Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

wiwan / 2010-10-26 12:02
Zdaniem Sądu Najwyższego pogląd prawny prezentowany przez skarżącego, a będący powtórzeniem poglądu Leona Peipera nie jest do zaakceptowania, bowiem całkowicie pomija obecne uregulowania prawne. Przede wszystkim nie można zapominać o wyra-żonej w art. 1 § 1 k.k. zasadzie nullum crimen, nulla poena sine lege, obecnie ujętej rów-nież w art. 42 ust. 1 Konstytucji RP z 1997 roku, a uprzednio wyprowadzanej także z za-sady demokratycznego państwa prawnego. Na podstawie tej zasady zarówno Trybunał Konstytucyjny jak i Sąd Najwyższy wielokrotnie akcentowały wymóg ustawowej dookre-śloności norm karnych. Trybunał Konstytucyjny precyzując wymaganie określoności wskazał, iż „materialne elementy czynu, uznanego za przestępczy, muszą być zdefinio-wane w ustawie (zgodnie z konstytucyjną zasadą wyłączności ustawy) w sposób kom-pletny, precyzyjny i jednoznaczny” (postanowienie z dnia 13 czerwca 1994 r., S. 1/94, OTK w 1994 r., cz. I, s. 271). Natomiast w innym orzeczeniu stwierdził, iż „w świetle kon-stytucyjnego podziału materii pomiędzy ustawy a akty wykonawcze, podstawowe ele-menty zarówno czynu, jak i kary muszą być określone w samej ustawie, a nie mogą być –w sposób blankietowy − pozostawione do unormowania w akcie wykonawczym” (orze-czenie z dnia 1 marca 1994 r., U. 7/93, OTK w 1994 r., cz. I, s. 41). Między innymi te orzeczenia doprowadziły Trybunał Konstytucyjny do wniosku, iż „ustawowe sformułowa-nie przepisów karnych (represyjnych) musi w sposób zupełny odpowiadać zasadzie określoności. Oznacza to, że sama ustawa musi w sposób kompletny, precyzyjny i jed-noznaczny definiować wszystkie znamiona czynów zagrożonych karą” (orzeczenie z dnia 26 kwietnia 1995 r., K 11/94, OTK w 1995 r., cz. I, poz. 12).
O konieczności stosowania się do zasad ustawowej określoności znamion czynów za-bronionych szczególnie w sytuacji, gdy obowiązek, którego naruszenie jest penalizowa-ne, nie wynikał w każdym swoim aspekcie z ustawy, przypominał również Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach (por. wyroki SN: z dnia 25 marca 1998 r., V KKN 136/97, Prok. i Pr. 1999/1/7, z 22 czerwca 1999 r., III KKN 391/97, OSNKW 1999, nr 9-10, poz. 52, z 1 grudnia 2005 r., IV KK 122/05, OSNKW 2006, nr 2, poz. 19).
Zasada ustawowej określoności odpowiedzialności karnej nakazuje więc uznać, iż doku-mentacja działalności gospodarczej, o której mowa w art. 303 k.k., to dokumentacja któ-rej obowiązek prowadzenia wynika z przepisu rangi ustawowej. Przedmiotem stypizowa-nych w tym przepisie zachowań nie mogą być prywatne zapiski, listy, spisy, rejestry spo-rządzone co prawda w związku z prowadzoną działalnością, jednakże do sporządzenia których podmiot gospodarczy nie został zobowiązany ustawowo. Podkreślić należy, iż w zależności od wyboru formy prawnej podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, a więc zorganizowania działalności oraz rodzaju prowadzonej działalności prawo nakłada obowiązek prowadzenia innej dokumentacji działalności gospodarczej. Wskazanie wszystkich przepisów dotyczących tego zagadnienia w zasadzie nie jest możliwe i prze-kracza ramy niniejszego orzeczenia. Należy natomiast wskazać, iż przepisy odnoszące się do pojęcia „dokumentacja działalności gospodarczej” zawarte są przede wszystkim w ustawach regulujących obrót gospodarczy, w tym w ustawach administracyjnych w za-kresie porządku finansowego państwa. W tym miejscu można jedynie przykładowo po-dać, iż ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz.694 z późn. zm.) wskazuje osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organiza-cyjne obowiązane do stosowania się do tej ustawy, w tym do prowadzenia ksiąg rachun-kowych (art. 2ust. 1). Obowiązek prowadzenia dokumentacji zgodnie z wymaganiami ustawy o rachunkowości powstaje także w związku ze zgłoszeniem urzędowi skarbowe-mu decyzji stosowania zasad rachunkowości w sytuacji, gdy zasady te nie są obligatoryj-ne dla określonego podmiotu gospodarczego (art. 2 ust. 2). Treść obowiązku wyznacza więc równocześnie zakres wymagań, jakie ma spełniać dokumentacja działalności go-spodarczej. Ustawa o rachunkowości w sposób bardzo szczegółowy określa zasady do-
wiwan / 2010-10-26 12:03
tyczące sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz podaje jakiego rodzaju dowody księgowe mogą stanowić podstawę zapisów w tych księgach. Zauważyć jedynie należy, iż firma E. z uwagi na to, iż była prowadzona jako spółka z ograniczoną odpowiedzialno-ścią podlegała wymogom wskazanym w ustawie o rachunkowości, natomiast podmiot PHUP E. M. S. z uwagi na to, że działał na zasadzie wpisu do ewidencji działalności go-spodarczej prowadzonej na podstawie ustawy o działalności gospodarczej, ustawie tej nie podlegał. Z art. 24a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym dla osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176) wynika natomiast, iż osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych, wykonujące działalność gospodarczą są obo-wiązane do prowadzania podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Sposób prowadze-nia księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem określa na-tomiast rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475). Rozporządzenie to, podobnie jak ustawa o rachunkowości, w sposób szczegółowy wymienia dowody księ-gowe stanowiące podstawę zapisów w księdze przychodów i rozchodów, dokumentujące fakt dokonania danej operacji gospodarczej.
Należy jednakże zauważyć, iż dokumentacją działalności gospodarczej w rozumieniu art. 303 k.k. będzie nie tylko dokumentacja obrazująca sytuację finansową danej jednostki, ale również dokumentacja obrazująca bezpośrednio stan działalności gospodarczej, w tym dokonanie konkretnych operacji gospodarczych, wskazana w odpowiedniej ustawie lub decyzji organu, opartej na ustawie.
Nie ulega bowiem wątpliwości, iż konsekwencją udziału w obrocie gospodarczym jest wykonywanie różnego rodzaju wielu czynności, w szczególności formułowanie ofert, czy też zawieranie umów. Jeżeli przykładowo do zawarcia umowy doszło w następstwie przetargu zorganizowanego zgodnie z wymogami ustawy z 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (teks jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.), to dokumentacją działalności gospodarczej będą zarówno wszelkie dokumenty wymagane ustawą podczas prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia jak i sama umo-wa zawarta w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Należy również wskazać, iż taką dokumentacją będą również wszelkie dokumenty związane bezpośrednio ze sposobem zarządzenia daną jednostką w zależności od formy organizacyjno-prawnej danego pod-miotu. Kodeks spółek handlowych reguluje w sposób szczegółowy jakiego rodzaju do-kumenty winny być sporządzane przy tworzeniu, normalnym funkcjonowaniu, czy też rozwiązywaniu spółek handlowych.
O kosztach sądowych postępowania kasacyjnego rozstrzygnięto na podstawie art. 626 § 1 k.p.k. w zw. z art. 636 § 1 k.p.k.”

Re: Kółka rolnicze i pracodawcy: włączyć rolników w system podatkowy

wiwan / 2010-10-26 18:54

Obecnie mamy kilka definicji gospodarstwa rodzinnego, np. przy ubieganiu się o kredyty bankowe jesteśmy mało dochodowi, a gdy nasze dzieci starają się o internaty i akademiki, mamy zbyt wysokie dochody.

A co ma jedno do drugiego ? Wiadomo, że banki preferują kredytobiorców zasobniejszych.
nie zgodzimy się nigdy na to, co sugeruje minister finansów - ryczałt. To pomysł socjalistyczny,

Jakoś wiele grup przedsiębiorców chętnie z niego korzysta i nie narzeka. Ciekawe, czy takie samo byłoby zdanie Serafina, gdyby rolnicy podziałali choć rok podatkowy przy np. pełnej księgowości i PIT ? Ojejum, przecie tyle papierów i słupków co miesiąc....

Re: Politycy o wyroku TK ws. ubezpieczeń rolników

wiwan / 2010-10-26 19:08

"Gdyby ktoś zaskarżył emerytury służb mundurowych, górników itd., to decyzja TK byłaby identyczna, bo nie może być inaczej" - powiedział dziennikarzom polityk PSL.

Oczywiście, że decyzja byłaby inna. Czy pan Żelichowski w ogóle wie jaka jest sentencja wyroku TK ? Po prostu żenujące.

Re: PiS: decyzja KE to kompromitacja Polski; konieczne reformy

wiwan / 2010-10-26 19:17

Jej zdaniem sytuacja "dowodzi kompromitacji Polski na arenie międzynarodowej, kompromitacji ministra finansów Jacka Rostowskiego,

Dotyczy ten problem DZIEWIĘCIU krajów. I albo byłby ten wniosek uznany przez KE albo nie- hurtem, dla wszystkich. Bez względu na to, czy ministrem byłby nawet J. Kaczyński. Trochę umiaru zatem, bo taka krytyka ślepa to jest dopiero kompromitacja.

Re: Kluby o wyroku TK ws. rolników

wiwan / 2010-10-26 19:29

"To kolejne zwrócenie rządowi uwagi, że do tej pory nie zajął się tym, czym miał się zająć. PO przecież głosiła, że będzie przeprowadzała reformy" - zaznaczyła Szydło.

No co też pani poseł nie powie? TK wypowiada się o konstytucyjności zapisów polskiego prawa, które jest coraz gorsze i powstaje na Wiejskiej. Poprzedni rząd też się tym nie zajął- to tak na marginesie.
wiwan / 2010-10-27 12:23
Od końca :-)
1.Z chwilą ukończenia licencjatu Pani zdobyła pani 8 letni staż urlopowy z tytułu wykształcenia. Ale skoro nastąpiło to w tym roku to staż ten można powiększyć tylko o te miesiące pracy po dacie dyplomu. Nie liczy się okresów edukacji i pracy przypadających jednocześnie. Albo jedne albo drugie- tak, jak dla pracownika wychodzi korzystniej tj. więcej. Równie dobrze może Pani policzyć szkołę policealną ( 6 lat ) oraz pracę PO jej zakończeniu- może wyjdzie więcej lat/ miesięcy niż w opcji pierwszej ( z licencjatem). Nie znam konkretnych dat ukończenia szkół i okresów pracy, by stwierdzić jaki ostatecznie ten staż jest i czy w związku z tym jest 20 czy 26 dni urlopowych.
2.Dni urlopowe liczy się tak jakby trwał normalny grafik pracy. Skoro normalnie pracuje Pani również w niedziele, to niedziela 'pochłania' już jeden dzień urlopowy.( zakładam, że pracuje Pani po 8 godzin ).
3.Też mi się tak wydaje, że pierwszym z tych dwu dni to byłby 27 grudnia. 28 drugim- jeśli normalny grafik Pani pracy tak wygląda.
3.

Re: Potrzebna pomoc kogos kto sie na tym zna :)

wiwan / 2010-10-27 13:01
Nie wiem, czy się znam, ale padało to już tu na forum.
Możesz założyć sprawę cywilną o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia ciała, straty moralne, rozstrój zdrowia.
Szkoda, że tego nie uczyniłeś w trakcie sprawy karnej. Do pozwu dołącza się wyrok ze sprawy karnej, co upraszcza postępowanie (art 11 kpc)
Co do zasady właściwy jest wydział cywilny sądu rejonowy właściwego dla miejsca zamieszkania sprawcy:

http://prawo.money.pl/bazy-teleadresowe/sady/

A tu wzór, niestety płatny:
http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/pozew;cywilny;o;zaplate;odszkodowania,201,661,dokument.html
wiwan / 2010-10-27 18:00
1.Tak jak napisałem- staż urlopowy zgodnie z KP liczony jest tak, aby wynik był najwyższy i okres jednoczesnej nauki i pracy liczy się tylko raz. W tym roku to jeszcze nie ma dla Pani znaczenia, ale być może już w przyszłym, gdy będzie bliżej 10 letniego stażu- liczy się przecież każdy miesiąc- może się okazać, że te 10 lat wypadnie wcześniej przy liczeniu bez licencjatu tj. szkoła policealna 6 lat + cały okres pracy po jej zakończeniu. To już sama musi Pani policzyć. ( podstawa art.155 KP)
2. 20 dni urlopu oznacza dni standardowe- 8miogodzinne. Razem daje 160 godzin, i z tej liczby trzeba "na brudno" sobie odejmować godziny wg. własnego trybu pracy. W Pani przypadku ten tydzień pon- niedziela jak rozumiem to 54 godziny. ( art. 154-2 KP)
3. Tylko coś mi tu pachnie tym, że ma Pani więcej niż 1 etat, czyli pewnie dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą, a to zmienia postać rzeczy- bo z każdej umowy urlop przysługuje osobno, ale proporcjonalny do wymiaru etatu.

Kodeks:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
wiwan / 2010-10-27 18:42
1. wsparcie od rodziców Dziewczyna powinna chyba zakwalifikować jako darowiznę.
Nie są to bowiem raczej środki przekazywane na zasadzie obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dziecka wynikającego z Kodeksu rodzinnego i Opiekuńczego. Bo tu wymóg jest pozostawania dziecka "w niedostatku" oraz niemożności "samodzielnego utrzymania się JESZCZE przez nie" art.133 KRO ( np. ze względu na uczęszczanie do szkoły, czy małoletniość). Co więcej fakt jest też taki, że i Pan pomaga jej finansowo, a ona inwestuje w nieruchomość.

2. Zatem w tym duchu- co do zasady Dziewczyna każdorazową wpłatę rodziców powinna wykazywać w US jako darowiznę. W związku z tym, że odbywa się to w obrębie tzw. zerowej grupy podatkowej Dziewczyna może być zwolniona od podatku od tych darowizn, jeśli przed upływem 1/2 roku zgłosi je w swoim US ( druk SD-Z2 ), bo na pewno w okresie ostatnich 5 lat suma darowizn przekroczyła już limit 2 X 9637 zł. ( limit podwojony, bo jak rozumiem wpłaty są dokonywane z majątku wspólnego jej rodziców ). W PIT tych darowizn się już nie wykazuje.
Przegapienie terminu, niezłożenie druku skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w wysokości odpowiedniej dla I gr. podatkowej.

3.W związku z brakiem legalizacji waszego związku w sensie podatkowym Twoje łożenie na jej rzecz ma też charakter darowizny, która powinna być w US wykazywana i opodatkowana. Niestety jest to już III grupa podatkowa, nie ma możliwości uniknięcia podatku i jego stawka jest wyższa, a kwota wolna- niższa. Inny jest też druk zgłoszenia- SD-3.
4.Pieniądze ze sprzedaży Pana mieszkania sprzed małżeństwa z Dziewczyną są majątkiem odrębnym, i majątkiem odrębnym będzie to, co zostanie za nie kupione czyli np. udział w nieruchomości. Dziewczyna, już jako żona, nie nabędzie do niego praw z automatu, a jedynie w drodze darowizny, gdy zechce jej Pan dokonać. Lub w drodze spadku, ale tego Panu nie życzę :-))). Tyle, że będziecie już w I gr. podatkowej, czyli będzie możliwość jak wyżej napisałem uniknięcia podatku- czyli. tzw. zerowa gr.podatkowa.
5. Darowizny pieniężne muszą być na konto, umowa może być ustna. Darowizny nieruchomości/ udziału- notarialne.
6. Z kontem wspólnym to już zupełna komplikacja, jest więcej wykładni dotyczących sytuacji po śmierci współwłaściciela konta.
Raczej trudno uznać, że każda wpłata na nie oznacza darowiznę dla obu współwłaścicieli konta po 50%. Raczej należy chyba uznać, że Pana wpłata jest w takiej wysokości darowizną dla Dziewczyny, w jakiej wypłaca ona ją na swoje potrzeby. I raczej też należy uznać zgodnie z zasadą, że przy braku przepisu przyjmuje się opcję korzystniejszą dla podatnika, że w pierwszej kolejności wypłaca ona pieniądze od rodziców, a w drugiej te od Pana.

Wysokość podatku od darowizn ( brak tam kwot wolnych, w I gr. jest to 9637, w III jest to 4902 zł )

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Re: TVP ruszyła z naziemną telewizją cyfrową

wiwan / 2010-10-27 20:17

TVP Info jest nadawane w odpowiednich dla województwa wersjach regionalnych.

Czyżby ? 4 z 9 dziś uruchomionych nadajników Multipleksu 3 nadają na obszar 2 lub 3 województw. Nieważna jest przecież lokalizacja, ale obszar pokrycia. Nie ma więc siły- na pewno dla znacznej części odbiorców program TVP Info NIE jest właściwy ze względu na województwo ich zamieszkania.

Re: Pomorskie: Prokuratura sprawdzi sprawę zmian na liście PiS do sejmiku

wiwan / 2010-10-27 20:22
Dwa proste pytania w związku z tą sprawą:
1. Czy postępowanie prokuratury będzie już w trybie wyborczym, tj. szybkie ?
2. Jeśli tak, to czy w przypadku stwierdzenia przestępstwa i prawomocnego wyroku ordynacja przewiduje wyjątkowo złożenie listy w pierwotnym kształcie już po terminie?

Re: ARMiR wypłaciła 560 mln zł za gospodarowanie w trudnych warunkach

wiwan / 2010-10-27 20:31
Abstrahując od powodzi, wyroku TK w sprawie składek itp.- jaka to modernizacja i restrukturyzacja rolnictwa, skoro przez te dopłaty konserwuje się i przedłuża gospodarowanie na terenach, na których się tego robić nie powinno, które należałoby np. zalesić ?
W ten sposób nigdy nie zachęci się rolników, do zmian w tym zakresie.

Re: Uchwała: należy zastanowić się nad formułą komisji etyki

wiwan / 2010-10-27 20:38

"Chcielibyśmy, aby każde z ugrupowań zasiadających w parlamencie zaproponowało swoją koncepcję zmian w tym zakresie. Wierzymy, że to właśnie takie działania mogą doprowadzić nas do celu, jakim jest wyeliminowanie języka agresji i drastycznych wypowiedzi polityków" - podkreślono w uchwale.

Nie jestem z żadnego ugrupowania, ale chętnie podpowiem koncepcję- stosowanie zapisu Kodeksu Pracy o dyscyplinarnym z pracy zwolnieniu, na skutek naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych w zakresie Art 100, par 2, pkt. 4 i 6.
wiwan / 2010-10-29 10:43
Miejmy nadzieję, że się zmieni. Poza tym daleki byłbym tu od gdybania- mogę się założyć, że ten termin 15 miesięcy nie zostanie dochowany.
Od siebie dodam, że jestem zwolennikiem porządkowania i ujednolicania. Zatem przy rozwiązaniach dla rolników powinno się stosować systemy już funkcjonujące- czyli albo rolnictwo na zasadzie DG, z możliwym nawet ryczałtem czy wręcz kartą podatkową dla ...DR. Albo wrzucenie tego w PIT. Same składki- na normalnych ZUS-owych zasadach, ale np. od innej podstawy ( czyli podobnie jak DG przez 24 miesiące ) lub ponownie na ogólnych zasadach PIT. I na koniec- likwidacja KRUS jako instytucji. Z prezesem, zarządem, oddziałami- jest w każdym powiecie ZUS i spokojnie może przejąć te funkcje. Pomyślmy o samych oszczędnościach na budynkach i wynagrodzeniach w tej instytucji, nawet wkalkulowywując powiększenie zatrudnienia w ZUS w związku ze zwiększeniem liczby ubezpieczonych.

Ale jak napisałem wyżej- to gdybanie i pobożne życzenia.

Wracając do konkretów i rzeczywistości. Doprecyzuję jeszcze kwestię obowiązku przejścia na ZUS z KRUS przy podjęciu DG. Co do zasady tak jest. Jest możliwe jednak pozostanie w KRUS dla zasiedziałego rolnika, który podejmie DG i spełni formalności:

1) podlegał temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym,

2) złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy prowadzeniu tej działalności
3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie przekracza określonej kwoty granicznej (za 2008 r. wynosiła ona 2.755 zł, za rok 2009 wynosi 2.835 zł).

Obecnie ( III i IV kw. 2010 ) taki rolnik płaci KRUS w wysokości 426 zł składek emerytalno-rentowych i 108 wypadkowej i chorobowo/macierzyńskiej. Kwartalnie, przy gospodarstwie do 50 ha.

Najnowsze wpisy