Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Wybór formy opodatkowania

wiwan / 2014-06-25 18:22
Pobieżnie.
Ryczałt stawka (5,5%) przy takiej dz. wytwórczej jest możliwy.

Co ma prąd do podatku od nieruchomości ? Przeznaczenie części nieruchomości na DG w sposób taki, że traci ona swoją funkcję dotychczasową mieszkalną skutkuje obowiązkiem zgłoszenia do gminy przez właściciela w celu uzyskania nowej decyzji podatkowej i opłacania podatku uwzględniającego wyższą stawkę dla tej części nieruchomości.

Fakt - wykazywanie opłat za media w kosztach DG potwierdza prowadzenie DG w nieruchomości, ale nie ma tu automatyzmu, że nie wykazywanie kosztów zwalnia z obowiązków w zakresie podatku od nieruchomości. Przy ryczałcie zresztą przecież się takich KUP nie uwzględnia.


http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/firma;w;mieszkaniu;wyzszy;podatek;od;nieruchomosci,1,0,1274369.html

Re: Nastroje na globalnym rynku finansowym wpłyną na GPW?

wiwan / 2014-06-25 19:13
Nie ważne co, jeśli w ramach IKE to korzysta ze zwolnienia przedmiotowego PIT z art. 21, ust. 1, pkt. 58 a, a wypłata 'przed terminem' - podlega 'obelkowaniu' na podstawie art. 30a, ust.1, pkt. 10 ustawy o PIT

Re: Nastroje na globalnym rynku finansowym wpłyną na GPW?

wiwan / 2014-06-25 22:35
NIE. Limit roczny dotyczy tylko wpłat dokonanych bezpośrednio przez ubezpieczonego, a nie pożytków uzyskanych od instrumentów za owe wpłaty nabytych.

Re: ZASIŁEK DLA BEZROBOTNEGO

wiwan / 2014-06-26 21:32
Zatem Pana wiek emerytalny to 66 lat i 5 miesięcy. Osiągnie go Pan 12 czerwca 2018, zatem JUŻ od ok. 2 tygodni korzysta Pan z ochrony przed wypowiedzeniem z art. 39 KP ( na 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego ).

W takim przypadku tak naprawdę tylko likwidacja/upadłość całego zakładu mogłaby być powodem wypowiedzenia. Pomijam kwestię dyscyplinarki.

Tu więcej:


http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kiedy;mozna;zwolnic;pracownika;w;wieku;przedemerytalnym,148,-1,1102484.html

Re: Dam pracę!!!!!!!

wiwan / 2014-06-26 23:46
Po 3 latach od zamieszczenia wpisu ???

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-06-27 11:40
Proszę zajrzeć na pytanie 'Eli g' z 30 maja w tym wątku.

Solidarność odpowiedzialności wynika z art. 4 i art. 38 ustawy o ub. społ. rolników.

To, że Pani udział jest niższy niż 1 ha przeliczeniowy w świetle ustawy Pani też nie zwalnia z podlegania ub. rolniczemu i opłacania składek. No chyba, że w dz. rolniczej Pani nie uczestniczy, nie spełnia Pani też definicji domownika albo podlega Pani ZUS np. z etatu lub posiada świadczenie ZUS/KRUS (np. renta) i zostało to w Kasie zgłoszone, no chyba, że było wcześniejsze niż uzyskanie udziału we współwłasności gospodarstwa.

Możecie w procesie cywilnym zgłosić roszczenie do owego współwłaściciela o zrefundowanie Wam tego poniesionego kosztu.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-06-27 11:46
Sprawa rozwodu jest tu kwestią oboczną. Rolnik 'główny' który Was ubezpiecza- matka/ojciec, na którego najprawdopodobniej jest wystawiona zbiorcza ( na 4 osoby ) decyzja ubezpieczeniowa Kasy musi zgłosić oświadczenie do Kasy o zmianie w sytuacji ubezpieczeniowej męża. W związku z tym, że jest...pełnoletni- będzie wymagany jego podpis na tym oświadczeniu, z czym pewnie będą problemy...

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2014-06-27 11:57
Trochę nie ten wątek...

Nic nie stoi na przeszkodzie by przejść na rentę z tyt. niezdolności do pracy jeśli uzyska się orzeczenie o tej niezdolności i spełni warunki stażowe.
Sam okres pobierania świadczenia przedemerytalnego jest okresem nieskładkowym. Niezdolność jeśli niecałkowita w Pana przypadku musi wg. orzeczenia powstać zasadniczo w okresie składkowym lub do 18 miesięcy od jego zakończenia. Może też w niektórych okresach nieskładkowych, ale nie może to być okres świadczenia przedemerytalnego.

Re: swiadczenie przedemerytalne

wiwan / 2014-06-27 13:21
Zwracam uwagę, że okres tzw. rolny wlicza się tylko na potrzeby renty, emerytury. Na potrzeby świadczenia przedemerytalnego wlicza się okres rolny, ale taki za jaki opłacono składki (tych zdaje się przed lipcem 1977 nie było).

Wynika to z art. 2, ust. 2 Ustawy o św. przedemerytalnych w nawiązaniu do art. 10 ustawy emerytalnej.

Więc najprawdopodobniej o to chodzi, czyli nie o błąd rachunkowy ZUS, przeoczenie udokumentowania okresu rolnego, ale o nieuznanie tego okresu.

Jeśli jednak z Pana wyliczeń staż ma Pan wymagany- należy odwołać się od decyzji, jeśli się jeszcze nie uprawomocniła. Jeśli uprawomocniła- złożyć wniosek jeszcze raz. Jeśli niemożliwy jest powtórny wniosek, bo już nie ma pan statusu bezrobotnego- pozew do sądu pracy/ub. społecznych.

Re: ZASIŁEK DLA BEZROBOTNEGO

wiwan / 2014-06-27 23:08
Zasiłek to sprawa wtórna. Mówimy o tym, co może, a czego nie pracodawca. Zalinkowałem Panu szerokie opracowanie.

Co znaczy jest likwidacja etatu ? Jeśli nie ma upadłości, to po prostu etat pracownika podlegającego tej ochronie można zlikwidować tylko w przypadku zwolnień grupowych i...złożyć mu jedynie wypowiedzenie zmieniające- tj. po prostu przenieść go na inne stanowisko.

Oczywiście jak zawsze może pracodawca się dogadać- tj. zaproponować porozumienie stron- czy to definitywne (tj. kończące umowę)- czy to zmieniające ( warunki pracy,płacy ). Na co pracownik nie musi się zgodzić.

jeszcze:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/ochrona;pracownika;w;wieku;przedemerytalnym,60,0,1031484.html

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2014-06-28 10:51
Odpowiedź niemożliwa bez wiedzy o wysokości wynagrodzenia ( w stosunku do płacy minimalnej ) w ciągu obecnej umowy i rok przed nią oraz tego, jaka oprócz lat pracy jest liczba lat nieskładkowych (np. u. wychowawczego przed 1999, albo studiów wyższych).

Prawdopodobnie z obu informacji płynie wniosek, że św. przedemerytalnego Pani nie uzyska z dwu niezależnych powodów- staż ogólny wymagany to 30 lat (bo jak rozumiem nie będzie to likwidacja całego zakładu/upadłość pracodawcy) oraz nie spełni Pani warunku uzyskania zasiłku dla bezrobotnych tj. min. 365 dni ub. społecznego od podstawy nie niższej niż płaca minimalna w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w PUP. Choć wliczają się tu też inne okresy.

Re: Kontrola konta prywatnego w SKOK-u

wiwan / 2014-06-30 11:22
Tak. Od nowelizacji Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, która weszła w życie 30 lipca 2010 r. (Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw). Chodzi o wprowadzenie art. 7c- 7e.

Re: kwota przychodu- praktyka studencka

wiwan / 2014-06-30 12:33
Swojego.
Chodzi o oświadczenie dla celów (podatkowo)-ubezpieczeniowych dla firmy jako płatnika ?
Chodzi o to, że:
- jeśli praktyka jest w formie etatu to płatnik musi wiedzieć kiedy zostanie przekroczona roczna górna granica podstawy ubezpieczenia em-rentowego ze wszystkich tytułów, tak aby od chwili jej uzyskania przychodu już nie oskładkowywać
- jeśli jest w formie zlecenia, a już nie masz statusu studenta lub masz ukończone 26 lat, to zlecenie podlega ub. społecznym obowiązkowo lub dobrowolnie w zależności od tego, czy są inne tytuły do ubezpieczenia i z jaką podstawą ( najczęściej chodzi o etat z płacą przynajmniej minimalną ).

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-06-30 13:11
Rzeczywiście może mieć Pan świadczenie z jednego lub drugiego systemu ubezpieczeniowego. Które wyższe- to kwestia indywidualna. Ogólna prawidłowość wyższych świadczeń ZUS dotyczy raczej etatowców. Przy DG podstawa ubezpieczeń jest niska.

Jest 'techniczna' możliwość złożenia wniosków do obu instytucji i wyboru świadczenia korzystniejszego przed uprawomocnieniem się decyzji. Moim zdaniem wymaga to :
- jasnego zaznaczenia, że każdy wniosek jest zdublowany wnioskiem w drugiej instytucji
- 'rozmnożenia' dokumentów, które są niezbędne do obu instytucji przez notarialnie poświadczoną zgodność z oryginałem- np. świadectw pracy.

Re: Staranie o pierwszą w życiu rente z tyt cześciowej niezdolności do pracy a konsultacja??

wiwan / 2014-06-30 13:24
Raczej nie wie i informacji takiej na skierowaniu pracodawcy (bo to on kieruje na takie badanie) nie ma. Może się pytać o to w czasie badania.

Skierowanie nie może być wydane w czasie, kiedy trwa niezdolność do pracy wynikająca z ZLA.

Najnowsze wpisy