Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Praca na kontrakcie?

wiwan / 2014-04-16 22:35
Na jakiej zasadzie/w jakiej formie prawnej ów kontrakt. Byłoby to tzw. samozatrudnienie, zlecenie/dzieło/umowa agencyjna, etat ?

Od tego zależy kwalifikacja źródła przychodu, przysługujące koszty jego uzyskania, podleganie ub. społecznym i zdrowotnemu.

Dla popularniejszych opcji:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Re: Dziecko pracuje - czy należy się ulga rodzinna?

wiwan / 2014-04-17 10:21
Tak, ale w jej deklaracji, w której sama się rozlicza. Rodzice/rodzice którzy korzystają z ulgi prorodzinnej w swoim rozliczeniu dochodu dziecka nie wykazują/je.
Podobnie rodzic korzystający ze 'wspólnego rozliczenia' z dzieckiem- tj. rozliczający się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Oczywiście nie mówimy o kwestii części dochodów MAŁOLETNIEGO dziecka.

Re: Ukaranie płatnika za późne wystawienie PIT-11 ??

wiwan / 2014-04-17 11:11
Chodzi o DOCHÓD podlegający opodatkowaniu wg. sakli podatkowej, z wyłączeniem renty rodzinnej.

Wynika to z art. 6, ust. 4, pkt. 3 Ustawy o PIT.

A więc przychód pomniejszony o KUP i składki społeczne.

Jest jeszcze wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 19 stycznia 2012 r. (sygn. I SA/Ol 734/11), który dodatkowo mówi, że jest to dochód po pomniejszeniu o należne ulgi od dochodu (np. internetowa), ale nie jest to wykładnia zdaje się wiążąca dla każdej innej sprawy.

Re: Ukaranie płatnika za późne wystawienie PIT-11 ??

wiwan / 2014-04-17 13:05
Tak, kwestię PIT rodziców i ulgi prorodzinnej to rozwiązuje.
Pozostaje kwestia Twojego PIT. Tak jak napisałem- w zależności od tego, na jakiej zasadzie uzyskałeś owe 80 zł- umowa, czy bezumowny ekwiwalent z tabeli związku.

Jeśli umowa- PIT 11 nie powinien być wystawiony, nie ma podstaw do korekty Twojego zeznania.
Jeśli ekwiwalent- PIT 11 miał być, ale uwzględniać KUP, korekta rozliczenia rocznego konieczna.

W obu opcjach implikuje to wezwanie do US najprawdopodobniej, chyba że wcześniej nastąpi 'reklamacja' u wystawcy PIT 11 za sędziowanie i jego korekta zgodna ze stanem faktycznym.

Re: ZUS dla nowych firm

wiwan / 2014-04-18 23:39
TAK, jeśli owe usługi będą tożsame z tym co wykonywał/a Pan/Pani na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy, a pracodawca był/jest pracodawcą w roku obecnym lub poprzednim.

Innymi słowy- jeśli usługi inne lub pracodawca bardziej "były" niż rok poprzedni- prawo do ulgi jest. O ile oczywiście owo drugie kryterium 60 mc również jest spełnione.

Wynika to z art. 18a Ustawy o syst. ub. społecznych.

Re: ZUS dla nowych firm

wiwan / 2014-04-22 11:17
Ustawa mówi:

"wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej" na rzecz byłego pracodawcy".

Logika zapisu sprowadza się do zniechęcenia do pozornego 'samozatrudnienia' i zmniejszenia kosztów przez pracodawców tj. sytuacji, gdy składają 'propozycję' pracownikowi - albo wypowiedzenie, albo zakładasz DG i robisz nadal to samo.

To po stronie przedsiębiorcy z jednej strony należy ocena, czy są to te same czynności, czy nie. Z drugiej- również do ZUS, który może prawo do ulgi skontrolować. W razie rozbieżności obu stron- należy potrafić to udokumentować np. starym zakresem obowiązków z etatu itp.

Re: Ulga na internet - jakie dokumenty, jaki PIT

wiwan / 2014-04-22 11:38
Moim zdaniem TAK, o ile w żadnym z owych wspólnych rozliczeń z mężem część ulgi internetowej nie została wykazana 'po Pani stronie' bo np. całość nie miała pokrycia po stronie męża.

Re: Etat plus urząd pracy

wiwan / 2014-04-22 11:40
W przyszłorocznym. Zresztą przecież w tej sytuacji nie otrzymała Pani PIT 11 z PUP za 2013 r.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-04-22 14:08
Ustawa emerytalna (art. 68) NIE różnicuje pod tym względem szkół na krajowe i zagraniczne. Może być więc zagraniczna, i tak jak w przypadku szkół polskich- nieważne czy publiczna, czy tryb stacjonarny.

Byle było odpowiednie tego udokumentowanie. Oznacza to m.in. wymóg tłumaczenia przysięgłego zaświadczeń ze szkoły.

Re: podatek od wzbogacenia się

wiwan / 2014-04-22 20:04
No więc nie ma w ogóle kwestii podatku dochodowego z tytułu jego zbycia obecnie, bo zbycie to w ogóle nie jest źródłem przychodu w rozumieniu ustawy o PIT ( art. 10, ust. 1, pkt. 8) ze względu na to, że minęło ponad 5 lat od końca roku, w którym nabycie garażu miało miejsce.

Re: Nie składanie deklaracji VAT7k?

wiwan / 2014-04-22 21:07
Myli Pan kwestię kwartalnego zaliczkowania podatku dochodowego z kwartalnym rozliczaniem VAT. Czyli kwestie niezależne.

Re: Nie składanie deklaracji VAT7k?

wiwan / 2014-04-22 21:25
Jako nieVAT-owiec - nie, poza oczywistym zaliczaniem w koszty DG kwoty brutto z takiej faktury, czyli zmniejszeniem dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Re: PIT-37 i koszty uzyskania przychodów

wiwan / 2014-04-22 21:57
Niestety NIE.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-04-23 11:08
1. Na odwołanie się do sądu był 1 miesiąc od otrzymania decyzji, informacja taka jest w owej decyzji odmownej. By więc w ogóle z Zakładem się sądzić należy ponownie złożyć wniosek o rentę i od ponownej decyzji odmownej w ww terminie się odwołać. Co oczywiście ma sens, jeśli są/będą podstawy.

2. Co do alimentów od dziadków się nie wypowiadam, to kwestia pozaubezpieczeniowa.

3. ZUS tylko w nielicznych przypadkach (np. osób prowadzących DG) ma informację o składkach sprzed 1999 r., bo dopiero po 1998 zaprowadzono indywidualne konta dla każdego ubezpieczonego. Wcześniej składka (a jeszcze wcześniej podatko-składka) była odprowadzana przez danego płatnika (np. zakład pracy) hurtem za wszystkich ubezpieczonych. Po prostu był to odpis z funduszu płac- czyli określony % z kwoty, jaką np. w styczniu 1986 w danym zakładzie wypłacono łącznie wszystkim pracownikom od dyrektora po sprzątaczkę.
Stąd przy wniosku o świadczenie niezbędne są dokumenty poświadczające okres ubezpieczenia oraz owe zarobki, by wstecznie ustalić wysokość indywidualnego wkładu ubezpieczonego do ZUS.

Dodatkowo r. rodzinna jest z ub. rentowego, a tej składki nie ewidencjonuje się i obecnie.

4. Zwracam uwagę, że niekonieczne jest udokumentowanie całej historii ubezpieczeniowej, wystarczy taka, która pozwala spełnić wymogi minimalne do uzyskania świadczenia- lepsze świadczenie zaniżone z powodu braku części dokumentów niż żadne.

5. Zatem musi Pani wydobyć jakąś dokumentację. Nie pisze nic Pani o matce/wdowie, innym (np. przyrodnim rodzeństwie). Jeśli osoby takie istnieją- jest prawdopodobne, że jako zamieszkałe w kraju owe dokument złożyły i być może renta jest już komuś wypłacana. Wtedy wystarczyłby wniosek bez ww dokumentacji- o podział renty, tj. uwzględnienie Pani w kręgu uprawnionych.

Choćby po to jest wskazany ponowny kontakt z ZUS, w celu ustalenia, czy ktoś w międzyczasie wniosek o rentę po zmarłym złożył.

Re: PIT 8C + 37?

wiwan / 2014-04-23 11:10
Moim zdaniem tak.

Najnowsze wpisy