Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-08-30 12:45
Oznacza to, że jeśli jest to np. premia kwartalna to za kwartał, w którym 2 mc Pani chorowała premia będzie wypłacona w wysokości 1/3, bo tylko przez 1 mc przyczyniła się Pani do jej wypracowania.

Podstawa zasiłku będzie uwzględniać dzięki temu zapisowi umowy również te premie właśnie wypłacone za miesiące brane do ustalenia podstawy.

Gdyby z regulaminu/umowy wynikało, że premie te są należne również za okresy niezdolności do pracy ich wzięcie do podstawy spowodowałoby, zawyżenie przychodu za czas choroby (premia byłaby zarówno "w zasiłku" z ZUS jak i wypłacona przez pracodawcę. Czyli 'podwójna'.

Wynika to z art. 41, ust. 1 ustawy zasiłkowej

Re: Oto najbardziej konkurencyjny region w Unii Europejskiej

wiwan / 2013-08-30 12:48
Jasno w artykule napisano, że ranking objął 273 regiony.

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-08-30 13:12
Tak właśnie, skoro nie było w tym czasie okresu pobierania zasiłku. Rozumiem też, że nie było w tym czasie również zmiany pracodawcy ani wymiaru etatu.

Wtedy do podstawy wchodzą wynagrodzenia za 12 kolejnych miesięcy sprzed miesiąca kalendarzowego, w którym powstaje niezdolność.

Czyli zgodnie z art. 36, ust. 1 Ustawy.

Re: Odszkodowanie a ubezpieczenie przy rodzicu

wiwan / 2013-09-02 09:50
Ubezpieczenia jako członka rodziny jest ubezpieczeniem jedynie zdrowotnym. Obejmuje więc ono leczenie w ramach NFZ, refundację leków i innego zaopatrzenia jak np. protezy.

Odszkodowanie z ZUS jest skojarzone z ubezpieczeniem wypadkowym i wypadkiem w drodze do/z pracy.

Zatem w tej sytuacji nie ma mowy o odszkodowaniu z ZUS. Odszkodowanie z innych ubezpieczeń- komercyjnych- być może, jeśli takowe zostały zawarte przez pytającego lub jego szkołę.

Re: Ubezpieczenie chorobowe przy umowie zleceniu

wiwan / 2013-09-02 10:05
Dziwne, że nie widzi Pani, bo w najpopularniejszym programie kadrowo- płatniczym jakim jest 'płatnik' w RMUA s. chorobowa jest wykazywane jako osobna pozycja. Podejrzewam, że w takim razie tak jest i w większości innych programów. No i obowiązek taki (rozbijania na wszystkie składki) wynika z art. 41, ust. 3 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Tyle, że obecnie raport taki płatnik musi wystawić sam z siebie za cały rok kalendarzowy do końca lutego roku następnego. ALE, w trybie ust. 8b ww artykułu może Pani w ciągu roku wystąpić o taką informację za poprzedni mc kalendarzowy- no i musi być wystawiony.

Druga możliwość sprawdzenia- ten kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

tj. wrzucenie swojego wynagrodzenia brutto lub netto i sprawdzenie zgodności.

Trzecia- sprawdzenie wysokości składki w rachunkach które Pani zleceniodawcy wystawia . Oczywiście formalnie, bo na ogół on to czyni w Pani imieniu, a Pani jedynie podpisuje.

I na koniec- skoro ZUS potwierdza, byłbym spokojny. Zleceniodawca też jako płatnik nie ma możliwości zaniżenia tylko jednej składki społecznej, bo wszystkie one są opłacane od tej samej podstawy.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-09-02 10:16
KRUS poinformuje ZUS, jeśli na skutek Pana wniosku lub 'samoistnej' kontroli KRUS wyda prawomocną decyzję o niepodleganiu KRUS w czasie DG. Upływ terminu przedawnienia składek w żaden sposób nie implikuje reakcji ubezpieczyciela. Wtedy ZUS wyda decyzję o podleganiu ub. z tyt. DG i w zależności od tego, czy będzie już po upływie terminu przedawnienia składek:
-wyliczy zaległe składki i odsetki-albo je Pan zapłaci albo przejdzie procedurę abolicji
- odpuści składki jako przedawnione, co siłą rzeczy uczyni abolicję bezprzedmiotową.

Re: Skup złomu złota od osób fizycznych

wiwan / 2013-09-02 13:08
Umowa jest dokumentem zdarzenia gospodarczego na potrzeby ewidencji w PKPiR/podtaku dochodowego, na potrzeby PCC- deklaracja PCC-3.

Re: POMOCY!!

wiwan / 2013-09-02 13:22
Ja ze swej strony proponuję ustalić w PUP, czy umowa przeprowadzenia stażu w ogóle zawiera zobowiązanie pracodawcy do zatrudnienia stażysty po zakończeniu stażu. Bo zapis taki nie jest ustawowo wymagany i obecnie dość rzadki. Pisząc więc o tej przyszłości związanej z pracą po stażu mówimy być może tylko o nadziei lub mało wiążącej zapowiedzi pracodawcy....

Re: Sejm: Projekt nowelizacji Kodeksu pracy - do komisji

wiwan / 2013-09-02 14:09
To Ty nie rozumiesz.

Projekt poselski tu wspomniany NIE dotyczy zmiany uprawnień pracowniczych związanych z pracą w niedziele i święta (dodatki, dni wolne), a jedynie rozszerzenia katalogu okoliczności, gdy praca w takie dni w ogóle jest możliwa czyli art. 151'10 KP.

Zatem przy uchwaleniu nowelizacji praca w takim np. call center amerykańskiej linii lotniczej na terenie Polski będzie możliwa również w niedziele i polskie święta, tak jak np. w hucie, ze wszystkimi bonusami, jakie pracownik wg. polskiego KP ma przewidziane w takich okolicznościach ( art. 151'11 i 151'12 KP ).
To, gdzie jest pracodawca nie wpływa na obowiązek stosowania polskiego KP, jeśli praca jest świadczona w Polsce- obowiązek taki po prostu istnieje.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-09-03 11:56
Nie tyle formalnie bezterminowe, co do dnia uzyskania powszechnego wieku emerytalnego. Nie może być na okres krótszy już wtedy. I wraz z uzyskaniem owego wieku renta ta zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę. W praktyce oznacza to bezterminowość. Troszkę namieszałem- przepraszam.

Owa regulacja- tj. orzekanie o niezdolności na okres nie krótszy niż do uzyskania wieku powszechnego, jeśli dochodzi do niego nie wcześniej niż na 5 lat przed uzyskaniem tego wieku dotyczy osób, które w ogóle były na rencie przez min. ostatnich 5 lat.
Owo orzeczenie do wieku powszechnego wynika z art. 13, ust. 3a Ustawy , a zamian świadczeń- z gwarancją, że nowe nie będzie niższe- z art. 24a.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-09-03 21:12
Pobieranie lub nie, podjęcie czy przerwanie nauki jest bez związku z ub. społecznym rolników. Jedyny pośredni związek występuje w przypadku pełnoletniej osoby - dziecka zmarłego rolnika, gdy fakt pobierania nauki/studiowania jest warunkiem pobierania r. rodzinnej. A pobieranie r. rodzinnej skutkuje brakiem obowiązku ub. społecznego.
Czyli w takiej sytuacji- młody rolnik pobierający r. rodzinną na skutek przerwania nauki- traci ją i zaczyna podlegać obowiązkowi ubezpieczenia.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-09-03 21:26
Tak. Do stażu doliczy się okres zasiłku dla bezrobotnych (okres składkowy) i uzupełni okresami rolnymi. Mąż spełni więc wraz ze swymi 60 urodzinami war. e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych lub szcz. charakterze- z art. 184 Ustawy. Niekoniecznie emerytura ta będzie wyższa od obecnej renty.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-09-03 21:47
Przed rokiem 1983 były regulacje (zarządzenia resortowe) i w św. pracy powinno być odniesienie do takiego aktu prawnego, z podaniem jego nazwy, pozycji stanowiska w takim resortowym wykazie.

Jeśli nie ma- należy od pracodawcy- RUCH nadal istnieje, nie trzeba więc szukać następcy prawnego- uzyskać świadectwo pracy w war. szczególnych ( uzupełniające św. pracy) o wykonywaniu pracy w war. szczególnych, z podaniem okresu, pełnej nazwy stanowiska, pozycji w zarządzeniu resortowym lub w Rozporządzeniu 1983 rodzaju stanowiska.

Ta kwestia 'papierowa' jest bardzo ważna, bez odpowiedniego stwierdzenia pracy w war. szcz. okres taki dla ZUS nie istnieje- tzn. jest zwykłym okresem składkowym bez wpływu na prawo do e. wcześniejszej.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-09-03 22:23
Mogło tak być w indywidualnym przypadku, w którym rolnik w związku z pobieraniem nauki/studiami stacjonarnymi, poza miejscowością gdzie ma gospodarstwo faktycznie zaprzestał działalności rolniczej. Podobnie z domownikiem. I uzyskał decyzję z KRUS o niepodleganiu ubezpieczeniom. Wtedy rzeczywiście, zakończenie nauki domyślnie powoduje wznowienie działalności rolniczej i ponownie podleganie ub. rolniczym.

Ale, co do zasady, powtórzę- szkoła jest bez wpływu na obowiązek KRUS, bo można prowadzić działalność rolniczą ucząc się nawet stacjonarnie. Ustawa nie wspomina o kwestii nauki, ale o prowadzeniu działalności oraz o posiadaniu innych ubezpieczeń lub świadczeń.

Przejrzyj zresztą wątek.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-09-04 10:58
Jest problem, bo to czasy przedinternetowe, a zarządzenie to nie było publikowane w Monitorze Polskim.

Jest możliwość odpłatna np. na stronie Centrum Informacji Technicznej i Biznesowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

Ale:
- po co ono właściwie Pani. Jest potrzebne temu, kto teraz będzie św. pracy na podstawie dokumentacji pracowniczej sprzed 30 lat ojcu wystawiał
- zdaje się ww świadectwo, skoro wystawiane po wejściu w życie Rozporządzenia 1983, może przywołać pozycję już z niego, a nie z Zarządzenie resortowego.

Najnowsze wpisy