Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Baltic Pipe pomoże Polsce uniezależnić się od rosyjskiego surowca

Podziel się:

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że terminal LNG i Baltic Pipe, to dwa projekty, które mają pomóc w Polsce w uzależnieniu się od rosyjskiego gazu. Otwarta jest też kwestia jak najszybszego uniezależnienia się do rosyjskiej ropy i węgla. "To dwa filary, które pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu" — mówił rzecznik

Baltic Pipe pomoże Polsce uniezależnić się od rosyjskiego surowca
Baltic Pipe ma pomóc w uniezależnieniu się Polski od rosyjskiego gazu (Eastnews, Marek Ciak)

Rzecznik rządu Piotr Müller w trakcie konferencji prasowej był pytany o niedawną zapowiedź premier Mateusza Morawieckiego, że chce, by Polacy mieli tańszy gaz, energię elektryczną oraz ropę, oraz że chce udać się na Bliski Wschód, "ażeby tam także negocjować pozyskiwanie ropy".

Terminal LNG i Baltic Pipe to dwa filary, które pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu — mówił rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że szef rządu kontynuuje działania zarówno na poziomie europejskim, jak i w innych krajach, by zwiększać naszą niezależność, jeśli chodzi o dostawy paliw i gazu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zgromadzenie Narodowe zwołane przez Polskę. "Zmienia się rzeczywistość europejska i światowa"

Polska stawia na dywersyfikację dostaw surowców energetycznych

Müller zwrócił uwagę, że kwestie związane z dywersyfikacją dostaw paliw i gazu są podejmowane od dłuższego czasu. W tym kontekście wskazał, że jedną z pierwszych decyzji rządu PiS po wyborach w 2015 r. była decyzja o budowie gazociągu Baltic Pipe.

"Gdyby nie ta decyzja, która wtedy była przez część sceny politycznej w Polsce podważana, dzisiaj nie moglibyśmy mówić o uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu" - zauważył Müller.

Zwrócił też uwagę, że wcześniej z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozpoczęto budowę terminalu LNG.

Rzecznik rządu dodał, że jeśli chodzi o kwestie związane z paliwami, to również i tutaj od dłuższego czasu jest stosowana polityka dywersyfikacja dostaw ropy do Polski.

Orlen szuka sposobu na zmniejszenie zależności od Rosji

Zwrócił też uwagę, że PKN Orlen ok. 30 proc. więcej ropy ściąga z innych kierunków, niż rosyjski.

"Czyli ten proces został przez nas rozpoczęty. Podobnie jak budowa gazociągu Baltic Pipe jest procesem kontynuowanym po to, aby tę niezależność w większym zakresie rozszerzyć" - powiedział.

"Pan premier, tak jak wspominał, będzie kontynuował te działania nie tylko na poziomie europejskim, ale także w innych krajach, po to, aby faktycznie tę niezależność zwiększać" – powiedział rzecznik rządu.

Müller przypomniał, że Morawiecki kilka dni temu rozmawiał w tej sprawie z premierem Australii, jeśli chodzi o kwestię dywersyfikacji dostaw węgla do Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP