Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Urlop okolicznościowy - kiedy i na jakich zasadach?

wiwan / 2012-06-06 21:20
Nieprawda. Urlopy okolicznościowe związane z okazjami rodzinnymi jak i z powodów obywatelskich są niezależne o siebie i nielimitowane rocznie. Można mieć "4 wesela i jeden pogrzeb" w roku, a oprócz tego 3 sprawy sądowe.

Co wynika z :

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2007,227,1678.html

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-06-06 21:32
Miało być oczywiście art.57 do 58 ustawy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-06-06 21:47
No właśnie zostanie. Na uczelni wyższej studia kończą się w dniu egzaminu dyplomowego albo w dniu skreślenia z listy studentów. Renta jest należna z wakacje, gdy student ma status studenta jeszcze roku poprzedniego lub już następnego ( decyduje data wpisu na kolejny rok ).
Po egzaminie dyplomowym tracisz status studenta- co wynika z art. 167 USTAWY
z dnia 27 lipca 2005 r.

Prawo o szkolnictwie wyższym. Nieco inaczej na farmacji, medycynie i weterynarii. Ponownie status ucznia/studenta uzyskasz 1 września lub 1 października, w zależności co wybierzesz.

Czyli sytuacja identyczna jakby pod koniec przedostatniego roku skreślono Cię z listy studentów za niezaliczanie przedmiotów i zaczęłabyś nowe studia jesienią.

Inaczej jest w szkołach "nie wyższych", gdzie decyduje koniec roku szkolnego, nawet w klasie maturalnej.

Re: Umowa zlecenia a umowa o pracę

wiwan / 2012-06-06 23:38
Zaangażowanie może i tak, ale wyboru NIE ma. Inne są okoliczności świadczenia pracy, a inne wykonywania zlecenia.
Jeśli wykonywała Pani zlecenie na identycznych warunkach jak etat- to brała Pani udział w omijaniu prawa pracy.

Ps. prawo do zasiłku- warunek 365/18 oraz podstawy minimalnej dotyczy w jednakowym stopniu zlecenia i etatu. Nie ma tu różnicy.

Re: Wiek emerytalny. PO i PSL rozmawiają o nowym pomyśle

wiwan / 2012-06-07 12:55
Trochę namieszałeś.
1. składki są ewidencjonowane w kwocie rzeczywistej w jakiej wpłynęły i co roku waloryzowane.
2. wskaźnik 1,3 to mnożna podstawy wymiaru emerytury i liczby lat składkowych, tak jak 0,7- dla lat nieskładkowych. Używa się go na potrzeby wyliczenia e. powszechnej roczników starszych niż 1949, na potrzeby rent, emerytur wcześniejszych oraz kapitału początkowego.

Składki ewidencjonowane od 1999 r. NIE wchodzą do wyliczeń wg. lat składkowych i nieskładkowych.
Jest ona identyczna dla wszystkich ubezpieczonych w ZUS, górników takoż.
3. policja i inne mundurowe NIE odprowadzają składek do FUS, nie mają świadczenia z ZUS.
4. owe górnicze 1,8 to wskaźnik- dla niektórych stanowisk ( dla innych 1,2 lub 1,4 lub 1,5 ) wg. którego przelicza się lata składkowe rzeczywiste pracy górniczej na lata brane na potrzebę obliczenia wysokości e. wcześniejszej górniczej.

5. Co nie zmienia faktu głębokiej niesprawiedliwości emerytur górniczych jako niewspółmiernie do wpływów obciążających FUS w porównaniu do innych emerytur wcześniejszych, o powszechnych nie wspominając.

Re: Wiek emerytalny do Trybunału Konstytucyjnego

wiwan / 2012-06-08 21:51
Ależ oczywiście, że tak- tj. nie tylko na temat emerytur w mediach mamy często bełkot, politycy też nie lepsi. Choćby L. Miller z półtora miesiąca temu w TVP info, był szczerze zdumiony, że osoba na wychowawczym ma płacone składki e-r z budżetu, a inny gamoń z opozycji tuż przed głosowaniem w sejmie czepiał się tego, że e. częściowa będzie wynosić 50% e. minimalnej, czego oczywiście w projekcie nie było.

Nic dziwnego, że i pojęcie prawa nabytego traktuje się albo błędnie, albo użytkowo, albo jedno i drugie.

Nierówności konstytucyjne- od tego mamy TK, to naprawdę wyższa szkoła jazdy prawniczej.

Re: Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnego?

wiwan / 2012-06-08 23:01
Bzdura. Ma być min. 365 dni ubezpieczenia społecznego ( bo wtedy są składki od płatnika na Fundusz Pracy ) w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją.
Przy czym podstawa nie niższa niż płaca minimalna. Nie musi "przepracowane", bo może być np. zlecenie.

Więcej i dokładniej w artykule 71 Ustawy o promocji zatrudnienia.

Re: choroba a urlop wypoczynkowy

wiwan / 2012-06-08 23:05
NIE zależy od pracodawcy- orzeczona niezdolność do pracy przerywa bieg urlopu wypoczynkowego lub zawiesza jego udzielenie, o ile ZLA jest dostarczone w terminie. Urlop przechodzi na czas późniejszy, siłą rzeczy poza planem urlopów.

O nowy późniejszy termin należy ponownie wnioskować- tj. nie można samodzielnie sobie go odebrać po zakończonym zwolnieniu lekarskim.

Re: nowa stawka zasiłku dla bezrobotnych

wiwan / 2012-06-08 23:09
Od czerwca 794,20 zł – w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku; potem 623,60 zł .

Re: Umorzenie długów wobec ZUS

wiwan / 2012-06-08 23:21
Projekt ustawy jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Głosowanie odbyło się 24 maja.

Re: jak przeczekać do emerytury?

wiwan / 2012-06-08 23:32
A skąd taki automat, że jak warunki szczególne to brak prawa do e. pomostowej ???
Wręcz przeciwnie.

E. pomostowa jest dla tych ubezpieczonych z roczników 1949 i późniejszych, którzy pracując w warunkach szczególnych w rozumieniu rozporządzenia o tychże warunkach nie spełnił warunków e. wcześniejszej z ustawy emerytalnej, ale:
- pracował w nich przed 1999 r. oraz po 2008 roku- ale w warunkach w rozumieniu ustawy o e. pomostowych.
Albo przed rokiem 2008 w warunkach szczególnych w rozumieniu ustawy pomostowej.

Wykaz 'pomostowy' jest dużo węższy niż 'wczesny'.

Jeśli jednak nie spełni Pani tych warunków- w kilku okolicznościach utraty pracy uzyska Pani prawo do świadczenia przedemerytalnego:

http://www.money.pl/emerytury/swiadczenia_przedemerytalne/

Re: zwolnienie z pracy przed emerytura

wiwan / 2012-06-08 23:34
Zaświadczenie o zarobkach - formularz ZUS Rp-7.

Re: Urlop Ojcowski i zasiłek opiekuńczy

wiwan / 2012-06-11 11:39
A co to ma wspólnego z emeryturą poza odprowadzaniem składki emerytalnej na obu tych urlopach, o które akurat Pan nie pyta :-))

Pytanie kadrowe/ z prawa pracy, ale:

- tak, ma Pan prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego z art.182'3 KP aż do ukończenia przez drugie dziecko 12 miesięcy życia.
- tak, ma Pan prawo do urlopu wychowawczego z art. 186 KP na pierwsze dziecko- do ukończenia przez nie 4 lat o ile ; będzie Pan miał w dniu wniosku min. 6 mc. stażu pracowniczego, a z 3 lat urlopu wychowawczego na nie przysługującego matce dziecka jeszcze coś zostanie i złoży ona wniosek o zakończenie swego urlopu. Jednocześnie możecie być tylko 3 miesiące na u. wychowawczym.

Wniosek o urlop ojcowski- min. 7 dni przed rozpoczęciem + akt urodzenia + oświadczenie, że urlop taki nie został na to dziecko jeszcze udzielony.
Wniosek o urlop wychowawczy- min. 2 tygodnie przed rozpoczęciem + pisemne oświadczenie drugiego rodzica o okresie urlopu przez niego wykorzystanym/wykorzystywanym + oświadczenie o braku innych tytułów do ubezpieczenia społecznego oraz świadczenia emerytalno-rentowego. Chodzi o opłacanie składek e-r z budżetu państwa za czas urlopu.

Ps.Są jeszcze możliwości wykorzystanie przez ojca części urlopu macierzyńskiego matki.


Wszystko na podstawie;

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2012-06-11 11:51
Jako ubezpieczony-mężczyzna z rocznika młodszego niż 1948 NIE ma Pan prawa do emerytury wcześniejszej "pracowniczej" z art. 29 oraz 46 Ustawy emerytalnej czyli wynikającej jedynie ze stażu ubezpieczeniowego i wieku.

Spełni Pan jednak po 6 miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego z art. 2 ust. 1 pkt. 2 lub 5

USTAWY z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych.

(O ile oczywiście spełni Pan warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, a potem go nie utraci- z Ustawy o promocji zatrudnienia ).

Na emeryturę powszechną przejście w wieku 65 lat i 5 do 8 miesięcy w zależności od miesiąca urodzenia.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-06-11 11:57
Tak, ponowne podjęcie nauki/studiów przywróci prawo do renty rodzinnej na takich samych zasadach jak przed przerwaniem nauki. Czyli do 25 roku życia lub dłużej- do końca roku akademickiego jeśli w jego trakcie owe 25 urodziny wypadną i będzie to programowo ostatni rok tych studiów- czyli 3 rok licencjatu właśnie.

Zasady renty KRUS-owej są w tym zakresie identyczne jak ZUS-owej, co wynika z art. 29 ust. 2 w połączeniu z art. 6 pkt. 6

USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Najnowsze wpisy