Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2014-08-18 22:05
Chodzi Panu o spełnienie warunków uzyskania e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych z art. 184 ustawy emerytalnej tj.
- 25 lat stażu ogólnego
- 15 lat stażu pracy w war. szczególnych.

oba ww na dzień 1.01.1999 r.

Tak, okresy ub. rolniczego wlicza się jako okresy uzupełniające traktując jako składkowe.

Chodzi o 1) okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
2) przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,

3) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia,


Wynika to z art. 10 ustawy emerytalnej.

Okres rolne sprzed istnienia składek KRUS - zaświadczenia z urzędu gminy, mogą być zeznania świadków.

Re: Fundusz Rezerwy Demograficznej ocalał. Ale dziura w ZUS rośnie

wiwan / 2014-08-18 22:21
To jest merytoryczny dział forum, więc daruj sobie takie wpisy. Nie ma żadnego cudu, bo podałeś kwotową bzdurę. I tyle.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2014-08-18 22:33
Tak. Nie ma to żadnego wpływu na prawo do r. strukturalnej, czyli Pani brat mógł dokonać zbycia tego gospodarstwa już wcześniej, w czasie trwania renty ojca.
Co prawda z Rozporządzenia o r. strukturalnych wynikało zobowiązanie (par. 7, ust. 1, pkt. 1 d)przejmującego do prowadzenia dz. rolniczej na przejętej ziemi przez min. 5 lat, ale nawet wcześniejsze jej zbycie nie niosło sankcji ani po stronie rencisty, ani przejmującego.

Re: Fundusz Rezerwy Demograficznej ocalał. Ale dziura w ZUS rośnie

wiwan / 2014-08-19 11:11
No właśnie. 'Z sufitu wzięte'.
Bez pozdrowień.

Re: Zwro VAT za mat. budowlane - belladonna - proszę o pomoc :)

wiwan / 2014-08-19 11:17
Sprzedaż przed upływem "5 lat", więc inne cele mieszkaniowe przed upływem "2 lat" ?

Jeśli tak, Zwrot VAT odbywa się na zupełnie innych zasadach. Tj. np. wydatek na materiał budowlany, który nie wchodzi do VZM może stanowić wydatek wliczany do innych celów mieszkaniowych.

Re: Umowy o dzielo w 2013

wiwan / 2014-08-19 11:22
To zależy, czy jest on jednocześnie na etacie u zamawiającego dzieło oraz od tego, czy umowa dzieło przewiduje również przekazanie zamawiającemu praw autorskich do niego itp. okoliczności uzasadniających wyższe zryczałtowane KUP.

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

wiwan / 2014-08-19 11:34
Czy jest Pan pewny, że we Włoszech jest ona opodatkowana ? Zmniejszenie kwoty w stosunku do decyzji emerytalnej może wynikać z prowizji bankowej, a nie z opodatkowania u źródła. Opodatkowanie w Polsce jest prawidłowe- wynika z umowy polsko-włoskiej.

Przydatna interpretacja:
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, IPTPB2/415-680/13-6/KKu

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2014-08-19 11:55
Nie wiem, bo to kwestia pozaubezpieczeniowa i pozaemerytalna. Podejrzewam, że zależy to od rodzaju dopłaty- obszarowa, produktowa, uzupełniająca itd.

Np. jednolita obszarowa jeśli w posiadaniu rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, było powierzchni gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, kwalifikujących się do objęcia tą płatnością, jeżeli:

- w tym dniu posiada działki rolne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha; minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

Re: Odzyskanie piniędzy przekazanych z ofe

wiwan / 2014-08-20 10:08
Kiedy nastąpiła śmierć ubezpieczonego ? Był Pan spadkobiercą czy uposażonym ? Dlaczego 'część' - bo było kilku uposażonych/spadkobierców/ wdowa ?

Re: Czy ZUS wypłaci mi wyrównanie emerytury wstecz?

wiwan / 2014-08-21 10:25
Bo wynika to wprost z ustawy emerytalnej- z art. 129 - wypłata jest podejmowana nie wcześniej, niż od miesiąca złożenia wniosku o świadczenie, poza sytuacją przyznania świadczenia z urzędu- czyli emerytury powszechnej zamiast dotychczasowej renty z tyt. niezdolności do pracy ( z art. 24a albo 27a ).

Jest to sytuacja inna, niż 'Krzysztofa65', który wątek rozpoczął- on wniosek złożył, uzyskał jednak decyzję odmowną, którą uchylił sąd.

Re: zasiłek rodzinny a dochód męża i alimenty

wiwan / 2014-08-21 10:28
To pytanie raczej na ten dział:

http://www.money.pl/forum/katalog,5,0,0,40,0,prawo.html

Re: Odzyskanie piniędzy przekazanych z ofe

wiwan / 2014-08-21 10:50
Czyli w marcu, więc już po 'wyjęciu' z OFE części obligacyjnej.
Zgodnie z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (art. 131) co do zasady połowa środków została lub zostanie (jeśli dotąd nie dostarczyła odpisu aktu zgonu, odpisu aktu małżeństwa itd) przetransferowana do OFE wdowy. Reszta wypłacona uposażonemu/uposażonym, a jeśli takiego/takich zmarły nie wskazał- środki te weszły do spadku i zostały/zostaną wypłacone spadkobiercom czyli wdowie + dzieciom itd.

Tu znów potrzebne jest dostarczenie do OFE dokumentów- wniosek+ prawomocne stwierdzenie nabycia spadku.

Sama nowelizacja ustawy i 'wyjęcie' cz. obligacyjnej zmieniła tyle, że owe 51,5% środków zmarłego przeszły na jego subkonto w ZUS, ale podział środków na nim po śmierci ubezpieczonego czyli tzw. dziedziczenie odbywa się identycznie jak środków z OFE- tj. wg. tych samych zasad, dla tych samych uposażonych/spadkobierców na podstawie zawiadomienia z OFE, jaki podział w konkretnym przypadku zmarłego członka OFE nastąpił- to jest czy są uposażenia, czy nie, jacy są spadkobiercy, i czy wdowa swój udział spadkowy lub uposażeniowy wypłaca, czy przekazuje na swoje OFE (bo ma taki wybór, nie ma wyboru co do pierwotnej połowy).

ZUS ma termin 3 miesięcy, na podział środków z subkonta od tego zawiadomienia.

Powyższe z kolie z art. 40 e ustawy o systemie ub. społecznych.

Re: SLD poparze dwukadencyjność, ale jesli kadencje będą pięcioletnie

wiwan / 2014-08-21 11:24
Ten projekt nie zawiera przepisu przejściowego, co więcej jasno wskazuje na liczenie kadencji 'na nowo'. Ale w sejmie jest kilka innych projektów nowelizacji kodeksu, zresztą nawet ten jeśli trafi do czytań ostatecznie może wyglądać inaczej- czyli np. wliczać kadencję trwającą w dniu wejścia nowelizacji w życie. Działaniem wstecz ewidentnym byłaby sytuacja pozbawiania mandatu każdego, kto byłby w kadencji 3 i kolejnej w dniu wejścia nowelizacji w życie.

Re: Czy ZUS wypłaci mi wyrównanie emerytury wstecz?

wiwan / 2014-08-21 11:34
Ustawa jest w ciągłej ocenie TK, bo zaskarża się różne jej zapisy. Ten zdaje się nie był, bo jest dość oczywisty i ma wiele analogii w innych przepisach- czyli to, że korzystanie ze świadczenia jest prawem a nie obowiązkiem tego, kto do świadczenia jest uprawniony, i że uprawnienie jest realizowane na wniosek.

Z ustawy nie wynika obowiązek informowania w tym zakresie.

Co do chowania informacji- przecież są powszechnie dostępne. Czy to w necie, czy w placówkach, czy prasie- bo od 2008 r. zaczęto dość często ustawę nowelizować, więc nawet gazety lokalne kwestie emerytur roztrząsały....

Zresztą np. w przypadku e. powszechnej w roku 2011 zasady jej uzyskania (wiek/staż) były znane i niezmienione przynajmniej od 1999 r.

deeep90- pyt. z priva.

wiwan / 2014-08-22 10:44
"[...] kończę studia dzienne, mieszkam z rodzicami (cały czas będąc u nich zameldowanym) i pomagam od dziecka w prowadzeniu gospodarstwa rolnego pow. 1ha przeliczeniowego (mam na to dowody np. w postaci zdjęć pracy w gospodarstwie). Przeczytałem, że domownik może podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolnika w wieku od 16 lat. Rodzice do tej pory nie ubezpieczyli mnie jako domownika, podlegam tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu w KRUS jako osoba ucząca się.

Po skończeniu studiów chciałbym założyć firmę będąc na KRUSie, ale będąc domownikiem od momentu skończenia studiów musiałbym czekać 3 lata, pracując tylko na gospodarstwie bądź na umowie o dzieło.

Czytałem na forum o przypadkach ubezpieczenia za okres wstecz. Czy można ubezpieczyć mnie wstecz jako że od dawna pomagam rodzicom w gospodarstwie rolnym czy kłóci się to z okresem studiów i jest to fizycznie niemożliwe?"


Tak, jest możliwe wsteczne ubezpieczenie a w konsekwencji zapłata zaległych składek + odsetek, jeśli były spełnione przesłanki podlegania ub. rolniczemu z mocy ustawy. Tak jak w przypadku przedawnienia składek- nie jest możliwe objęcie wstecz bardziej niż wynosi/wynosił okres przedawnienia.

By domownik podlegał owemu ubezpieczeniu musi pracować w gospodarstwie stale. Co w przypadku szkoły średniej jak najbardziej jest możliwe, ale studiów- jeśli są stacjonarne na uczelni kilkadziesiąt km od gospodarstwa...nie.

Nie wiem jak w tym konkretnym przypadku było, ale nawet zakładając uzyskanie wstecznego ubezpieczenia objęłoby ono raczej okres przed studiami. Czyli i tak planowana DG musiałaby podlegać ub. ZUS, bo ta 'na krusie' wymaga min. 3 lat ciągłych podlegania ub. rolniczemu do dnia rozpoczęcia DG.

Objęcie wstecz więc bardziej ma w tym przypadku sens ze względu na legalizm i kwestię wydłużenia posiadanego stażu ubezpieczeniowego.

Dowody w postaci np. zeznań świadków, oświadczeń rodziców itp. jak najbardziej się przydadzą.

Najnowsze wpisy