Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Dochody uzyskane w Holandii

wiwan / 2014-05-28 11:45
Zasadą (art. 11 a ustawy o PIT) jest przyjmowanie średniego kursu NBP ogłaszanego na ostatni dzień roboczy przed dniem uzyskania przychodu, poniesienia (zaliczki) podatku.

Jeśli było więcej niż jedna wypłata- dochód/zaliczki należałoby rozbić i przeliczyć wg. osobnych kursów.

Co do składek- nie mam pojęcia czy system holenderski jest na tyle prosty (matematycznie), że po prostu da się je wyliczyć z posiadanych danych, czy też potrzebne będzie zwrócenie się do pracodawcy.

Może wieczorem 'belladonna' w wątku coś podpowie.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-05-28 22:37
TAK- w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych (jak również stypendium stażowego) podlega się ub. emerytalno-rentowemu z tego tytułu w ZUS, a więc tak jak w czasie pracy na etacie- zwalnia to z podlegania ub. społecznym rolników.

ALE- jeśli gospodarstwo brata przekracza 2 ha przeliczeniowe - nie może się zarejestrować w PUP, a więc i uzyskać zasiłku.

NO i nie wiadomo, czy jeśli areału nie przekracza, czy spełnia warunek uzyskania zasiłku. Chodzi o to, czy w czasie 18 miesięcy przed rejestracją będzie łącznie w ubezpieczeniu społecznym ZUS od płacy przynajmniej minimalnej. Chodzi o składki na Fundusz Pracy.

To, z czyjej winy/w jakich okolicznościach traci się pracę nie warunkuje prawa do zasiłku, wpływa to jedynie na czas jego pobierania i to, kiedy po rejestracji się go uzyska.

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

wiwan / 2014-05-28 22:46
To już archeo, ale dla innych.
Przed podjęciem zatrudnienia nie informuje się US.
Dopiero po roku podatkowym, do końca kwietnia należy się rozliczyć z dochodów niemieckich oraz polskich na PIT 36 + PIT ZG.

Oczywiście mówimy o sytuacji zachowania polskiej rezydencji podatkowej w tym roku.
W związku z obowiązująca dla Niemiec metodą wyłączenia z progresją- przy zupełnym braku dochodu polskiego- rozliczać się w Polsce nie trzeba.

Re: faktura czy rachunek na życzenie klienta

wiwan / 2014-05-29 10:20
Jedno lub drugie, w zależności czego klient sobie życzy. Tj. może żądać faktury. Co więcej obecnie może jej żądać nawet po wcześniejszym otrzymaniu już rachunku. Od tego roku nie ma narażenia na sytuację, że wystawia się podwójny dokument sprzedaży.

Inna rzecz, że zakres danych wymaganych na fakturze w Pani przypadku jest już węższy niż dawniej, więc rachunek właściwie jest fakturą.

To się jeszcze może przydać:

http://www.money.pl/sekcja/zmiany-w-vat-2014/faktura;podatnika;zwolnionego;z;vat;nie;zawsze;z;podstawa;prawna,150,0,1491350.html

Re: Idea Bank -wasze opinie

wiwan / 2014-05-29 10:24
Czas rozłączania w przypadku braku zgłoszenia/kolejkowania ustawia operator/centrala abonenta wywołującego.

Re: Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

wiwan / 2014-05-29 11:33
Ziemia ziemi nierówna i raczej chodzi Pani o zapewnienie/podpisanie dożywocia a nie wymówienie.
Umowa dożywocia to łączna czynność prawna darowizny w zamian za utrzymanie itp.

W zakresie PCC umowa ta skorzysta ze zwolnienia jeśli chodzi o gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.

Podobnie w zakresie PIT po Państwa stronie jeśli nawet gospodarstwo posiadacie krócej niż 5 lat.

Z kolei w zakresie podatku od spadków i darowizn syn skorzysta ze zwolnienia jako nabywca w tzw. I grupie podatkowej, jak i z powodu znowu rolnego charakteru darowizny.

Jeśli jednak 'ziemia' nie stanowi nieruchomości rolnej- inaczej wygląda kwestia podatku dochodowego (PIT) po Państwa stronie jeśli posiadacie ją krócej niż 5 lat 'podatkowych' oraz w zakresie podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) po stronie syna.

Re: Dlaczego nie ma głosowania przez internet? Bo straciłyby PO i PiS, a zyskał Korwin-Mikke

wiwan / 2014-05-29 11:36
Ostatnią kwestię załatwia pozbawienie praw obywatelskich istniejące w polskim KK i czasem stosowane. Więzień też obywatel i sam fakt skazania nie może tych praw pozbawiać ze względów konstytucyjnych.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-05-29 12:11
Mąż ma status małżonka rolnika, a nie domownika. No i w takiej sytuacji tj. ustania ub. ZUS w jego przypadku nie tyle Pani chce, co zgodnie z ustawą musi go zgłosić do ubezpieczeń, chyba że działalność rolnicza w gospodarstwie nie jest prowadzona, albo mąż nie będzie w niej uczestniczył ani nie będzie prowadził gospodarstwa domowego z owym gospodarstwem rolnym związanego.

Okres przedawnienia składek wynosi obecnie ( od 2012 r.) 5 lat, ale jest przepis przejściowy dotyczący składek wcześniejszych:
to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.

W praktyce oznacza to, że obecnie składki za 3 kwartał 2014 i nowsze jeszcze się nie przedawniły.

Co do zasady też każdorazowo gdy mąż miał przerwę w ubezpieczeniu ZUS powinno to być zgłaszane w KRUS i składki odprowadzane, ponowne podleganie ZUS- znów zgłaszane.

Historia ubezpieczeniowa męża jest przecież zapisana w ZUS, więc uzyska zaświadczenie, zresztą KRUS sam może o takie informacje wystąpić do Zakładu nawet bez wiedzy ubezpieczonego.

Re: Emerytury częściowe już dogadane. Co oznacza kompromis?

wiwan / 2014-05-29 12:22
Wpis archiwalny, ale warto sprostować, że żadne składki nie przepadają, bo wymóg minimalnego stażu dotyczy e. częściowej, a nie w wieku powszechnym. Dla roczników młodszych niż 1948 NIE ma wymogu minimalnego stażu w celu uzyskania świadczenia w wieku powszechnym.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-05-30 10:42
Napisałem to Pani w tym wątku 22 godziny temu. Bardzo proszę otwierać forum w opcji 'wyświetlaj...w wątkach' i tak też dyskusję kontynuować.

Re: VAT, podmioty zagr., tłumaczenia

wiwan / 2014-05-30 10:54
Akurat tłumaczenia nie są tu przeszkodą, a usługi doradcze. Wykonanie pierwszej takiej usługi pozbawia prawa do zwolnienia kwotowego (150 000 zł sprzedaży netto/rok poprzednie i proporcjonalnie w pierwszym, niepełnym roku działalności) z którego korzystałaby Pani dokonując tłumaczeń, a nie dokonując usług doradczych.

Wynika to z art. 113 ustawy o VAT.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-05-30 11:48
Nie ma co przepraszać. Chodzi po prostu o czytelność zarówno dla pytającego jak i innych użytkowników.

Wybór opcji jest po prawej stronie pod pierwszym wpisem.

Teraz ja przepraszam- oczywiście wczoraj po prostu pojawiła się literówka/czeski błąd. Oczywiście chodziło o rok 2004.

Z przytoczonej zasady wynika, że okres przedawnienia składek jest RÓŻNY, w zależności do tego, kiedy były wymagalne tj. kiedy miały termin płatności. Zdecydowanie 5 lat dotyczy tylko składek wymagalnych po 31 grudnia 2011.

Czyli obecnie Kasa może dochodzić składek za III kwartał 2004 i późniejszych. Starszych już nie.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-05-30 12:45
Czyli chodzi o rolniczą rentę rodzinną z KRUS, ojciec był w ubezpieczeniu rolniczym jako rolnik, małżonek rolniczki lub domownik...

Nie jest tak, że nie przysługuje renta. Prawo do renty jest, ale chodzi o kwestię jej wysokości.
Składa się ona bowiem z części składkowej oraz części uzupełniającej.
Wypłata tej drugiej zostaje zawieszona, jeśli rencista nie zaprzestał/prowadzi dz. rolniczą.

A zgodnie z ustawą uznaje się, że prowadzi jeśli jest właścicielem/posiadaczem w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.
Orzeczenie z sądu dokumentuje owo posiadanie i jest podstawą dla KRUS ww zawieszenia.

By mieć wypłacaną rentę, należy rzeczywiście albo ziemię sprzedać, darować albo wydzierżawić na min. 10 lat (umowa pisemna zarejestrowana) komuś, kto NIE jest
a) małżonkiem rencisty,
b) jego zstępnym lub pasierbem,
c) osobą pozostającą z rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,
d) małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b lub c;

lub przeznaczyć na zalesienie.

Szczęśliwie na te "ruchy" ma Pani rok od nabycia spadku, bo nabyła gospodarstwo w drodze dziedziczenia ( no chyba, że już wcześniej miała Pani jakiś w nim udział we własności.

Powyższe wynika z art. 32 w nawiązaniu do art. 28 Ustawy o ub. społecznym rolników.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-05-30 13:57
Rozumiem, że inne okoliczności uzyskania/posiadania prawa do renty istnieją.

Tak, prawo do renty będzie do grudnia. Jeśli ów roczny kierunek to studia*(dość egzotyczne) to w związku z tym, że ów pierwszy rok na którym ukończysz 25 lat będzie jednocześnie ich ostatnim rokiem- renta należna będzie dłużej- do końca roku akademickiego.

* nie dotyczy studiów podyplomowych/doktoranckich.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-05-30 21:55
NIE. Przedłużanie ponad 25 rok życia dotyczy zgodnie z art. 68, ust. 2 Ustawy emerytalnej jedynie ostatniego roku STUDIÓW wyższych.

Najnowsze wpisy