Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Zmiany w ZUSie 2014

wiwan / 2014-06-22 19:19
Jedyna zmiana jaka miała miejsce w 2014 r. w Ustawie o świadczeniach przedemerytalnych, to zamiana wymogu otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych przez min. 6 miesięcy na otrzymywanie go przez min. 180 dni. Więc zmiana kosmetyczna i doprecyzowująca- wynikająca z USTAWY
z dnia 14 marca 2014 r.
o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Na www Ministerstwa (Pracy i Polityki Społecznej) nie ma żadnego projektu ustawy/nowelizacji ustawy dotyczącego św. przedemerytalnego, więc i realnych szans na uchwalenie takowych zmian, jeśli nawet jest taki pomysł.

Tegoroczna nowelizacja o której wspomniałem może mieć jeszcze taki wpływ, że znacznie uaktywnia PUP-y w szukaniu pracy bezrobotnym. Zatem będzie trudniej utrzymać ów zasiłek dla bezrobotnych przez 180 dni- bo częściej mogą być zaoferowane oferty pracy, a jak wiadomo odrzucenie oferty skutkuje pozbawieniem zasiłku.

Re: prawo do renty rodzinnej, a związek małżeński

wiwan / 2014-06-23 10:22
2 x NIE.

Twoje zamążpójście jest bez wpływu na prawo do r. rodzinnej. Miałoby ono ewentualny wpływ na prawo matki-wdowy, gdyby do zamążpójścia doszło przed uzyskaniem pełnoletności. Limitom zaś dodatkowego przychodu (podlegającego ub. społecznym) wpływającym na ewentualne zmniejszenie/zawieszenie wypłaty świadczenia podlega Tylko ubezpieczony do świadczenia uprawniony, bez względu na stosunki majątkowe/dochodowe w jego rodzinie.

Re: Ubezpieczenie w KRUS a prawo do świadczenia przedemerytalnego

wiwan / 2014-06-23 10:34
A jaki miałby być cel tych zmian ?

Świadczenie przedemerytalne ma 6 opcji, generalnie wiąże się z utratą utrzymania bez winy ubezpieczonego. Jest też opcja dla prowadzącego DG, który przeprowadzi upadłość i rencisty, który utraci rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Do podjęcia pracy przez żonę nie jest konieczne żadne pośrednictwo PUP. A jej podjęcie- skutkuje obowiązkiem ZUS, a więc ustaniem obowiązku KRUS. Więc nie tyle żona 'mogłaby' co musiałaby.

Z kolei po ustaniu zatrudnienia koniecznym dla uzyskania świadczenia przedemerytalnego jest uzyskanie i utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych. Przy gospodarstwie o pow. ponad 2 ha przeliczeniowe w ogóle nie można uzyskać statusu bezrobotnego.

Re: Dowód wewnętrzny...

wiwan / 2014-06-23 11:28
Nie. Dokumentem w tym przypadku powinna być umowa sprzedaży. Dowód wewnętrzny jest możliwy tylko przy zakupach wymienionych w par. 14, pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

A więc:
zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;

zakupu od ludności, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych (PKWiU ex 02.30.40.0);

wartości produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli prowadzonej przez podatnika;

zakupu w jednostkach handlu detalicznego materiałów pomocniczych;

kosztów diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących;

zakupu od ludności odpadów po-użytkowych, stanowiących surowce wtórne, z wyłączeniem zakupu (skupu) metali nieżelaznych oraz przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych;

wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele;

opłat sądowych i notarialnych;

opłaty skarbowej uiszczanej znakami tej opłaty do dnia 31 grudnia 2008 r.;

wydatków związanych z parkowaniem samochodu w sytuacji, gdy są one poparte dokumentami niezawierającymi danych, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2; podstawą wystawienia dowodu wewnętrznego jest bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu.

Re: zielona karta - ubezpieczenie

wiwan / 2014-06-23 11:44
Tak, bo poza UE, gdzie wystarczy 'zwykłe' OC jest ona wymagana w na terenie państw:

Albania,
Białoruś,
Bośnia i Hercegowina,
Iran,
Izrael,
Macedonia,
Maroko,
Mołdawia,
Rosja,
Serbia,
Czarnogóra,
Tunezja,
Turcja,
Ukraina.

Re: Tajemnica bankowa - jakich informacji dotyczy?

wiwan / 2014-06-23 11:55
Dla zainteresowanych- Prawo bankowe:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2012,000,1376.html

Re: Składki ZUS - Kto powinien odprowadzać ?

wiwan / 2014-06-24 12:36
Najogólniej - etat jest 'najmocniejszym' tytułem do ubezpieczeń. Zatem każdy* etat w zakresie ub. społecznych i zdrowotnego jest w pełni i obowiązkowo oskładkowany, bez względu na zbieg z innym tytułem. A więc i to, czy pracownik jest zatrudniony gdzie indziej, czy jest studentem, czy emerytem/rencistą.

Czyli zupełnie inaczej niż przy zleceniu.

Zatem każda z firm na początku umowy miała obowiązek zgłosić do ubezpieczeń, firma B dodatkowo wyrejestrować z ubezpieczeń w związku z rozwiązaniem umowy. Każda z firm miała i ma obowiązek odprowadzać w trakcie umowy składki od każdego wypłaconego wynagrodzenia.

W tym przypadku brak/błąd oświadczenia nie przekłada się na błędne oskładkowanie. W związku z tym, że oświadczenie takie często jest połączone z oświadczeniem podatkowym- mogły wystąpić błędy w wyliczaniu zaliczki PIT na skutek uwzględnienia przez więcej niż jednego pracodawcę miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek 46,33 zł. Co skutkuje niedopłatami PIT przy rozliczeniu rocznym.

Co nie zmienia faktu, że oświadczenia należy składać i korygować/aktualizować jeśli zajdą zmiany w sytuacji pracownika.

* pomijam sytuacje szczególne np. pracownika zagranicznego itp.

Re: Składki ZUS - Kto powinien odprowadzać ?

wiwan / 2014-06-24 13:07
I w ramach autokorekty. Problem jednak jest ze składką na Fundusz Pracy. Bo tu ważny jest limit płacy minimalnej, do którego owej składki się nie opłaca. Jeśli więc na skutek braku oświadczenia lub jego aktualizacji był okres, w którym łączne wynagrodzenie brutto osiągało/przekraczało aktualną wtedy płacę minimalną, a któryś pracodawca jej nie odprowadzał, bo miał wiedzę jedynie o 'swoim' stosunku pracy i jedynie 'u niego' osiąganym wynagrodzeniu niższym niż płaca minimalna- to konieczna jest wsteczna korekta oskładkowania takiego wynagrodzenia, dokumentów zgłoszeniowych, deklaracji miesięcznych.

Stanowi to koszt dodatkowy pracodawcy. Bo wypełnieniu takiej zaległości- może on dochodzić odszkodowania od pracownika w postępowaniu cywilnym.

Duże znaczenie ma to, czy oświadczenie było błędne/niezaktualizowane, czy doszło do zatrudnienia bez oświadczenia.

Re: ZASIŁEK DLA BEZROBOTNEGO

wiwan / 2014-06-24 13:26
1. prawo do zasiłku dla bezrobotnych na zasadach ogólnych- tj. o ile spełniony będzie w dniu rejestracji warunek 365 dni/18 miesięcy. Jeśli tak- to od 8 dnia od rejestracji ze względu na tryb rozwiązania umowy o pracę.
2. do prawa do św. przedemerytalnego wystarczy 6 mc zatrudnienia u tego pracodawcy, więc zakładając rozwiązanie umowy 30.06 warunek ten zostanie spełniony.
Warunek stażowo-wiekowy Pan spełni. Konieczne będzie jeszcze utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych przez min. 180 dni.

Re: NIP zamiast PESEL

wiwan / 2014-06-24 13:32
Nie ma podstawy korekty zeznania PIT 38. Dla części podatników NIP ( o ile go mają ) jest alternatywną daną identyfikacyjną względem Peselu, dla części- ( podatników VAT, osób prowadzących DG itp.) daną wymaganą.

Re: ZASIŁEK DLA BEZROBOTNEGO

wiwan / 2014-06-24 19:30
Liczy się pierwszy dzień trwania stosunku pracy, a nie dzień fizycznego jej podjęcia.

Poza tym :
- być może (nie znam daty urodzin) korzysta już Pan z ochrony przed wypowiedzeniem dla pracownika w wieku przedemerytalnym
- obowiązuje okres wypowiedzenia. Przy umowie bezterminowej dla Pana już jednomiesięczny, więc do rozwiązania stosunku pracy doszłoby z końcem lipca.

Re: Składki ZUS - Kto powinien odprowadzać ?

wiwan / 2014-06-24 21:14
Oświadczenie zleceniobiorcy wygląda wg. mnie inaczej, tj. podaje się pracodawcę tylko w przypadku zbiegu z prawem do renty/emerytury.
Zasadniczym dla zleceniodawcy jest oświadczenie, czy w ogóle ma się jednocześnie etat ( etaty) i czy wynagrodzenie brutto z niego ( z nich) osiąga przynajmniej płacę minimalną.

Gdyby zleceniodawca stosował oświadczenie zbliżone do pracowniczego- należy moim zdaniem podać dowolnego pracodawcę, u którego wynagrodzenie osiąga płacę minimalną, albo obu, jeśli z obu zatrudnień wynagrodzenie jest niższe.

I tak zresztą dla zleceniodawcy jako płatnika ubezpieczeń ważniejsze będzie to, że jesteś studentem w wieku do 26 lat, co powoduje że zlecenie bez względu na wynagrodzenia z etatów, czy w ogóle istnienie jednoczesnych etatów NIE będzie tytułem do ubezpieczeń, nawet dobrowolnych. Etaty/wynagrodzenia z nich nabiorą znaczenia, gdy skończysz 26 lat albo studia - w zależności co nastąpi wcześniej.

Re: umowa zlecenie a ubezpieczenie chorobowe

wiwan / 2014-06-24 21:33
Jak już w tym wątku napisano- przy zleceniu ub. chorobowe jest dobrowolne, chęć przystąpienia do niego zleceniobiorca musi oświadczyć w ogólnym oświadczeniu dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych jakie zleceniodawca jako płatnik musi uzyskać od zleceniobiorcy przy podpisaniu umowy lub do 7 dni od jej rozpoczęcia, bo taki termin obowiązuje do zgłoszeń do ZUS.. Może to też nastąpić później- na zasadzie już jednak aktualizacji owego oświadczenia, bo do ub. chorobowego można przystąpić w dowolnym czasie.

No więc mamy sytuację, w której albo :
- podpisała Pani oświadczenie, z którego wynika, że do ub. chorobowego Pani nie przystępuje lub że w ogóle nie podlega ono żadnym ub. społecznym (student/uczeń do 26 lat)
- zostało ono sfałszowane

Bo jakieś zleceniodawca musi w dokumentacji mieć. Dla uzyskania więc zasiłku chorobowego niezbędne byłoby ( w przypadku, gdy zlecenie w ogóle mogło być oskładkowane ) wykazanie, że nastąpiło sfałszowanie oświadczenia albo, że zleceniodawca dokonał zgłoszeń do ubezpieczeń niezgodnie ze złożonym oświadczeniem. W konsekwencji wsteczne naliczenie i zapłacenie składek.

Re: Przekroczenie kwoty wolnej od podatku

wiwan / 2014-06-24 21:46
Studentką w wieku do 26 lat, skoro zlecenie nie było tytułem do żadnych ubezpieczeń.
Zakładając, że poza owym zleceniem nie było i nie będzie w 2014 żadnych innych dochodów opodatkowanych wg. zasad ogólnych PIT oraz, że nie skorzystasz z żadnej ulgi podatkowej- do zwrotu będzie 556 zł. Tj. taka będzie nadpłata podatku.

Re: czy do policji mozna dostac sie z wyrokiem?

wiwan / 2014-06-24 22:26
Już padło to w tym wątku- co innego formalna niekaralność, co innego nieposzlakowana opinia.

Zresztą samo zatarcie JEST fikcją prawną (pojęcie stricte prawnicze, nie kolokwialne)- bo sprowadza się do uznania za niebyłe czegoś co było. I ma właśnie m.in. resocjalizacyjny cel.

Co do wykreślenia z rejestru policyjnego- w świetle wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Warszawie(sygn. II SA/Wa 1885/10)- wniosek o wykreślenie z KSIP nie jest wiążący.

Najnowsze wpisy