Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: czy zus sprawdza zaswiadczenie ze szkol osob uczacych sie ?

wiwan / 2014-04-16 12:23
Miejmy nadzieję, że tak będzie.
Jeśli nie- warto skorzystać zdaje się z procedury dobrowolnego poddania się karze:

http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/postepowanie-karne/artykul/dobrowolne;poddanie;sie;karze,158,0,190878.html

czyli poniekąd samej 'wycenić' grzywnę...
Ale na tym się nie znam. Powodzenia.

Re: Dziecko urodzone w trakcie roku - co z ulgą rodzinną?

wiwan / 2014-04-16 12:42
Nie ma takiego dnia. Jeśli chodziło Pani o 30 listopada, to jest prawo do ulgi za pełne 2 miesiące.

Re: Ukraina nie ma sił na ofensywę w obwodzie donieckim - twierdzi rosyjski ekspert

wiwan / 2014-04-16 12:56
Zwykły błąd zalinkowania. Nie histeryzuj i czytaj:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rozpad;ukrainy;to;kleska;moskwy;-;twierdzi;rosyjski;politolog,102,0,1517158.html

Re: Białoruś za zjednoczeniem z Rosją

wiwan / 2014-04-16 21:12
Skoro nie znasz, to obracasz się w jakiejś populacyjnej niszy. W 2012 r. statystyczny emeryt ZUS dożywał ok. 80 lat, a emerytka 83 lat, czyli byli na emeryturze ok. 15 i 23 lat w stosunku do wieku (wtedy) powszechnego.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-04-16 22:18
Przeciętny śmiertelnik nie musi się w tym wszystkim łapać, bo dotyczy go niewielka część tych przepisów, w tym zwłaszcza ustawy emerytalnej.
Co do Pana przypadku- nie podstaw do roszczenia o wsteczne wyrównanie świadczenia, bo nie pobierał go Pan nie z winy Zakładu, nie było w 2011 decyzji emerytalnej odmownej wydanej błędnie.

A prawo do świadczenia powstaje od miesiąca złożenia wniosku, lecz nie wcześniej niż spełnienia warunków uzyskania świadczenia. Z urzędu uzyskuje się jedynie emeryturę w miejsce dotychczasowej renty z tyt. niezdolności do pracy.

Jeśli wtedy spełnił Pan warunek uzyskania e. powszechnej- to zasady są znane przynajmniej od 1998 r. kiedy obecną ustawę uchwalano.

Najprawdopodobniej zresztą przez owe 3 lata nadal pan zarobkował, więc tegoroczna emerytura dodatkowe lata składkowe uwzględnia, więc w jakimś stopniu owo opóźnienie jest skompensowane.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2014-04-16 22:25
Powtarzam- jaka konkretnie praca te 13 lat i 11 mc. Wykaz, dział, pozycja- albo jak najprecyzyjniejsza nazwa.

Co do pracy po 2008 r.- nieważna nazwa stanowiska, ważne okoliczności/rodzaj pracy. No i to, czy jeśli praca ta w rzeczywistości jest pracą w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze w rozumieniu Ustawy o e. pomostowych- czy pracodawca dokonał zgłoszenia pracowników i odprowadza składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-04-16 22:29
Tak. To, że przez kilka lat nie spełniałeś warunków uzyskania prawa do renty nie sprawia, że prawo do niej się przedawnia, z chwilą ich spełnienia można składać wniosek o świadczenie.

Przy płacy minimalnej z jednoczesnego etatu nie będzie też zmniejszenia r. rodzinnej, bo następuje to dopiero po przekroczeniu progu 70% przeciętnego wynagrodzenia, co obecnie (marzec-maj) oznacza 2676,40 zł brutto/mc.

Re: Praca na kontrakcie?

wiwan / 2014-04-16 22:35
Na jakiej zasadzie/w jakiej formie prawnej ów kontrakt. Byłoby to tzw. samozatrudnienie, zlecenie/dzieło/umowa agencyjna, etat ?

Od tego zależy kwalifikacja źródła przychodu, przysługujące koszty jego uzyskania, podleganie ub. społecznym i zdrowotnemu.

Dla popularniejszych opcji:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Re: Dziecko pracuje - czy należy się ulga rodzinna?

wiwan / 2014-04-17 10:21
Tak, ale w jej deklaracji, w której sama się rozlicza. Rodzice/rodzice którzy korzystają z ulgi prorodzinnej w swoim rozliczeniu dochodu dziecka nie wykazują/je.
Podobnie rodzic korzystający ze 'wspólnego rozliczenia' z dzieckiem- tj. rozliczający się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Oczywiście nie mówimy o kwestii części dochodów MAŁOLETNIEGO dziecka.

Re: Orzekanie o niezdolności do pracy

wiwan / 2014-04-17 10:41
Od tej decyzji rentowej, jak od każdej decyzji ZUS można się odwołać. Tyle, że jeśli podważa się część medyczną decyzji konieczne jest wcześniejsze formalne wyrażenie sprzeciwu wobec orzeczenia lekarza i przejście w efekcie kolejnego badania przez komisję 3-osobową.

Natomiast co do złodziejstwa- Zakład na świadczenia wydaje nie tylko pieniądze ubezpieczonego, które wpłacił w postaci składek, bardzo często- właśnie w przypadku rent również innych ubezpieczonych i podatników. Bo taka jest konstrukcja tego (rentowego) ubezpieczenia, często jest to świadczenie uzyskiwane na długie lata lub wręcz do uzyskania wieku emerytalnego.

Skoro obecnie schorzenie, które jest przyczyną niezdolności jest wyleczalne, bo medycyna poszła naprzód lub dana procedura zaczęła być refundowana przez NFZ, to wręcz obowiązkiem Zakładu jest doprowadzenie do próby leczenia.

Wypłacanie świadczenia ubezpieczonemu z tyt. niezdolności do pracy z powodu choroby, której nie chce on wyleczyć- z punktu widzenia ww innych ubezpieczonych i podatników też można nazwać równie dosadnie...

Re: Ukaranie płatnika za późne wystawienie PIT-11 ??

wiwan / 2014-04-17 11:11
Chodzi o DOCHÓD podlegający opodatkowaniu wg. sakli podatkowej, z wyłączeniem renty rodzinnej.

Wynika to z art. 6, ust. 4, pkt. 3 Ustawy o PIT.

A więc przychód pomniejszony o KUP i składki społeczne.

Jest jeszcze wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 19 stycznia 2012 r. (sygn. I SA/Ol 734/11), który dodatkowo mówi, że jest to dochód po pomniejszeniu o należne ulgi od dochodu (np. internetowa), ale nie jest to wykładnia zdaje się wiążąca dla każdej innej sprawy.

Re: Ukaranie płatnika za późne wystawienie PIT-11 ??

wiwan / 2014-04-17 13:05
Tak, kwestię PIT rodziców i ulgi prorodzinnej to rozwiązuje.
Pozostaje kwestia Twojego PIT. Tak jak napisałem- w zależności od tego, na jakiej zasadzie uzyskałeś owe 80 zł- umowa, czy bezumowny ekwiwalent z tabeli związku.

Jeśli umowa- PIT 11 nie powinien być wystawiony, nie ma podstaw do korekty Twojego zeznania.
Jeśli ekwiwalent- PIT 11 miał być, ale uwzględniać KUP, korekta rozliczenia rocznego konieczna.

W obu opcjach implikuje to wezwanie do US najprawdopodobniej, chyba że wcześniej nastąpi 'reklamacja' u wystawcy PIT 11 za sędziowanie i jego korekta zgodna ze stanem faktycznym.

Re: ZUS dla nowych firm

wiwan / 2014-04-18 23:39
TAK, jeśli owe usługi będą tożsame z tym co wykonywał/a Pan/Pani na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy, a pracodawca był/jest pracodawcą w roku obecnym lub poprzednim.

Innymi słowy- jeśli usługi inne lub pracodawca bardziej "były" niż rok poprzedni- prawo do ulgi jest. O ile oczywiście owo drugie kryterium 60 mc również jest spełnione.

Wynika to z art. 18a Ustawy o syst. ub. społecznych.

Re: Odmowa wyplaty emerytury po mężu z powodu innego adresu zameldowania

wiwan / 2014-04-22 11:07
1. Renta rodzinna po śmierci ubezpieczonego to NIE jest dziedziczenie jego świadczenia, ale świadczenie pochodne. Przy spełnieniu warunków ustawowych przez wdowę/wdowca (wiek lub niepełnosprawność lub wychowywanie dziecka również do renty uprawnionego) jest ona (renta rodzinna) możliwa nawet, jeśli zmarły swojego świadczenia jeszcze nie miał.

2. NIE ma żadnego limitu 5 lat wspólnego mieszkania itp.
Chodzi o kwestię do renty w sytuacji, gdy w momencie śmierci ubezpieczonego:
- żona/mąż jest już byłym małżonkiem, bo był rozwód
- żona/mąż nie pozostawał/a ze zmarłym we wspólności małżeńskiej ( np. separacja).

Bo wtedy prawo do renty wymaga dodatkowo posiadania praw do alimentów od zmarłego wynikających z wyroku lub ugody sądowej.

Wynika to z art. 70, ust. 3 i % ustawy emerytalnej.

Logika zapisu sprowadza się do tego, że r. rodzinna ma złagodzić skutki finansowe dla rodziny wynikające z faktu śmierci ubezpieczonego. Jeśli zmarły legalnie nie utrzymywał (byłej) żony - to po jej stronie owa strata finansowa nie występuje.

3. Co do 'dziedziczenia' OFE/subkonta ZUS podobnie kwestia wspólności ma znaczenie.

Re: ZUS dla nowych firm

wiwan / 2014-04-22 11:17
Ustawa mówi:

"wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej" na rzecz byłego pracodawcy".

Logika zapisu sprowadza się do zniechęcenia do pozornego 'samozatrudnienia' i zmniejszenia kosztów przez pracodawców tj. sytuacji, gdy składają 'propozycję' pracownikowi - albo wypowiedzenie, albo zakładasz DG i robisz nadal to samo.

To po stronie przedsiębiorcy z jednej strony należy ocena, czy są to te same czynności, czy nie. Z drugiej- również do ZUS, który może prawo do ulgi skontrolować. W razie rozbieżności obu stron- należy potrafić to udokumentować np. starym zakresem obowiązków z etatu itp.

Najnowsze wpisy