Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: wzrost składki rentowej

wiwan / 2011-11-25 12:09
Na nas "spadnie" taka sama ich część.
Obecnie składka ta to 6% podstawy, z czego 4,5% ponosi pracodawca. Czyli ubezpieczony ponosi 1/4 jej wymiaru. Jest zamiar podniesienia jej o 2 punkty po stronie pracodawcy, czyli do 6,5 %. Wtedy udział ubezpieczonego spadnie do 3/16.

Re: Zawieszenie działalności a ZUS.

wiwan / 2011-11-25 18:51
Zawieszenie DG ( CIEDG-1 )czy to w gminie, czy poprzez internet jest równoznaczne z wyrejestrowaniem prowadzącego DG z ubezpieczeń jako ubezpieczonego i jako płatnika.
ZUS dostaje takie info, dokonuje wyrejestrowania, przysyła taką informację.

Oczywiście osobę współpracującą i pracowników- jeśli byli- należy wyrejestrować już osobiście w Zakładzie ( druk ZUS ZWUA )

Re: Dwie umowy o pracę ?

wiwan / 2011-11-25 18:57
W konstelacji etat + zlecenie :
z etatu wszystkie składki są obowiązkowe, ze zlecenia wszystkie oprócz chorobowej, jeśli wynagrodzenie z etatu jest niższe niż płaca minimalna. W innym przypadku- są one dobrowolne jak s. chorobowa. S. zdrowotna obowiązkowa zawsze.

Pomijam sytuację, gdy chodzi o osobę do 26 r. życia uczącą się,

Re: wcześniejsza emerytura jakie dokumenty do ZUS

wiwan / 2011-11-28 11:00
pisemne zaświadczenie zakładu pracy (pracodawcy),
świadectwo pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca odpowiednie wpisy (datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar, pieczątkę zakładu pracy oraz podpis i pieczątkę służbową pracodawcy lub upoważnionego pracownika),
wydane przez ZUS potwierdzenie, Zaświadczenie, o którym mowa wyżej, powinno być wystawione przez pracodawcę lub prawnego następcę pracodawcy, a w przypadku braku następcy prawnego przez jednostkę przechowującą dokumentację zlikwidowanego lub przekształconego zakładu pracy, np. organ założycielski, firmę przechowalniczą lub archiwum.

Za potwierdzenia okresów zatrudnienia mogą służyć także dowody pośrednie, takie jak:

legitymacja służbowa,
umowy o pracę,
wpisy w dowodach osobistych,
pisma kierowane przez zakłady pracy do pracownika w czasie trwania zatrudnienia (np. o powołaniu, mianowaniu, angażowaniu, zwolnieniu, wyróżnianiu, udzieleniu urlopu), jeżeli na ich podstawie można ustalić okres zatrudnienia.

W razie braku możliwości udowodnienia okresu zatrudnienia pisemnymi dowodami, w niektórych przypadkach dopuszcza się przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków.Zeznania świadków mogą jednak dotyczyć tylko okresów zatrudnienia przypadających przed dniem 15 listopada 1991 r.

Jeśli e. wcześniejsza ma być z tyt. zatrudnienia w war. szczególnych- tego świadkowie potwierdzić nie mogą. Tu już restrykcyjnie:

"Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.) okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stwierdza zakład pracy - na podstawie posiadanej dokumentacji - w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia lub w świadectwie pracy.

W wymienionych dokumentach pracodawca powinien podać okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jej rodzaj i nazwę stanowiska pracy - ze wskazaniem odpowiedniego wykazu, pozycji rozporządzenia jak również zarządzenia resortowego. Nazwa stanowiska pracy w szczególnych warunkach, na jakim był zatrudniony pracownik wykazana w świadectwie musi odpowiadać nazwie wymienionej w wykazie aktu resortowego, nie może być niepełna ani podobna"

Re: Zasiłek przedemertalny a praca

wiwan / 2011-11-28 11:11
Myli Pani dwie sytuacje- swoją polegającą na innym liczeniu wysokości świadczenia wcześniejszego i powszechnego.

Jonek-51 nie jest na wcześniejszej emeryturze, na innych świadczeniu. I śmiem twierdzić, że kalkulator wyliczył mu bzdurę.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-11-28 11:24
Nabierze ona prawa do niej za 2 lata właśnie- wraz z ukończeniem 60 lat.

Wysokość spodziewaną przesyła ZUS w corocznym raporcie. W związku z niskim stażem nie skorzysta ona z gwarancji najniższej emerytury- czyli świadczenie będzie mogło być niższe.

Chyba, że opieka nad dziećmi była w ramach u. wychowawczego- ten zalicza się do okresów nieskładkowych. Wtedy przy uzyskaniu łącznego stażu tych okresów i o pracy 20 lat- mama skorzysta z gwarancji minimalnej emerytury z art.87 ustawy emerytalnej.

Re: Przepracowalam 25 lat i przerywam pracę.Co z emeryturą?

wiwan / 2011-11-28 11:27
Ale jest renta rodzinna.

Re: Przepracowalam 25 lat i przerywam pracę.Co z emeryturą?

wiwan / 2011-11-28 11:30
Jako kobiecie z tego rocznika "wystarczy" w tym sensie dowolna liczba lat. 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych to minimalny staż wymagany do uzyskania gwarancji minimalnej emerytury, a nie emerytury w ogóle. Dotyczy e. powszechnej, nie wcześniejszej nauczycielskiej.

Re: Przepracowalam 25 lat i przerywam pracę.Co z emeryturą?

wiwan / 2011-11-28 11:38
NIE tak.

1. nawet porzucając pracę czy otrzymując dyscyplinarkę prawo do zasiłku ma się ( przy spełnieniu innych warunków przychodowych przed rejestracją ). Tyle, że zamiast od 8 dnia uzyskania statusu bezrobotnego jak innemu bezrobotnemu, będzie ona przysługiwał dopiero od 181 dnia.
2. 'bez' ma rację z e. minimalną powszechną- jeśli ta wyliczona będzie niższa niż e. minimalna- e. podwyższy się do minimalnej, o ile ubezpieczony spełnił warunek stażowy ( okresów składkowych i nieskładkowych ) z art.87 ustawy. Dla kobiet jest to 20 lat, oczywiście dotyczy roczników 1949 i następnych.

Re: jak rozliczyc podatek od umowy?

wiwan / 2011-11-28 11:47
Do końca stycznia 2012 r. PIT-4r do US, do końca lutego 2012 r. PIT- 11 dla każdego dzieło wykonującego.

Re: Darowizna w rodzinie

wiwan / 2011-11-28 11:53
Dla zwolnienia darowizny od podatku od spadków i darowizn NIE ma wymogu żadnej "karencji" czasowej pomiędzy kolejnymi darowiznami czy to dla tego samego obdarowanego, czy to od tego samego darczyńcy.

Re: urlop za pół etatu

wiwan / 2011-11-28 12:33
To zmienia postać rzeczy- nabywa ona przecież prawo do u. tzw. cząstkowego z art. 153 KP, czyli PO każdym miesiącu pracy do 1/12 urlopu należnego za cały rok, czyli do 1/12 x 1/2 x 20 = 0, 833 dnia. Urlopu tego nie macie obowiązku zaokrąglać do pełnych dni. Czyli do 6 godzin 40 minut za każdy pełny miesiąc od początku umowy. Udzielany wg. grafiku pracy. Urlop za niepełny ostatni miesiąc pracy w roku nie należy się- ma to miejśce w sytuacji gdy jej umowa nie zaczęła się w 1 dniu miesiąca, ale np. 2, 15itp..

Re: składki ZUS wysokość

wiwan / 2011-11-28 12:37
Czyli ewentualna podwyżka wynagrodzenia pracowników będzie później lub niższa. Przecież tę planowaną podwyżkę składki o 2 pkt.proc. pracodawca zechce sobie skompensować. Zwłaszcza, jeśli zatrudnia też pracowników z pensją minimalną, bo tu wzrost jest już pewny- ogłoszony w Dz. U. i znaczny ( ponad 8% ).

Re: warunki zatrudnienia na umowę zlecenie

wiwan / 2011-11-28 12:39
Może wymagać wszystkiego, co nie jest sprzeczne z KC. Może to być normowany czas wykonywania zlecenia.

Re: ulga internetowa czy ją też likwidują

wiwan / 2011-11-28 12:49
Takie są zapowiedzi. Gotowego projektu zmian w Ustawie o PIT nie ma. Projekt ustawy okołobudżetowej nie dotyczy w ogóle ww ustawy.
Zmiana w ulgach nie może wejść w życie w trakcie roku podatkowego.

W roku 2011 ulga obowiązuje, bez względu na ewentualne zmiany NAWET od 1.01.2012 r. rozliczenie za 2011 normalnie ulgę uwzględnia.

Najnowsze wpisy