Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Umowa na zastępstwo

wiwan / 2012-09-20 19:49
Rozumiem, że nie chce Pani tych 3 miesięcy u. wychowawczego stracić.

Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy i...Pani zaufania do niego. Z prostej przyczyny- prawo pracy nie przewiduje umów/porozumień trójstronnych- może poza przypadkiem przejścia zakładu pracy z art.23 KP.

Czyli nie możecie w trójkę ( Pani, siostra i pracodawca ) podpisać porozumienia w sprawie ww roszady. Istnieje ryzyko więc, że roszada dojdzie do skutku tylko połowicznie.

Do rzeczy- pracodawca musiałby albo wypowiedzieć siostrze jej umowę na zastępstwo (trzy dni), albo rozwiązać za porozumieniem stron. Następnie zawrzeć umowę na to wolne stanowisko.
Może to być też porozumienie (zmieniające) od razu zmieniające umowę na zastępstwo na umowę normalną wraz ze zmianą stanowiska itd.

Znalezienie nowego zastępstwa za Panią na te ostatnie 3 miesiące Pani urlopu wychowawczego jest kwestią odrębną. W ogóle przecież pracodawca nie ma takiego obowiązku, jeśli radzi sobie z brakiem pracownika bez zatrudnienia nowej osoby.

Jak napisałem wyżej- to dobra wola pracodawcy- bo zatrudnienie nowego pracownika to jednak koszty dodatkowe (badania wstępne, przyuczenie, mniejszy profesjonalizm i wydajność nowego pracownika w pierwszych miesiącach).
Przecież to nie firma budowlana i nie chodzi o pracowników 'do łopaty'. Jaki interes ma w tym pracodawca ? I tak zachował się BAAARDZO fair składając Wam taką propozycję

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-09-21 10:43
Na emeryturę w sensie ustawy już Pan przeszedł, jedynie wypłata świadczenia jest zawieszona na skutek obowiązywania stosunkowo nowej regulacji z art. 103a Ustawy emerytalnej.

Nie będzie więc kwestii podlegania nowym regulacjom.

Sytuacja jest identyczna, jak w wtedy, gdyby Pan stosunek pracy przerwał i zaraz podjął ponownie, ale wysokość dochodu powodowałaby i tak zawieszenie wypłaty świadczenia. W górnictwie wynagrodzenie 130% i więcej przeciętnego wynagrodzenia ( obecnie 4545,90 zł brutto )to zresztą norma.

Z chwilą rozwiązania stosunku pracy- wypłata zostanie wznowiona. Nabyte nowe okresy składkowe mogą podwyższyć ją na skutek przeliczenia ( ale to odrębna kwestia ). No i oczywiście wypłata uwzględni waloryzację z marca 2012 i 2013 r.

Ps. Zmiany emerytalne od 2013 r. nie dotyczą warunków nabywania emerytur wcześniejszych.

Obejmie Pan jedynie nowy wiek emerytalny, gdyby zechciał Pan przejść na emeryturę powszechną, co na 90% nie będzie korzystne finansowo.

Re: renta rodzinna po matce

wiwan / 2012-09-21 10:52
Nie jest warunkiem renty rodzinnej po zmarłym pobieranie przez niego w dniu śmierci świadczenia.
W takiej sytuacji, zresztą dużo bardziej częstej przyjmuje się fikcję polegającą na tym, że wniosek rodziny o rentę jest jednoznaczny z tym, jakby to zmarły występował o rentę z tyt. niezdolności do pracy i posiadał orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Zatem zmarła musi mieć spełnione warunki stażowe lub czasu jaki minął od ostatniego ubezpieczenia, by rodzina miała prawo do r. rodzinnej.

Precyzyjnie przedstawiają je art. 57, 57a i 58 Ustawy emerytalnej.

Re: ulgi podatkowe przy związkach partnerskich

wiwan / 2012-09-21 11:32
Związek partnerski nie pozbawia prawa do ulgi prorodzinnej, na internet, rehabilitacyjnej itd.

Pozbawia preferencji wspólnego opodatkowania.
No i zwolnień w zakresie spadków/darowizn/pożyczek.

Więc polemizowałbym z owym "żadnej".

Re: Wynajem mieszkania - kilka pytań

wiwan / 2012-09-21 11:33
Wątek zdublowany, odpowiedź:

http://www.money.pl/forum/wynajem-mieszkania---kilka-pytan-t3346531.html

Re: napiwki, a pit??

wiwan / 2012-09-21 11:42
To zależy od udziału pracodawcy w ich otrzymywaniu. Jeśli są one zbierane i dzielone przez pracodawcę- są wynagrodzeniem ze stosunku pracy.
Jeśli nie- dochodem z innych źródeł:

http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/pit-2011-jak-rozliczyc-podatek-od-napiwkow.html


Choć spotkałem kiedyś interpretację, że w tej drugiej sytuacji to po prostu darowizny w ramach III gr. podatkowej :-)))

Re: studia doktoranckie a status bezrobotnego

wiwan / 2012-09-24 11:26
Nie ma przeszkody ustawowej uzyskania statusu bezrobotnego.
O ile prawdziwym będzie składane oświadczenie o zdolności do podjęcia pracy w pełnym wymiarze pracy.

Ani tryb studiów, ani status studenta, ani wysokość stypendium doktoranckiego NIE są przeszkodą.

WW oświadczenie może być wymagane w formie dodatkowego pisma, mimo że treść taką zawiera zwykłe oświadczenie każdego bezrobotnego podpisywane przy każdej wizycie.

Więcej;

zielonalinia.gov.pl

Re: OFE Bankowy

wiwan / 2012-09-24 11:30
Proponuję samoobsługę :-)

http://www.money.pl/emerytury/porownanie/

http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/ranking;ofe;kto;bedzie;kusil;przyszlych;emerytow,222,0,824542.html

Re: wcześniejsza emerytura 2012

wiwan / 2012-09-24 11:41
Nowelizacja z tego roku NICZEGO w tej kwestii nie zmieniła i nie zmienia.

Rozumiem, że jest Pan mężczyzną.

Pana emerytura wcześniejsza byłaby emeryturą z art. 184 ustawy emerytalnej- wymagałaby rozwiązania stosunku pracy oraz złożenia wniosku o rezygnację z OFE, jeśli Pan przystąpił.

Na pociechę dodam, że nawet gdyby wymogu tego nie było- emerytura byłaby przyznana, ale od razu jej wypłata zawieszona na mocy noweli z sierpnia 2011 r.- chodzi o art.103a Ustawy.

Choć byłaby to sytuacja różna prawnie. Bo co innego posiadanie prawa do emerytury bez jej wypłacania, a brak prawa do emerytury.

Re: waloryzacja emerytur

wiwan / 2012-09-24 12:00
Waloryzacja świadczenia następuje od świadczenia marcowego. Czyli podlegają jej świadczenia przyznane do ostatniego dnia lutego danego roku. Przyznane od 1 marca- podlegają waloryzacji dopiero w kolejnym roku.
ALE- oprócz waloryzacji składek dokonują się przecież waloryzacje składek zewidencjonowanych, kapitału początkowego oraz kwoty bazowej.

W przypadku emerytury więc liczonej po staremu- przyznana w marcu i później jest liczona od wyższej, zwaloryzowanej kwoty bazowej. Z kolei liczona po nowemu- jest ustalona ze zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego. Składki waloryzuje się co roku od czerwca, a przy przechodzeniu na emeryturę dodatkowo dochodzi waloryzacja kwartalna składek zewidencjonowanych, które nie "załapały" się na waloryzację roczną. Podobnie z kapitałem początkowym.

Tak więc nawet jeśli uzyskuje się świadczenie od 1 marca i później- nie traci się w stosunku do tych, którzy mają świadczenie już w danym roku zwaloryzowane.

Podstawa- art. 25, 25a, 88 i 173 Ustawy emerytalnej.

Re: Emerytury z KRUS. Jest sposób na ich wyłudzanie

wiwan / 2012-09-24 12:13
Niemożliwe, bo odrębność systemu ubezpieczeń rolników jest z konstytucją zgodna, co zbadał i orzekł już TK:

"Jak stwierdził Trybunał w wyroku z 4 grudnia 2000 r., sygn. K 9/00, powstające odrębności w statusie ubezpieczeniowym obywateli, jako uzasadnione przesłankami rzeczowymi, są dopuszczalne i nie kolidują z zasadami równości i sprawiedliwości społecznej (OTK ZU nr 11/A/2000, poz. 296). Przykładem odrębnego uregulowania systemu ubezpieczenia społecznego jest reżim ubezpieczenia społecznego rolników regulowany ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników (zob. wyrok TK z 13 grudnia 2007 r., sygn. SK 37/06, OTK ZU nr 11/A/2007, poz. 157).

No chyba, że chodzi Ci o likwidację samej instytucji owe ubezpieczenia realizującej. To akurat zasadne i dałoby oszczędności budżetowe. Obsługę rolników mogłyby przejąć dedykowane komórki w ZUS.

Re: losowanie OFE

wiwan / 2012-09-24 12:30
Nie wiem jakie to pismo. Powinno być jedynie zawiadomienie, którego się nie podpisuje. Do kompletu otrzyma Pani informację z owego wylosowanego OFE o członkostwie, warunkach uczestnictwa oraz do odesłania oświadczenie o stosunkach majątkowych z ewentualnym małżonkiem oraz wskazanie osoby uposażonej na wypadek śmierci.
Pismo z OFE daje już 100% pewność, że się zostało skutecznie wylosowanym.

Zmiana OFE jest możliwa na zasadach ogólnych- czyli jak dla osób, które przystąpiły poza losowaniem, czyli bez pośrednictwa ZUS.

Re: Nieopłacanie składek ZUS

wiwan / 2012-09-24 13:23
Tak. Możliwe jest skorzystanie z obniżonej minimalnej deklarowanej podstawy składek społecznych. Zamiast 60% przeciętnego wynagrodzenia jest to 30% płacy minimalnej. Co przekłada się na niemal 5krotnie niższą kwotę składek społecznych. Składka zdrowotna nie podlega temu "upustowi".

Warunek skorzystania: tu, ale z nieaktualnymi stawkami:

http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jakie;skladki;zus;musi;oplacac;poczatkujacy;przedsiebiorca,92,0,937820.html

Stawki aktualne:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

Re: Bezrobocie w Polsce. Oto najnowszy raport NBP

wiwan / 2012-09-24 13:42
Pracownik młodociany- od 16 roku życia, jak najbardziej funkcjonuje w polskim prawie pracy.

Re: Wysokość składek ZUS.

wiwan / 2012-09-24 20:14
Przyznawania ?
Albo zasady podlegania ubezpieczeniom, albo wysokość stawek.

Co do zmiany zasad- nie ma żadnych projektów nowelizacji dotyczących DG. Co do stawek- przebąkuje się o podwyżce stawki składki rentowej o 2 pkt. procentowe.
Na pewno natomiast wzrośnie z 450 do 480 zł. minimalna podstawa składek społecznych w "promocyjnym" 24miesięcznym początkowym okresie DG.

Podwyżki wynagrodzeń zaś wpłyną, nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu na podwyżkę podstawy s. zdrowotnej (75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale obecnego r., włącznie z wypłatami z zysku) oraz podstawę s. społecznych dla prowadzących DG ponad 24 miesiące (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy)

Najnowsze wpisy