Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2013-07-23 10:32
1. no są sytuacje, których KP nie przewiduje i z kilkoma wykładniami jak. np. wymiar urlopu pracownika, który zmienia wymiar etatu w trakcie miesiąca- np. 17 kwietnia.

2. w tej konkretnej sytuacji mogą być wątpliwości, ale na pewno NIE 26 dni za 2013 r. Z prostej przyczyny- zakładając nawet korzystną i nie budzącą wątpliwości sytuację, że pracownica owa nie ma u was dwu kolejnych umów, tylko od 15 kwietnia umowę bezterminową- miałaby u Was u. proporcjonalny 18 dni ( 8/12 x 26 ) a więc za cały rok 25 dni.
3. za argumentem z kolei rozdzielania kolejnych umów u Was przemawia kwestia ekwiwalentu, czyli art. 171- czyli osobnego rozliczenia umowy próbnej ( z podstawą urlopu 26 dni )- czy to w naturze, czy finansowo. Zapis par. 3- o przejściu urlopu na kolejną umowę nie oznacza jednak rozciągnięcia uzyskiwanej podstawy 26 dni na kolejnej umowie wstecznie na umowę zakończoną.

4. Jak zawsze oczywiście pracodawca może być bardziej szczodry niż KP i rozwiązywać problemy na korzyść pracownicy....

Re: Reforma OFE. Brak porozumienia rządu z funduszami emerytalnymi

wiwan / 2013-07-23 11:03
W kwestii przywilejów emerytalnych mundurowych, które radykalnie zmieniono od 2013 r. miała zastosowanie 'zasada zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa'. Zasady nabycia przyszłej emerytury NIE są żadnym prawem nabytym. Prawem nabytym jest tu już uzyskane świadczenie.

Re: pytanie o rentę rodzinną

wiwan / 2013-07-24 12:24
Co do zasady r. rodzinna będzie należna również za wakacje, o ile nie doszło/nie dojdzie w międzyczasie do uzyskania limitu wieku 25 lat przez rencistę.
Powinno być dostarczone do ZUS zaświadczenie o przyjęciu do tej nowej szkoły i złożony wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia w związku z kontynuowaniem (chęcią) nauki, a na początku roku szkolnego- już zaświadczenie o podjęciu nauki i przewidywanym końcu roku szkolnego.

Re: czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę?

wiwan / 2013-07-24 13:11
1. NIE spełnia Pani warunków uzyskania e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych z art. 184 ustawy emerytalnej, gdyż na dzień 1 stycznia 1999 r. NIE miała Pani min. 15 lat pracy w war. szczególnych- NIE wlicza się bowiem do owego stażu okresów niezdolności do pracy (chorobowe, macierzyńskie) ani okresu u. wychowawczego.

2. dla prawa dla e. pomostowej z kolei ogromne znaczenie ma to, czy Pani prac odbywała się w war. ostrego dyżuru.

Chodzi o poz. 24 zał. 2 do ustawy o em. pomostowych wg. którego "Prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii
w warunkach ostrego dyżuru" kwalifikuje jako pracę w szczególnym charakterze. A tylko taka praca instrumentariuszki jest w tzw. nowych wykazach (załącznikach) do ww Ustawy. I tylko taka praca wykonywana po 2008 r. pozwalałaby na skorzystanie z tej emerytury.

Wskazała Pani w tym okresie dział XII, pkt.2 UST. 2 - nie ma tam ust. 2, jest zdanie drugie- dot. lekarzy stomatologów.

Innymi słowy - bez okoliczności ostrego dyżuru po 2008 r. prawa do e. pomostowej też nie będzie.

Re: Przeniesienie pozwolenia na budowę. Kiedy jest możliwe?

wiwan / 2013-07-24 13:18
Można też złożyć wniosek o przeniesienie, ale wtedy urząd występuje do sądu o ustanowienie 'kuratora' w miejsce takiego nieistniejącego inwestora, albo nawet istniejącego, ale z którym nie ma kontaktu. I taki kurator podpisuje tę zgodę na przeniesienie. To procedura jednak, jak każde postępowanie długotrwała i nie przerywa biegu owych 3* lat, po upływie których pozwolenie wygasa... Mimo więc takiego wniosku i tak może skończyć się potrzebą, by to nowy inwestor wystąpił o NOWE pozwolenie na budowę.

* więcej:

http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/pozwolenie;na;budowe;jest;wazne;dluzej,226,0,363490.html

Re: czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę?

wiwan / 2013-07-24 14:04
Ale NIE ukończyła Pani 55 lat do końca 2008 r. a to kolejny warunek. Ważne jest ich spełnienie łączne tj. wieku, stażu ogólnego i stażu w warunkach szczeg. lub szczeg. charakterze

Dlatego wprowadzono właśnie "na pociechę" emerytury pomostowe, ale z ograniczonym znacznie 'nowym' wykazem.
wiwan / 2013-07-24 14:25
Oczywiście, że tak. Nawet jako nierezydent podatkowy, a więc podlegający ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu odprowadza PIT od swojego polskiego uposażenia ministerialnego.
wiwan / 2013-07-24 14:59
Fakt, pospieszyłem się, bo od kilku dni zarzut, że w ogóle nie płaci podatków w Polsce powraca na forum w wielu wątkach.

No więc płacił z uposażeń na poprzednich stanowiskach- choćby jako doradca NBP w latach 2002-2004, czy doradca PeKaO Sa 2004-2007.

Re: Jak policzyć urlop?

wiwan / 2013-07-24 15:37
Jeśli rzeczywiście zatrudnienie nie pokrywało się ze szkołą policealna, no staż pracowniczy na potrzeby u. wypoczynkowego w tej chwili ma Pani 12 lat, a więc podstawę 26 dni. To ile obecnie- zależy od wymiaru etatu i czasu trwania umowy w 2013 r. Prawo do takiej podstawy powstało już dwa lata wcześniej (biorąc pod uwagę Pani zatrudnienie/ szkoły) a nie lata kalendarzowe. Więc jeśli urlop był udzielony przez owe dwa lata od podstawy 20 dni- pojawia się kwestia dochodzenia urlopu zaległego.

Re: Deregulacja przesądzona. Posłowie są za

wiwan / 2013-07-24 15:49
Niekoniecznie kręci. Od transakcji kupna tego 1 ha w takiej cenie suma wszystkich należności pobieranych przez notariusza może tyle wynieść, bo tak jak pisałem oprócz stawek taksy pobiera opłatę za wpis do KW/ założenie KW oraz podatek PCC.

Natomiast nie oznacza to, że taka kwota jest możliwa za KAŻDY hektar w transakcji obejmującej działkę np. 5, 17 czy 28 ha o cenie jednostkowej 10 000 za ha.

Nie ma tu zależności wprost liniowej przecież.
Zresztą wrzuć w kalkulator:

http://marketmoney.pl/kalkulatory/kalkulator-kosztow-zakupu-nieruchomosci/

http://www.money.pl/banki/kalkulatory/koszty/

Zatem na koniec koszty łącznie dla konkretnej transakcji na poziomie 10% są oczywiście możliwe, ale zdecydowanie nieprawdą jest, że

"w wypadku przekazania majątku biorą 10% wartości" jak napisałeś.

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2013-07-25 12:45
No to kiepsko to wygląda, bo bez dowodów na okres składkowy związany z zatrudnieniem nie ma podstaw do przyjęcia za ten okres nawet wynagrodzenia minimalnego- poza oczywiście samym brakiem owych 3 lat składkowych.

Na wstępie napisał Pan "pilną sprawę". Jeśli chodzi o to, że już składa Pan wniosek o świadczenie na skutek sytuacji życiowej ( brak pracy, orzeczenie o niezdolności ), to o ile brak udokumentowanych owych lat składkowych nie powoduje braku prawa do świadczenia ( bo mimo ich braku jest spełnione minimum stażowe ), a "jedynie" niższą jego wysokość- należy złożyć wniosek bez wskazywania w Rp-6 owego okresu. A po późniejszym odnalezieniu jakichś/gdzieś dokumentów- złożyć wniosek o przeliczenie pobieranego świadczenia.
Zmierzam do tego, by nie pozostawać bez środków do życia/ub. zdrowotnego "tylko" z powodu "braku" owych 3 lat.

Używam "", bo rozumiem, że ubytek nawet 1 zł przez konstrukcję systemu ubezpieczeń jest bolesny i niesprawiedliwy.

Choć z drugiej strony na pewno świeżo po 1998 r. gdy jeszcze był obowiązek wystąpienia z wnioskiem o naliczenie KP mimo, że nie występowało się o samo świadczenie- łatwiej pewnie byłoby brakujące lata udokumentować...

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2013-07-25 21:21
Tylko w 2 opcjach warunków uzyskania św. przedemerytalnego jest potrzebne spełnienie warunku stażu ponad 38 lat. Jaki jest Pana wiek i jaka przyczyna była rozwiązania stosunku pracy ?

Wysokość św. przedemerytalnego NIE zależy od stażu ubezpieczeniowego- jest zryczałtowana dla wszystkich. Jeśli więc bez owych 3 lat spełnia i tak Pan warunek stażowy, to finansowo nic Pan nie traci. Problem powstanie wróci dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego lub wcześniej- w wieku 65 lat jeśli chciałby Pan skorzystać z e. częściowej, bo jej warunkiem jest staż lat 40.

Re: Trzeci filar emerytalny nie spełnił oczekiwań

wiwan / 2013-07-25 21:30
Tylko, że z natury rzeczy- tj. bardzo długiego czasu pomiędzy okresem szczytowym zarobkowania a okresem 'konsumowania' emerytury to niewidzenie problemu jest złudne. Tzn. obecnie zarabiający nie specjalnie oszczędzają, bo obserwują OBECNĄ sytuację emerytów, a to ma się nijak, do sytuacji za lat 20, a już na pewno gdy sami będą na emeryturze.

Co więcej, po jednak radykalnej zmianie systemu od 1999 r. mamy dopiero 4 rocznik kobiet z e. liczonymi wg. nowych zasad lub zasad mieszanych, i ani jednego rocznika mężczyzn z emeryturami liczonymi wg. nowych zasad.
Więc i nie bardzo jest na czym opierać "w rodzinie" i wśród znajomych groźbę niskiej emerytury.

Bez dalszych zmian szok przeżyją tak naprawdę dopiero te roczniki, w wysokości emerytury których kapitał początkowy będzie stanowił zdecydowaną mniejszą lub zerową część świadczenia....

PS. Oczywiście odniosłem się do emerytur w wieku powszechnym z systemu powszechnego (ZUS).

Re: czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę?

wiwan / 2013-07-26 09:12
Dla Pani rocznika jest to właśnie art. 46, który daje możliwość e. wcześniejszych z kilku artykułów (dotyczących roczników do 1948 włącznie) również dla roczników 1949-1968, jeśli spełnią warunki tych emerytur do końca 2008 r.

M. in. e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych- art. 32- o której Pani pisze.

Sprostowanie:
e. wcześniejsza pracownicza to NIE jest e. z tyt. pracy w war. szczególnych. To emerytura wcześniejsza nie związana z rodzajem pracy, a jedynie z uzyskaniem dużego stażu ubepzieczeniowego lub orzeczeniem całkowitej niezdolności do pracy. To emerytura z art. 29

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2013-07-26 09:31
W zakresie trybu zwolnienia- powinna być w św. pracy dodatkowa wzmianka, wskazująca chociaż stronę, która wypowiedziała. Samo wskazanie jedynie na art. 3o, par. 1, pkt. 2 KP to za mało, bo równie dobrze umowę mógł wypowiedzieć pracownik.

Na wniosek o sprostowanie św. pracy jest za późno, było tylko 7 dni.

Można zwrócić się z wnioskiem o uzupełnienie (treści) świadectwa lub wydanie dodatkowego zaświadczenia.

Info jeszcze, ze strony ZUS:
"W świadectwie pracy lub w odrębnym zaświadczeniu pracodawca, syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem wskazuje, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz podaje podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy.

Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników przyczynę rozwiązania stosunku pracy wskazuje w odrębnym zaświadczeniu. W stosunku do tych pracodawców nie mają bowiem zastosowania przepisy ustawy dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Jeżeli ze świadectwa pracy lub odrębnego zaświadczenia albo innych dokumentów przedłożonych przez wnioskodawcę nie wynika przyczyna rozwiązania stosunku pracy lub nie wynika podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy - organ rentowy rozpatrujący wniosek o świadczenie przedemerytalne przeprowadza postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia tych okoliczności".

--------------------
Pozostaje jednak problem zbyt małego stażu na uzyskanie prawa do św. przedemerytalnego. W związku z Pana wiekiem chodzi o opcje z art. 2, ust. 1, pkt. 5 lub pkt. 6 Ustawy o świadczeniu przedemerytalnym, mówiące, że przysługuje ono osobie, która:

"5) do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była za-trudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniają-cy do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla męż-czyzn, lub
6) do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalno-ści pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowni-czych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn".

Brakuje więc raczej nie 3 lat, ale ok. 1 roku stażu ubezpieczeniowego.

-----------------

Czy kontaktował się Pan z (Centralnym)
Archiwum Państwowym Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku ?

Najnowsze wpisy