Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: jak zmniejszyć składki ZUS

wiwan / 2014-07-11 17:32
1. skąd taka kwota przeciętnej składki ?
2. nawet zakładając taką, z tego ułamka wychodzi 328 MIESIĘCY, a nie lat
3. średnia emerytura z ZUS po waloryzacji w marcu 2013 wynosiła 1908 zł
4. średni staż ubezpieczeniowy emeryta ZUS w 2012 wynosił 33,4 roku

5. rodzina po zmarłym w wielu przypadkach może uzyskać r. rodzinną, co prawda z innego ubezpieczenia. Środki z subkonta są 'dziedziczone' analogicznie do OFE. Postulowanie pełnego dziedziczenia oznaczałoby 100% szkodowość ub. emerytalnego niemożliwą przy takim poziomie składki.
itd.

Pałace....takie same ma każda inna instytucja państwa, i jak każda inna jest utrzymywana przez wszystkich podatników. Niekoniecznie w ZUS ubezpieczonych. Nie ma tu systemowej różnicy między ZUS, a np. UKE, URE czy Ministerstwem Kultury.
Rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana niż odczucia.

I bynajmniej dziura w FUS w wysokości już niemal 70 mld rocznie nie wynika ze złodziejstwa ZUS.

Sam system repartycyjny z definicji jest deficytowy, bo istnieje inflacja i społeczno-konstytucyjny wymóg waloryzacji składek, a potem świadczeń.

Owszem, b. wiele jest do poprawienia, co już zresztą w pewnym stopniu zrobiono- wygasza się e. wcześniejsze. Nadal zostają niestety e. górnicze dewastujące FUS.

Re: Wysokość wynagrodzenia za czerwiec 2014 r na stażu - proszę o pomoc

wiwan / 2014-07-11 22:35
Dziwna kwota, bo :

Jeśli staż jest 'unijny' tj. współfinansowany ze środków UE, to nie podlega on PIT, a co za tym idzie nie podlega też s. zdrowotnej.
Więc brutto za pełny miesiąc= netto.

Za niepełny miesiąc ustala się go jednak proporcjonalnie ( x/30). Nieważne, którego dnia fizycznie go u pracodawcy rozpoczęto, ważna data rozpoczęcia. Jeśli umowa stażu opiewa od 2 czerwca, to za czerwiec powinno być 29/30, czyli 964,15 w takiej sytuacji.

Jeśli zaś staż jest 'krajowy' to stypendium podlega zaliczce PIT i skł. zdrowotnej, co daje 851,63 zł netto za pełny miesiąc. Zasada proporcjonalności stypendium za pierwszy/ostatni niepełny miesiąc- taka sama, ale w stosunku do kwoty brutto. Netto, ze względu na skalę podatkową nie jest idealnie liniowo związane z brutto.

Re: Darowizny a małżeństwo

wiwan / 2014-07-12 09:51
Darowizna z definicji wchodzi do majątku odrębnego. By weszła do wspólnego darczyńca musi to wyraźnie w umowie darowizny zaznaczyć. Nieruchomość nabyta ze środków z darowizny nadal stanowi majątek odrębny. Oczywiście można następnie udział w nieruchomości podarować żonie.

Re: Wysokość wynagrodzenia za czerwiec 2014 r na stażu - proszę o pomoc

wiwan / 2014-07-12 09:55
Skoro staż również formalnie rozpoczęty 2 to zdecydowanie za czerwiec stypendium proporcjonalne 29/30.

Przelew jest na kwotę netto, po stronie bezrobotnego nigdy nie leży obowiązek samodzielnego odprowadzenia zaliczki PIT/składki zdrowotnej.

Skoro przelew był w tej kwocie 964, tzn. że stypendium jest nieopodatkowane, tzn. że tzw. staż unijny, więc za lipiec będzie pełne 997,40.

Re: Co mnie się zmieni przejscie z KRUSU na ZUS po 20 latach ?

wiwan / 2014-07-14 10:47
Prosiłbym o precyzyjniejsze pytanie w czym rzecz. Bo na tak ogólne odpowiedź jest ogólna.
Mianowicie;
- co ma do tego 'opłacalność', jeśli ubezpieczony tak naprawdę ma wybór tylko w sytuacji, gdy będąc w KRUS podejmuje DG- może bowiem pod dodatkowymi warunkami w KRUS zostać, mimo domyślnego podlegania w tej sytuacji ZUS. W każdej innej sytuacji życiowej/zarobkowej podlega albo jednemu, albo drugiemu systemowi albo żadnemu z nich.
- pod względem przyszłego świadczenia emerytalnego- to zależy od rocznika ubepzieczonego i ostatecznego osiągniętego stażu w KRUS- bo jest możliwa sytuacja- zaliczenia na potrzeby emerytury rolniczej okresu ZUS, jest możliwe zaliczenie na potrzeby emerytury z ZUS okresu ubezpieczenia rolniczego, jest możliwe uzyskanie dwu świadczeń z dwu systemów jednocześnie.
- generalnie - przy zdecydowanie niższych składkach KRUS świadczenia z ub. rolniczego też są niższe.

Re: Ubezpieczenia społeczne. Artyści chcą płacić składki na emerytury i...

wiwan / 2014-07-14 11:01

Tymczasem oferuje nam się dwa rozwiązania: założenie własnej firmy albo zgłoszenie się do Komisji Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców przy Ministerstwie Kultury, która osobom zakwalifikowanym jako twórcy umożliwia samodzielne opłacenie sobie składki.


Nieprawda. Na zasadach ogólnych z art. 7 Ustawy systemowej każdy (nie tylko artysta) kto nie ma innego tytułu do ub. społecznych może przystąpić do dobrowolnego ub. emerytalno-rentowego w ZUS. Podstawa minimalna- płaca minimalna. Czyli w 2014 składki minimalne (8% + 19,52%) wynoszą 462,34 zł.

Re: zwrot vat za mat.budowlane

wiwan / 2014-07-14 11:06
Zwrot jest nadal, na innych zasadach i z innej ustawy:

http://www.money.pl/forum/ani-ulga-budowlana-ani-zwrot-za-materialy---problem-t3799149.html

Re: Co mnie się zmieni przejscie z KRUSU na ZUS po 20 latach ?

wiwan / 2014-07-14 22:09
Właściwie to po prostu wystarczy rozważyć, czy za wynagrodzenie proponowane opłaca się zmieniać tryb życia, dojeżdżać itp. Wymiar etatu nie ma nic do tego. Na nomen omen chłopski rozum- skoro można mieć dodatkowe pieniądze i na czas jakiś uwolnić się od składek KRUS- dlaczego nie ?

Pod względem emerytalnym to jeszcze wiele może się w Pani historii ubezpieczeniowej zmienić.

Jeśli uzbiera Pani 25 lat stażu ub. rolniczego- uzyska Pani prawo do dwu niezależnych emerytur. Jeśli nie- cały okres ub. rolniczego spowoduje zwiększenie e. powszechnej z ZUS o kwotę równą liczba lat ub. rolniczego x 1% rolniczej e. podstawowej.

Jeśli zatrudnienie potrwa min. 1 rok z wynagrodzeniem przynajmniej minimalnym- uzyska Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeśli gospodarstwo nie przekracza 2 ha przeliczeniowych.

Re: Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

wiwan / 2014-07-15 10:46
Po zakończeniu stażu bezrobotny jeśli nie zostaje u pracodawcy organizatora stażu w zatrudnieniu już na normalnych zasadach- tj. na skutek dogadania się, czy na skutek tego egzotycznego zobowiązania pracodawcy - to nadal ma status bezrobotnego, czasem jeszcze z prawem do zasiłku, jeśli okres zasiłku przed stażem + okres stażu jeszcze nie wyczerpały pierwotnego okresu zasiłku, na jaki został przyznany.
A jako bezrobotny- podejmujący DG może skorzystać z dofinansowania lub pożyczki z PUP ( są też możliwości jej umorzenia ). Po prostu spisuje się umowę z PUP/starostą i do niej dostosowuje datę założenia DG.

Jeśli będzie jeszcze prawo do zasiłku, a w tym czasie bezrobotny podejmie zatrudnienie(etatowe)- jest kwestia dodatku aktywizacyjnego. To, że zatrudni się tam, gdzie miał staż tego nie wyklucza. Ustawa wyklucza to w przypadku podjęcia zatrudnienia u pracodawcy 'ostatniego' przed rejestracją w PUP.

Poza tym pod koniec marca weszła w życie duża nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia nakierowana na aktywizację bezrobotnych itp. Może są instrumenty wsparcia DG nawet gdy dochodzi do jej założenia już po utracie statusu bezrobotnego, ale wymaga to zgłębienia- na ile po pierwsze nowe przepisy to umożliwiają, na ile po drugie są już w praktyce wprowadzane i na ile po trzecie prężny jest konkretny PUP/starosta.

Re: Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

wiwan / 2014-07-15 11:10
Tak. Zachodzi przecież przesłanka z art. 138 KRO tj. 'zmiana stosunków'- tu w Pana sytuacji kondycji finansowej i możliwości zarobkowania.

Re: ZUS / OFE - kto ma wybrać?

wiwan / 2014-07-15 12:13
Masz prawo do wyboru, ale sprowadza się to do:
- 1- nieuczynienia niczego- wtedy całość Twojej składki emerytalnej pozostaje w ZUS
- 2- wyboru jakiegoś OFE- jest ich obecnie 14, jedynie drogą korespondencyjną- czyli po 'zapoznaniu się' z OFE na jego WWW.

Opcji 2 możesz dokonać w dowolnym terminie, byle do dnia zawarcia tej pierwszej umowy nie upłynęło więcej niż 4 mc od ostatniego ub. emerytalnego.

Jeśli już OFE wybierzesz- zmiana decyzji co do tego może nastąpić dopiero w okresie kwiecień lipiec 2016, a potem już co 4 lata, czyli kwiecień-lipiec 2020. Tj. po jej podjęciu składki ( od składki za lipiec ) po ww tzw. okienku transferowym będzie już niedzielona lub dzielona pomiędzy ZUS i OFE. Składka dotychczasowa, za okres zadeklarowanego dzielenia na ZUS i OFE- w ofe pozostanie i dopiero na 10 lat przed wiekiem emerytalnym zacznie być przekazywana do ZUS.

Niezależnie od powyższego po wybraniu OFE można zmieniać już jedno OFE na inne.

Re: ZUS / OFE - kto ma wybrać?

wiwan / 2014-07-15 18:03
1. jest tyle samo analiz mówiących o sensowności OFE
2. co to ma w ogóle wspólnego z kwestią formalno-techniczną, o którą pytał 'mazurMD', a związaną z tym, jak zmiana systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego wpływa na tych, którzy w tym czasie w OFE jeszcze nie byli ?

Re: Money.pl sprawdził jak działa ZUS po zmianach. Wszystko pożera inflacja

wiwan / 2014-07-15 18:06
Artykuł pochodzi sprzed ponad TRZECH lat, a więc z okresu, gdy wyboru ubezpieczeni urodzeni po 1968 r. żadnego NIE mieli i gdy radykalnie zmniejszono udział składki odprowadzanej do OFE, na rzecz powstania subkont w ZUS.

Zarzut ściemy/naganiania w tym kontekście jest bezprzedmiotowy.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-07-15 19:56
Pana powszechny wiek emerytalny to 65 lat i 8 miesięcy, czyli - w czerwcu 2015.
Jeśli ma Pan staż ubezpieczeniowy min. 40 lat- choćby 'jutro' na e. częściową.

Re: OFE czy ZUS? Tutaj możesz pobrać formularz

wiwan / 2014-07-21 13:57
Sporo racji. Sprostuję jedynie ową godzinę 15.00.
Każdy inspektorat/biuro terenowe w kraju w poniedziałki przyjmuje interesantów do 17.00.

Najnowsze wpisy