Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Odliczenie podatku od umowy o dzieło

wiwan / 2015-07-22 11:42
Umowę zawierają dwie strony, jednostronnie nie można jej komuś wystawić.

Co do kosztów/odliczeń. Jak rozumiem prowadzi Pan DG w zakresie budowlanym i jednocześnie zawarł Pan umowę o dzieło jako jego wykonawca.

Jeśli opiewa ona na usługę taką, jaką normalnie wykonuje Pan w ramach Dg lub jaką ma Pan wpisaną (PKD) w CEIDG- to musi być ona rozliczona w ramach DG, a nie jako źródło dz. wykonywana osobiście.

Zatem koszty rzeczywiste, a nie zryczałtowane, a przychód/dochód do opodatkowania łącznie z innymi przychodami/dochodami z DG.

No chyba, że o co innego jest pytanie- dość enigmatyczne co by nie powiedzieć :-)

Re: zadłużenie us zus

wiwan / 2015-07-22 19:46
W przypadku składek przedawnienie wynosi 5 lat, jeśli były one wymagalne po 2011 r. Wcześniej było to lat 10.
W przypadku podatków- jest to 5 lat od końca roku, w którym dany rok podatkowy rozliczamy. Zaległości np. z 2015 więc przedawnią się z 31 grudnia 2021 r.

Tak. Wynagrodzenie za pracę jest wolne od potrąceń właśnie w limicie płacy minimalnej. Podobnie z umowy cywilno-prawnej- jeśli 'zastępuje' ona etat- jest stałym i jedynym źródłem utrzymania.

Egzekucja może być jednak przeprowadzona np. ze spadku, czy z wygranej w lotto.

Re: ryczalt z wynajmu a pit

wiwan / 2015-07-22 19:57
Nie ma 3 progu podatkowego. Skoro wybrał/a Pan/Pani ryczałt do opodatkowania przychodu z najmu, to nie wlicza się go do dochodu opodatkowanego wg. skali- czyli np. z etatu. Stąd odrębne rozliczenie roczne najmu na PIT-28.

Oczywiście można z ryczałtu zrezygnować (od nowego roku podatkowego) i przejść na rozliczenie wg. skali- wtedy dochód z najmu będzie się łączył z dochodem z etatu, a rozliczenie roczne będzie na jednym formularzu (PIT-36).

Re: Podatek od najmu nieruchomości

wiwan / 2015-07-22 20:34
ad. 4- tak. Po stronie najemcy- jeśli będzie płacił rzadziej niż raz na miesiąc- kwartalnie, półrocznie itd. Po stronie wynajmującego- jeśli wybierze opcję ryczałtu płatnego kwartalnie- wybór taki tylko do 20 stycznia roku podatkowego. Czyli uzyskuje trzy kolejne wpłaty, a co kwartał opłaca ryczałt od ich sumy.
ad. 5- zgłasza się tylko opcję ryczałtu- do 20 dnia miesiąca następującego po pierwszym miesiącu z przychodem z najmu.
ad. 6- tak- ale tylko na początku roku- tj. do 20 stycznia

Więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podatek-od-wynajmu-mieszkania-ile-wynosi-i,217,0,1661657.html

http://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-rozliczyc-prywatny-najem-mieszkania,75,0,1560651.html
wiwan / 2015-07-26 20:16
Od kogo ?
I co to ma do rzeczy ? Że górnicy zachowali inne zasady - bardziej kwestia zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Górnik przed uzyskaniem swego górniczego wieku emerytalnego też NIE ma prawa nabytego w postaci wieku emerytalnego.

Re: Od czego zacząć poszukiwania dokumentów o zatrudnieniu?

wiwan / 2015-07-26 20:31
Dlaczego w różnych miastach- podałem Panu namiar na CENTRALNĄ siedzibę firmy w Warszawie. Musi być w niej ktoś, kto za archiwa odpowiada, a więc ma wiedzę o tym, czy i jaki dział Orange je przechowuje- a jeśli nie- u jakiego podmiotu zewnętrznego je zdeponowano.

Re: Sprzedaż darowizny przed upływem 5 lat

wiwan / 2015-07-26 20:42
Jeśli spełnione są warunki wspomnianego 'rolnego' zwolnienia z PIT- nie informuje się US.

Jeśli nie są spełnione- procedura jest taka, jak przy każdej innej nieruchomości. Jest podatek dochodowy przy zbyciu przed upływem '5 lat' - i możliwość jego uniknięcia poprzez przeznaczenie przychodu na inne cele mieszkaniowe podatnika w ciągu '2 lat'. Tu zgłoszenie do US na PIT 39.

Re: Ustanie umowy a odpowiedzialność za naliczenie podatków

wiwan / 2015-07-27 19:53
A o co tak bliżej jest pytanie. O odpowiedzialność takiej osoby WSTECZ za owe podatki za okres jej zatrudnienia jako księgowej (jak rozumiem) czy formalną W PRZÓD wynikającą z owego jakiegoś braku zgłoszenia utraty przez nią owej odpowiedzialności.

No i jakiej- cywilnej, karno-skarbowej ?

Re: Sprzedaż darowizny przed upływem 5 lat

wiwan / 2015-07-27 19:59
Tak, o ile też nadal będzie rolniczo użytkowana, kupujący ma zamiar ją użytkować rolnie itd.

Interpretacje:

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, IPTPB2/415-624/12-4/KSM

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, 26 czerwca 2008r., IBPB2/415-593/08/MM

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, 3 czerwca 2008r., ILPB2/415-275/08-2/JK

Re: Ustanie umowy a odpowiedzialność za naliczenie podatków

wiwan / 2015-07-28 11:23
Pisząc o cywilno-prawnych miałem na myśli o odpowiedzialności wobec swego pracodawcy.

Co do odpowiedzialności karno-skarbowej- nawet w czasie zatrudnienia nie była ona pełna, ale tylko w zakresie art. 77-78 KKS. Pozostała odpowiedzialność spoczywa na płatniku- czyli tu pracodawcy.

Myślę, że rozwiązanie umowy o pracę po prostu pozwoli uchylić się takiej osobie od ww odpowiedzialności za zdarzenia przyszłe z braku logistycznej możliwości wykonywania dotychczasowych zadań.

Warto zwrócić uwagę na to, czy osoba odchodząca z pracy pozostawiła 'sprawy' w stanie takim, że jej następca może wywiązywać się z obowiązków prawidłowo i terminowo. Np. kwestia zwrotu tokenów do kont itp.

Ordynacja nie przewiduje tu zgłoszenia negatywnego- tj. zgłoszenia, że osoba dana nie jest już osobą odpowiedzialną. Po prostu zgłoszenie nowej osoby wykreśla osobę byłą.

Jest na to 14 dni i odpowiedzialność (art. 79 KKS) za niedotrzymanie terminu. Może więc mały donos do fiskusa jeśli ów termin minął, a jest pewność, że zmiany płatnik nie dokonał ?

Re: ZUS chce ułatwić życie zadłużonym firmom

wiwan / 2015-07-28 12:03
Wystarczy doczytać- będą powołani dedykowani doradcy. Obecnie płatnik jest zdany w znacznej mierze na siebie.

Poza tym to przygrywka do poważnej zmiany wchodzącej w życie 1 grudnia- czyli objęciem restrukturyzacją również tej części składek, która leży 'po stronie' ubezpieczonych- a więc pracowników i zleceniobiorców tego zadłużonego płatnika.

Re: Ustanie umowy a odpowiedzialność za naliczenie podatków

wiwan / 2015-07-29 11:42
Otóż to.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2015-07-31 13:31
Renta ojca została przyznana jeszcze na podstawie poprzedniego rozporządzenia tj. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Ono w ogóle, w odróżnieniu do obecnie obowiązującego nie przewidywało uzyskania dodatku dla małżonka, który w czasie składania wniosku nie miał wymaganego wieku, a w trakcie pobierania renty przez rolnika go ukończył.

Nie potrafię powiedzieć, czy taką 'starą' rentę objęły zasady nowego Rozporządzenia jeśli tak- to skoro dodatku do renty strukturalnej na żonę nie było, to z tytułu tej renty nie podlegała ona rolniczemu ub. społecznemu.

Dlaczego dodatku nie było- bo jej małżonek nie zgłosił (dodatek jest na wniosek do ARMR) albo dlatego, że w chwili składania wniosku o rentę przez ojca matka nie spełniała warunków uzyskania renty (innych niż wiek) oraz a wraz z osiągnięciem 55 lat miała swoje pozarolnicze źródło dochodu lub świadczenie ZUS.

Zatem skoro jest kwestia emerytury z ZUS- to
powodem mogło być :
- posiadanie emerytury w wieku 55 lat
- ozusowany etat, zlecenie w tym czasie
- to, że w 2004 r. mama nie prowadziła dz. rolniczej ciągiem przez min. 10 lat lub nie podlegała wtedy ub. rolniczemu

Powyższe z par. 12 w nawiązaniu do par. 4

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Renty strukturalne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013


Ps. Tyle, że jaki to problem, skoro matka przecież uzyskała zwiększenie swojej emerytury z ZUS za okres ubezpieczenia rolniczego- na podstawie art. 26a ustawy emerytalnej.

Re: przeliczenie podstawy wymiaru emerytury.

wiwan / 2015-08-03 12:34
Czyli ZUS twierdzi, że obowiązuje dodatkowy warunek w tym zakresie- z art. 110 ust. 1, mimo że z brzmienia nowelizacji nie bardzo to wynika.
No cóż, przetrze Pan szlaki.

Co do kwestii 'śmierci w trakcie'. Ma zastosowanie art. 136 ustawy emerytalnej i KPC w zakresie zawieszenia postępowania i jego wnzowienia (art. 177 i dalsze KPC).

Po ludzku- w razie takiej sytuacji, czego oczywiście nie życzę- rodzina zawiadamia sąd pracy/ub. społecznych. Postępowanie się zawiesza. Rodzina tj. "małżonek, dzieci, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku – innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba" występują do ZUS o kontynuację postępowania. ZUS zawiadamia o tym sąd, postępowanie się odwiesza. Pozytywny wyrok- tj. zasądzający przeliczenie świadczenia, a więc powodujący powstanie świadczenia zaległego- skutkuje jego wypłatą ww osobie/osobom.

Re: przeliczenie podstawy wymiaru emerytury.

wiwan / 2015-08-03 21:11
Że odwołanie tym bardziej zasadne- skoro Departament twierdzi co innego niż ta indywidualna decyzja ? Na marginesie to- co na szybko wtedy 3 miesiące temu z nowych przepisów wyczytałem.

Najnowsze wpisy