Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emeryci szykują pozew zbiorowy

wiwan / 2011-10-24 11:57
Można nie przepadać za ZUS-em, rządem i ustawodawstwem w tej dziedzinie. Ale proszę bez taniej demagogii- gdyż podana tu kwota z raportu ZUS.
1. oznacza hipotetyczną emeryturę wg. stanu składek z końca 2010r. czyli taką, jaką znajomy miałby, gdyby od stycznia 2011 r. już żadnej składki nie odprowadził.
2. poniżej jest podana dużo wyższa- oznaczająca hipotetyczną emeryturę przy założeniu dalszego opłacania składki w obecnej niezmienionej wysokości. Tej już nie podajesz.
3. obie ww pozycje to kwoty I filaru, znajomy podejrzewam jest również w II co z automatu również wpływa na "niskość" kwot z raportu ZUS.

Ps. Poza ewidentnymi błędami tamtejszego rządu, to w Grecji obywatele/pracownicy/podatnicy mają we łbach przewrócone

Re: kwota najniższej emerytury w naszym kraju

wiwan / 2011-10-24 12:10
728,18 to kwota brutto. Wypłata do ręki jest niższa, bo potrącono zaliczkę PIT i składkę zdrowotną.
Pani świadczenie jest jednak niższe- nie wszystkie bowiem tę gwarancję posiadają. Np. chodzi o emerytury z urzędu przyznane w miejsce dotychczasowej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-10-24 12:26
No niestety nie. Warunki dla renty rodzinnej zmarły musi spełnić w dniu śmierci, to członek rodziny może je spełnić z opóźnieniem.
Czyli liczy się sytuacja ubezpieczeniowa teściowej na dzień jej śmierci. I o ile na podstawie jej dokumentacji medycznej udowodnilibyście, że w dniu śmierci spełniała medyczne przesłanki przyznania renty z tyt. niezdolności do pracy, o tyle żadne zmiany w jej okresach ubezpieczeniowych nie nastąpiłyby- bo tu wymóg od osoby żyjącej starającej o się o rentę z tyt. niezdolności do pracy jest IDENTYCZNY jak od osoby zmarłej, gdy rodzina o rentę rodzinną występuje.
Czyli te 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat czy 25 lat składkowych w ogóle ( najnowsza, lipcowa regulacja ).

Innymi słowy- przy takim stażu ubezpieczeniowym teściowa swojej renty nie otrzymałaby.

Re: ZUS zawiesił emeryturę co dalej?

wiwan / 2011-10-24 12:32
Ty z kolei w drugą stronę. Emerytura jest świadczeniem z ubezpieczenia, fakt, że na ogół obowiązkowego. Nie jałmużną, nie nagrodą pokojową. Jej wypłata uregulowana jest ustawowo, a nie moralnie. I nie o sprawiedliowość tu chodzi, bo z natury jest to kwestia "niesprawiedliwa" bo każdy kolejny rocznik emerytów żył i żyje w innych warunkach.

Prosty test dla Ciebie- czy będąc na emeryturze i znalazłszy pracę zrezygnujesz ze świadczenia, gdy nie będziesz musiał ?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-10-24 18:56
Warunki do Twojej renty rodzinnej po mamie po jej stronie zostały spełnione- bo z takim stażem nie musiała spełnić warunku polegającego na tym, że śmierć nie mogła nastąpić później niż 18 miesięcy od ostatniego ubezpieczenia społecznego ( art.57 ust.2 Ustawy emerytalnej ).
Wniosek możesz złożyć, będziesz uprawniony- byle był spełniony warunek pobierania/kontynuowania nauki i Twój wiek do 25 lat ( wyjątkowo dłużej- dotyczy studentów kończących 25 lat na ostatnim roku studiów ).
Jeśli masz więcej niż 25 lat- jest za późno.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-10-24 20:43
Nie wiem co to był za dokument.
Masz prawo złożyć wniosek i spełniasz warunki otrzymania prawa do renty jak i spełniasz warunki jej wypłaty ( jeśli nie masz dochodów przekraczających limity ) z art. 68 ustawy emerytalnej.
Jako takiego w ogóle nie ma przedawnienia prawa do r. rodzinnej- owszem w Twoim przypadku jest to czas, po którym skończysz 25 lat, owszem w przypadku wdów/wdowców- tracą prawo do renty, gdy skończą 50 lat później niż 5 lat od śmierci małżonka. Ale jeśli ten warunek spełniły- mogą o r.rodzinną wystąpić i po 20 latach. I ją uzyskają, oczywiście bez wyrównania wstecz.

Re: dodatek do renty

wiwan / 2011-10-25 11:14
1. albo doczekać do wieku 75 lat- wtedy zostanie on przyznany z automatu
2. albo uzyskać w ZUS ( lekarz orzecznik ) orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy ORAZ do samodzielnej egzystencji.

A to zdarza się rzadko.

Postępowanie- dowolna jednostka ZUS, nie ma gotowego formularza, wniosek odręczny.
I oczywiście:
- Zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie
- Dokumentacja medyczna oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji

Re: komu przysluguje zasiłek opiekuńczy?

wiwan / 2011-10-25 11:18
Obszernie, bo za ZUSu stroną WWW:

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8. w przypadku:
nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat).

Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60. dni w roku kalendarzowym.

Re: zasiłek dla bezrobotnego jakie zmiany

wiwan / 2011-10-25 11:21
Zmiany względem jakich lat ?
W ostatnich dwu, poza waloryzacją jego wysokości zmian nie było.
Są owszem postulaty strony pracodawców- czyli płatników składki na FGŚP, z którego pochodzą zasiłki by generalnie:
- skrócić czas jego wypłacania
- uzależnić choć częściowo jego wysokość od uzyskiwanych wcześniej dochodów
- uzależnić bardziej od sytuacji na rynku pracy w powiecie zamieszkania bezrobotnego
- uzależnić wypłatę od aktywności bezrobotnego w poszukiwaniu pracy.

Re: urlop bezpłatny

wiwan / 2011-10-25 11:24
Zasad udzielania specjalnych nie ma- wniosek pracownika i przede wszystkim ZGODA pracodawcy. Nic go do niej nie obliguje, interesu też żadnego nie ma w przypadku początkującego pracownika.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zasady;udzielania;urlopu;bezplatnego;pracownikom,67,0,682307.html

Re: Nowe naliczenie emerytury

wiwan / 2011-10-25 12:52
Rozumiem rozżalenie, ale 60 lat to wiek emerytury powszechnej od lat, nawet sprzed reformy 1999 roku.
Przyznanie jej w wieku 57 było oczywistym dla uznania jej za wcześniejszą.
Rozumiem, że to emerytura tzw. pracownicza, czyli wynikająca jedynie ze stażu, a nie pracy w warunkach szczególnych czy w specjalnym zawodzie.
Czy aby na decyzji emerytalnej- tej pierwszej nie pada to określenie 'wcześniejsza' ?

Można spróbować się sądzić, choć osobiście nie przewiduję powodzenia. Natomiast nie będzie on psychicznie obciążający i długotrwały- bo właściwie nie trzeba niczego udowadniać, dokumentować, a jedynie orzec, czy ZUS miał obowiązek informacyjny wobec ubezpieczonej. Więc to kwestia jednego posiedzenia i nie powinno być to argumentem przeciw pozwowi.

Ps. Nie ma tu takiego arytmetycznego automatyzmu, że 25x300. Gdyby mama złożyła wniosek np. rok temu, świadczenie wyliczone byłoby niższe- bo pod uwagę jest brane dalsze statystyczne trwanie życie ubezpieczonego. Co oczywiście nie ma znaczenia dla meritum sprawy.

Re: urlop wychowawczy a emerytura

wiwan / 2011-10-25 13:02
W czasie takiego urlopu podlega się u. emerytalno-rentowemu. Składki opłacane są z budżetu państwa, ale to pracodawca, u którego jesteśmy na urlopie przerejestrowuje pracownika w ZUS do ubezpieczeń- z innym kodem tytułu.
Co najważniejsze- obecnie podstawą wymiaru tych składek jest minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli więc Pani wynagrodzenie jest/będzie wyższe od tego minimum to pójcie na u. wychowawczy wpłynie negatywnie na przyszłą emeryturę.

Podjęcie zatrudnienia (poza dziełem) w czasie urlopu powoduje przejście na ubezpieczenie z jego tytułu ( bez względu na wynagrodzenie ) dlatego pracownik na u. wychowawczym ma obowiązek informacyjny wobec dotychczasowego pracodawcy, który musi pracownika na urlopie wyrejestrować z ZUS.

Re: Wcześniejsza emerytura kiedy ja dostanę?

wiwan / 2011-10-25 13:48
Wręcz przeciwnie- nie spełnia Pani żadnych wymogów.
Rozumiem, że żadnych okresów pracy uprawniających do e. wcześniejszej w związku z zawodem, charakterem zatrudnienia Pani nie posiada.

Skoro w 2005 r.nie spełniła Pani wymogów e. z tyt. opieki nad dzieckiem, tym bardziej nie spełnia ich Pani obecnie.

Bo są to:

osoby opiekujące się dziećmi wymagającymi stałej opieki, które do dnia 31 grudnia 1998 r. spełniły wszystkie warunki wymagane do nabycia prawa do tego świadczenia, tj. do tej daty:

udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla kobiet co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn co najmniej 25 lat oraz
opiekują się dzieckiem, które zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy i do samodzielnej egzystencji bez względu na przyczynę chorobową lub zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy z powodu stanów chorobowych wymienionych w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się wymagającymi stałej opieki (Dz. U. z 1989r. Nr 28 poz.149 z późn. zm.),
ostatnio przed dniem 1 stycznia 1999 r. były ubezpieczone z tytułu pozostawania w stosunku pracy,
udowodniły niemożność podjęcia pracy albo konieczność jej zaprzestania ze względu na stan zdrowia dziecka i konieczność sprawowania nad nim stałej (ciągłej) opieki.


Z kolei na potrzeby e. wcześniejszej tzw. pracowniczej za 2 lata ( w wieku 55 lat ) musiałaby Pani być osobą, która:
do dnia 31 grudnia 2008r. udowodniły 30 – letni okres składkowy i nieskładkowy lub – w przypadku, gdy są całkowicie niezdolne do pracy - 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych,
pozostawały w stosunku pracy ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę , chyba, że przez cały wymagany do uzyskania tego świadczenia okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy,
w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawały w stosunku pracy przynajmniej przez 6 miesięcy (chyba, że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub przez cały wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy,
nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochodu budżetu państwa.

Czyli mieć ten staż i podjąć zatrudnienie.

Re: kwota najniższej emerytury w naszym kraju

wiwan / 2011-10-25 14:17
Bzdura.
Składki emerytalne jak pozostałe składki społeczne pokryte przez pracownika/zleceniobiorcę stanowią łącznie Koszt Uzyskania Przychodu- czyli obniżają dochód podlegający PIT.
Nie ma więc żadnego powtórnego opodatkowania dochodowego tych pieniędzy.

Wynika to wprost z ustawy PIT jak i choćby kalkulatora płac:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Re: Rzecznik ZUS czeka na pytania internautów

wiwan / 2011-10-25 14:49
Witam !

1. Nie zauważyła Pani, że wątek jest sprzed dwu lat, zbieranie pytań zamknięto 22 grudnia 2009 r. Tą drogą więc Pani do rzecznika nie dotrze.

Podaję kontakt ze strony www Zakładu:

Rzecznik prasowy
Jacek Dziekan
Tel. 22 667 13 53
Tel. kom. 502 006 830
e-mail: rzecznik@zus.pl

Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej
Wojciech Andrusiewicz
Tel. 22 667 13 75
Tel. kom. 502 006 618

2. Polemizowałby ze stwierdzeniem, że informacje w raporcie są zbędne. Czyż nie jest tak, że najprawdopodobniej jest Pani na wcześniejszej emeryturze i mimo corocznej sumy składek "0", ich saldo po waloryzacji się zmienia jak i wysokość e. hipotetycznej.
Dzięki temu np. ma Pani mniej więcej jasność, czy "zamienić" swoje świadczenie na emeryturę "normalną".

Zresztą na raporcie ma Pani podane info o adresie ZUSowego portalu składkowego, gdzie jasno jest to wyłożone.

Najnowsze wpisy