Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać

wiwan / 2014-06-09 13:36
Do okresu wyczekiwania wlicza się poprzednie ubezpieczenie (nieważne czy dobrowolne, czy obowiązkowe) jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

Co więcej w ogóle bez okresy wyczekiwania prawo do zasiłku przysługuje np. absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych

Więc bez takiej wiedzy odpowiedź nie może być kategoryczna.

Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać

wiwan / 2014-06-09 13:43
Post archiwalny, ale innym się przyda- NIE ma dowolności/przenoszenia ubezpieczenia pomiędzy ww oboma systemami. Dla ub. rolniczego jest wymóg spełniania definicji rolnika, małżonka rolnika lub domownika. Ubezpieczenie ZUS ma przed nim pierwszeństwo. Wybór prawdę mówiąc ma tylko rolnik, który rozpoczyna DG, o ile spełni dodatkowe warunki.

No i bezrobotny rolnik, jeśli uzyskał status bezrobotnego w ZUS nie jest zwolniony z KRUS, chyba że uzyskuje zasiłek/stypendium stażowe.

Re: Wymiar urlopu + działalność gospodarcza + umowa i pracę

wiwan / 2014-06-09 18:34
NIE. Okres prowadzenia DG nie wlicza się do stażu pracowniczego, od którego zależą uprawnienia pracownicze, a więc nie tylko wymiar u. wypoczynkowego.

Re: czy należ się emerytura?

wiwan / 2014-06-09 18:53
To zależy od tego, jaka konkretna pozycja w owym dziale- bo jedyna emerytura jaka wchodzi w grę w Pana przypadku to e. pomostowa w wieku 60 lat. A ta wymaga, by praca w war. szczególnych po 2008 r. była wymieniona/miała swój odpowiednik w nowych, pomostowych wykazach. Chyba, że min. 15 lat pracy w war. szczególnych przed 2008 r. ma swój odpowiednik w nowych wykazach, wtedy warunek pracy po 2008 nie jest konieczny.

Akurat dział XIV to prace różne, raptem trzy pozycje są związane z hutnictwem....

Ps. Na przyszłość- bardziej dopasowany dział forum:

http://www.money.pl/forum/katalog,7,0,0,40,0,emerytury.html

Re: Ani ulga budowlana ani zwrot za materiały - problem

wiwan / 2014-06-09 19:08
Nie doczytał Pan dokładnie Ustawy o MDM, i kluczowego art. 20, ust. 3, który sprowadza się do tego, że zwrot w przypadku mieszkania jest możliwy, gdy jego powstanie jest efektem nadbudowy, przebudowy budynku/części budynku itd.

W przypadku gdy chodzi po prostu o budowę mieszkania, to nie uprawnia ona do żadnych zwrotów.

Zatem NIE jest Pan w luce, tylko po prostu tak jak i wielu innych podatników JUŻ się Pan nie załapał.

Re: wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy

wiwan / 2014-06-09 19:15
10000-674,88=9325,12.

Podstawa podatku: 9325, podatek obliczony 1771,75. Po odliczeniu s. zdrowotnej 1552,56. Zaliczka zatem 1553 zł.

Re: czy należ się emerytura?

wiwan / 2014-06-09 19:41
Szczególna zasada wynika z przepisu przejściowego z art. 49 Ustawy o e. pomostowych- czyli nie jest wymagany warunek pracy w war.szczególnych/szczególnym charakterze po 2008 r. jeśli na dzień 1.01.2009 r. ubezpieczony posiadał już minimalny okres pracy w war. szczególnych/szczególnym charakterze wg. nowych wykazów.

Pan staż 15 lat na ów dzień miał, ale nie jest to 15 lat pracy znajdującej się w nowych wykazach, czyli musi Pan uzyskać taki okres- teoretycznie 1 dzień, ale wiadomo że od razu pojawiłby się zarzut fikcyjności, kontrola ZUS itd.

Re: czy należ się emerytura?

wiwan / 2014-06-10 09:28
Praca w war. szczególnych/szczególnym charakterze wykonywana po 2008 r. jeśli jest zgodna z 'nowymi' wykazami musiała być zgłoszona do ZUS - tj. dane pracownika, kod rodzaju pracy. Takie zgłoszenie do ewidencji zobowiązywało do poinformowania o tym pracownika. A od 2010 r. również opłacania dedykowanej składki na FEP.

Na początek warto zgłosić do ZUS zapytanie, czy i za jaki okres był Pan w tej ewidencji.
W razie braku- roszczenie do sądu pracy/ub. społecznych przeciw pracodawcy o wykonanie tego obowiązku.

Re: Stawka VAT

wiwan / 2014-06-10 09:40
Jeśli usługa wysyłki stanowi osobną pozycję na fakturze, to stawka VAT dla niej jest identyczna, jak dla samego towaru. Czyli może to być i 8%.

Jeśli w jednej takiej przesyłce są towary o różnej stawce VAT, wysyłkę należy opodatkować różnymi stawkami proporcjonalnie do udziału wartości towaru wg. każdej stawki w wartości całej przesyłki.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2014-06-10 09:54
Niby co zameldowanie ma zmienić ? Są to z punktu widzenia PIT, zasady 5/2 lat, zwolnienia i rozliczenia PIT 39 dwie osobne transakcje.

Ustawa nie uzależnia prawa do kolejnego zwolnienia od zameldowania.

Że niby ma to uprawdopodobnić, że cel mieszkaniowy był rzeczywiście własny ?

Re: Podatek z umowy zlecenia pomiędzy osobami fizycznymi

wiwan / 2014-06-10 18:28
1. Umowa zawarta ze zleceniodawcą, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą DG na potrzeby PIT nie jest klasyfikowana jako zlecenie, a dokładniej jako przychód z działalności wykonywanej osobiście z art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13, pkt. 8 Ustawy o PIT. Jest przychód taki klasyfikowany jako pochodzący z innych źródeł- art. 10, ust. 1, pkt. 9 i art. 20, ust. 1.

Zatem taki zleceniodawca nie jest płatnikiem zaliczki PIT, nie wystawia też PIT 11 na koniec roku.
2. Zatem koszt dla takiego zleceniodawcy to po prostu Twoje wynagrodzenie- czyli przychód. Jeśli potrafisz wykazać realny koszt wykonania zlecenia, udowodnić jego związek z tym przychodem- to stanowi on koszt uzyskania przychodu, a więc w efekcie dochód do opodatkowania będzie niższy.

3. Tyle, że zawsze (niezależnie od Twojej chęci, czy biegłości) rozmiar, częstotliwość, cel, wielkość przychodów (w tym ich udział we wszystkich Twoich przychodach) mogą wskazywać na to, że DG po prostu prowadzisz, a więc że powinna być ona zgłoszona/rozpoczęta i odpowiednio w zakresie formalno-prawnym i podatkowym prowadzona.
Żeby było trudniej- nie ma tu zdefiniowanych limitów kwotowych, procentowych.

4. Ulgi podatkowe 'na etapie' zleceń- tylko takie jak każdy inny podatnik nieprowadzący DG- na dzieci, internetowa, rehabilitacyjna itd.

Re: Wezwanie o Pit-36

wiwan / 2014-06-10 21:39
1. abstrahując od DG- rozliczyłeś się na niewłaściwym formularzu, właściwym był PIT 36 (nie jest on jedynie dla prowadzących DG) ze względu na brak obowiązku zaliczek przy zleceniach dla osób fizycznych nieprowadzących DG no i pominąłeś część dochodów jak rozumiem. Stąd wezwanie do korekty i właściwego formularza.

w rozumieniu ustawy o PIT zlecenia z firmami stanowią inne źródło przychodu niż z osobami fizycznymi nieprowadzącymi DG. Oba źródła powinny być wykazane w PIT 36, tyle że w osobnych wierszach (cz. D1 wiersz 5 i 8) z innymi KUP.

Tu formularz:

http://www.money.pl/podatki/pit_2013/formularze-i-broszury/pit-36/

2. Natomiast jeśli rzeczywiście dochodzi kwestia uznania przez fiskus, że rozmiar, częstotliwość itd. Twojej działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących DG wskazuje na niezarejestrowaną DG to sprawa jest grubsza-naruszenia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przepisów karnych skarbowych oraz podatkowych.

Re: Płaca minimalna wyższa. O ile?

wiwan / 2014-06-10 22:18
No większa, skoro na 2015 jednocześnie zachowuje się obecną skalę podatkową z tą samą kwotą wolną od podatku. A więc kwotowo więcej.
Poza tym płacą minimalną jest indeksowana wysokość paru innych świadczeń...

Re: Wezwanie o Pit-36

wiwan / 2014-06-10 22:33
Tak, rozliczyć się na PIT 36, zaznaczając że to korekta. Na osobnym piśmie- powód korekty. Może być jednozdaniowy- błędny formularz, nieuwzględnienie części dochodów.

W opcji elektronicznej powód podaje się na formularzu ORD-ZU.

W tej sytuacji najpierw korygowanie PIT 37 do wartości zerowych chyba byłoby bezsensowne, ale nie jestem praktykiem urzędowym.

W związku z "przebąkiwaniem" o tej DG może warto to jednak uczynić osobiście i od razu dopytać w dziale podatku dochodowego, czy dobrze zrozumiano ową telefoniczną informację.

A no i 'czynnego żalu' on line nie wyrazisz...

Re: Wezwanie o Pit-36

wiwan / 2014-06-11 09:04
Część N-3.
Ps. Na przyszłość- z takich zleceń z osobą fizyczną nieprowadzącą DG nie ma obowiązku odprowadzać zaliczek w ciągu roku. Wynika to z art. 44, ust. 1c Ustawy. Jeśli jednak nawet omyłkowo zaliczkę za danym miesiąc odprowadzi- musi już konsekwentnie to czynić do końca roku ( za miesiące, w których taki dochód uzyska).

Przypominam o dwu załącznikach pisemnych w takim razie:
- wyjaśnienie powodu korekty
- 'czynny żal'- wytłumaczenie, że że absolutnie nie chodziło o uszczuplenie podatku, że brak wiedzy itp.

http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/instytucja;czynnego;zalu;jak;skorzystac,75,0,1283659.html

No i dopłata podatku + odsetek za okres od 1 maja.

Tu kalkulator:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

Zaokrągla się do pełnych złotych. Jeśli wyjdą niższe niż 9 zł (formalnie 8,70) nie płaci się ich.

Najnowsze wpisy