Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Składki ZUS

wiwan / 2014-04-02 13:23
Monitować pracodawcę by realizował swój obowiązek jako płatnika składek ZUS tj. skontaktował się z dedykowanym I oddz. ZUS w Warszawie, 00-917 Warszawa
ul. Senatorska 6/8, wcześniej uzyskać NIP od naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa, 03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 15.

formalności to zgłoszenie firmy jako płatnika, a pracownika jako ubezpieczonego i comiesięczne wysyłanie deklaracji rozliczeniowej i odprowadzanie składek.

Przejęcie na siebie tych obowiązków przez pracownika to duża odpowiedzialność i zamieszanie. Terminy, zaokrąglenia, naliczenia tylko od części wynagrodzenia, gdy są wypłacane zasiłki chorobowe itd. To bardziej skomplikowane, niż gdyby prowadziła Pani po prostu DG w Polsce, bo tu podstawa jest deklarowana, ale stała zasadniczo.

Pomijając kwestię prawną, że pracodawca jak rozumiem nie wywiązuje się z obowiązku- jest kwestia stricte praktyczna dla Pani- brak ubezpieczeń. Co ze świadczeniami NFZ ? Co z ewentualnym chorobowym, macierzyńskim ? Co (odpukać) z ewentualnym wypadkiem przy pracy/rentą z tyt. niezdolności do pracy, gdy czasem brak JEDNEGO dnia stażu ubezpieczeniowego pozbawia w ogóle prawa do renty mimo uzyskania orzeczenia lekarskiego ZUS nawet o całkowitej i trwałej (dożywotniej) niezdolności do pracy ???

Re: ZUS czy OFE? Zobacz, kto lepiej zarządzał naszymi pieniędzmi

wiwan / 2014-04-02 13:53
Zostało przeniesione od maja 2011 r, kiedy powstały subkonta. Obecna zmiana w systemie tego 'dziedziczenia' do ZUS nie wprowadziła, a jedynie w obu systemach 'poszerzyła' czasowo, tj. umożliwiła 'dziedziczenie' jeszcze przez 3 lata po przejściu na emeryturę.

Re: Dramat posiadaczy bitcoina. Giełda zniknęła

wiwan / 2014-04-02 20:49
Nie popisuję się. Artykuł był opublikowany 25 lutego przed 9 rano i od tego czasu komentarze do niego są na forum obecne. Sam artykuł jest zalinkowany na początku wątku, można go też odszukać wśród wiadomości giełdowych http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-04-03 21:18
NIE ma takiej możliwości, nie przewiduje jej ani Ustawa emerytalna ani Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

Gdyby składki nie były 'przed laty', a stan Pani zdrowia spowodował uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy hipotetycznie można by nazwać 'wycofaniem' po prostu uzyskanie renty z tyt. niezdolności do pracy.

Tyle, że niezdolność musiałaby nastąpić w czasie trwania ubezpieczenia lub najpóźniej 18 miesięcy po jego ustaniu, oraz min. 5 lat stażu musiałoby przypaść w ciągu ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku.

Re: Wspólnik Sp. z o.o

wiwan / 2014-04-03 21:27
1. rozumiem, że wspólnik polski ma kontrakt lub zlecenie lub etat, ma wynagrodzenie z tego tytułu.
Spółka musi być płatnikiem składek z tego tytułu- naliczanych comiesięcznie od wypłaconego wynagrodzenia.
2. nie ma takiej potrzeby
3. nie może, bo jest polski podmiot.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-04-03 21:39
Przez krótki okres tj. luty 2013- czerwiec 2013 do renty poza córką była uprawniona i Pani, z tyt. wychowywania dziecka do r. rodzinnej uprawnionego.

By być ponownie uprawnioną do r. rodzinnej ( bez kwestii powstania u Pani niezdolności do pracy orzeczonej przez orzecznika ZUS ) musi spełnić Pani warunek uzyskania 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania córki uprawnionej do renty. Córka do swoich 18 urodzin była uprawniona do renty i nie wyszła wcześniej za mąż. To oznacza, że ww zaprzestanie nastąpiło wraz z jej 18 urodzinami.
Niestety ani 1 ani 2 warunku Pani nie spełni, jest Pani po prostu za młoda.

Tylko ewentualne powstanie u Pani niezdolności do pracy na ww zasadach- tj. nie później niż 5 lat od 18 urodzin córki wznowiłoby Pani prawo do r. rodzinnej.
Z wiadomych względów tego Pani nie życzę.

Podstawa - art. 70 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Re: Pierwsze rozliczenie z Urzędem Skarbowym - kilka pytań

wiwan / 2014-04-03 22:06
PIT-O.
Skoro dotąd nie było odliczenia- żaden kwadrat, tak kwotę z pola 25 przenosimy do pola 34, skoro nie ma żadnych innych odliczeń od dochodu, ALE kwota ta nie może być wyższa niż 760 zł, nawet jeśli suma wpłat dla operatora w roku 2013 była wyższa.
Uczulam na kwestię kosztu internetu jeśli jest to pakiet np. tel. stacjonarny + internet. Jeśli z umowy z operatorem, czy warunków promocji nie wynika jaka część opłaty przypada na sam internet- nie można z ulgi skorzystać.
Pozostałe pola bez wypełnień, skoro nie ma innych odliczeń.

PIT-37

Dane z PIT-11 z PUP przenosimy do wiersza 5, tj. 'inne źródła', czyli pozycje 59 do 63.

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

wiwan / 2014-04-04 10:27
Jeśli wyśle, to jakiś wpływ ma, ale nie ma obowiązku orzecznik jej uwzględniać. Jeśli stan zdrowia ulega znacznym i częstym zmianom- to lepiej mieć przy składaniu wniosku albo w czasie wizyty u orzecznika jak najbogatszą i obejmującą jak najdłuższy czas dokumentację medyczną, z której wynika zły stan zdrowia. Najlepiej od więcej niż jednego lekarza.

Wtedy- co logiczne przynajmniej teoretycznie- wynik konsultacji z akurat 'zdrowszego' dnia odbiegającego od stanu permanentnego wynikającego z ww dokumenetacji ma mniejsze znaczenie.

Re: Czy mogę odliczyć vat za materiały?

wiwan / 2014-04-04 10:33
Tak, do końca 2018 r.

Więcej:

http://www.money.pl/forum/kiedy-musze-zlozyc-pierwszy-wniosek-jesli-nie-mam-faktur-z-2004-t3706223.html

Re: ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) nr 574/72

wiwan / 2014-04-04 13:14
1. braku ubezpieczeń w Polsce- tak, ale moim zdaniem należałoby zmienić umowę ze spółką, na umowę o świadczenie usług/usługi/ zlecenia tak, by nie powstał zarzut, że DG jest fikcyjna, skoro cała działalność w kraju odbywałaby się na podstawie dotychczasowej umowy o pracę. Czyli powinno być to w ramach DG, w ramach zgłoszonych PKD, za wystawianiem rachunków spółce/faktur.

Różnica składkowa w stosunku do ub. dobrowolnego "oderwanego" jest takie, że "oderwane" jest tylko w zakresie em-rent, z DG jest wypadkowe i możliwość chorobowego. Podstawa- nie niższa niż płaca minimalna, z DG- ulga przez 24 mc- podstawa nie niższa niż 30 % płacy minimalnej, potem nie niższa niż 60 % przeciętnego wynagrodzenia krajowego.

Zdrowotne "oderwane" - podstawa nie niższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku za poprzedni kwartał, a więc zmienia się co 3 miesiące, z DG- 75% ww za ostatni kwartał roku poprzedniego i jest stała na cały rok.

2. tak, na podstawie polskich opracowań, które wskazują inne takie terytoria, które tej regulacji podlegają. Wersji angielskiej nie czytałem.

3. przecenia mnie Pani, w wątku 'jockeline' podąłem namiar na dedykowaną placówkę ZUS, warto zadzwonić 801 400 987* - numer przeznaczony do obsługi połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych
22 560 16 00* - numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych.
Konsultanci są dostępni:
w dni robocze pon. - pt.: godz. 7.00 - 18.00


Niestety to infolinia zcentarlizowana, więc do owego warszawskiego ZUS przekierują, ale ma to sens w godzinach jego działania. Więc do 15 pewnie. Można też zdaje się po prostu wystąpić o pisemną interpretację sytuacji ubezpieczeniowej obecnej/przyszłej, by mieć kwit, na ewentualne przyszłe kontrole, zastrzeżenia Zakładu.

4. 4. uprzedzając pytania PIT-owe ( dochód zagraniczny ) i VAT-owe- odsyłam do tego działu:

http://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html

gdzie działa 'belladonna'

Re: Trudny wybór między ZUS a OFE. 16 milionów Polaków przed ważną decyzją

wiwan / 2014-04-04 13:55
Nie doczytał, bo tego w teksie ani ustawie nie ma. Na 10 lat przed uzyskaniem wieku powszechnego zacznie działać suwak, a więc stopniowe, na 120 mc rozpisane przekazywanie środków. To zasadnicza różnica.

Re: Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego

wiwan / 2014-04-04 13:59
Eksportować NIE, eksmitować tak, ale nigdy bez zapewnienia lokalu socjalnego, co jest możliwe w przypadku innych lokatorów. Wynika to z art. 14, pkt. 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Re: ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) nr 574/72

wiwan / 2014-04-04 21:29
W opcji "oderwanej" w ZUS-ie - nie, bo ub. chorobowe jest sprzężone z ub. emerytalno-rentowym tylko obowiązkowym- czyli jest ono albo obowiązkowe (jak np. na etacie) albo dobrowolne, ale dobrane do ub. emerytalnego obowiązkowego- czyli np. z tyt. działalności gospodarczej.

Zatem tak jak przy NNW- jakiś ersatz ub. chorobowego komercyjny:

http://www.money.pl/forum/katalog,8,0,0,40,0,ubezpieczenia.html


może ktoś podpowie.

Re: Katastrofa Smoleńska. Część rodzin chce wstrzymania upublicznienia opinii biegłych

wiwan / 2014-04-04 21:47
Za to Ty nie odmówiłeś sobie prowokacyjnego wpisu.

Re: pit37-rozliczenie wspólnie z małżonkiem-kto podatnikiem a kto małżonkiem

wiwan / 2014-04-07 13:15
Tak. Zerowy dochód u jednego małżonka nie wyklucza wspólnego opodatkowania małżonków, będzie to finansowo dla Państwa bardziej korzystne niż indywidualne rozliczenie męża.

Oczywiście warunkiem jest to, by Wasza małżeńska wspólność majątkowa trwała cały rok 2013 .

Formularz ten sam, co dla męża indywidualnie czyli PIT 37.

Najnowsze wpisy