Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Kopacz chce dopłacać najgorzej zarabiającym. Kto zyska?

wiwan / 2015-07-14 20:32
Co ma rodzaj umowy do kwestii wynagrodzenia za nią w kontekście tego pomysłu ?

Zresztą tymczasowi częściej niż stali zarabiają ponad limit płacy minimalnej.

Re: Kopacz chce dopłacać najgorzej zarabiającym. Kto zyska?

wiwan / 2015-07-14 20:34
Koszt ubezpieczeń w przypadku zlecenia (które jest jedynym tytułem do ubezpieczeń) ponoszą tak jak w przypadku etatu DWIE strony, w tych samych proporcjach co na w przypadku etatu. Z zastrzeżeniem oczywiście dobrowolności ub. chorobowego przy zleceniu.

Re: Świadczenie emerytalne a wypadek

wiwan / 2015-07-14 21:07
1. Uściślijmy- pyta Pan o Świadczenie Przedemerytalne, bo zasiłek takowy nie jest już od ponad 10 lat uzyskiwany jako świadczenie nowe.

2. Warunkiem uzyskania Świadczenia jest min. 6 miesięcy zatrudnienia u zwalniającego pracodawcy bezpośrednio przed zwolnieniem. Być może myli Pan ten rok z wymogiem min. 365 dni ubezpieczenia społecznego od przynajmniej płacy minimalnej w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją w PUP, co jest warunkiem uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, który jest wymagany przed świadczeniem przedemerytalnym.

3. Okres zwolnienia lekarskiego za który wypłaca się wynagrodzenie chorobowe, a potem zasiłek chorobowy w czasie umowy o pracę:
- jest okresem zatrudnienia, wlicza się do ww 6 miesięcy
- jest okresem nieskładkowym, wliczanym do ww 365 dni, jeśli jego podstawa nie jest niższa niż płaca minimalna.

4. tyle, że:

łączne spełnienie warunku 55 lat życia i 25 lat stażu ubezpieczeniowego to ZA WCZEŚNIE. No chyba, że poza owym stażem pracy 25 lat są jeszcze inne okresy składkowe, nieskładkowe (studia ?)

5. "pracodawca zwolniłby ją..." jeśli oznacza to dogadanie się, to de facto jest to zwykłe porozumienie stron, przyczyny nie leżą po stronie pracodawcy...pojawia się kwestia pozornosci całej sytuacji.

Re: emerytury

wiwan / 2015-07-15 11:01
Nie znam takiego świadczenia. Było ono z ZUS, czy z MOPS/GOPS.

Mamy :
- dodatek pielęgnacyjny z ZUS, jako dodatek do świadczenia emerytalnego lub rentowego z ZUS- owszem mógł mieć go ojciec, może mieć go matka, ze względu na swój wiek/swoją niezdolność do pracy
- zasiłek pielęgnacyjny z ZUS, na zasadzie zasiłku chorobowego, dla ubezpieczonego, który przerywa zarobkowanie z konieczności opieki nad członkiem rodziny, maks. 60 dni w roku
- specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne- oba z ustawy o świadczeniach rodzinnych, wypłacane przez MOPS/GOPS/PCPR

Re: 2 umowy a podatek?

wiwan / 2015-07-15 11:23
Nie. Oba te źródła podlegają PIT wg. skali podatkowej. Współistnienie etatu nie przekłada się nawet na inny sposób wyliczania zaliczek PIT ze zlecenia.
Summa summarum opodatkowany będzie łączny dochód z etatu i ze zlecenia.

Zatem taki zbieg przekłada się na kwestie ubezpieczeń społecznych, a nie zasady opodatkowania.

Re: Karta podatkowa

wiwan / 2015-07-15 11:37
1. Nie można korzystać z opodatkowania kartą dwu różnych rodzajów dz. gospodarczej. Różnych w rozumieniu Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ustawa rozróżnia (art. 23, ust. 1 i 1a) 12 ich rodzajów- zdecydowanie transport i handel to dwie odrębne.

Zatem podjęcie dz. gospodarczej w drugiej branży- nie daje możliwości płacenia podatku w formie karty. Zatem nie dość, że nie będzie 'drugiej karty', to utraci Pan prawo do opodatkowania kartą obecnej dz. gospodarczej.

Podstawa- art. 25, ust. 1 w nawiązaniu do art. 23 wspomnianej ustawy tj.

USTAWY
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne

Re: Wczasy pod gruszą. Kiedy można liczyć na dofinansowanie wypoczynku?

wiwan / 2015-07-15 12:56
Bo za PRL-u prawie nie było pracodawców innych niż państwowi i 'uspołecznieni'. Więc nie liczący kosztów takiego socjalu. Raczej więc rachunek ekonomiczny i rozsądek, a nie dyktaty obecnie są przyczyną zanikania ZFŚS.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-07-15 20:59
Tak na gorąco przychodzi mi do głowy kwestia kodeksowo-cywilna, a nie ubezpieczeniowa.

W takiej sytuacji można doprowadzić do sądowego zniesienia współwłasności BEZ zgody ojca- jeśli wniosek złożą współwłaściciele mający łącznie min. 50% udziałów- czyli dwoje rodzeństwa wystarczy.

To z art. 210 i dalszych KC.

więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/sposoby;zniesienia;wspolwlasnosci;nieruchomosci,254,0,734206.html

Re: emerutura wcześniejsza KRUS

wiwan / 2015-07-16 10:39
Skoro spełniała te przesłanki, to sprawa nie jest przekreślona.
To, że składki są nieopłacone za ten okres, i co więcej już przedawnione nie jest okolicznością definitywnie zamykającą drogę. Bo rolnik pod tym względem też jest traktowany inaczej niż przedsiębiorca.

Przy założeniu braku tego okresu w ewidencji- KASA nie może wydać decyzji o świadczeniu emerytalnym, która uwzględniałaby ten okres na podstawie samego oświadczenia mamy dołączonego do wniosku emerytalnego. I po prostu od takiej decyzji należy odwołać się do sądu pracy/ub. społecznych. A przed sądem udowadniać te okoliczności, powoływać świadków itd. Przekonanie sądu skutkuje wyrokiem wiążącym Kasę.

Zawsze jest też opcja świadczenia w drodze wyjątku- czyli przyznawanego uznaniowo przez Prezesa Krus z art. 55 ustawy o ub. społ. rolników.

Ps. Gdyby jeszcze któreś z teściów żyło- czyli rolnik główny lub jego małżonek, a więc podmiot, który obowiązku zgłoszenia domownika nie dokonał- może byłaby jeszcze droga uznania tego okresu- na wniosek tego podmiotu złożony do Kasy, i jego oświadczenia, zeznania, w tym również mamy. Oczywiście przed wnioskiem emerytalnym mamy.

Ale nie wiem, czy jest to możliwe w tym konkretnym przypadku, ze względu na okres przedawnienia/KPA.

Re: Podatek od darowizny. Zobacz, jak wypełnić i kiedy złożyć druk SD-Z2

wiwan / 2015-07-20 13:30
Jak rozumiem US już wezwał Panią do podwyższenia tej wartości. To nie tyle zeznanie- co oświadczenie z szeroką argumentacją za tym, dlaczego taką wartość Pani przyjęła. Może być też dokumentacja foto. Jeśli urząd nie zostanie przekonany może ponownie wezwać do tego podwyższenia, a w razie odmowy ustalić na podstawie operatu powołanego biegłego wartość rzeczywistą. Gdy będzie ona bardziej niż o 1/3 różniła się od Pani oceny- poza podatkiem od wartości ustalonej pokryje Pani koszt biegłego.

Ale nie ma co wybiegać tak w przyszłość tylko skupić się na przytoczeniu jak największej liczby sensownych powodów, dla których wycena Pani jest adekwatna, a fiskusa - - wzięta z tabel i innych transakcji w tej miejscowości- nie.

Re: Ile rzeczywiście zarobię

wiwan / 2015-07-21 10:35
??? Odpowiedź niemożliwa i do uzyskania dopiero, gdy owa działalność nie dość, że będzie otwarta, to już ustabilizowana.

Przecież- to zależy od :
- wybranej formy opodatkowania DG
- kosztów uzyskania przychodu- jeśli wybrano opodatkowanie wg. skali lub liniowe
- przystąpienia do dobrowolnych ub. społecznych z tyt. tej działalności i deklarowanej ich podstawy.
- kosztów VAT do odliczenia od VAT z faktur przychodowych.

Jedyne co tu pewne, to to, że skoro cały etat, to przychód z niego nie niższy od płacy minimalnej, więc ub. społeczne z DG dobrowolne.

Re: Podatek od wynajmu mieszkania. Ile wynosi i kto musi go zapłacić?

wiwan / 2015-07-21 11:02
Też spotkałem takie info w necie, tylko moim zdaniem z ustawy wynika (m.in) art. 44, ust. 3 odrębne obliczanie zaliczek dla odrębnych źródeł, mimo, że oba są opodatkowane wg. sali. Łączne jest dopiero ogólnoroczne opodatkowanie dochodów z kilku/obu źródeł.

Przemawia za tym też logika taka, że przecież przy obliczaniu zaliczek narastających z najmu nie uwzględnia się narastającej sumy dochodów z obu źródeł.

Przemawia za tym też wygoda i przejrzystość buchalterii wynajmującego np. w razie przyszłej korekty.

Zatem moim zdaniem- z najmu przy każdej zaliczce uwzględniać całą kwotę zmniejszającą podatek tj. 556,02 zł.

Owszem, jest to 'kredytowanie' fiskusa do rozliczenia rocznego w kwocie w Pana przypadku ok. 93 zł ( 2 x 46,33 ).

Ps. Przy wyliczaniu zaliczek- zarówno podstawę PIT jak i samą zaliczkę zaokrąglamy do pełnych złotych.
wiwan / 2015-07-21 11:11
OT- spodziewany wiek emerytalny nie jest prawem nabytym. Byłby dla danego ubezpieczonego, gdyby był już przez niego osiągnięty.

Re: Koszty przejścia (transition costs)

wiwan / 2015-07-21 21:22
Chodzi o objęcie mundurowym systemem zaopatrzenia funkcjonariuszy, którzy weszli do służby po 1998 r. a więc w dniu wejścia ustawy w życie ( 1.10.2003 r.) byli w systemie powszechnym- tj. zusowym ?

Re: Koszty przejścia (transition costs)

wiwan / 2015-07-21 22:10
Dokument traktuje o czym innym- o zmianach generalnie po 2008 r. polegających na częściowym odwrocie od systemu dwufilarowego wprowadzonego już wcześniej.

U nas dotyczyło to zmniejszenia udziału części przekazywanej do OFE w całej składce emerytalnej, a ostatnio- możliwości wyjścia z OFE w kontekście nowych składek i stopniowego wychodzenia z OFE rozpoczynającego się już na 10 lat przed uzyskaniem wieku emerytalnego.

Wszystko to z powodów m.in. właśnie kosztów ponoszonych przez funkcjonowanie systemu dwufilarowego dla systemu- czyli znacznego ubytku składki, która wcześniej- przed 1999 r. w całości trafiała do FUS.

Tyle według mnie.

Rzeczywiście przydałoby się tu dobre tłumaczenie.

Najnowsze wpisy