Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Wyliczenie stazu pracy - prosze o pomoc

wiwan / 2013-07-17 18:39
1. nie zawsze liczy się 'najwyższą' / ostatnią szkołę, bo gdy w grę wchodzi jednoczesna praca opcja ze szkołą wcześniejszą/ niższą może dać wyższy staż. Podstawę prawną na stosowanie opcji najkorzystniejszej tj. dającej najwyższy staż podałem.
2. na tym tle opcja bez policealnej jest w Twoim przypadku gorsza, więc nie może być brana pod uwagę zgodnie z KP

3. dwie opcje wchodzące w grę w tym przypadku wymieniłem, wskazałem na właściwą.

Rozumiem, że pracujesz, więc staż ten jest dodatkowo wyższy o czas trwania obecnej umowy- czyli pewnie osiągnął już owe 10 lat, należy wniosek urlopowy złożyć na wymiar dni zgodny z podstawą 26 dni, w przypadku odmowy- żądać jej na piśmie i pismem takim ....pochwalić się w PIP.

No kadrowa gamoń.

Re: Wyliczenie stazu pracy - prosze o pomoc

wiwan / 2013-07-18 10:38
Powodzenia. Zwracam uwagę na jeszcze jeden aspekt tej sytuacji poza ewentualnym Twoim dyskomfortem czekania na wyższy wymiar urlopu jeśli nie mam racji.
Jeśli mam- to kadrowa wg. podobnych zasad traktuje też innych pracowników, kto wie od jak dawna co rodzi po stronie wielu z nich konkretne roszczenie- udzielenie urlopu zaległego powstałego na skutek zaniżenia wymiaru urlopu dotąd udzielanego. W przypadku osób już niepracujących- uzupełnienia ekwiwalentu za urlop. To, w zależności od wielkości firmy mogą być ogromne koszty dla pracodawcy i ...utrata pracy przez księgową.

W tym kontekście proponowałbym sprawdzenie tej kwestii dodatkowo na własną rękę - w PIP choćby.

Re: Kiedy emerytura

wiwan / 2013-07-18 10:57
Rocznik 1952 jak rozumiem.
Jeśli nie ma w Pana historii zawodowej pracy w szczególnych okolicznościach- warunki szczególne, szczególny charakter, na kolei, w górnictwie itd. to nie ma mowy o e. wcześniejszej wynikającej jedynie ze stażu. Była taka możliwość dla roczników do 1948 włącznie (mężczyźni).

Pana powszechny wiek emerytalny to 66 lat i 5 do 8 miesięcy w zależności od kwartału urodzenia.

Wcześniej w wieku 65 lat uzyska Pan prawo do e. częściowej, ale w wysokości 1/2 emerytury obliczonej na dzień wniosku. Potem, przy przejściu na e. powszechną kwoty pobranych świadczeń pomniejszą podstawę e. powszechnej.

Tak. Teraz po zamknięciu lub zawieszeniu DG ma Pan prawo do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, no chyba, że była to DG na tyle nowa, że przez ostatni rok przed zarejestrowaniem w PUP opłacał Pan jeszcze ulgowy ZUS.

Do prawa do świadczenia przedemerytalnego musiałby być spełniony warunek ogłoszenia upadłości przed rejestracją w PUP i tego, by działalność wcześniej trwała min. 24 mc. no i uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych i nieutracenia go przez min. 6 miesięcy.

a upadłość to warunki i procedura, no i nie ma przepisania na żonę:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/wszystko;o;ogloszeniu;upadlosci,158,0,533150.html

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-07-18 11:11
Rentę rolniczą z tyt. niezdolności do pracy ? Chorobowych już się nie ustala.

NIE, nie musi Pani.
Wynika to z art. 7, ust. 1- w zakresie ub. wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego, oraz z art. 16, ust. 3- w zakresie ub. emerytalno- rentowego.

Ustawy o ub. społecznym rolników.

W zakresie ub. zdrowotnego- też nie, bo renta będzie już tytułem do ubezpieczenia, będzie składką obciążona. Nie ma tu znaczenia, czy przed jej przyznaniem opłacała Pani sk. zdrowotną, czy nie - co zależy od wielkości gospodarstwa (limit do 6 ha przeliczeniowych)

Re: Kiedy emerytura

wiwan / 2013-07-18 12:36
Wtedy nie ma żadnych przeszkód w uzyskaniu św. przedemerytalnego, spełni Pan warunki art. 2, ust. 1 pkt. 1) lub punkt 2) lub 5) lub 6) Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Oczywiście muszą przyczyną zwolnienia być
- likwidacja lub niewypłacalność pracodawcy albo
- przyczyny dotyczące zakładu pracy.

Czyli jak to z grubsza Pan nazwał ekonomiczne.

A potem owe min. 6 miesięcy zasiłku.

Pojawia się więc problem, taki, że przy kolejnej rejestracji w PUP znów musi być spełniony warunek uzyskania zasiłku.

W praktyce oznacza to, że ów pierwszy zasiłek - tj. po DG a przed zatrudnieniem nie może być pobierany dłużej niż 6 miesięcy, a zatrudnienie musi być z wynagrodzeniem przynajmniej minimalnym.

Chodzi o zapisy z ustawy o promocji zatrudnienia- do prawa do zasiłku niezbędny jest okres min. 365 dni ubezpieczenia od podstawy chociaż minimalnej w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją oraz to, że powtórna rejestracja w PUP przed upływem roku daje prawo do zasiłku tylko na resztę okresu, na jaki zasiłek był przyznany poprzednio. W Pana wieku jest to 12 miesięcy. Zatem albo ponowna rejestracja musiałaby być po przynajmniej roku od wyrejestrowania z PUP, albo pierwsze wyrejestrowanie maksimum po 6 miesiącach zasiłku.

Innymi słowy- mając na oku kolejne zatrudnienie jest bardzo ryzykownym brać zasiłek dla bezrobotnych kilka miesięcy teraz, licząc na przyszłe św. przedemerytalne.

Jednoosobowej DG nie da się 'przepisać', ale to już kwestia na forum prawne.

Re: czy mam szansę na wcześniejszą emeryturę?

wiwan / 2013-07-18 17:05
Odpowiedź niemożliwa bez podania:
- ogólnego stażu ubezpieczeniowego na dzień 1.01. 1999 r.
- stażu w war. szczególnych na dzień 1. 01.1999 r.
- konkretnego rodzaju tych warunków/stanowiska
- tego, czy praca w owych warunkach miała miejsce również po 2008 r. ( na potrzeby ewentualnie e. pomostowej )

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-07-19 11:29
Nie bardzo rozumiem pytanie. Chodzi Pani o uzyskanie wieku 67 lat, czy o prawo do emerytury z tak znikomym stażem ubezpieczeniowym ?

Jak rozumiem jest Pani z rocznika 1952 lub 1953.
Jeśli z 1952 to już ma Pani prawo do emerytury.
Jeśli z 1953 to w zależności od kwartału Pani urodzin Pani wiek emerytalny wynosi 60 lat i 1 do 4 miesięcy. Czyli albo już ten wiek Pani osiągnęła, albo osiągnie najpóźniej w kwietniu 2014 r.- jeśli jest Pani z grudnia 1953.

Jeśli chodzi o staż ubezpieczeniowy to, poza latami pracy (składkowe) dolicza się okresy nieskładkowe np. studia, u. wychowawczy przed 1999 r.) więc może staż jest wyższy.

Pani rocznik nie musi wykazać się stażem minimalnym by uzyskać emeryturę, ale przy stażu niższym niż 20 do 25 lat*, jaki Pani ma lub będzie miała- nie będzie pani emerytura korzystała z gwarancji wysokości- em. minimalnej, tj. wyliczona będzie mogła być niższa i pewnie taka będzie.

* zależy od roku przejścia na emeryturę.

Konkret- art. 87, ust. 1b ustawy emerytalnej:

1) 20 lat – do dnia 31 grudnia 2013 r.;
2) 21 lat – od dnia 1 stycznia 2014 r.;
3) 22 lata – od dnia 1 stycznia 2016 r.;
4) 23 lata – od dnia 1 stycznia 2018 r.;
5) 24 lata – od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2013-07-19 11:41
Zameldowanie jako podstawa zwolnienia z podatku dochodowego ze sprzedaży mieszkania ma zastosowanie jeśli zostało ono nabyte w latach 2007-2008.

I jak napisałem poprzednio, znaczenie ma to jaki status prawny miało owo mieszkanie przed 15 stycznia 2010, jaki ma obecnie, bo z punktu widzenia ustawy o PIT, może wcale w 2010 nie doszło do nabycia. Zatem hipoteczne wyodrębnione lub sp. własnościowe lub sp. lokatorskie. Kiedy który status, i kiedy to Pan stał się posiadaczem ww prawa.
Cesja czego i kiedy ?

Re: upadłość dewelopera co robić?

wiwan / 2013-07-19 12:01
Fakt. Z powodu sądownej możliwości zmuszenia drugiej strony do ostatecznie się z niej wywiązania jeśli forma była notarialna. Umowa zwykła daje tylko możliwość zwrotu zadatku.

http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/umowa;przedwstepna;zakupu;mieszkania;zwroc;uwage;na;,242,0,711410.html


http://www.money.pl/eurobank/zdaniem-eksperta/oszczednosci-i-inwestycje/artykul/umowa;przedwstepna;-;na;co;zwrocic;uwage;i;jakie;daje;nam;prawa,51,0,742451.html

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-07-23 09:31
Powszechny wiek emerytalny dla niej to nie mniej niż 61 lat i 10 miesięcy. Najwcześniej więc na e. mogłaby przejść w marcu 2020 r.

Jeśli zdecyduje się na "spoczynek" najwcześniej jak to możliwe- uzyska emeryturę z ZUS ze zwiększeniem za każdy rok ub. rolniczego z art. 26 a ustawy emerytalnej. Po 1% rolniczej emerytury podstawowej za każdy rok ub. rolniczego. Dopiero pozostanie w ub. rolniczym na tak długo, by uzyskać okres krusowy 25 lat pozwoliłoby na uzyskanie po prostu dwu emerytur- z KRUS i ZUS.

Tyle, że przejście na emeryturę z ZUS nie pozwala na kontynuację, nawet dobrowolną ub. społecznego KRUS.

Trudno rentę traktować zastępczo. Jeśli matka uzyska takie orzeczenie- może skorzystać z renty rolniczej z tyt. niezdolności do pracy. Ale by uzyskać pełną jej wysokość- potrzebne byłoby zaprzestanie dz. rolniczej- tj. zbycie gospodarstwa, albo min. 10 letnia dzierżawa.

Re: Zbyt krotki okres skladkowy a emerytura

wiwan / 2013-07-23 09:46
Niestety nic w tym wymogu minimalnego stażu ubezpieczeniowego dla kobiet z roczników do 1948 włącznie się nie zmieniło- tj. wynosi on 20 lat- z art. 27 lub 15 lat z art. 28.
Ta druga opcja- bez gwarancji e. minimalnej.

I jak widać matka nie spełniła nawet tej drugiej 'ratunkowej' opcji.

Zmiany od 2013 objęły tylko mężczyzn z rocznika 1948 spośród ubezpieczonych z roczników starszych niż 1949.

Tak jak wskazano- niezbędne byłoby dorobienie się brakującego okresu, choćby na symbolicznym zleceniu, albo umowie uaktywniającej (niania dla dziecka do lat 3, składki funduje budżet).

O ile jest to 'pociechą'- po śmierci męża uzyska (bez względu na swój staż w ZUS) rentę rodzinną po nim (85% obecnej jego "gołej" tj. bez ewentualnych dodatków jakie pobiera -emerytury, więc jakieś zabezpieczenia na przyszłość ma.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-07-23 09:50
Tak, jeśli na podstawie swoich informacji- np. składek odprowadzonych z tej umowy o pracę wynika, że podstawa ubezpieczeń (wynagrodzenie brutto) powoduje już przekroczenie progu 70% (zmniejszenie) lub 130% przeciętnego wynagrodzenia (zupełne zawieszenie).

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-07-23 09:54
Dla dziecka uprawnionego do r. rodzinnej po zmarłym rodzicu NIE ma znaczenia to, czy wstąpi/jest w związku małżeńskim. Warunki brane pod uwagę dla prawa do renty to wiek, pobieranie nauki/studiowanie lub kwestia całkowitej niezdolności do pracy.

Więc podjęcie nauki i jej kontynuowanie do 25 urodzin ( ew. dłużej- na ostatnim roku studiów ) przywraca prawo do r. rodzinnej. Oczywiście będzie potrzebny wniosek o wznowienie + zaświadzcenie ze szkoły o przyjęciu.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-07-23 10:02
NIE.
Okres pobierania r. rodzinnej nie jest okresem ub. społecznego wliczanego do okresu od którego zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ani okresu od którego zależy wysokość (80%/100%/120%) tego zasiłku.

Ps. rencista rodzinny, którego renta przekracza 1/2 minimalnego wynagrodzenia w ogóle nie może się zarejestrować jako bezrobotny.

Powyższe na podstawie art. 2, 71 i 72 Ustawy o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy.

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2013-07-23 10:17
NIE. Należy się Pani urlop proporcjonalny 9/12 w wymiarze 20 dni, obowiązuje zaokrąglenie w górę do pełnych dni. Oznacza to 160 godzin urlopu wypoczynkowego do odbioru wg. grafiku pracy.

Oczywiście przy założeniu, że umowa nie kończy się przed grudniem, bo jest umową terminową. Ale wtedy też nie ma 'wyniku' 19 dni. Np. kończąca się w listopadzie daje u. proporcjonalny 8/12 x 26, czyli 18 dni.

Najnowsze wpisy