Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Renta wypadkowa. Ile wynosi?

wiwan / 2012-06-22 11:31
Przede wszystkim wypadek taki musi zdarzyć się w pracy. Dotyczy to również delegacji, bycia w dyspozycji pracodawcy po godzinach pracy,

Więc musi być protokół powypadkowy/ karta wypadku złożona do ZUS i uzyskane orzeczenie lekarskie orzecznika, że niezdolność do pracy jest na tyle trwała, że nie wystarczy świadczenie rehabilitacyjne.

Wysokość renty zależy od historii ubezpieczeniowej brata tj. liczby lat składkowych, nieskładkowych i wysokości wynagrodzeń Oraz stopnia niezdolności (całkowita/częściowa).
Renta minimalna 959,02 zł brutto przy niezdolności całkowitej.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-06-22 11:44
Szczęśliwie tak- będzie do rekompensata z Ustawy o e. pomostowych jako finansowy dodatek do kapitału początkowego "na pociechę" za brak możliwości skorzystania z e. wcześniejszej i e. pomostowej.

Wielkość rekompensaty wg. wzoru z art. 22 Ustawy pomostowej i zostanie ona wraz z całym k. początkowym zwaloryzowana wg. stawek za kolejne lata od 1999 r. do roku przejścia na emeryturę.

We wzorze tym "K" to kap. początkowy właśnie.

Tu tekst ustawy, przyda się Panu. Zwracam uwagę, że tu jeszcze bez nowelizacji tegorocznej- sprowadza się ona do zastąpienia w ustawie wieku 65 dla mężczyzn nowym wiekiem- krocząco podwyższanym- czyli dla Pana-minimum 66 lat i 9 miesięcy.


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-06-22 12:04
Moim zdaniem sprawa wygląda tak:

1. w związku z pracą za granicą i podleganiu tamtejszemu ubezpieczeniu społecznemu ojciec przestał podlegać ubezpieczeniu rolniczemu KRUS tak samo jakby podjął pracę w Polsce i z tego tytułu z mocy ustawy zaczął podlegać ZUS.

2. od podjęcia pracy za granicą opłacane składki są składkami nienależnymi i możecie ich zwrotu jako spadkobiercy dochodzić od KRUS- wraz z odsetkami.

3. i o to chodzi, że od ostatniego ubezpieczenia rolniczego należnego minęło do śmierci ojca więcej niż 18 miesięcy. Czyli dla KRUS jest to sytuacja identyczna z tą, jakby ojciec przestał być rolnikiem ponad 18 miesięcy przed śmiercią.

4. być może macie prawo do renty rodzinnej holenderskiej. I bardzo prawdopodobne, że do renty rodzinnej i zasiłku pogrzebowego z...ZUS na zasadzie KOORDYNACJI rent i emerytur- polegającej na możliwości zaliczenia ubezpieczenia zagranicznego na potrzeby polskich świadczeń z ZUS- okres legalnej pracy za granicą zostanie zaliczony do stażu ZUS i uzupełniony o okresy ub. KRUS- nie wszystkie, ale brakujące do minimalnego stażu wymaganego od ZUS dla tego świadczenia.

5. dla ustalenia szczegółów pkt.4 i potwierdzenia tego, co mi wyszło z lektury obu ustaw (KRUS-owej i ZUS-owej) należy skontaktować się dedykowaną dla spraw polsko-holenderskich jednostką ZUS:


I Oddział ZUS w Warszawie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
telefony:
+ 48 (22) 569-36-04
+ 48 (22) 569-36-13

Re: badania wstępne w firmach

wiwan / 2012-06-22 12:09
Są bezpłatne dla pracownika (koszt ponosi pracodawca) co wynika z art. 229 KP.

"pakiet" zależy od rodzaju stanowiska na które pracownik został przyjęty.

Re: niesłuszne zwolnienie

wiwan / 2012-06-22 12:12
Tak. Bo to są dwie niezależne sprawy. Praktyczniej było żądanie dołączyć do pozwu o niesłuszne zwolnienie.
Niewypłaconego wynagrodzenia można dochodzić najpóźniej 3 lata od terminu wypłaty.
I jest ono należne nawet gdyby zwolnienie było słuszne, np. dyscyplinarne.

Re: umowa o dzielo, a składki

wiwan / 2012-06-22 12:15
Akurat nie ma miejsca to w tym przypadku, ale odprowadza się wszystkie składki, gdy zamawiający dzieło jest jednocześnie pracodawcą wykonującego dzieło.

W innych przypadkach- dzieło nie podlega ani obowiązkowym ani dobrowolnym składkom. Społecznym oraz zdrowotnym.

Re: Czy sie cos nalezy?

wiwan / 2012-06-25 12:19
Akurat "częściowa" to nienajlepsze określenie w tym przypadku, bo to właśnie określenie nowego świadczenia, które wejdzie w życie w 2013 r.

Wszystko zależy od tego, co to za kraj, bo jest KOORDYNACJA w zakresie rent i emerytur z krajami UE + Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w Szwajcarii.

Jeśli w Pana przypadku jest to jeden z tych krajów, to na potrzeby prawa do świadczenia w Polsce można zaliczyć okresy ubezpieczenia w tymże kraju i vice versa. Nie można jednak uwzględnić wysokości wynagrodzenia z innego kraju na potrzeby ustalenia wysokości świadczenia. Chodzi więc o zaliczenia stażu ubezpieczenia.

Są w ZUS wydzielone specjalne jednostki do obsługi takich ubezpieczonych.

Jeśli jest to spoza grupy krajów z koordynacją- owszem będzie to emerytura z ZUS, ale symboliczna, nie częściowa i bez gwarancji wysokości minimalnej. No i w wieku min. 66 lat i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzenia.

Re: waloryzacja emerytur 2013

wiwan / 2012-06-25 12:22
Nie zapominajmy, że jeśli ponowna waloryzacja procentowa zostanie dokonana od wysokości świadczenia zwaloryzowanego kwotowo ( czyli od wysokości 2012 ) to niesprawiedliwość waloryzacji kwotowej będzie ciągnąć się w przyszłość aż do śmierci wszystkich emerytów, których waloryzacja kwotowa objęła.

Waloryzacja powinna więc być dokonana względem świadczenia z 2011 r.

Re: Jaki ZUS dla nowych firm?

wiwan / 2012-06-25 12:30
Rozumiem, że pytanie jest o preferencję 24-omiesięczną w składkach społecznych.

Raczej skorzystać, bo :
- zawsze można z niej zrezygnować, tj. nie ma obowiązku dotrzymać terminu 24 miesięcy,
- system emerytalny mamy nieefektywny
- dość szybko spełnia się kryterium renty minimalnej z tyt. niezdolności do pracy, gdyby taka się przydarzyła, niezależnie od wysokości składki. Ponad minimum oczywiście dla wysokości renty wysokość składki ma znaczenie.
- to aż około 80% ulga w składkach, na początku DG to spora ulga- ok. 400 zł/mc.


Tu stawki minimalne:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/


Ps. Jeśli "z żoną" oznacza zgłoszenie jej jako osoby współpracującej to wyboru NIE ma, nie korzysta ona z tej preferencji.

Re: Składka zdrowotna 2012

wiwan / 2012-06-25 13:19
Składka zdrowotna bez względu na rok wynosi 9% podstawy wymiaru, którą jest zasadniczo dochód (przychód po odliczeniu kosztów uzyskania i ub. społecznych ).

Ważny jest jeszcze tytuł do ubezpieczeń, bo np. w DG podstawa nie jest rzeczywista, ale deklarowana, nie niższa niż ogłoszona przez GUS/ZUS.

Są przychody ub. zdrowotnym nie podlegające- np. najem poza DG albo umowa o dzieło albo zlecenie ucznia studenta do wieku 26 lat ( gdy obie te umowy nie są spisane z kimś, kto jest jednocześnie pracodawcą ).

Reasumując.
Jeśli jakiś dochód już u. zdrowotnemu podlega, to podlega mu obowiązkowo, nie dobrowolnie, bo wyboru nie ma*

Jest ub. zdrowotne dobrowolne, gdy nie ma tytułów do u. obowiązkowych, ale oderwane od przychodów, na podstawie indywidulanej umowy z NFZ.

Re: Druk RMUA - wzór

wiwan / 2012-06-25 21:00
W ramach uzupełnienia- tu tego aktu tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2009,186,1444.html

Wersja RMUA, jakiej wymaga ZUS. Pracownikom na ogół udostępnia się wersję uproszczoną z 'płatnika'

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-06-25 21:24
1. Tak, należy się nadal- ponowny związek małżeński jest bez wpływu na prawo wdowy do r. rodzinnej po poprzednim mężu.

2. Nie mam pojęcia o systemie fińskim ubezpieczeń społecznych, ale nie sądzę by takie prawo do "fińskiej" r. rodzinnej było w przypadku gdy :
- zmarły nie był nigdy ubezpieczony w systemie fińskim
- Pani nie była ubezpieczona w systemie fińskim w dniu, w którym owdowiała.

Byłoby to bez sensu z punktu widzenia systemu fińskiego.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-06-25 21:40
Wniosek Pani- najwcześniej 30 dni przed dniem 50 urodzin. Wcześniejszy zostanie odrzucony.

Po co spieszyć się z rezygnacją córki z prawa do renty ?
Miałoby to sens finansowy, gdyby córka uzyskiwała dochody powodujące zmniejszenie lub zawieszenie renty. Jako obie uprawnione -tj. Pani po 50 urodzinach, a córka do 25 roku życia (ewentualnie do końca ostatniego roku studiów jeśli na nim przypadną te 25 urodziny) uzyskacie razem 90% hipotetycznego świadczenia zmarłego. Obecnie córka uzyskuje 85%, czyli przez te kilka lat zyskacie symbolicznie, ale zawsze 1/17.
Z tym, że renta podzielona będzie na dwie równe części. Stąd dochody córki mogłyby powodować obcięcie lub całkowite wstrzymanie jej 45%. I wtedy sensowne byłoby jej wykluczenie- bo całe 85% dawałoby pewnie więcej niż Pani 45% i obcięte córki.

Jeśli w grudniu jej dochody nie będą przekraczały 70% przeciętnego wynagrodzenia ( obecnie 2552,30 zł brutto/mc * ) nie będzie sensu jej wykluczać.

* dotyczy dochodów podlegających składkom społecznym. W przypadku studenta nie wlicza się więc zleceń.

Re: Ile czasu na wypłacanie zasiłku?

wiwan / 2012-06-25 21:43
Tak- skoro dostarczała Pani dokumenty do ZUS to znaczy, że sama jest Pani swoim płatnikiem składek- bo np. prowadzi DG.

ZUS zgłaszałby się z wątpliwościami do pracodawcy.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2012-06-25 22:13
Żadne niestety.

Podstawowe tu :

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

NIE przewiduje ich, za niedotrzymanie tego warunku ( par. 7, ust. 1, pkt. 1 d ). Ani po stronie rencisty (np. zawieszenie renty), ani po stronie następcy (np. kara umowna).

Najnowsze wpisy