Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2015-06-23 10:46
Placówki/oddziału CZEGO ? Banku, spółdzielni rolniczej, mieszkaniowej...

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2015-06-23 21:24
PKS w Mławie przecież istnieje, zmienił się właściciel tj. doszło do prywatyzacji. Jest więc kontynuacja prawna. W necie znajdzie Pani dane kontaktowe, telefonicznie uzyska Pani info o miejscu przechowywania dokumentacji pracowniczej. Czy będzie również płacowa z interesujących Panią lat...nie wiem.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2015-06-23 21:27
Dostał mieszany (20% emerytury wg. starych zasad + 80% emerytury wg. nowych zasad) z art. 183, ust. 5 ustawy emerytalnej.

Re: pilne obliczanie nadgodzin

wiwan / 2015-06-24 10:25
Jak liczyć coś, co w ogóle nie powinno mieć miejsca, albo bardziej dosłownie jest nielegalne bo jest m.in. przestępstwem karno-skarbowym ? A więc zasady wyliczania przez takiego 'pracodawcę' tak naprawdę jego widzimisię, a nie zasady wynikające z KP, ustaw ubezpieczeniowych i ustawy o PIT ?

Re: Podatek od darowizny. Zobacz, jak wypełnić i kiedy złożyć druk SD-Z2

wiwan / 2015-06-24 10:31
Należy moim zdaniem poza samym zeznaniem dołączyć wyjaśnienie- skąd takie opóźnienie. A i tak pewnie będzie wezwanie do udowodniania okoliczności.

Re: Darowizna w rodzinie

wiwan / 2015-06-24 10:43
1. Po co do tego mieszać matkę i mieszkanie ? Nie do końca też zrozumiałem, czy ta darowizny (1/3) ma też dotyczyć matki. Jeśli tak to zachodzi kwestia jej pozorności czyli ukrytej sprzedaży 1/3 udziału w mieszkaniu.

2. Podatek od darowizny obciąża obdarowanego. W tak bliskiej relacji pokrewieństwa, a więc w tzw. zerowej grupie podatkowej jest on do uniknięcia:
- na skutek formy notarialnej darowizny. Zatem Pani jako obdarowana nieruchomością skorzysta z niego automatycznie- bo odpis aktu wędruje do US
- przy odpowiednim zgłoszeniu i okolicznościach darowizny nienotarialnej do US obdarowanego. Chodzi o termin 6 miesięcy, formularz SD-Z2 i .. w przypadku środków pieniężnych przelew na konto, przekaz pocztowy.

Darowizna pieniędzy 'do ręki' nawet pokwitowana nie da podstawy do zwolnienia z podatku od darowizny.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-24 12:10
1. ubezpieczeniowo

No nie przysługuje i nie przysługiwałaby wcześniejsza e. rolnicza w wieku 55 lat z tym stażem (ponad 28 lat). Bo poza zaprzestaniem dz. rolniczej w rozumieniu ustawy o ub. rolniczym (co jest niemożliwe z powodu postawy męża) brakuje jej stażu. Minimalny wymagany to 30 lat. No chyba, że ma jakieś jeszcze okresy ZUS-owe , albo 'okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.', które podwyższyłyby ów staż.

Skoro jest kwestia zdrowotna, to może zamiast 'bawić się' w orzekanie o niepełnosprawności zawnioskować o rentę rolniczą czyli uzyskać orzeczenie Kasy o niezdolności do pracy. Tu już stażu nie trzeba 'dorabiać'. Ważne by orzeczono niezdolność i to, że powstała ona w czasie ub. rolniczego lub do 18 miesięcy po jego ustaniu.

Tyle, że bez zaprzestania dz. rolniczej jak wyżej- renta byłaby wypłacana tylko w części składkowej, cz. uzupełniająca byłaby zawieszona.

2. pozaubezpieczeniowo- jest opcja pozwu o rozwód, separacji i podziału majątku, których sama 'groźba' pozwoli zmusić męża np. do dzierżawy gospodarstwa, sprzedaży itd. Albo kiedy już formalnie sama mam tego dokona.

Re: Zaskarżenie art. 15 ust. 4 pkt 5 - ogr. wskaźnika podst. wymiaru...

wiwan / 2015-06-25 11:58
1. Co to ma wspólnego z OFE ?
2. A kiedy ten okres składkowy przypadał ?

Jeśli po 1998 r. to z głowy, bez szukania poprzednich aktów prawnych zwracam uwagę na art. 19 ustawy tzw. systemowej- czyli na bezpodstawność argumentacji o 'pełnej wysokości'.

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2015-06-25 13:11
Moim zdaniem UTM działał w strukturach Poczty Polskiej, Telegrafu i Telefonu. A więc następcą prawnym jest została Telekomunikacja Polska, a obecnie jest nim Orange Polska.

Więc tam należałoby zacząć poszukiwanie informacji o archiwach z tego okresu.
Siedziba spółki:
Aleje Jerozolimskie 160, 02-326 Warszawa, tel. 22 527 00 00.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-25 13:27
1+2. Domyślnie z mocy ustawy, skoro mąż posiada, to prowadzi dz. rolniczą, a Pani domyślnie jako żona rolnika z samego faktu prowadzenia z nim wspólnego gospodarstwa domowego związanego z gospodarstwem rolnym też.

2. należało więc przede wszystkim złożyć takie oświadczenie i to uprawdopodobnić już wtedy, gdy dz. rolnicza została zakończona lub gdy maż stał się posiadaczem i działalności nie rozpoczął. Kasa dopuszcza zeznania świadków- sąsiadów, sołtysa. Uznanie przez Kasę, że dz. rolniczej nie ma oznacza, że mąż przestaje być uważany za rolnika w rozumieniu ustawy, a Pani jako żona nierolnika przestaje ubezpieczeniu podlegać.

3. Umowa zlecenie- bez względu na kwotę jeśli jest jedynym tytułem do ubezpieczeń ZUS-owych, to podlega nim obowiązkowo. tylko w zakresie chorobowym dobrowolnie. Zatem zlecenie będzie zwalniało z obowiązku KRUS, tka jak teraz zasiłek.

Co to znaczy, że PUP chce ?-
Pozbawić statusu bezrobotnego można w określonych w ustawie o promocji zatrudnienia przypadkach:
- wtedy, gdy bezrobotny przestanie spełniać definicję bezrobotnego- bo np. uzyska przychód albo stanie np. stanie się posiadaczem ponad 2 ha przeliczeniowych itp.
- 'karnie'- gdy nawali z terminem wizyty, odmówi przyjęcia oferty zatrudnienia itd., przerwie staż bez uzasadnionej przyczyny
- gdy zbyt długo choruje.

Re: Waloryzacja przeliczonego kapitału początkowego.

wiwan / 2015-06-26 15:25
Na początek sprostowanie- dotyczy to wniosków emerytalnych już tegorocznych - ustawa weszła w życie 1 maja.

1. KP wyliczony wg. nowych zasad zostanie wyliczony na dzień 1 stycznia 1999 i przewaloryzowany przez wszystkie kolejne wskaźniki jakie do przejścia na emeryturę obowiązywały i będą obowiązywać. Zatem nie wylicza się różnicy- tylko od razu przyjmuje okresy u. wychowawczego ze stawką 1,3% podstawy wymiaru.

2. okres u. wychowawczego sprzed 1999 r. nie został na skutek tej nowelizacji uznany za okres składkowy. Nadal jest nieskładkowym, ale dla wyliczenia KP korzysta z 'promocyjnej' stawki 1,3%. Zatem nic nie to nie zmienia w wartości współczynnika 'po' w cz. socjalnej KP.

Re: Waloryzacja przeliczonego kapitału początkowego.

wiwan / 2015-06-27 10:19
Tak. Przecież te poprzednie nowelizacje nadal obowiązują, nie zostały zniesione, ani nie były od początku regulacjami czasowymi.

Zatem na skutek Pani wniosku emerytalnego KP zostanie policzony z uwzględnieniem zarówno nowelizacji dotyczącej lat 'zerowych', dotyczącej większego zakresu lat do wyboru przy wskazywaniu 10/20 lat do podstawy wymiaru kapitału, zasad zaokrąglania okresów stażowych, czy zniesienia zasady min. 6 miesięcy stażu.Czyli wg. stanu prawnego jaki będzie za rok. Może więc objąć kilka nowelizacji, o których nie mamy jeszcze pojęcia, że wejdą.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-29 13:39
1. powyżej 1 ha przeliczeniowego, ale czy powyżej 2 ha przeliczeniowych ?

2. skoro współwłasność- to czy udziałowa, czy bezudziałowa. Jeśli udziałowa, to jaki jest udział Pana ?

3. czy dz. rolnicza jest na niej prowadzona czy nie ?

Re: Czy ZUS poprawnie naliczył zasiłek chorobowy?

wiwan / 2015-06-29 13:50
W tej sytuacji DG jest tu bez wpływu. Chorobowe wynagrodzenie, a potem zasiłek powinny być wyliczone jedynie z wynagrodzeń z etatu.

Stawka '100%' chorobowego nie oznacza co do złotówki wynagrodzenia netto. Wynika to z :
- zaokrągleń w związku z PIT
- faktu, że są składniki wynagrodzeń, które do podstawy wymiaru ub. społecznych nie wchodzą, a więc nie wchodzą do wyliczenia zasiłku.

Wynagrodzenie chorobowe od zasiłku też różni się kwotowo o ok. 1,25%- bo zasiłek nie podlega już składce zdrowotnej.

Znaczna różnica między kwotą wynagrodzenia chorobowego a zasiłku chorobowego może wynikać z:
- przejścia właśnie z wynagrodzenia chorobowego na zasiłek w danym miesiącu, a więc wypłaty obu świadczeń za różniące się liczbą dni części miesiąca
- wypłaty zasiłku za za okres, na jaki opiewało ostatnie ZLA, jeśli jest ono co jakiś czas wystawiane, tj. niezdolność do pracy jest przedłużana. A kolejne ZLA, już doniesione do pracodawcy- nie zostało jeszcze przesłane do ZUS lub ZUS go nie 'przerobił'.

Re: Czy ZUS poprawnie naliczył zasiłek chorobowy?

wiwan / 2015-06-29 21:37
Proszę pisać w wątku, tj. POD odpowiedzią.
Nie* może być zasiłek ustalany z podstaw z tytułu zakończonego przed powstaniem niezdolności do pracy. Więc przyczyny są inne.

Bo tak jest to uregulowane w ustawie tzw. zasiłkowej.

Najnowsze wpisy