy, bo tak jest za każdym razem.

Najnowsze wpisy