Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Hipoteczny na firme - posiadanie ROR

wiwan / 2014-05-12 22:02
Osoba prowadząca JDG jest nadal osobą fizyczną, a nie prawną więc nie ma tu różnicy moim zdaniem.

Re: Wcześniejsza emerytura, praca w szczególnych warumkach

wiwan / 2014-05-12 22:36
Elektryk gdzie, w jakich okolicznościach ? Pod ziemią ? Na słupach pod napięciem ?, "Prace narażające na działanie promieniowania jonizującego oraz prace narażające na działanie pól elektromagnetycznych w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia" Czy raczej jako energetyk - "Prace przy wytwarzaniu i przesyłaniu energii elektrycznej i cieplnej oraz przy montażu, remoncie i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych i cieplnych".

Sama z siebie praca elektryka nie jest pracą w war. szczególnych wg starych wykazów, a tym bardziej nowych.

Re: Sprzedaż auta w ciągu 6 mies od kupna - PIT-37, czy PIT-36?

wiwan / 2014-05-13 10:33
Mimo braku dochodu z tego źródła (przychód = koszt) moim zdaniem należy to wykazać w zeznaniu rocznym za 2014 w PIT 36, wiersz 'inne źródła' w części D1.

Inne dochody/źródła z 2014, które normalnie rozlicza się w PIT 37 też należy do PIT 36 przenieść.

Re: Jakie PKD

wiwan / 2014-05-13 10:38
68.20.Z Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi

Re: Kalkulator emerytalny. Tu policzysz, ile dostaniesz

wiwan / 2014-05-13 10:59
Odpowiedź niemożliwa bez szeregu danych. Pani emerytura będzie wyliczona w sposób mieszany (80% emerytury wyliczonej wg. nowych zasad + 20% emerytury wyliczonej wg. starych).
Nie znamy wysokości kapitału początkowego, sumy zewidencjonowanych i zwaloryzowanych składek po 1998 r., tego jakie lata wybierze Pani do wyliczenia wg. starych zasad jak i liczby lat składkowych i nieskładkowych.
No i tego, czy jest Pani członkiem OFE, którego...

W zakresie ZUS sporym przybliżeniem jest prognoza zawarta w raporcie Zakładu za 2011 i 2012, czyli wg. stanu na 31.12.2012, o ile miała Pani już naliczony Kapitał Początkowy (dzieje się to na wniosek).

Re: Wcześniejsza emerytura, praca w szczególnych warumkach

wiwan / 2014-05-13 11:13
Praca ta :

"Prace elektromonterów bezpośrednio przy usuwaniu awarii oraz eksploatacji napowietrznych
sieci elektroenergetycznych w warunkach prac pod napięciem"

znajduje się w nowych - 'pomostowych' wykazach tj. stanowi pracę o szczególnym charakterze (poz. 17, zał. 2 do Ustawy o e. pomostowych).

Spełni Pan warunki jej uzyskania w wieku 60 lat tj. min. 15 lat stażu pracy w szczególnym charakterze, min. 25 lat ogólnego stażu ubezpieczeniowego, fakt pracy szczególnej przed 1999 r.
Jako, że jest ona w nowych wykazach nie było nawet konieczne jej wykonywanie po 2008 r.

Konieczne będzie rozwiązanie stosunku pracy by uzyskać do niej prawa.
Jest ona emeryturą okresową tj. ustanie wraz z uzyskaniem przez Pana wieku powszechnego, wtedy potrzebny będzie wniosek o e. powszechną, która uwzględni również cz. kapitałową (OFE) jeśli do OFE Pan przystąpił.
Wysokość na zasadach nowych tj. z kapitału początkowego + zewidencjonowanych i zwaloryzowanych składek po 1998 r.

Re: Emerytury za 2013 ????????

wiwan / 2014-05-13 11:50
1. kamień w wodę wynika najprawdopodobniej z tego, że jako osoba zamieszkała jak rozumiem stale w innym kraju "podlega" Pani moim zdaniem dedykowanej jednostce Zakładu. Dla Szwecji jest to:

Oddział ZUS w Szczecinie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Matejki 22
70-530 Szczecin
telefony- niestety już zcentralizowane, tj. ogólnopolski
22 560 16 00.

2. Z kolei brak wypłaty po listopadzie 2012 może wynikać z tego, że poza kwestią którą zajął się TK (czyli zadziałaniem prawa (art.103a) wstecz) nadal obowiązuje inny, starszy przepis dotyczący zawieszania wypłaty świadczenia- z art. 104 Ustawy emerytalnej tj. w związku z osiąganiem dodatkowego oskładkowanego dochodu (etat) w wysokości wyższej niż 130% przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS.

3. Może być też kwestia braku zawiadomienia ZUS o zmianie miejsca zamieszkania, a więc prób kontaktu Zakładu pod starym adresem...

Co do zasady jednak rzeczywiście nawet bez wniosku świadczenie powinno być z automatu po 22 listopada 2012 wypłacane.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-05-13 12:14
Tak. Formalnie jest Pan małżonkiem rolnika. W związku jednak z zaprzestaniem pracy w gospodarstwie rolnika oraz (jak rozumiem) w gospodarstwie domowym z nim związanym- ub. rolniczemu Pan nie podlega. Żona winna była ten fakt zgłosić w ciągu 14 dni od zajścia tej zmiany i uzyskać decyzję KRUS o niepodleganiu przez Pana ubezpieczeniu.
Należy tego dokonać- formalnie z rzeczywistą datą - tj. uzyskując zwrot nienależnie opłaconych składek za owe miesiące ale licząc się z karą (nie wiem jaką potencjalnie i czy stosowaną w praktyce) za niedotrzymanie terminu 14 dni i tracąc ten okres w stażu ubezpieczeniowym.

Kasa prawdopodobnie zażąda również Pana oświadczenia w tym zakresie, może zechcieć dodatkowo to uprawdopodobnić, że w gospodarstwie/domu Pan nie pracuje/nie przebywa - zeznanie świadka, sołtysa...

Re: odpowiedzialnośc za zdrowie

wiwan / 2014-05-13 12:43
Tak. Sądy. Przecież są takie procesy cywilne o odszkodowania za efekty błędu lekarskiego. Zarówno w stosunku do lekarza, jak i placówki go zatrudniającej. Co do szczepionek- przy braku przeciwwskazań medycznych trudno pozywać ww podmioty, a już na pewno uzyskać skazujący wyrok za stosowanie szczepionki w wieku/okolicznościach wynikających po prostu Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. To raczej kwestia dla Strasburga przeciw państwu, choć zdaje się większość szczepień u nas obowiązujących jest analogiczna do światowych (zachód).

Więcej:

http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/bledy;lekarskie.html

Re: Zmienię OFE Bankowy (Polsat) -> ING

wiwan / 2014-05-13 12:55
Zobacz na www wybranego TFI/OFE.

Zwracam uwagę, że kwestia OFE jest mocno uregulowana, że "promocje" zdaje się nie są w ogóle możliwe. Inna rzecz, że obecnie ( do 31 lipca ) akwizycja/reklama przez OFE jest zakazana, więc żaden przedstawiciel się tu nie wypowie.

od 1 lutego zresztą każde OFE ma 'promocję', bo ustawowo zmniejszono maksymalną opłatę za przyjęcie składki z 3,5% do 1,75%

Re: 10 lat pełzającego postępu. Rewolucji nie było

wiwan / 2014-05-13 13:39
Może trochę refleksji ? Jasno jest pod tabelą wyjaśnione, że kolumny A i B to wskaźniki dynamiki.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-05-13 15:38
Dobre pytanie...bo Ustawa o ub. społecznym rolników tego nie definiuje. Sformułowanie to pojawia się w art. 5- zacytuję:
"Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolni-kowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ANI w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym".

Logika zapisu jest taka, by typowej sytuacji gdy. np. rolnik i synowie orzą, sieją, doglądają bydła itd., a żona-matka pierze, gotuje, pali w piecu itd. nie była ona w gorszej sytuacji ubezpieczeniowej niż owi synowie, czyli domownicy.
Czyli też podlega ub. rolniczemu, co generalnie jest dla niej korzystne.
Podkreśliłem 'ANI', bo ostatni jest coraz więcej pytań w duchu takim, że ktoś nie chce podlegać KRUS. Czyli musi zajść sytuacja, w której w praktyce małżonek rolnika właściwie nawet z nim nie mieszka- bo np. jest na studiach stacjonarnych w innym mieście.

To, czy gospodarstwo domowe fizycznie odległe od rolnego jest z nim związane bezpośrednio to kwestia więc uznaniowa Kasy, a w razie odwołania- sądu pracy/ub.społecznych. Myślę, że w przypadku, gdy w gospodarstwie rolnym po prostu nie ma innego gospodarstwa domowego, rolnik niemal codziennie dojeżdża, to nawet odległe gospodarstwo domowe jest jednak bezpośrednio z nim związane.

Niestety uregulowania i okoliczności 'krusowe' są dużo mniej ostre i jasne niż 'zusowe' i w praktyce jest chyba spory odsetek sytuacji opłacania/nieopłacania składek wbrew ustawie.

Może po prostu warto wystąpić (żona) do KRUS na piśmie o interpretacje tej sytuacji lub jeśli nie chce Pan płacić ubezpieczenia- dokonać wspomnianej już próby wyrejestrowania, a w razie decyzji odmownej- odwołania.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-05-13 22:53
Twoje zamążpójście i macierzyństwo są BEZ wpływu na Twoje prawo do renty, o ile oczywiście będziesz kontynuować naukę/potem studia- bo taki jest warunek po 16 roku życia.

Natomiast zdecydowanie Twoje zamążpójście wpływa na prawo do renty rodzinnej Twojego ojca/wdowca po zmarłej jeśli dotąd Cię wychowywał. Chodzi o to, że wychodząc za mąż przestajesz być formalnie wychowywana przez ojca, czyli dochodzi do pozornego przyspieszenia pełnoletności. A ojciec przestanie być uprawnionym do renty, jako osoba wychowująca dziecko do renty uprawnione.

Re: Czy świadectwo pracy jest niezbędne do uzyskania emerytury?

wiwan / 2014-05-14 11:14
To zależy za jaki okres.
Bo część emerytur jest wyliczana na starych zasadach, a więc z okresów składkowych/nieskładkowych i dokumenty potwierdzające okres ubezpieczenia są potrzebne.

Chodzi o:
- e. powszechne dla roczników starszych niż 1949
- e. powszechne kobiet kobiet z roczników 1948-1954 ( mieszane wyliczenie świadczenia )
- e. wcześniejsze z art. 184 (mieszany sposób wyliczenia
- e. powszechne roczników młodszych niż 1948, które były w ubepzieczeniu przed 1999 r.- na potrzeby wyliczenia kapitału początkowego

Tak naprawdę więc zawsze ŚP są potrzebne, jedynie zdecydowanie nie będą potrzebne zaświadczenia o dochodach za lata po 1998 r. dla osób, których emerytura będzie wyliczona tylko na nowych zasadach.

Poza tym w przypadku powstania niezdolności do pracy i starania się o rentę- świadectwa też są potrzebne.

Należy więc po prostu wystąpić do pracodawcy lub jego następcy prawnego o wystawienie powtórne świadectwa.

Re: Emerytury za 2013 ????????

wiwan / 2014-05-14 11:29
Na początek przeprosiny- tak się zafiksowałem na wyroku TK, że nabzdurzyłem w pkt. 2 - kwestia zawieszenia ze względu na dochody- przecież dotyczy ona jedynie e. wcześniejszej przed ukończeniem wieku powszechnego. To, że w 2009 była już Pani w tym wieku mi umknęło. Więc zdecydowanie żadne dochody nie są powodem braku świadczenia.

Zdaje się, że chodzi o regulację z art. 135, ust. 1 ustawy:

" W razie ustania przyczyny powodującej wstrzymanie wypłaty świadczenia, wypłatę wznawia się od miesiąca ustania tej przyczyny, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano z urzędu decyzję o jej wznowieniu"

Czyli wg. Zakładu nie złożyła Pani wcześniej wniosku o wznowienie wypłaty, choć moim zdaniem wyrok TK powinien skutkować decyzją 'z urzędu' właśnie. Inna rzecz, że złożony przed publikacją wyroku byłby odrzucony.

Więc proponowałbym odwołanie od decyzji (po jej otrzymaniu) jeśli nie będzie ona uwzględniała okresu po 21 listopada 2012.

A teraz monit w sprawie opóźnienia w Szczecinie.

Najnowsze wpisy