Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: zasiłek przedemerytalny

wiwan / 2014-10-08 11:31
Wątek zdublowany:

http://www.money.pl/forum/zasilek-przedemerytalny-t3881500.html?_rfr=1

Re: przeliczenie podstawy wymiaru emerytury.

wiwan / 2014-10-08 11:44
jak rozumiem rocznik starszy niż 1949. Tak, nowa kwota bazowa. Co do uwzględnienia lat 'archiwalnych':
- w zakresie zwiększenia liczby lat składkowych- oczywiście wszystkie
- w zakresie ich wejścia do nowej podstawy wymiaru- mogą być tylko te, które wraz z dotychczasowymi stanowić będą kolejne 10 z ostatnich dwudziestu lat sprzed roku przeliczenia albo dowolne dwadzieścia z całej kariery sprzed roku wniosku.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2014-10-08 12:01
ZUS to 'wie', a raczej wiedział- (bo świadczenie jest w praktyce na wymarciu) w przypadku występowania o inny rodzaj e. wcześniejszej- o e. kolejową z art. 40 Ustawy emerytalnej ( roczniki do 1948 włącznie albo art. 50- roczniki 1949-1969. Które najogólniej przysługiwały każdemu na kolei zatrudnionemu (nawet księgowej). Chodziło o przywilej branżowy 'kolejowości', a nie szkodliwości.

Mąż ze względu na wiek o e. kolejową nie może wystąpić, występuje o e. wcześniejszą z tyt. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze lub e. pomostową, a to są świadczenia już stricte związane ze szkodliwością/szczególnością tylku kilku konkretnych stanowisk/rodzajów prac wykonywanych na kolei. Stąd owa potrzeba zaświadczenia o pracy w war. szczególnych lub św. pracy w takich warunkach zgodnie z Rozporządzeniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Pozostaje niestety szukanie we właściwym archiwum lub u następcy prawnego akt pracowniczych męża, na podstawie których owe war. szczególne się udokumentuje.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-10-08 12:05
Skoro dług, tj. jak rozumiem decyzja KASY o wstecznym podleganiu ubezpieczeniu i o kwocie zaległości składek. Pozostaje odwołanie do sądu pracy/ub. społecznych i udowadnianie przytoczonych tu faktów zwalniających w rzeczywistości z obowiązku ub. społecznego rolniczego wobec zastosowanego przez KASĘ ustawowego domniemania tego podlegania i braku należnych i terminowych oświadczeń w KASIE w zakresie faktów ubezpieczeniowych- tu nieprowadzenia dz. rolniczej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-10-09 13:13
To kiedy powstała niezdolność do pracy (a w przypadku r. rodzinnej- śmierć) to odrębna kwestia od kwestii 5 lat stażu w ostatnim dziesięcioleciu.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-10-09 13:27
Fakt oddania w dzierżawę całego gospodarstwa oznacza nieprowadzenie dz. rolniczej, a więc brak podstaw do ub. na wniosek- takie dobrowolne ub. dotyczy w praktyce rolnika na 1 lub mniej ha przeliczeniowym, okresowy rencista rolniczy, osoba, która przeznaczyła grunt pod zalesienie.

Wiem co znaczy poświadczenie podpisu, nie dotarło do mnie to, kto i na czym potwierdzał podpis w Waszym przypadku- nadal pozostaje kwestia prawna i tego jak KASA to oceni- czy umowa przedłużona/aneksowana jest umową nadal 'zgłoszoną do ewidencji gruntów' jeśli owego aneksowania do tej ewidencji się nie zgłasza, a upłynął pierwotny termin jej obowiązywania.

Re: Badania LMP strach ;/:(

wiwan / 2014-10-09 13:49
Dopuszczenie do pracy z negatywną opinią LMP tak samo jak bez takich badań jest nielegalne, zagrożone karą grzywny dla pracodawcy nawet 30 000 zł.
Jeśli jest negatywne- można oczywiście się od tego wyniku odwołać (czy to pracownik, czy pracodawca) w terminie 7 dni, ponowne badanie z wynikiem ostatecznym- w ciągu 14 dni.

Zatem- na tym stanowisku- tak.

Re: spłata kredytu studenckiego

wiwan / 2014-10-09 14:14
Tak. Konkrety warunków (tj. np. istnienie opłaty manipulacyjnej) w regulaminie konkretnego banku/kredytu jaki masz.

Inna rzecz, czy jest to opłacalne tj. czy kwota jaką chcesz jednorazowo na to przeznaczyć ulokowana na dobrej lokacie nie przyniesie więcej, niż stracisz na odsetkach w przypadku spłaty terminowej

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-10-09 19:20
Już ją, a raczej je Pani uzyskała.

Ustawowy warunek 25 lat stażu ubezpieczeniowego, który zwalnia z konieczności tej, by śmierć/niezdolność nastąpiła w trakcie ubezpieczenia lub nie później niż 18 mc od ustania ubezpieczenia w przypadku Pani męża jest w ogóle bezprzedmiotowa skoro zmarł będąc w zatrudnieniu, a więc w trakcie ubezpieczenia emerytalno-rentowego.
Pani problem z rentą rodzinną polega na tym, że zmarły nie spełnił DRUGIEGO warunku- tj. posiadania owych min. 5 lat stażu w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią. Warunku tego nie musi spełniać ubezpieczony/zmarły który ma samych okresów składkowych łącznie min. 30 lat. I jest to jak już wiemy przepis w miarę nowy.

Przytoczyłem orzecznictwo SN- dość mocne (skład 7 sędziów) więc z większą szansą na jego zastosowanie w Pani procesie sądowym- że fakt posiadania 25 lat stażu (lata składkowe+nieskładkowe) już też do zwolnienia z warunku 5/10 wystarcza.

Ale nie ma tu automatyzmu- zapisu takiego nie ma i nie było w ustawie. To jest uchwała SN w konkretnej sprawie.

Zatem uzyska Pani prawo do renty jeśli owe 25 lat stażu Pani wykaże ORAZ jeśli sąd w Pani konkretnej sprawie podpierając się uchwałą SN wyda taki wyrok. Uchwała ta była wiążąca dla tamtej sytuacji, dla owego sądu okręgowego w Suwałkach.

Re: pomoc finansowa od rodziców - podatek

wiwan / 2014-10-09 20:26
1. darowiznę lub pożyczkę w zależności od tego czy umawiacie się na zwrot tej kwoty. trudno to uznać za świadczenie w ramach obowiązku alimentacyjnego
2. tak, w obu ww przypadkach
3. ze zwolnienia -skoro jest tak bliska relacja rodzinna (tzw. zerowa grupa podatkowa) z podatku od spadków i darowizn albo z podatku od czynności cywilno-prawnych- w zależności od tego efektem jakiej umowy owe pieniądze będą.
4. prezent to darowizna w sensie podatkowym.

Re: obowiązki zleceniodawcy

wiwan / 2014-10-10 08:29
Tak to właśnie wygląda.
Dodam, że jeśli zleceniobiorca będzie podlegał ub. społecznym to wypełnia się tylko ZUA za niego- bo obejmuje on treść również ZZA. ZZA jeśli tylko zdrowotnemu( wtedy co miesiąc zamiast RCA- RZA)

Składki za zleceniodawcę- w terminie innym niż za siebie- bo do 15 dnia następnego miesiąca.

Zwracam uwagę, że sposób oskładkowania zlecenia zależy od tego, co oświadczy zleceniobiorca- są w necie gotowe wzory. Bo na tym się zleceniodawca jako płatnik opiera, ale nie bezwzględnie. Np. student/uczeń w wieku do 26 lat z tego tytułu nie podlega żadnym ubezpieczeniom. Więc nawet jeśli oświadczy jednocześnie, że wnosi o dobrowolne ubezpieczenie społeczne- nie można tego robić.
Pojawia się więc kwestia tego, czy ma on jednocześnie etat, jeśli tak to z jakim wynagrodzeniem, inne zlecenie itp. No i czy wnosi o ub. dobrowolne w jego przypadku, czy też podlega społecznym albo tylko chorobowemu dobrowolnie.

W ZUS pomogą wypełnić deklaracje i samo zgłoszenie.

Postraszę jeszcze raportem ZUS RSA- jeśli zleceniobiorca podlegać będzie ub. chorobowemu, uzyska zwolnienie, a co za tym idzie zasiłek chorobowy.

Co do kalkulacji:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Re: ubezpieczenie w Krus-ie a zasiłek dla bezrobotnych

wiwan / 2014-10-10 08:48
W całym wątku praktycznie brak meritum.

Oczywiście, że rodzaj ubezpieczenia MA bardzo wiele do kwestii zasiłku dla bezrobotnych. Bo podstawowym warunkiem jego uzyskania jest opłacenie składki na Fundusz Pracy za okres (łącznie) min. 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed dniem rejestracji w PUP.

A składka ta jest płacona od ubezpieczonych w ZUS od podstawy nie niższej niż płaca minimalna. Do owych 365 dni wlicza się też inne okresy szczególne typu u. wychowawczy, służba zasadnicza.

Co w praktyce wyklucza rolnika z prawa do zasiłku- musiałby to być rolnik, który w ciągu 1,5 roku przed rejestracją był w KRUS jedynie przez maks. 5 roku, a resztę tego czasu być w ZUS- jako zleceniobiorca, pracownik itd.

Pomijam kwestię, że posiadanie gospodarstwa o pow. powyżej 2ha przeliczeniowych lub bycie małżonkiem/domownikiem (ubezpieczonym w KRUS w dniu rejestracji) rolnika 'na' takim gospodarstwie- WYKLUCZA w ogóle uzyskanie statusu bezrobotnego, a wiec i zasiłku.

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2014-10-10 08:50
Na temat:

http://www.money.pl/forum/czy-do-policji-mozna-dostac-sie-z-wyrokiem-t3172065.html

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2014-10-10 08:54
Zatarcie z mocy prawa nastąpiło po 5 latach. Formalnie jest stan niekarania i takie będzie zaświadczenie z KRK.

Natomiast niektóre funkcje społeczne wymagają nieposzlakowanej opinii- a to coś więcej niż niekaranie- po prostu może być pamiętane przez ludzi/odgrzebane przez media/przeciwnika politycznego lub tak jak w policji - nadal jako informacja przetrzymywane:

http://www.money.pl/forum/czy-do-policji-mozna-dostac-sie-z-wyrokiem-t3172065.html

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2014-10-10 09:03
Ta druga opcja. Nowe skazanie, do którego dochodzi PO zatarciu skazania poprzedniego nie powoduje 'odtarcia' tego starszego. Kolejne skazania mają znaczenie, jeśli dochodzi do nich przed zatarciem skazań poprzednich- kwestia braku możliwości zatarcia na wniosek skazania poprzedniego oraz tego, że skazanie starsze zaciera się dopiero z zatarciem skazania nowszego- co wynika z art. 108 KK

Najnowsze wpisy