Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: UBEZPIECZENIE KRUS PILNE

wiwan / 2015-05-17 21:11
Moim zdaniem "kwit" z PUP nie będzie Kasy interesował, bo nie miałeś w czasie posiadania statusu bezrobotnego ub. społecznego- bo nie miałeś zasiłku dla bezrobotnych ani stypendium stażowego.

Nie wiem jak wygląda procedura- nie jestem rolnikiem. Powtórzę jedynie- że formalności dokonuje ojciec jako rolnik w rozumieniu ustawy. Ty towarzyszysz ewentualnie w celu potwierdzenia.

Re: Ustawodawstwo w Polsce. 6,7 tys. stron nowych przepisów, to rekord

wiwan / 2015-05-18 14:33
Deregulacja też dokonuje się...nowelizacjami ustaw.

Re: UBEZPIECZENIE KRUS PILNE

wiwan / 2015-05-18 18:26
Nie byłoby żadnego problemu--pracodawcy jako płatnika składek to nie interesuje. W oświadczeniu pracownika dla celów ubezpieczeniowych i podatkowych w kwestii ub. zdrowotnego jest jedynie podanie oddziału NFZ, do którego składka ma trafiać. Więcej miejsca dotyczy ub. społecznych. Podobnie w przypadku zlecenia. Zarówno z tyt. zlecenia (gdy zleceniobiorca nie jest uczniem/studentem w wieku do 26 lat) jak i z tyt. umowy o pracę ub. zdrowotnej jest obowiązkowe i nie ma znaczenia to, czy ub. zdrowotne z innego tytułu już taki zleceniobiorca/pracownik ma, czy nie ma i od kiedy.

Ale oczywiście podjęcie etatu czy zlecenia (poza opcją 26/student) rodzi konsekwencje dla ub. rolniczego i obowiązki wobec KRUS.
- etat- wyrejestrowanie z ub. rolniczych
- zlecenie- w zależności od wynagrodzenia:
wyrejestrowanie jak przy etacie lub możliwość pozostawania w podwójnym ubezpieczeniu społecznym.

Re: UBEZPIECZENIE KRUS PILNE

wiwan / 2015-05-19 08:55
Pamiętaj, że jeśli wydana zostanie decyzja KRUS wstecznie ustalająca Twoje podleganie ub. społecznemu- to owszem ma to aspekt negatywny- finansowy. Ale oznacza też przecież nabycie stażu ubezpieczeniowego- dość taniego w porównaniu z powszechnym- zusowym. O ile kwestia emerytury to teraz dla Ciebie abstrakcja, o tyle chodzi również o ub. rentowe- a to zdarza się być niezbędnym niestety czasem dla ludzi młodych. Oczywiście najlepiej się o tym nie przekonać w życiu...

Oczywiście od decyzji KRUS można też się odwoływać zgodnie z KPA.

Re: Przekazanie towaru małżonkowi przed założeniem firmy

wiwan / 2015-05-19 10:24
Nabyty przez żonę prowadzącą swoją DG, czy nieprowadzącą ? Jeśli nieprowadzącą- to czy nabytego z majątku odrębnego żony, czy z majątku wspólnego ?

Re: Co zrobić kiedy pracodawca spóźnia się z wypłatą?

wiwan / 2015-05-19 10:26
1. Co ma kwestia NFZ do tego ? Pracodawca ma kontrakt z Funduszem ?

2. Czy poza tym, że umowy zlecenia nie podpisano- to również jej nie wykonywano ? Czy pobierano z niej wynagrodzenie ?

Re: Dam pracę- pisanie artykułów

wiwan / 2015-05-19 10:29
Oferta jest przecież z listopada 2010 r. Sprzed 4,5 ROKU.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2015-05-19 10:33
Jakie konkretnie to warunki ?- Chodzi o stanowisko/rodzaj pracy albo konkretna pozycja w wykazie z Rozporządzenia z 1983 r. lub Ustawy o e. pomostowych.

Bo chodzi o kluczową kwestię, czy po 2008 r. praca ta też jest uznawana za pracę w war. szczególnych/szczególnym charakterze.

Ps. E. pomostowa nie różnicuje wieku K/M. Jest to min. 60 lat.

To rozpoczęcie kariery zawodowej w wieku 15 lat to nie pomyłka ?

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2015-05-19 10:36
Bo ma takie prawo. Co więcej w ten sposób 'zwraca' w jakimś stopniu swoje świadczenie, bo nadal opłaca składkę rentową.

Re: wyliczenie emerytury

wiwan / 2015-05-19 10:42
Tak bliski horyzont zdecydowanie upraszcza sprawę. Jeszcze bardziej uprości ją uzyskane do decyzji wyliczenie- bo będzie można zweryfikować każdy element osobno. Tj. kapitał początkowy. Jeśli na bieżąco nie weryfikował Pan odprowadzanych w każdym roku składek - np. porównując z RMUA trudno będzie zweryfikować nie tyle wyliczenie, co w ogóle prawidłowe zewidencjonowanie składek w kontekście rzeczywistych wynagrodzeń i rodzajów tytułów do ubezpieczenia po 1998 r.

Re: Czy pracodawca ma prawo wybrać miejsce noclegu podczas zagranicznej...

wiwan / 2015-05-19 11:21
http://www.money.pl/forum/grupa,38,0,0,40,0,kadry.html

Re: Ryczalt ewidencjonowany

wiwan / 2015-05-19 11:27
- Przy ryczałcie mamy ewidencję przychodów, a nie PKPiR.
- Przychód pomniejsza się o sumę zapłaconych ub. społecznych, a wyliczony ryczałt o odliczalną część zapłaconej skł. zdrowotnej. Więc z tym 'odtrącaniem ZUS' jest bardziej skomplikowanie.
- Co roku rozliczenie roczne na PIT 28 + załączniki

Re: Sprzedaz mieszkania

wiwan / 2015-05-19 11:29
Zasada- za środki wydatkowane na swoje inne cele mieszkaniowe uznaje się te, które zostały wydatkowane PO uzyskaniu przychodu ze zbycia poprzedniej nieruchomości.

Ps. Co znaczy przepisane ? Dokonano darowizny, czy jest to zapis windykacyjny/testament ?

Re: Sprzedaż mieszkania, kupno mieszkania

wiwan / 2015-05-19 11:43
Od tyłu- przy kolejnych darowiznach nie ma kwestii terminów wpływających na podleganie podatkowi od darowizny zwolnienie z niego nieruchomości, jeśli nie ma jednoczesnej kwestii 'rolności'. Pomijam kwestię łącznej wartości darowizn w poszczególnych grupach podatkowych w ciągu 5 lat- bo w kontekście nieruchomości zostają one i tak przekroczone.

Inne są limity i możliowść zwolnienia w relacji syn/ojciec i odwrotnej, inne w relacji teść-synowa i odwrotnie.

Fakt wspólnoty małżeńskiej ma znaczenie takie, że z umowy darowizny jasno musi wynikać czy darowizna ma wejść do majątku wspólnego, czy osobistego jednego z małżonków. i odwrotnie, czy jest czyniona z majątku wspólnego czy osobistego.

Uniknięcie podatku przez ojca należy odnieść do jego udziału w wartości nowego mieszkania, a nie całkowitej jego wartości.

Czyli przy założeniu równych udziałów całej trójki nowe mieszkanie musi być warte przynajmniej TRZYKROTNOŚĆ przychodu ojca z mieszkania po babci, jeśli całkowicie chce on uniknąć podatku. Jak rozumiem jest jedynym jego właścicielem.

Re: Sprzedaz mieszkania

wiwan / 2015-05-19 11:49
No więc jak napisałem. Inaczej jest trochę z nieruchomościami kredytowanymi- kredyt musi być zaciągnięty przed uzyskaniem przychodu, ale cele mieszkaniowy stanowią raty zapłacone PO uzyskaniu przychodu ze sprzedaży. Oczywiście też nie później niż 31 grudnia drugiego roku kalendarzowego przypadającego po roku uzyskaniu przychodu.

Najnowsze wpisy