Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-08-05 09:11
Wdowiec/wdowa ma prawo do r. rodzinnej:
- od razu, jeśli w chwili śmierci żony/męża ma min. 50 lat
- jeśli ma mniej- uzyskuje prawo dopiero wraz z 50 urodzinami, o ile nastąpią one do 5 lat od śmierci- czyli jeśli w dniu śmierci męża/żony mają min. 45 lat.

Jeśli jednak wychowują dziecko do r. rodzinnej uprawnionej- to mają to prawo bez względu na wiek.

Za wychowywanie uznaje się sytuację, gdy dziecko ma do 18 lat lub do dnia jego wstąpienia w związek małżeński przed 18 urodzinami (czasem za zgoda sądu rodzinnego się to dzieje).

Jak widać prawo do renty rodzinnej wdowy/wdowca w pewnym wieku może pojawiać się i zanikać kilka razy nawet (jeśli jest np. dwoje dzieci w wieku różniącym się o 1-2 lata). Tak samo też może się zmieniać liczba uprawnionych do renty w takiej rodzinie.


Całą powyższą sytuację zmienia to, jeśli wdowa/wdowiec ma lub uzyskuje orzeczenie o swojej niezdolności do pracy. Tak samo niezdolność dziecka do pracy pozwala na uzyskanie renty bez względu na wiek czy warunek nauki.

Re: Obliczenie stażu pracy do prawa do emerytury

wiwan / 2014-08-05 09:21
Dla kwestii emerytury górniczej mają znaczenie DWA odrębne staże:

- ogólny tj. suma okresów składkowych i nieskładkowych ( tych w ograniczeniu do maksimum 1/3 zaliczanych o. składkowych ). Zasiłek jest okresem składkowym.
- pracy górniczej oraz równorzędnej- a więc okres składkowy uzyskany bezpośrednio w pracy górniczej, zdefiniowanej w art. 50c ustawy emerytalnej. Tu zdecydowanie okres zasiłku dla bezrobotnych się nie wlicza, tak samo jak okres chorobowego- stąd kwestia 'odrabiania' chorobowego przed przejściem na e. górniczą.

Ten staż stricte górniczy :
- warunkuje uzyskanie e. górniczej, bo musi wynieść min. 25 lat
- zdecydowanie wpływa na wysokość emerytury- bo w odróżnieniu od zwykłych okresów składkowych (gdyby np. ów górnik w swej historii przepracował np. 2 lata na budowie)- bo przy ustalaniu wysokości świadczenia są one zawyżane- jako jedynej grupie w systemie powszechnym wskaźnikiem 1,2 do 1,8 ( w zależności od rodzaju pracy górniczej ).

Zatem mamy sytuację 25 lat stażu ogólnego, ale 23 lat stażu pracy górniczej.

Re: Obliczenie stażu pracy do prawa do emerytury

wiwan / 2014-08-05 10:29
NIE. To oznacza, że obecnie nie spełnia on warunków uzyskania e. górniczej i musi 'dorobić' 2 lata pracy górniczej lub równorzędnej by w ogóle ją uzyskać.
Bez owych 2 lat- może uzyskać e. pomostową, ale w wieku 60 lat.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-08-05 10:31
Czym wprowadzili ? Jaka była kwestia i odpowiedź Zakładu ?

Re: Obliczenie stażu pracy do prawa do emerytury

wiwan / 2014-08-05 11:18
Tak. Konkretnie chodzi o 25 lat pracy górniczej lub równorzędnej. To ile w owych 25 latach jest górniczej, a ile równorzędnej przekłada się na to, czy wystarczy wiek 50, czy 55 lat, czy wiek nie gra roli no i na wysokość.

Definicja tych prac- art. 50c:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html


Ostatecznie są więc 3 opcje e. górniczej dla mężczyzn:

-ukończyli 55 lat i mają okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat , w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej, albo
-ukończyli 50 lat i mają okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w
- bez względu na wiek i mają okres pracy górniczej min. 25 lat.

Ważne- ww wymagane okresy pracy górniczej mogą być KRÓTSZE, jeśli praca była wykonywana:

1) w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych;
2) w drużynach ratowniczych


Bo zalicza się je półtorakrotnie przy ustalaniu, czy są spełnione warunki e. górniczej.
Tj. np. 10 lat pracy jako ratownika i 10 lat pracy innej górniczej- daje staż pracy górniczej i równorzędnej 25 lat i jednocześnie owe min 15 lat pracy górniczej, czyli możliwość emerytury górniczej w wieku niższym niż 55 lat.

Re: Rosja reaguje na sankcje. Zamknie niebo nad Syberią?

wiwan / 2014-08-05 11:30
Ależ płacą- Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jest to opłata za nawigację trasową. Np. w styczniu 2014 wynosiła ona 35 euro (opłata jednostkowa).

Re: Praca za granicą

wiwan / 2014-08-05 20:45
Pyta Pani o kwestię stricte ubezpieczeniową, a nie podatkową.

Przy świadczeniu przedemerytalnym do limitu dodatkowych przychodów, których przekroczenie powoduje zmniejszenie/zupełne zawieszenie, czyli 25% i 70% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni wchodzą przychody, które podlegają co do zasady ub. społecznym- nieważne czy w kraju, czy za granicą, nawet jeśli akurat z tyt. zbiegu z prawem do świadczenia ub. owym w konkretnym przypadku one nie podlegają.

Wynika to wprost z art. 104 ustawy emerytalnej, do którego odsyła art. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Zatem przychód zagraniczny taki jak zatrudnienie, służba lub inna pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności wchodzi do owych limitów.

Na decyzji ZUS ma Pani pouczenie o obowiązku zawiadamia ZUS, a po roku rozliczeniowym (marzec- luty) o dokonaniu dokładnego rozliczenia z Zakładem do końca maja- poprzez przedstawienie dokumentów potwierdzających przychody.

Sama zaś kwestia podatków i ich rozliczenia jest niezależna od tego, że jest Pani na świadczeniu z ZUS- ma tu znaczenie to, w jakim kraju uzyska Pani dodatkowy przychód i czy będzie to związane ze zmianą rezydencji podatkowej z polskiej na inną:

http://www.money.pl/forum/podwojne-opodatkowanie-czyli-praca-za-granica-a-fiskus-t83350.html

Re: Rewolucja w budowlance. Rząd zniósł pozwolenia

wiwan / 2014-08-05 20:52
Tak, oczywiście.

Projekt pojawił się już w marcu na RPL, a więc już był wcześniej wstępnie dogadywany.
nadal jest to PROJEKT nowelizacji ustawy prawo budowlane i innych ustawa. Musi przejść przez sejm senat, prezydenta.

Ani Korwin, ani rząd 'zniósł'....

Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać

wiwan / 2014-08-06 11:25
To już archeo- ale dla innych:

Ub. społeczne z tyt. DG dla emeryta są dobrowolne, a co za tym idzie NIE można do nich dobrać dobrowolnego ub. chorobowego.

Składka chorobowa opłacana jest w tym przypadku nienależnie, podlega zwrotowi przez ZUS ubezpieczonemu- dziwne, że jeszcze Zakłada tego nie wychwycił- czy to na etapie już zgłoszenia do ubezpieczeń z tyt. DG, czy to już na etapie opłacania składek.

Tym bardziej więc nie będzie prawa do świadczeń z tego ubezpieczenia- a więc zasiłku chorobowego.

Powyższe z art. 11, ust. 2 i art. 9, ust. 5 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Re: Ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy warto je opłacać

wiwan / 2014-08-06 11:36
Jest to normalny zasiłek opiekuńczy z ub. chorobowego- o ile przedsiębiorca do niego przystąpił. W stawce zwykłego chorobowego (tj. 80% podstawy, niekoniecznie w związku z chorobą dziecka.

Maksymalnie 60 dni w roku ( dziecko chore do 14 lat, dziecko zdrowe w razie nawalenia żłobka, niani,przedszkola, choroba małżonka stale dzieckiem się zajmującego ).

Nie ma tu okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku mimo dobrowolności ubezpieczenia.

Re: Mniejsze korki na autostradach? Tylko w weekendy

wiwan / 2014-08-06 11:47
Równie DEMAGOGICZNIE- owa matka na 95% nie płaci PIT, więc sfinansuje ów przejazd co najwyżej VAT-em. Singiel za to finansuje jej świadczenia rodzinne/ z pomocy społecznej, świadczenia NFZ dla całej czwórki swoją wielokrotnie wyższą składką zdrowotną, przedszkole itd....

Re: Obliczenie stażu pracy do prawa do emerytury

wiwan / 2014-08-06 12:29
A I 1 to po prostu "w górnictwie- prace pod ziemią" - czyli na półtorakrotność zbyt mało w tym świadectwie. Górnik-ładowacz- już TAK.

Konkretne stanowiska kwalifikujące się do 'półtorakrotności' zgodnie z owym art. 50 d ustawy zawiera Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia niektórych stanowisk pracy górniczej oraz stanowisk pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury lub renty. Co prawda powstało jako akt wykonawczy do uchylonej już ustawy, ale ma zastosowanie i do obecnej.

Tu treść:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,1995,002,8.html


Zarówno na jego podstawie jaki na podstawie Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 31 marca 2008 r. w sprawie sposobu ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej- pracodawca powinien był ewidencjonować pracę (imiennie) na tych stanowiskach. Czyli w razie problemów z zaliczeniem półtorakrotnym jakiegoś okresu- potrzebne będzie zwracanie się do byłego pracodawcy, następcy prawnego, archiwum o potwierdzenie, że było to stanowisko, jakie zgodnie z ustawą zalicza się półtorakrotnie.

Re: Ubezpieczenie studenckie

wiwan / 2014-08-06 12:33
http://www.money.pl/forum/ubezpieczenie-turystyczne-t3200911.html?_rfr=1

http://www.money.pl/forum/ubezpieczenie-turystyczne-jaka-ochrone-gwarantuje-t3779748.html

Re: Dziwne Pismo w sprawie z ZUS-u jak to rozumieć??

wiwan / 2014-08-06 20:32
'Patrykpatryk'- a co to za szopka ze zmianą nicku, już druga. Po co kolejny wątek w sprawie Twojej renty ?

Pisałem poprzednio, że do decyzji orzecznika można zgłosić sprzeciw, co skutkuje powtórnym orzeczeniem już w składzie trzyosobowym.

Tak samo, jak prawo takie ma ubezpieczony- tak samo prawo takie ma prezes ZUS - tyle, że ubezpieczony raczej neguje zbyt 'słabą' orzeczoną niezdolność, a prezes odwrotnie. Oczywiście formalnie prezes- w praktyce pewnie ktoś z oddziału albo jakiegoś wydziału/pionu w centrali- np. zupełnie losowo, albo losowo, ale ze względu na młody wiek wnioskującego o rentę, albo losowo ze względu na główne schorzenie itp.

Znów zatem decyzja w sprawie Twojej renty się odwleka, bo decyzja z zarzutem nie może być jej podstawą- albo zarzut musi być obalony, albo decyzja zmieniona.

Uprzedzając pytanie- nie mam pojęcia, czy kolejny raz zostaniesz wezwany, czy ZUS załatwi to w swoim 'sosie'- bo już nie pamiętam, czy złożyłeś sprzeciw, była komisja i zarzut prezesa jest już do orzeczenia komisji, czy nie składałeś i komisja będzie na skutek zarzutu wadliwości.

Re: Lokata - obliczanie

wiwan / 2014-08-06 20:45
Znajdziesz kalkulator w necie- lub jak wolisz ze szkoły- ciągi i procent składany.

Zwracam uwagę na parametr kapitalizacji- bo wynik (odsetki końcowe) będzie różnił się w zależności od tego, jak często odsetki się do kapitału dolicza w ciągu roku.

O tym częściowo ( bo tu tylko w opcji jednej wpłaty początkowej ) przekonasz się :

http://direct.money.pl/kalkulatory/lokatowy/

Najnowsze wpisy