Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak zrezygnować (wypisać się) z II filaru OFE

wiwan / 2012-09-07 19:36
To żadna nowość. I NIE ma zastosowania w przypadku 'KrystynyC'

Re: Wynajem mieszkania - kilka pytań

wiwan / 2012-09-20 12:53
Ojejum, kilka, ale obszernych ;-)

ad. 4. US nie zawsze kontroluje, tak jak nie zawsze wzywa Panią w celu udowodnienia np. prawa do skorzystania z ulgi internetowej, którą wykazała Pani w rocznym PIT 37.
Kontrola jest albo losowa, albo na 'donos', albo z powodu podejrzeń.
Jeśli kontrola się zdarzy, to raczej po stronie podatnika leży wykazanie, że wszystko jest OK.

ad. 5 . Czasy się zmieniły, Panie są na ogół pomocne, zwłaszcza w konkretnych działach urzędu, na pierwszej linii tj. w kancelarii, 'przy ladzie' tylko informacje podstawowe.
Wybranie zasad ogólnych opodatkowania nie wymaga w ogóle wizyty w US/zawiadamiania.

ad. 3. No tak, albo ryczałt 8,5% od przychodu albo podatek 18% (32% Pani przy tych kwotach nie dotyczy) od dochodu.

Przy tak krótkim wynajmie wszystko wskazuje na ryczałt, bo kosztów dużo pani nie "narobi"- nie zamierza Pani przecież dokonać w tym celu np. remontu, zakupu mebli itd.

Jasne wpisanie w umowie jaka kwota z owego 1000 stanowi należność za najem, a jaka należność za opłaty czynszowe/administracyjne na rzecz spółdzielni/wspólnoty pozwoli przyjąć na potrzeby ryczałtu przychód rzeczywisty, czyli np. 700 zł.

Tu artykuł, ważny ostatni akapit.

http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/jak;placic;najnizszy;podatek;z;wynajmu;mieszkania,148,1,696724.html

ad. nieprawdą jest potrzeba NIP stron umowy, ani rejestrowania/okazywania umowy w US przed uzyskaniem przychodu. Może być ona przydatna w razie kontroli -pkt.5.
Nie ma zresztą wymogu w ogóle umowy pisemnej przy najmie. Brak formy pisemnej jest kłopotliwy w razie problemów z najemcami, a po roku istnieje domniemanie, że umowa jest na czas nieokreślony- inne zasady wypowiadania.

ad.1. Umowa może być z kilkoma osobami, może być z jedną. W obu przypadkach należy uregulować sprawę ewentualnego podnajmu, liczby osób mieszkających itd.

Dodam jeszcze kwestię zaliczek- przy ryczałcie są co miesiąc, przy zasadach ogólnych dopiero od miesiąca, w którym dochód (liczony od początku roku kalendarzowego przekroczy 3091 zł).

Ryczałt należy zgłosić najpóźniej do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu z pierwszym przychodem.

Re: czy mozna pracowac bedac na emeryturze?

wiwan / 2012-10-02 21:58
Gratuluję opinii, że nielegalne jest najlepsze. Wyrażonej publicznie.

Re: Karta podatkowa

wiwan / 2012-10-30 12:34
Taksówka musi mieć i oczywiście używać kasy fiskalnej, nawet w czasie zwolnienia z VAT.

A ewentualne zajęcie komornicze może dotyczyć przecież dochodów spoza DG jak i z majątku ( w tym nieruchomości ).

Re: renta rodzinna po zmarłym ojcu3

wiwan / 2012-12-19 10:48
Nie bardzo.

1. Technicznie: teraz na odwołanie się jest za późno- tamta decyzja się uprawomocniła, na odwołanie jest miesiąc. Obecnie może Pan po prostu złożyć ponownie/nowy wniosek o r. rodzinną i odwołać się od nowej decyzji odmownej, bo taka będzie.
2. Merytorycznie: ojciec zmarł jak rozumiem w wieku powyżej 30 lat. Decyzja ZUS była odmowna, bo nie spełnił on zarówno warunku uzyskania min. 5 lat stażu ubezpieczeniowego w ostatnim dziesięcioleciu życia ale również warunku, by śmierć nastąpiła nie później niż 1,5 roku od ostatniego ubezpieczenia społecznego.

War. 2 nie obejmuje ubezpieczonego z łącznym stażem 25 lat, war. 1 ubezpieczonego z łącznym okresem składkowym 30 lat.

Co więcej to 'zwolnienie' z war. 1 wprowadzono do ustawy ze dwa lata temu, czyli PO śmierci Pana ojca.

Nic nowego w ustawie w tym zakresie się nie pojawiło.

3. Na koniec- w ekstremalnych życiowo sytuacjach - można uzyskać r. rodzinną w drodze wyjątku- ale wymaga to niezdolności do pracy w stopniu uniemożliwiającym zarobkowanie.

Re: przeliczanie wcześniejszej emerytury nauczyciela

wiwan / 2013-01-02 11:55
NIE.

Od 2013 nie ma zmiany dotyczącej prawa do przeliczenia e. wcześniejszej.

ALE przeliczenie jest możliwe tylko w przypadku nabycia nowych okresów składkowych (np. praca na emeryturze) lub "odnalezienia", udowodnienia okresów ubezpieczenia, które nie zostały uwzględnione przy ustalaniu wysokości świadczenia.

Jako nauczyciel raczej nie dotyczy Pani sprawa zaliczenia lat "zerowych" do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia na skutek braku dokumentacji płacowej.

Wraz z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego- w Pani przypadku 60 lat i 5 do 8 miesięcy- w zależności od kwartału urodzin może Pani złożyć wniosek o przyznanie emerytury powszechnej- czyli liczonej na nowych zasadach, ale raczej nie będzie ona wyższa, niż otrzymywana wtedy e. nauczycielska.

Re: Jestem kobietą,w 2013roku kończę 60lat,czy moja emerytura zostanie...

wiwan / 2013-01-02 12:04
Pani powszechny wiek emerytalny to 60 lat i 1 miesiąc.

Już na 3O dni przed 9 kwietnia 2013 r. zatem może złożyć Pani wniosek o e. powszechną, czyli liczoną już z Kapitału Początkowego właśnie i składek z lat 1999 i kolejnych. Jeśli będzie wyższa- przejść na nią. Ale szanse, że będzie wyższa są małe.

Niezależnie od tego zawsze może Pani złożyć wniosek o przeliczenie obecnego świadczenia, o ile nabyła/nabędzie Pani nowe okresy ubezpieczenia- np. z tyt. zlecenia, etatu, dg. albo jeśli miała Pani uwzględnione do ustalenia podstawy wymiaru lata zerowe na skutek braków dokumentacji płacowej.

Re: Powrót do pracy po macierzyńskim. Kiedy szef nie może zwolnić?

wiwan / 2013-01-04 14:14
Nie wiem skąd taki "zleżały" artykuł wyskoczył dziś na forum.

Zwracam uwagę na dwie kwestie
- autorka NIE odpowiedziała na pytanie, czy pracodawca może odmówić zmniejszenia etatu takiemu pracownikowi.
- nie dodała, że ochrona w tym czasie przed zwolnieniem jest czasowa.

Zatem NIE* ma możliwości odmowy, a ochrona trwa maksymalnie 12 mc.

* pomijam dyskusyjną, akademicką kwestię, gdy pracodawca odmawia powołując się na art. 8 KP pracownikowi, który wnioskuje o idiotyczne małe zmniejszenie np. o 1/32 etatu i jasne jest, że nie ze względu na opiekę nad dzieckiem, ale ze względu na skorzystanie z ww ochrony. Wtedy oczywiście pracownik taki skarży do sądu pracy....

Re: Renta z KRUS-problem

wiwan / 2013-01-25 12:42
Przepraszam za zwłokę. Powód- ciągłe nowelizacje Ustaw, nie dysponowałem Ustawą KRUS we wcześniejszej wersji.

Do końca 2012 r. funkcjonował art. 28, ust.6, pkt. 1 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W związku z tym z chwilą "wyjścia" męża z KRUS część uzupełniająca Pani renty dotąd zawieszona w 50% zaczęła podlegać zawieszeniu w 100%.
Wszystko to na skutek niezaprzestania prowadzenia działalności rolniczej w rozumieniu ustawy.

Obecnie rolę uchylonego pkt. 1 przejął nowy ustęp 11 artykułu 28. Korzystniejszy dla rolników- polegający na tym, że podleganie małżonka KRUS sprawia, że zawieszenie wynosi 0% części uzupełniającej renty.

Pozwoli Pani, że nie będę oceniał słuszności logiki uzależnienia zawieszania renty od podlegania ub. małżonka. Jest moim zdaniem ona taka, że system ub. rolniczych ma dużo bardziej niż ZUS-owy charakter zapomogowy, wspierający rolników, z wysokością świadczeń oderwaną od poniesionych składek oraz specyfiką gospodarstwa rolnego jako źródła dochodu wspólnego dla rolników, a w efekcie traktowania ubezpieczonych w KRUS z jednego gospodarstwa niejako łącznie.

Reasumując- jeśli zatem wstrzymanie renty i zwrot dotyczy tej różnicy 50% części uzupełniającej- to odwołanie nie przyniesie skutku, zawieszenie jest zgodne z ustawą.

W decyzji pewnie jest zapisane, że zaległość 3700 będzie potrącana z kolejnych wypłat, czyli z przysługującej Pani cz. składkowej.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach ( rzeczywista bieda itp. ) na wniosek ubezpieczonego Prezes KRUS może umorzyć taki zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Re: Czy mogę się ubiegać o rentę lub emeryturę po zmarłym mężu?

wiwan / 2013-02-22 11:11
Prawo do renty rodzinnej nie przedawnia się.
Ustawa emerytalna mundurowa odsyła wprost do ustawy cywilnej - ZUS-owej jeśli chodzi o zasady nabycia prawa do renty przez rodzinę zmarłego, odmienne są zasady wyliczenia wysokości świadczenia.

Jako wdowa nie spełniła Pani podstawowego warunku do r. rodzinnej uprawniającego- tj. ukończyła Pani 50 lat później niż 5 lat od śmierci męża.
Prawo do renty miałaby Pani jednak, gdyby:
- była Pani niezdolna do pracy w dniu śmierci męża lub stała się niezdolna nie później niż 5 lat od dnia jego śmierci, albo
- ukończyłaby Pani 50 lat nie później niż 5 lat od zaprzestania* wychowywania dziecka uprawnionego do r. rodzinnej po zmarłym mężu (czyli r. rodzinna po ojcu) albo stała się niezdolna do pracy nie później niż 5 lat od ww zaprzestania wychowywania.

* oznacza to dzień, w którym dziecko pobierające rentę po rodzicu uzyskuje pełnoletność lub traci prawo do renty z powodu zaprzestania edukacji- w zależności co następuje wcześniej.

Powyższe na podstawie art. 70 ustawy emerytalnej cywilnej.

Re: Odliczenie internetu mobilnego w laptopie i jednoczesnie mobilnego w...

wiwan / 2013-03-05 10:33
TAK, przy zachowaniu innych warunków uprawniających do ulgi. I oczywiście do limitu 760 zł- dwie usługi nie upoważniają do podwojenia jego podwojenia.

Re: Renta rodzinna z ZUS/KRUS

wiwan / 2013-03-06 10:54
Wraz z uzyskaniem swego wieku emerytalnego (61 lat i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzin- bo rozumiem, że rocznik Pani to 1956) może Pani złożyć wniosek o swoją emeryturę i wybrać to świadczenie ZAMIAST renty rodzinnej po mężu.
NIE ma możliwości pobierania w jakimkolwiek stopniu jednocześnie dwu tych świadczeń, co wynika z art. 95 Ustawy emerytalnej.

Przy wniosku o emeryturę lata KRUS zostaną uwzględnione na jeden z dwu sposobów, co będzie zależało od Pani ogólnego stażu ubezpieczeniowego ZUS w czasie składania wniosku emerytalnego.
Czyli zostaną zaliczone jako o. składkowy albo zwiększenie do KP- zgodnie z art. 56 i art. 10 Ustawy.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-03-08 17:57
Można przeliczyć e. wcześniejszą jeśli:
-pojawiły się nowe okresy ubezpieczenia (nabyte już na emeryturze- ze zlecenia, etatu..)
- odnaleziono dokumenty na potwierdzenia okresów ubezpieczenia, które nie były przedstawione w ZUS w roku 2008
- uwzględniono przy ustalaniu wysokości podstawy wymiaru lata z zerowym wynagrodzeniem - teraz można uwzględnić płacę minimalną.

Można też wystąpić o e. w wieku powszechnym- czyli liczoną wg. nowych zasad, z Kapitału początkowego i składek po 1998 r. Na ogół jednak bywa ona niższa i taki wniosek wycofuje się by pozostać na e. wcześniejszej.

Re: Nieświadomy brak ubezpieczenia zdrowotnego

wiwan / 2013-04-26 11:15
Teoretycznie może być kosztami obciążona, okres przedawnienia takich roszczeń wynosi 5 lat.
W praktyce- już raczej by owi świadczeniodawcy (szpital, poradnie) dali 'znać' tj. zwracali się o zwrot kosztów.

Nie bardzo to zgłębiłem, od tego roku spora nowelizacja dotyczy właśnie tych zapisów ( art. 50 i nowy 50a Ustawy zdrowotnej. Generalna zmiana polega zdaje się na tym, że teraz z takimi roszczeniami występuje NFZ, a nie świadczeniodawca jak poprzednio oraz że korzystanie ze świadczeń w błędnym, ale usprawiedliwionym przekonaniu o byciu ubezpieczonym zwalnia od poniesienia takiej opłaty. Dotyczy to jednak świadczeń po 2012 r.

Teoretycznie jest też możliwa grzywna dla ojca- z art. 193 Ustawy zdrowotnej- jest takie niezgłoszenie wykroczeniem.

Reasumując- należy jak najszybciej być zgłoszoną do ubezpieczenia. Pokrywanie kosztów na ochotnika, w sytuacji gdy najprawdopodobniej ani NFZ, ani świadczeniodawcy ich "nie widzą" nie bardzo ma sens.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-05-13 11:35
To jest konsekwencja nowelizacji ustawy ( nowy ust. 1b w art. 25 )od 2013 r. i pewnej, dość oczywistej zwłaszcza dla ubezpieczonych bez prawa do świadczeń wcześniejszych logiki, że skoro można przeliczać świadczenia w GÓRĘ na skutek nabycia nowych okresów składkowych/odprowadzonych składek, to jednocześnie należy je przeliczyć w DÓŁ poprzez uwzględnienie kwot świadczeń już za czas sprzed przeliczenia wypłaconych.

W Pani indywidualnym przypadku należało do końca roku wystąpić o przeliczenie e. wcześniejszej, a nie o wyliczenie e. powszechnej.

Najnowsze wpisy