Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura ZUS i KRUS

wiwan / 2014-03-08 10:43
Mama w tej sytuacji uzyska 'z urzędu' tj. bez wniosku e. rolniczą zamiast dotychczasowej renty rolniczej wraz z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego tj. 60 lat i 4 mc- bo jak rozumiem, jest z IV kwartału 1953.

Do obliczenia jej wysokości nie zostaną wzięte lata ubezpieczenia ZUS, więc nie zostanie zastosowana ogólna zasada, że emerytura po rencie nie może być od renty niższa. W tym samym momencie mama uzyska prawo do drugiej emerytury z ZUS, wyliczonej z owych 12 lat ub. w ZUS. Tu już potrzebny będzie wniosek. Emerytura ta nie skorzysta z gwarancji minimalnej wysokości, tj. będzie mogła być od niej niższa, jeśli takie będzie wyliczenie z kapitału początkowego i składek po 1998 r.


Podstawa- art. 22, ust. 3 i 4 w nawiązaniu do art. 20 ustawy o ub. społ. rolników

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-03-10 12:41
Co do zasady- nie, bo przedłużenie prawa do renty poza 25 urodziny dotyczy sytuacji uzyskania tego wieku na ostatnim roku studiów. Tu takowa nie zachodzi.

Ale jest szereg wyroków, w indywidualnych sprawach, takie prawo dających- poprzez stwierdzenie, że jeśli zdanie wszystkich egzaminów i uzyskanie wpisu na ostatni rok nastąpi przed 25 urodzinami- to uznaje się, że jednak ma tu miejsce ukończenia 25 lat na ostatnim roku, mimo że jest to przed 1 października.

Np.

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,uk,15,07,8379,orzeczenie.html

Zatem po prostu warto zawalczyć i w takiej sytuacji od decyzji wstrzymującej rentę się odwołać.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2014-03-10 12:55
Nie ma dodatku w Waszej sytuacji. Dodatek taki jest należny, jeśli żona ma lub w czasie renty uzyska wiek 55 lat, będzie wtedy nadal w ub. rolniczym, nie będzie maiła swojej renty lub emerytury, innego zarobku podlegającego ubezpieczeniom (poza działalnością gospodarczą) itp.

Wynika to z par. 12 i par. 13 w nawiązaniu do par. 4 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Czyli obecnie jest Pani przede wszystkim za młoda, by mąż miał z tego tytułu zwiększenie renty strukuralnej.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-03-10 13:12
No niestety oświadczyć prawdę. W konsekwencji zostanie wydana decyzja o niepodleganiu ub. rolniczemu wstecz, utarci Pan staż ubezpieczeniowy, składki nieprzedawnione jako nienależne zostaną zwrócone z odsetkami. Jeśli były jakieś świadczenia wypłacone- np. chorobowe- będą do zwrotu. Chcą nadal, już legalnie podlegać ub. rolniczemu- warto pomyśleć o przeznaczeniu tej ziemi pod zalesienie, wtedy KRUS się podlega, ale jest szereg warunków i procedur tego zalesienia.

Ustawa o nim:

Ustawa o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia (z dnia 8 czerwca 2001 r.)

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;8;czerwca,dziennik,ustaw,2001,073,764.html

Ustawa ta pozwala zalesić słabe, nieprzydatne rolniczo gleby i ustanawia finansowe wsparcie dla osób zalesiających grunty rolne- czyli można mieć z tego jakieś pieniądze.

Co do kary za dotąd złożone fałszywe oświadczenie, albo niezłożenia oświadczenia o braku dz. rolniczej- raczej się o tym nie słyszy.

Re: PIT 37. WYDATKI NA CELE RECHABILITACYJNE.

wiwan / 2014-03-10 13:20
Tak. Może Pani rozliczyć się wspólnie ze zmarłym za rok 2013 i wykazać 'po jego stronie' ulgę rehabilitacyjną z tyt. wydatków z 2013 r.

W PIT 37 należy zaznaczyć poz. 3, załącznik- PIT O jak w latach poprzednich.

Wynika to z art. 6a ustawy o PIT.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2014-03-10 13:23
Od ZERA. Ma Pani stratę na tej transakcji. Podatku nie ma.

Re: Zmiana biura maklerskiego a podatki ?

wiwan / 2014-03-10 22:12
2 x TAK. Dochód/strata jest 'przywiązana' do podatnika, a nie do BM. Rozliczenie straty zatem też, byle w ramach tego samego źródła- tu dochodów kapitałowych.

Re: Czy można odliczyć wydatki na leki?

wiwan / 2014-03-10 22:25
Niestety nie. Nie stanowią one leku ani sprzętu, ani produktu leczniczego- nie są więc w katalogu możliwych wydatków ( art. 26, ust. 7a ustawy o PIT) w uldze rehabilitacyjnej.

Było zresztą na ten temat wyjaśnienie MF dla Rzeczpospolitej z dnia 17.03.2009r.

Re: Tusk: Polska wejdzie do strefy euro, gdy będzie gotowa

wiwan / 2014-03-11 10:03
Kurs wymiany przy przejściu od 1 stycznia 2009 wynosił 30,126 SKK = 1 Euro. Takie było przeliczenie środków finansowych, płac, emerytur itd.

Owszem przy przeliczaniu cen w sklepach zdarzały się zawyżenia.

Re: Sprzedaż Środka trwałego PIlne

wiwan / 2014-03-11 11:46
Na temat:


http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/likwidacja;ulepszonego;srodka;trwalego;a;amortyzacja,83,0,985427.html

http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-podatkowe/likwidacja-srodka-trwalego--a-koszty-uzyskania-przychodu-.html

Re: renta rodzinna. powiększenie?

wiwan / 2014-03-11 19:29
Czy to z ZUS, czy KRUS nie ma dodatków do świadczenia związanych z sytuacją materialną rencisty. Jest to domena MOPS/GOPS/PCPR i świadczeń na podstawie Ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy społecznej.
Jeśli renta ta jest jedynym Twoim dochodem- i jesteś osobą samotnie gospodarującą- to spełniasz kryteria dochodowe ww pomocy.

Re: pit 28 a pit 37

wiwan / 2014-03-11 20:12
To zależy od tego, na jaką okoliczność jest ten PIT 28. Jeśli jest rozliczeniem najmu prywatnego- można rozliczyć się z żoną przy zachowaniu innych warunków tej preferencji (wspólność majątkowa, trwanie małżeństwa cały 2013 rok).
Jeśli jednak ryczałt dotyczy DG, to wyklucza to wspólne rozliczenie z żoną.

Re: świadczenie przedemerytalne dla osoby współpracującej

wiwan / 2014-03-11 21:17
Tak, jest możliwość. Nie ma potrzeby sądownego przeprowadzania upadłości, ale ojciec musi doczekać do min. 60 urodzin i być zwolniony przez babcię z przyczyn leżących po jej stronie (redukcja, likwidacja stanowiska itp. Spełni wtedy warunek wyjściowy uzyskania świadczenia z art. 2, ust. 1, pkt. 2 Ustawy o św. przedemerytalnych tj. min. 6 miesięcy zatrudnienia u zwalniającego pracodawcy, min. 60 lat i min. 35 lat stażu ubezpieczeniowego. wszystko to na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Warunkiem jest jednak to, że obecnie wiąże go z babcią normalna umowa o pracę, a nie zlecenie, inna umowa.

Ale uprzedzam, że jest prawdopodobieństwo decyzji odmownej ZUS i konieczność odwołania, bo Zakład nie wiedzieć czemu fakt oskładkowania osoby współpracującej na zasadach jak osoby prowadzącej DG przenosi na fakt braku zatrudnienia, mimo istnienia umowy o pracę.

Re: świadczenie przedemerytalne dla osoby współpracującej

wiwan / 2014-03-11 21:36
Co innego umowa łącząca babcię i ojca, a co innego oskładkowanie. To jest taki wyjątek, że gdy pracownik jest członkiem rodziny- to wynagrodzenie z umowy nie podlega składkom, tak jak Twoje tj. w każdym miesiącu od rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia z odliczeniem elementów wynagrodzenia składkom podlegającym- np. wynagrodzenia chorobowego. Za osobę współpracującą- bez względu na wynagrodzenie- w stawkach stałych od podstawy deklarowanej nie niższej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia.

ZUS czepia się tego w takich sytuacjach, że czasem mimo umowy o pracę, nie ma pracowniczego podlegania szefowi, wykonywania jego poleceń itd. Tak owszem często bywa, zwłaszcza w układzie małżeńskim i firmie. Wtedy rzeczywiście da się podważyć w ogóle istnienie stosunku pracy, a co za tym idzie rozwiązania umowy o pracę- bo jest pozorna , a w efekcie świadczenia przedemerytalnego.

Jeśli więc jest tak, że ojciec na równi z babcią decyduje o losach zakładu, wydatkach itd. - to będzie trudno w sądzie podtrzymać odwołanie od ewentualnej decyzji odmownej.

Wrzuć w google 'świadczenie przedemerytalne dla osoby współpracującej'. Wyjdzie parę orzeczeń.

Re: Składki ZUS. Kto i ile musi płacić?

wiwan / 2014-03-11 22:14
Tak. Etat będzie oskładkowany. Jest to tytuł do ubezpieczeń 'mocniejszy' od innych. W związku z tym, że wynagrodzenie planowane byłoby niższe niż płaca minimalna- ubezpieczenia z DG pozostaną bez zmian.
Przy 168 zł brutto oznacza to koszt pracodawcy 199 netto dla Pana - 145. Przy standardowych pracowniczych KUP.

Zresztą kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Najnowsze wpisy