Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytury częściowe już dogadane. Co oznacza kompromis?

wiwan / 2015-07-10 11:56
1. wątek dotyczy e. częściowych, Pana wpis- nie.
2. emerytury mundurowe i uposażenie dla sędziów/prokuratorów w stanie spoczynku NIE pochodzi ze składek robotników, nie wypłaca go ZUS.
3. wcześniejsze e. nauczycielskie w praktyce zostały wygaszone- tj. już mało kto spełnia warunki ich uzyskania jako świadczenia nowego.
4. ZUS ma ustawowy obowiązek prowadzenia prewencji rentowej i wypadkowej, właśnie w celu ...zmniejszenia wydatków FUS na renty, 100% zasiłki chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne i jednorazowe odszkodowania- a więc świadczenia z ub. wypadkowego i rentowego. Bo summa summarum wydaje wtedy mniej, niż bez profilaktyki.
5. na skutek tego, że składki i tak nie pokrywają wydatków FUS na świadczenia, a więc dokładamy z podatków oraz na skutek tego, jak liczy się wysokość świadczeń ze wspomnianych ubezpieczeń- ubezpieczeni nic na tym nie tracą- wydatki FUS na prewencję nie zmniejszają kwoty wymienionych świadczeń.

Re: Podatek od darowizny. Zobacz, jak wypełnić i kiedy złożyć druk SD-Z2

wiwan / 2015-07-10 13:11
Każde z Was (troje) składa w swoich US-ach po DWA formularze SD-Z2- bo jak rozumiem nie minęło 6 miesięcy od uprawomocnienia orzeczenia o nabyciu spadku po ojcu ( a więc de facto po nim oraz po matce ) i chcecie ze zwolnienia z podatku skorzystać.
Po dwa, bo osobno wykazuje się nabycie po matce, osobno po ojcu.

Po matce udział wynosi 1/8 (3/24), po ojcu 5/24.

Re: Przejście na zasiłek przedemerytalny a posiadanie współwłasności w...

wiwan / 2015-07-10 21:49
1. Nie zasiłek przedemerytalny, ale świadczenie przedemerytalne. Zasiłku takowego już od 2004 r. się nie przyznaje.

2. Taki areał jest bez wpływu na kwestię statusu bezrobotnego, żaden areał nie ma wpływu na kwestię zasiłku dla bezrobotnych.

3. taki areał też nie ma wpływu na świadczenie przedemerytalne.

Jak rozumiem okoliczności ustania stosunku pracy są takie, jak powinny być- tj. "z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia ..."
wiwan / 2015-07-10 21:58
A dotąd w każdym przypadku jest możliwy do wykazania związek takiego przedszkola z uzyskiwanymi przychodami przez firmę. Mówimy o kosztach nie ponoszonych z ZFŚS .

Re: Podatek od wynajmu mieszkania. Ile wynosi i kto musi go zapłacić?

wiwan / 2015-07-10 22:11
Nie. Bo przychód będzie równy kosztom. Tyle, że w takiej sytuacji po stronie najemcy powstanie przysporzenie, które będzie przychodem ze świadczenia (częściowo) nieodpłatnego podlegającym PIT, jeśli najemca nie będzie należał do tzw. I albo II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Czyli najemca spoza rodziny będzie musiał wykazywać i opodatkowywać w swym rozliczeniu rocznym przychód w kwocie równej rynkowej opłacie za taki najem.

Re: emerytury

wiwan / 2015-07-13 09:28
Renta rodzinna po zmarłym będzie wyliczona z pobieranej przez zmarłego renty z tyt. niezdolności do pracy, bez uwzględnienia ewentualnych jego dodatków do niej- bo jak rozumiem 'miesiąc przed otrzymaniem' oznacza sytuację, że nie dożył dnia uzyskania swojego powszechnego wieku emerytalnego.

ALE- jeśli zmarły pobierał rentę z tyt. częściowej niezdolności- świadczenie zostanie wyliczone jak dla niezdolności całkowitej- czyli będzie o 1/3 wyższe- bo taka renta wynosiła 75% renty z tyt. niezdolności całkowitej.

Powyższe z art. 65, ust. 2 i 73, ust. 2 ustawy emerytalnej.

Re: odpowiedzialnosc ZUSu? ubezwlasnowolnienie

wiwan / 2015-07-13 14:08
Pytanie na inny dział forum, bo dotyczy kwestii pozaubezpieczeniowej- analogicznej dla banku, urzędu miasta itd. ZUS owszem miał ostrzeżenie z Pani strony, gdy syn dokonywał dyspozycji ( a de facto ciotka ), ale takie ostrzeżenie moim zdaniem nie jest wpisywane do systemu. W systemie wpisuje się fakt ubezwłasnowolnienia + dane przedstawiciela prawnego ubezpieczonego/świadczeniobiorcy- gdy jego przedstawiciel prawny takie dokumenty (wyrok) złoży. Tu nie miało to (jeszcze) miejsca.

Formalnie więc było OK, a z wiedzą o ostrzeżeniu Pani- można było ewentualnie próbować nieformalnie odwieść syna od złożenia tej dyspozycji. Ale odmówić przyjęcia wniosku jednak nie można było.

Zresztą w związku z przeprowadzką- nie było tak, że syn dyspozycję złożył w innej placówce, niż Pani swoje ostrzeżenie ...

Re: czy syn zapłaci podatek

wiwan / 2015-07-13 14:23
Mamy tu do czynienia z darowizną. Podatek od spadków i darowizn:
- obciąża obdarowanego, a nie darczyńcę
- jest do uniknięcia w tzw. zerowej grupie podatkowej (w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn) przy odpowiednim przekazaniu darowizny i odpowiednim jej zgłoszeniu do US.

Reasumując- syn będzie zwolniony z podatku od tej darowizny jeśli:
- zostania ona dokonana przelewem na konto w banku/skoki albo przekazem pocztowym
- zostanie zgłoszona przez niego w jego US na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania.

Ps. Zwracam uwagę, że jeśli poza zamieszkaniem w mieszkaniu syna doszłoby też jednocześnie, w niedalekim czasie do przeniesienia przez syna na Pana własności mieszkania drogą darowizny- to mogłoby to rodzić zarzut pozorności tych darowizn w celu uniknięcia podatku od faktycznej transakcji sprzedaży mieszkania Panu przez syna- czyli PCC w stawce 2% wartości.

Bo z definicji- darowizna jest świadczeniem nieodpłatnym.

Re: Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

wiwan / 2015-07-13 15:12
Nie było tak, że padło pytanie o karalność, i sam Pan ją potwierdził ? Mimo, że w zgodzie z prawem mógł Pan oświadczyć jej brak.

No więc wywiad takie info zawiera. A zaświadczenie z KRK będzie pozytywne tj. stwierdzające niekaralność.

Re: kiedy płacimy podatek od majątku zlikwidowanej firmy

wiwan / 2015-07-13 21:36
To zależy od formy opodatkowania, i tego co zostanie sprzedane.
Zakładając PIT( w tym liniowy)
- w przypadku towarów handlowych- dochodem będzie różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a wydatkami na nabycie tych składników majątku (wydatki te u prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów zostały bowiem wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na dzień likwidacji poprzez różnice remanentowe)
- w przypadku środków trwałych- przychód pomniejszony o niezamortyzowaną część wartości.
- w przypadku wyposażenia- pełna wartość przychodu.

Oczywiście sprzedaż takich składników majątku dopiero po 6 latach (poza DG) już przychodu/dochodu z DG stanowić nie będzie.

Re: Polityka rodzinna. NIK krytykuje działania państwa

wiwan / 2015-07-14 08:21
W takim przypadku można wziąć po prostu 'chorobowe' tj. uzyskać od lekarza rodzinnego, pediatry ZLA- do 60 dni w roku- dziecko do 14 roku życia, do 14 dni - inny członek rodziny.

Więcej w art. 32 ustawy tzw. zasiłkowej.

Re: odpowiedzialnosc ZUSu? ubezwlasnowolnienie

wiwan / 2015-07-14 09:16
Niewiele, bo pytanie dotyczy bardziej etyki pracowników ZUS, a nie regulacji prawnych ZUS wiążących.

Regulacja jest taka, że dopiero wpis na koncie ubezpieczonego o jego ubezwłasnowolnieniu jest dla Zakładu wiążący. A więc wtedy dopiero wykonanie dyspozycji, przyjęcie wniosku takiej osoby obciąża jasno ZUS.

Re: Nowe ulgi dla pracodawców. Jeżeli stworzą żłobek lub przedszkole

wiwan / 2015-07-14 09:19
A koniecznie odpis ma być celem. Może pracodawca- podatnik, per saldo więcej skorzysta na wydajnych i lojalnych przez to pracownikach.

Re: Ile trwa założenie firmy?

wiwan / 2015-07-14 18:03
Pytający jest etatowcem- zatem prowadzenie DG nie będzie tytułem do obowiązkowych ub. społecznych, jeśli uzyskuje przynajmniej płacę minimalną.

Wspólnik wieloosobowej spółki z. o.o w ogóle nie jest w rozumieniu ustawy o systemie ub. społecznych osobą prowadzącą DG. Jest nią tylko jedyny wspólnik spółki z o.o..

Re: emerutura wcześniejsza KRUS

wiwan / 2015-07-14 18:47
Fakt. Spełnienie warunków wieku (min. 55 lat) i stażu ub. em-rent. (min. 30 lat) po 2017 r. już nie da prawa do rolniczej e. wcześniejszej.
Warunkiem 'technicznym' jest też zaprzestanie dz. rolniczej w rozumieniu ustawy.

- zdecydowanie praca w gospodarstwie rodziców po ukończeniu 16 lat, a przed 1983 r. się wlicza do wymaganego stażu.
- zdecydowanie okres ub. ZUS z tyt. zatrudnienia się nie wlicza, bo wliczanie takie dotyczy roczników starszych niż 1949 (mama uzyska niezależne od rolniczego świadczenie z ZUS, bez gwarancji jego minimalnej wysokości).
- natomiast z okresu 1984- 1993 wlicza się ta jego część, w czasie której trwało ub. rolnicze. A więc po 1990- ub. społeczne ( a konkretniej em-rentowe) ze składkami KRUS- jako domownika. Jeśli były opłacane- to przez rolnika 'głównego' - teścia/teściową.

Przed 1991 r. - ub. rolnicze funkcjonowało na podstawie poprzedniej
Ustawy- z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, składki rolników wędrowały wtedy do...ZUS, bo nie było jeszcze KRUS.

Nie wiem, czy mama wtedy była zgłoszona do ubezpieczeń- bo sam fakt zameldowania to było chyba za mało. Liczył się fakt bycia domownikiem- a więc pracy/pomocy w tym gospodarstwie.

Tak, czy inaczej- KASA ma info o okresach ubezpieczenia, jeśli było ono zgłoszone, opłacane (okres po 1983).


Zatem- kluczowy jest ten okres 'u teściów'. Bez niego staż wynosi obecnie ok. 25 lat i 1 miesiąca, z nim- ok. 34 lata i 5 miesięcy.

Najnowsze wpisy