Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Boty wychwalają rządowy program? Ministerstwo zapowiada interwencję

17
Podziel się:

"Kredyt na Start to program potrzebny i korzystny społecznie oraz gospodarczo" - takich komentarzy pojawia się coraz więcej. Jak podaje wyborcza.biz, w internecie pojawiły się boty, które zachwalają program dopłat do kredytów. Ministerstwo Cyfryzacji zgłosiło sprawę odpowiednim służbom.

Boty wychwalają rządowy program? Ministerstwo zapowiada interwencję
Boty miały wychwalać rządowy program - uważa NASK (Adobe Stock)

Portal wyborcza.biz opisuje przykłady botów zachwalających rządowy program Kredyt na Start. Jeden z nich - użytkownik Fiołek na portalu X - przekonuje: "Popieram pozostawienie rynku mieszkań bez regulacji flippingu. Dzięki flipperom podaż gotowych do wprowadzenia się mieszkań jest raczej zapewniana".

Jego aktywność online rozpoczęła się 25 czerwca, koncentrując się na promowaniu programu Kredyt na Start jako sposobu na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym. Przykładowo, w ciągu pierwszego dnia działania Fiołek zamieścił 19 takich (lub nieznacznie zmienionych) wpisów w różnych wątkach dotyczących Kredytu na Start (pisownia oryginalna): "Kredyt na Start raczej zwiększy dostępność mieszkań własnościowych wielu kredytobiorcom! To raczej jest społecznie korzystna inicjatywa. Apeluję raczej o nieodbieranie Polkom i Polakom szansy na własne mieszkanie! Popieram Kredyt na Start!" - czytamy.

Podobne opinie zamieszczały również inne konta o nazwach związanych z roślinami - informuje wyborcza.biz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto zapłaci akcyzę za elektryki? Adam Sikorski w Biznes Klasie.

Program Kredyt na Start budzi kontrowersje od samego początku. Pojawiają się głosy, że ten podniesie jedynie ceny mieszkań i nie poprawi sytuacji mieszkaniowej Polaków. Jak możemy przeczytać, w miejscach, gdzie użytkownicy wyrażali swoje wątpliwości wobec programu Kredyt na Start, w ostatnich tygodniach pojawiły się odpowiedzi zachęcające do programu. Te wpisy pochodziły od świeżo utworzonych kont z jednym obserwatorem.

Na przykład, gdy użytkownik Wielki Przekręt zaapelował na X do Szymona Hołowni o zablokowanie projektu, Rosły Modrzew (0 obserwujących, 2 obserwowanych) odpowiedział: "Popieram program Kredyt na Start. Apeluję raczej o nieodbieranie Polkom i Polakom szansy na WŁASNE mieszkanie!".

Badacze z NASK w swojej analizie oceniają, że Rosły Modrzew, podobnie jak Fiołek, to prawdopodobnie boty. Boty to zautomatyzowane konta, które mają sprawiać wrażenie, że za nimi stoi człowiek, i służą do rozpowszechniania lub wzmacniania określonej narracji w mediach społecznościowych.

Raport NASK ujawnia, że pierwsze dwa konta promujące Kredyt na Start na X powstały w grudniu 2023 r. W kwietniu przybyło siedem nowych kont, w maju i czerwcu po osiemnaście, a w lipcu aż 54. W sumie stworzono co najmniej 99 kont, które od kwietnia do połowy lipca wygenerowały 15 tys. wpisów wyświetlonych 70 tys. razy.

Dr hab. Artur Modliński wyjaśnia, że ocena skali jest trudna, ale zaznacza, że choć botów jest niewiele, są one bardzo zaangażowane.

Kto stoi za możliwymi botami?

Eksperci NASK wskazują, że konta te działają według określonego schematu, często mają nazwy związane z energetyką, koleją lub roślinnością, a opisy profili sugerują prywatne i niezależne opinie autorów. Profile używają prostych grafik przypominających dziecięce rysunki, a zdania w ich wpisach często zawierają słowa takie jak "raczej" lub "chyba".

Jednak Jakub Śliż ze Stowarzyszenia Pravda i Marcel Kiełtyka z Demagog podchodzą do sprawy ostrożnie. Zauważają, że choć aktywność tych kont jest podejrzana, trudno jednoznacznie stwierdzić, że są to boty. Kiełtyka dodaje, że dobrze przeprowadzona akcja botów jest trudna do wykrycia.

Dr Modliński sugeruje, że ustawienie botów tak, aby wyglądały na rządowe, może być próbą ośmieszenia rządu, a za działaniami mogą stać różne podmioty, w tym firmy zewnętrzne lub osoby chcące podważyć pozycję rządu.

Koszty związane z taką działalnością mogą być zerowe, jeśli to zaangażowana grupa, ale mogą też być wysokie, jeśli zajmują się tym profesjonalne firmy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprzecza związkowi ze wpisami, a Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada działania w tej sprawie, analizując materiał NASK i przekazując go odpowiednim służbom - informuje wyborcza.biz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Xxx
2 tyg. temu
Te komentarze wcale nie muszą pochodzić od rządowych botów. Kto ma największy interes w tym, żeby dopłaty do kredytów zostały wprowadzone ? Odpowiedź jest prosta to firmy, które budują i sprzedają mieszkania i to z tego środowiska najprawdopodobniej pochodzą te boty. Dopłaty do kredytów nie pomogą kupującym, tylko firmom które budują i sprzedają mieszkania. Te firmy osiągną większe zyski bo ceny mieszkań znowu skoczą o jakieś 20%. Recepta na to jest prosta. Rząd powinien zrezygnować ze spełnienia tej obietnicy wyborczej. Nikt rozsądny nie będzie miał im tego za złe. Co z tego, że dostaniesz kredyt na 0% skoro zapłacisz za mieszkanie o 20% więcej ? Gdzie tu jest twój interes ? W interesie nas wszystkich leży to, żeby rynek nieruchomości nie był sztucznie pobudzany przez żadne dopłaty do kredytów, wtedy nieruchomości stanieją i skorzystają na tym wszyscy.
tamtaramtam
2 tyg. temu
To raczej boty kupione przez rząd chwała ten projekt. I dobrze bo trzeba podnieść ceny mieszkan są stanowczo zbyt niskie.
Bejscowianin
3 tyg. temu
Oooo to obecny rząd ma jakiś program, który wychwalają boty!? To ciekaw, jedynym programem było odsunięcie PiS od władzy i trwa to jest wojna wewnętrzna w koalicji o wszytko! To o jakim programie tu mowa?
Przykra prawd...
3 tyg. temu
W.P. jest najlepsza w botach i cenzurze tam to już jawnie I do przesady
Zenek
3 tyg. temu
Czytaj: Partia Oszustów donosi sam na siebie.