Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

wiwan / 2014-06-04 11:56
Jeśli jest umowa pracodawcy ze starostą zawierająca klauzulę o obowiązku zatrudnienia stażysty, to jasno wypowiada się ona o warunkach owego zatrudnienia, w tym minimalnym czasie owego zatrudnienia i wymiarze etatu. Możliwość, by była w niej mowa o niepełnym wymiarze etatu jest znikoma.

Re: Podatek od spadku

wiwan / 2014-06-04 16:53
To zwolnienie ( z art. 4, ust. 1, pkt. 1 Ustawy o podatku od spadków i darowizn ) ma mieszany podmiotowo-przedmiotowy charakter.

Warunkiem zwolnienia jest to, by owe 0,7 ha stanowiło przynajmniej 1 ha przeliczeniowy, albo by stanowiło część gospodarstwa rolnego o powierzchni przynajmniej 1 ha (fizycznego lub przeliczeniowego).
ALBO, że niezależnie od powierzchni wejdzie w skład gospodarstwa (nie musi fizycznie graniczyć) rolnego i będzie ono prowadzone jeszcze przez 5 lat.

Zwolnienie nie dotyczy domu.

Re: W armii będą podwyżki

wiwan / 2014-06-04 22:15
Artykuł jest sprzed SIEDMIU lat.

Re: Duża wpłata na konto

wiwan / 2014-06-05 10:03
Można to tak zakwalifikować jeśli ustaliliście, że z pieniędzy możesz korzystać, ale je zwracać/zwrócić na owe konto albo, że masz je wydawać w imieniu matki zgodnie z jej poleceniem.

Jeśli jednak pieniądze są przeznaczone po prostu dla Ciebie to są albo pożyczką albo darowizną. Wtedy odpowiednie zgłoszenie zwalnia odpowiednio z podatku PCC albo od podatku od spadków i darowizn. Przy depozycie zwolnienia PCC nie ma.

Wraca zatem kwestia tego, jaki jest cel owego przelewu.

Re: emerytura 2014

wiwan / 2014-06-05 11:03
Od 16 roku życia ( o ile byłeś już wtedy zgłoszony do ubezpieczeń jako domownik ). To, że okres ów pokrywał się ze szkołą nie ma znaczenia, skoro w gospodarstwie pomagałeś i jak rozumiem zamieszkiwałeś.

I to zarówno na potrzeby emerytury z KRUS jeśli spełnisz jej warunki, jak i emerytury z ZUS, jeśli na skutek zbyt małego stażu KRUS i braku prawa do e. rolniczej okres ub. rolniczego zostanie zaliczony na potrzeby emerytury ZUS.

Re: Spłata częśći spadkowej

wiwan / 2014-06-05 11:46
To zależy od tego, co w sądzie w 2010 r. nastąpiło. Jeśli tylko postanowienie o nabyciu spadku, bez sądownego działu spadku oraz do waszej umowy nie było też notarialnego działu spadku - to na mocy art. 1052 KC wasze porozumienie jest nieważne, bezskuteczne tj. nie zmieniło udziału w spadku dokonanego przez sąd i wynikających z niego stosunków majątkowych- właśnie ze względu na brak formy notarialnej.

I pasierbica rzeczywiście może domagać się dokonania działu spadku, a Pan zwrotu owych 5000.

Jeśli jednak wasza umowa nastąpiła już po dziale spadku- to była to po prostu umowa zamiany, jeśli zamieniano ruchomość - nie musiała mieć ona formy notarialnej, a uchylenie jej skutków może być zasadne tylko w przypadku wad oświadczenia woli-

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-cywilne/czym-sa-wady-oswiadczenia-woli.html

Czyli np. udowodnienia, że pasierbicę Pan wprowadził w błąd co do wartości przedmiotu zamiany, zmusił przemocą do umowy, albo że była w stanie odmiennej świadomości itp.

Re: Jak policzyć urlop?

wiwan / 2014-06-06 12:18
No i niestety w ówczesnym stanie prawnym- Ustawa o systemie oświaty- liceum takie kształciło w profilach zawodowych, a nie ogólnokształcącym.

Po prostu może pracodawca jeśli ma wątpliwości powinien rozstrzygać na korzyść pracownika.

Re: Okres spłaty części spadkowej

wiwan / 2014-06-06 16:41
Decydują tu zapisy umowy o dziale spadku lub postanowienie sądu o dziale. W tej drugiej opcji, co do zasady nie dłużej niż 10 lat, chyba że uprawniony do spłaty zgodzi się na dłuższy termin.

Re: Okres spłaty części spadkowej

wiwan / 2014-06-06 21:31
U notariusza musi być pełna zgoda stron co do tego, co komu przypada, kto kogo spłaca, w jakiej kwocie. Należy więc w tej umowie zawrzeć i termin spłaty lub terminy, jeśli uzgodnicie rozłożenie na raty. Umowa taka będzie w razie niedotrzymania terminu spłaty podstawą do egzekucji komorniczej.

Re: jak obliczyc rente rodzinna?

wiwan / 2014-06-07 09:40
Ale staroć Pan odgrzebał :-)

Zasady się nie zmieniły- tak jak napisałem wtedy- przy trojgu (dzieci) uprawnionych jest to już maksymalna stawka- 95% świadczenia jakie miał zmarły lub hipotetycznego jakie by w dniu śmierci uzyskał. Nawet jeśli jednocześnie np. matka dzieci też jest uprawniona- nie zwiększy to już łącznej kwoty.

Lata nieskładkowe definiuje art. 7 tej ustawy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

(oczywiście była ona od tego czasu nowelizowana, ale zdaje się art. 7 akurat nie)


Najpopularniejszym jest po prostu każde chorobowe z zasiłkiem/wynagrodzeniem chorobowym, studia wyższe, u. wychowawczy przed 1999 r.

Jest możliwe doliczenie okresów rolnych/KRUS, jeśli staż ZUS jest za mały na potrzeby ustalenia świadczenia hipotetycznego.

Wysokość więc łatwa do wyliczenia jeśli zmarły miał już rentę lub emeryturę. Jeśli nie miał- wyliczenie jest takie jak dla emerytur wg. starych zasad- z podstawy wymiaru ( z zarobków z 10 kolejnych z ostatnich dwudziestu lub z dowolnych dwudziestu lat ), z liczby lat składkowych i nieskładkowych, kwoty bazowej.

Re: Byłem przypisany do OFE jak chłop pańszczyźniany do ziemi

wiwan / 2014-06-07 10:03
Z wyliczonym KP, czy bez ? No i z jakimi zarobkami ? No i o którą opcję wyliczenia chodzi, bo w raporcie ZUS są dwie.

Re: Duża wpłata na konto

wiwan / 2014-06-07 10:25
Osoba trzecia tylko komplikuje sprawę w razie wątpliwości/kontroli fiskusa kto w ogóle jest stroną czynności prawnej. Bo oczywistą jest sytuacja, kiedy płatności dokonuje strona umowy. To przekłada się też na koszta, bo w przypadku darowizny i pożyczki co już napisałem w ramach tzw. I gr. podatkowej- najbliższa rodzina można skorzystać ze zwolnienia z odpowiednio podatku od spadków i darowizn i podatku PCC.

Korzystać z obowiązkiem zwrotu, a korzystać bezzwrotnie to różnica. Jeśli to drugie- nie lepiej rozbić całej 'transakcji' na dwie- darowiznę i depozyt ? Tj. z góry określić, co jest/będzie czyje.

Re: Uprawnienia pracowników wychowujących dzieci

wiwan / 2014-06-09 11:40
To, że pracodawca narusza w tym przypadku prawo pracy nie uprawnia jednak w tej sytuacji do niewykonania polecenia służbowego*. Oczywiście jest to do zgłoszenia do PIP, a przy ponowieniu- uprawnia do dyscyplinarki dla pracodawcy z art. 55, par. 1'1 KP.

* Jak jest to w przypadku pracownicy w ciąży.

Re: Emerytury górnicze.

wiwan / 2014-06-09 12:20
Nie całe, tylko tyle aby uzyskać minimum okresu pracy górniczej wymagane dla emerytury uzyskania.

To tak najogólniej.

Re: Zasiedzenie

wiwan / 2014-06-09 13:07
Jak rozumiem poza Twoim ojcem był/jest inny spadkobierca i chodzi o zasiedzenie 'przeciw' jego udziałowi.
Jest więc to zasiedzenie w złej wierze, a tu wymagany okres wynosi właśnie 30 lat.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uzyskanie;prawa;wlasnosci;przez;zasiedzenie;nieruchomosci,240,-1,1095920.html

Formalnie by sprawę sfinalizować należałoby złożyć wniosek do sądu o zasiedzenia stwierdzenie.

Najnowsze wpisy