Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: FEP

wiwan / 2013-10-09 11:46
TAK, jeśli pracownik jest z rocznika młodszego niż 1948 ORAZ owo spawanie wyczerpuje ten opis:

"Prace bezpośrednio przy spawaniu łukowym lub cięciu termicznym
w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze, z utrudnioną wentylacją (podwójne dna
statków, zbiorniki, rury itp.)"

Albo owo montowanie wyczerpuje ten opis:

"Prace bezpośrednio przy malowaniu, nitowaniu lub montowaniu elementów wyposażenia
w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze z utrudnioną wentylacją (podwójne
dna statków, zbiorniki, rury itp.)"

lub ten:

"Prace wewnątrz cystern, kotłów, a także zbiorników o bardzo małej kubaturze
po substancjach niebezpiecznych".

Bo takie pozycje (28-30) związane ze spawaniem/montowaniem zawiera zał. 1 do ustawy o e. pomostowych.

Podstawa- art. 35, ust. 1 w powiązaniu z art. 3, ust. 1 Ustawy o e.p.

Re: Zus przedawnienie ?

wiwan / 2013-10-09 11:55
NIE uległa. Pismo z 2007 rozpoczęło bieg przedawnienia na nowo tj. dotychczasowe uległo przerwaniu.

Do końca 2011 roku obowiązywał okres przedawnienia składek ZUS wynoszący 10 lat. Od 1 stycznia 2012 r. okres przedawnienia ponownie wynosi 5 lat licząc od dnia, w którym składki stały się wymagalne.
Przepis przejściowy:

jeśli składki stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.

Wniosek- Pana sprawa przedawni się ( o ile nie dojdzie do kolejnego przerwania biegu ) 1 stycznia 2017.

Re: Renta rodzinna - dokumenty

wiwan / 2013-10-09 12:21
Do prawa do r. rodzinnej po zmarłym nie jest konieczne, by posiadał on w chwili śmierci już swoje świadczenie ZUS. Wystarczy, że swoją historią ubezpieczeniową spełnił warunek uzyskania renty z tyt. niezdolności do pracy- czyli rozpatruje się jego staż i wiek tak, jakby w dniu swej śmierci złożył wniosek o rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Do rzeczy: Co do zasady jest wymagany wniosek Rp-2 + kwestionariusz o okresach ubezpieczenia zmarłego- Rp-6, a do niego świadectwa pracy itp.

Jednak w Twoim przypadku zamiast Rp-6 należy złożyć oświadczenia, o braku wiedzy na ten temat i posiadanej dokumentacji i tego przyczynach.

Jeśli zmarły miał swoje świadczenie w chwili śmierci, albo ktoś uprawniony ( np. Twój przyrodni brat, nowa żona zmarłego ) wystąpił już z wnioskiem o rentę i przedstawił dokumenty ubezpieczeniowe- świadectwa pracy, zarobki zmarłego ) - sprawa jest prosta.
Gorzej, jeśli jednak zmarły nie miał świadczenia i nikt inny uprawniony renty po nim nie uzyskał. Bo mimo pełnej ewidencji składek emerytalnych od 1999 r. i stałej zależności ich wysokości w stosunku do składki rentowej, ZUS wymaga dokumentowania tych okresów.

Re: Pytanie - renta rodzinna.

wiwan / 2013-10-09 12:29
W tej sytuacji- winy po stronie rencisty przepisy ( art. 135, ust. 1 ustawy emerytalnej ) są jasne- renta zostanie wznowiona dopiero od teraz złożonego wniosku, o ile nadal spełniasz warunki renty pobierania. Czyli BEZ wyrównania wstecz.

Re: praca na emeryturze( rocznik 1950), a odprawa emer.

wiwan / 2013-10-09 12:44
To kwestia prawa pracy, a nie emerytalna.

Odprawa z art. 92'1 KP w tej sytuacji nie przysługuje.

Więcej:

http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-pracy/artykul/odprawa;emerytalna,51,0,517683.html

http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-pracy/artykul/odprawa;emerytalna,85,0,474709.html

Re: Wyrejestrowanie listowne z up

wiwan / 2013-10-10 11:14
Informacja o wyrejestrowaniu jest w ogólnopolskim systemie informatycznym PUP. Moim zdaniem więc zaświadczenie nie jest potrzebne.Przy ponownej rejestracji oświadcza się po prostu fakt niebycia zarejestrowanym.

Więcej:

http://www.money.pl/forum/opuszczenie-podpisu-w-pup-i-ponowne-zarejestrowanie-t3642486.html

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2013-10-10 11:27
Ani praca w zakładzie pracy chronionej, ani posiadanie orzeczenia o niezdolności do pracy nie są żadną przesłanką wcześniejszej emerytury.

Pana rocznik również nie korzysta już z prawa do wcześniejszej emerytury w wieku 60 lat przy stażu 35 lub 25 lat- zależnym od posiadania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy ( art. 29 ustawy ).

Jako obecnie 42-latek, a więc z rocznika 1971 uzyska Pan prawo do emerytury powszechnej w wieku 67 lat, a wcześniej -w wieku 65 lat- do e. częściowej o ile staż ubezpieczeniowy wyniesie min. 40 lat.

Wg. obecnego stanu prawnego oczywiście.

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2013-10-10 11:40
1. Renta ( z tyt. niezdolności do pracy ) poza wymogiem wiekowo- stażowym ma wymóg uzyskania orzeczenia o niezdolności do pracy, wynikający ze stanu zdrowia. Warunki stażowo- wiekowe Pani najprawdopodobniej Pani spełnia- min. 5 lat ubezpieczenia w ciągu ostatnich 10 lat, uzyskanie orzeczenia w czasie ubezpieczenia lub najpóźniej 18 mc. od ostatniego ub. społecznego.
2. Bez okresów pracy w war. szczególnych/ w zawodach wyróżnionych- nie ma Pani prawa do e. wcześniejszej, wynikającej jedynie z wieku i stażu.
Obecnie więc Pani wiek emerytalny powszechny to (zakładam rocznik 1964) 63 lata i 9 mc do 64 lat- w zależności od kwartału urodzin, z możliwością e. częściowej w wieku 62 lat pod warunkiem uzyskania jeszcze min. 1 roku (wymóg 35 lat) okresu ubezpieczenia.

3. Nawet gdyby likwidacja DG wynikała z ogłoszenia upadłości jest pani zdecydowanie za młoda (7 lat) na szansę uzyskania świadczenia przedemerytalnego.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-10-10 11:50
Rocznik jak rozumiem 1954.
Niestety rocznik 1953 jest ostatnim rocznikiem kobiet uprawnionych do wcześniejszej e. pracowniczej ( w wieku 55 lat ) z odpowiednim stażem ubezpieczeniowym.

Bez posiadania okresów pracy w war. szczególnych, szczególnym charakterze, górnictwie itd. NIE ma Pani prawa do e. wcześniejszej.

Pani wiek emerytalny to 60 lat i 5 do 8 mc w zależności od kwartału urodzenia.
----------------------------------------------
Urlop jest prawem pracownika, odmowa udzielenia może dotyczyć jedynie konkretnego terminu w 2013, a nie w ogóle nieudzielenia w roku 2013 z powodu przyszłorocznego- ewentualnie odejścia na emeryturę. Jest sprawa dla PIP.
----------------------------------------------
Szczęśliwie, gdyby przed uzyskaniem wieku emerytalnego została Pani przez obecnego pracodawcę zwolniona- spełnia Pani już warunki stażowo- wiekowe uzyskania świadczenia przedemerytalnego.

Musi być to jednak zwolnienie z przyczyn po stronie pracodawcy.

Re: wcześniejsza emerytura - warunki szkodliwe

wiwan / 2013-10-10 12:08
Rozumiem, że chodzi o e. wcześniejszą z art. 184 Ustawy emerytalnej.

To, że owe 3 mc. nie były oskładkowane w Polsce nie przeszkadza, o ile podlegały ubezpieczeniu społecznemu w tamtym kraju, potrafi to Pan udokumentować i z krajem tym mamy osobną umowę koordynacyjną w zakresie ub. społecznych lub należy on do Unii Europejskiej lub jest to Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria.

Taki zagraniczny okres jest po prostu okresem składkowym na równi z okresem krajowym.

Re: Wczesniejsz emerytura dla salowej z bloku operacyjnego

wiwan / 2013-10-10 12:18
A co ma PIP do uprawnień emerytalnych ?

Część z wyżej wymienionych salowych ma okresy pracy w war. szczególnych, bo wykaz A- zał. do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
obejmuje w dziale XII:
-Prace na oddziałach: intensywnej opieki medycznej, anestezjologii, psychiatrycznych i odwykowych, onkologicznych, leczenia oparzeń oraz ostrych zatruć w bezpośrednim kontakcie z pacjentami
-Prace w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów.

A więc z szansą jeszcze na e. wcześniejszą z art. 184 Ustawy emerytalnej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-10-10 13:37
Zamążpójście rencistki rodzinnej jest BEZ wpływu na jej prawo do r. rodzinnej. Nadal znaczenie ma warunek wieku i pobierania nauki/studiowania.

Re: ZUS a ubezpieczenie u członka rodziny

wiwan / 2013-10-10 22:18
Tak. Musisz. DG jest zawsze* tytułem do obowiązkowego ub. zdrowotnego i tytuł ten ma pierwszeństwo przed tytułem ub. jako członka rodziny. Tzn. ojciec wręcz musi wyłączyć Cię z ub. zdrowotnego. I oczywiście wyłączenie ciebie z ub. nie zmieni wysokości jego składki zdrowotnej ZUS.

Korporacyjność nie ma tu nic do rzeczy, byłoby tak samo w przypadku, gdyby ojciec był bezrobotnym.

Oczywiście mówimy o systemie powszechnym. Korporacja POZA ub. ZUS może oferować pracownikom i ich rodzinom szereg ub. komercyjnych, nie tylko zdrowotne- na ten temat się nie wypowiadam.

*dwa wyjątki dotyczą:
- przedsiębiorca jest emerytem/rencistą ze świadczeniem nie wyższym niż płaca minimalna oraz
1) uzyskuje dodatkowe przychody z tytułu DG w wysokości nieprzekraczają-cej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej

albo

- przedsiębiorca ma znaczny lub umiarkowany st. niepełnosprawności oraz
1) uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcz-nie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej

Powyższe z art. 82, ust. 8 i 9 Ustawy emerytalnej.

Re: KRUS

wiwan / 2013-10-14 13:12
Musisz być rolnikiem, albo małżonkiem rolnika, albo jego domownikiem ORAZ nie posiadać innego tytułu do ub. społecznych (ZUS) ani świadczenia z ub. społecznego- renta/ emerytura.

Rolnik- osoba posiadająca gospodarstwo rolne o pow. min. 1 ha przeliczeniowego lub prowadząca dział specjalny prod. rolnej i wykonująca dz. rolniczą w tym gospodarstwie.

To tak z grubsza, bez wdawania się w niuanse związane z np. ub. dobrowolnym KRUS.

Podstawa- USTAWA
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html

Re: dziedziczenie z OFE po śmierci po przejściu na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-10-14 13:25
NIE następuje w takim terminie, jest możliwe obecnie tylko do czasu przejścia na emeryturę członka OFE i nigdy takiej 3 letniej karencji w ustawie nie było. Obecny projekt nowelizacji systemu w zakresie OFE dopiero takie rozwiązanie przewiduje.

Informacja taka jest powszechnie dostępna w prospektach OFE.

Najnowsze wpisy