Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura do żony po śmierci męża

wiwan / 2014-06-03 12:10
1. tak to właśnie wygląda, przy czym powtórzę, że matka, jeśli spełnia/spełni warunek uzyskania jakiegoś swojego dodatku- uzyska go/zachowa bez względu na to, na które świadczenie - swoje, czy po zmarłym się 'przesiądzie'.

Zatem porównanie kwot wygląda:
85% podstawowego świadczenia zmarłego + dodatek należny mamie <> świadczenie mamy + dodatek należny mamie.

2. Skoro zmarły pobierał 100% emerytury i 50% renty wypadkowej to oznacza, że emerytura była wyższa niż 100% renty wypadkowej.

Walka z ZUS o uznanie, że śmierć była również następstwem wypadku miałaby więc sens, gdyby było odwrotnie tj. renta wypadkowa (100%) była wyższa niż wyliczona emerytura zmarłego.

Re: wypowiedzeni ciąża L4 zasiłek macierzyński

wiwan / 2014-06-03 13:41
Będzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzi Pani w czasie trwania nowego ub. chorobowego. Czyli zlecenia/DG z dobrowolnym ub. chorobowym lub po prostu etatu.

Niestety moim zdaniem nie może Pani próbować "odkręcić" swego wypowiedzenia na podstawie art. 84 KC, jako złożonego pod wpływem błędu, gdyż w czasie składania wypowiedzenia nie była Pani jeszcze w ciąży.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2014-06-03 21:50
Można taki manewr wykonać, byle:
- praca w war.szczególnych lub w szczególnym charakterze była w nowych wykazach
- by był to pełny wymiar etatu
- praca ta była wykonywana ciągle i pełnym wymiarze godzinowym- tj. nie może być tak, że np. w tygodniu tylko niektóre dni są taką pracą, albo że tylko część dniówki to taka praca
- pracodawca dokonał zgłoszenia Pana jako pracującego w takich warunkach i odprowadzał składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Re: Jazda motocyklem z prawem jazdy kategorii B? Senat rozpatrzy nowelizację

wiwan / 2014-06-03 21:57
Uposażenie i dieta senatora nie wzrasta z każdym dodatkowym posiedzeniem- są to stałe kwoty miesięczne. Możliwość jest odwrotna- potrącanie części uposażenia. Brak usprawiedliwienia nieobecności na posiedzeniu izb parlamentarnych lub niewzięcie w danym dniu udziału w więcej niż 1/5 głosowań powoduje potrącenie uposażenia o 1/30 za każdy dzień.

Re: Praca w dzień wolny? Co za to przysługuje?

wiwan / 2014-06-03 22:15
Tak. Więcej art. 151'11 i 151'12 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-vii-praca-w-niedziele-i-swieta/art-151

Re: Kiedy następuje przedawnienie długów?

wiwan / 2014-06-03 22:19
No właśnie "prawie" 3 lat. Przedawnienie w zobowiązaniach cyklicznych, okresowych takich jak właśnie abonament telekomunikacyjny następuje po 3 latach.

Re: Renta rodzinna

wiwan / 2014-06-04 10:58
Poinformować Zakład, zobowiązanie takie masz wpisane w decyzję rentową, obecnie (od maja) renta jest nienależna, powstaje kwestia jej zwrotu.
Wznowienie wypłaty od podjęcia nauki/studiów tj. od początku roku szkolnego/akademickiego pod warunkiem terminowego* dostarczenia zaświadczenia i wniosku o wznowienie wypłaty.

Kwestią wtórną będzie to, czy nienależnie pobraną rentę zwrócisz gotówkowo, czy zostanie ona potrącona z przyszłych świadczeń.

*tzn. w pierwszym miesiącu nauki/studiów. Późniejsze dostarczenie da wznowienie renty dopiero od miesiąca dostarczenia.

Re: Renta rodzinna

wiwan / 2014-06-04 11:14
Przecież napisałem- od maja jest nienależna, należna będzie od rozpoczęcia nowego roku nauki/studiów, ale nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o wznowienie i zaświadczenia o podjęciu nauki/studiów.

Za wakacje też jest nienależna, bo przerwa w prawie do renty nie wynika z naturalnego biegu edukacji - wakacji, przejścia do szkoły wyższej w stosunku do szkoły poprzedniej, ale z przerwania nauki.

Re: Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

wiwan / 2014-06-04 11:56
Jeśli jest umowa pracodawcy ze starostą zawierająca klauzulę o obowiązku zatrudnienia stażysty, to jasno wypowiada się ona o warunkach owego zatrudnienia, w tym minimalnym czasie owego zatrudnienia i wymiarze etatu. Możliwość, by była w niej mowa o niepełnym wymiarze etatu jest znikoma.

Re: Podatek od spadku

wiwan / 2014-06-04 16:53
To zwolnienie ( z art. 4, ust. 1, pkt. 1 Ustawy o podatku od spadków i darowizn ) ma mieszany podmiotowo-przedmiotowy charakter.

Warunkiem zwolnienia jest to, by owe 0,7 ha stanowiło przynajmniej 1 ha przeliczeniowy, albo by stanowiło część gospodarstwa rolnego o powierzchni przynajmniej 1 ha (fizycznego lub przeliczeniowego).
ALBO, że niezależnie od powierzchni wejdzie w skład gospodarstwa (nie musi fizycznie graniczyć) rolnego i będzie ono prowadzone jeszcze przez 5 lat.

Zwolnienie nie dotyczy domu.

Re: W armii będą podwyżki

wiwan / 2014-06-04 22:15
Artykuł jest sprzed SIEDMIU lat.

Re: Ubezpieczenie KRUS domownika

wiwan / 2014-06-04 23:12
Jak rozumiem jest Pani pełnoletnia. Wyrejestrowanie z ubezpieczeń wymaga potwierdzenia danych na formularzu przez ubezpieczonego. Zwracam uwagę na odpowiedzialność za prawdziwość oświadczeń oraz na to, że jeśli nie spełnia Pani warunków bycia domownikiem, to ojciec ma wręcz obowiązek Panią wyrejestrować w ciągu 14 dni od dnia, w którym to nastąpiło.

Re: Duża wpłata na konto

wiwan / 2014-06-05 10:03
Można to tak zakwalifikować jeśli ustaliliście, że z pieniędzy możesz korzystać, ale je zwracać/zwrócić na owe konto albo, że masz je wydawać w imieniu matki zgodnie z jej poleceniem.

Jeśli jednak pieniądze są przeznaczone po prostu dla Ciebie to są albo pożyczką albo darowizną. Wtedy odpowiednie zgłoszenie zwalnia odpowiednio z podatku PCC albo od podatku od spadków i darowizn. Przy depozycie zwolnienia PCC nie ma.

Wraca zatem kwestia tego, jaki jest cel owego przelewu.

Re: emerytura 2014

wiwan / 2014-06-05 11:03
Od 16 roku życia ( o ile byłeś już wtedy zgłoszony do ubezpieczeń jako domownik ). To, że okres ów pokrywał się ze szkołą nie ma znaczenia, skoro w gospodarstwie pomagałeś i jak rozumiem zamieszkiwałeś.

I to zarówno na potrzeby emerytury z KRUS jeśli spełnisz jej warunki, jak i emerytury z ZUS, jeśli na skutek zbyt małego stażu KRUS i braku prawa do e. rolniczej okres ub. rolniczego zostanie zaliczony na potrzeby emerytury ZUS.

Re: Spłata częśći spadkowej

wiwan / 2014-06-05 11:46
To zależy od tego, co w sądzie w 2010 r. nastąpiło. Jeśli tylko postanowienie o nabyciu spadku, bez sądownego działu spadku oraz do waszej umowy nie było też notarialnego działu spadku - to na mocy art. 1052 KC wasze porozumienie jest nieważne, bezskuteczne tj. nie zmieniło udziału w spadku dokonanego przez sąd i wynikających z niego stosunków majątkowych- właśnie ze względu na brak formy notarialnej.

I pasierbica rzeczywiście może domagać się dokonania działu spadku, a Pan zwrotu owych 5000.

Jeśli jednak wasza umowa nastąpiła już po dziale spadku- to była to po prostu umowa zamiany, jeśli zamieniano ruchomość - nie musiała mieć ona formy notarialnej, a uchylenie jej skutków może być zasadne tylko w przypadku wad oświadczenia woli-

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-cywilne/czym-sa-wady-oswiadczenia-woli.html

Czyli np. udowodnienia, że pasierbicę Pan wprowadził w błąd co do wartości przedmiotu zamiany, zmusił przemocą do umowy, albo że była w stanie odmiennej świadomości itp.

Najnowsze wpisy