Im bardziej niepewna przyszłość, tym mniejsza skłonność do podejmowania decyzji o zmianie pracy. Tymczasem polski rynek pracy w 2023 r. wciąż wykazuje dużą odporność na zawirowania gospodarcze.
Świadczy o tym m.in. duża liczba ofert pracy, relatywnie niska stopa bezrobocia oraz wyniki badania przeprowadzonego dla grupy portali pracy Just Join IT i Rocket Jobs przez agencję badawczą Wise Rabbit. Jak się okazuje, 61 proc. pracowników biurowych planuje obecnie zmianę pracy. Jednocześnie blisko 70 proc. nie obawia się o utratę swojego aktualnego stanowiska w najbliższym półroczu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Wbrew doniesieniom medialnym o studzeniu gospodarek, obserwujemy duży ruch na rynku pracy i rekordowe zainteresowanie ogłoszeniami - mówi Piotr Nowosielski, prezes Just Join IT.
- W 2022 r. oba nasze portale odwiedziło łącznie 10 mln użytkowników. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są motywacje Polaków do szukania nowej pracy i czy czas inflacji oraz wyzwań gospodarczych to dobry moment na zmiany. Jak się okazuje, tak. Aż 57 proc. badanych aktywnie i regularnie przegląda oferty na portalach pracy. To badanie to także sygnał dla pracodawców, że w najbliższym roku warto pozostawać otwartym na talenty i wykorzystać ruch na rynku - dodał.
Aktualnie aż 89 proc. Polaków pracujących w segmencie white collar (red. "białe kołnierzyki") jest otwartych na zmianę pracy, a 61 proc. już ją planuje. Połowa spośród wszystkich planujących ten ruch, już aktywnie szuka dla siebie nowego miejsca zatrudnienia. Co drugi pracownik chce znaleźć nowego pracodawcę jeszcze w tym roku. Widać, że trend jest powszechny. Spośród badanych, aż 58 proc. wskazuje, że ich znajomi także planują zmianę pracy.
W badaniu sprawdzono także, ile osób jest otwartych na przebranżowienie. Jak się okazuje, skłonność do przekwalifikowania wykazuje niemal 1/3 badanych pracowników biurowych. Aż 63 proc. osób, które planują przekwalifikowanie, reprezentuje grupę badanych w wieku 28-45 lat. Co ciekawe, do podjęcia tej decyzji bardziej skłonne są kobiety (64 proc.) niż mężczyźni (36 proc.).
Szukają spokojnej, lepiej płatnej pracy
Główne motywacje badanych do zmiany pracy to lepsze zarobki (58 proc.), możliwość rozwoju (30 proc.) oraz elastyczny czas pracy (27 proc.). 26 proc. oczekuje spokojnej pracy bez obciążenia psychicznego, co wskazuje na wagę trendu work-life balance. Ankietowani wskazują także, że szukają zajęcia związanego z ich pasją (22 proc.). Interesujące jest to, że wśród pracowników Generacji Z odsetek ten jest większy i wynosi 27 proc. Ponadto, 11 proc. badanych chce zmienić pracę dla lepszego stanowiska.
Zainteresowanie Polaków zmianą pracy lub przebranżowieniem przekłada się na wzrost odwiedzin w serwisach z ogłoszeniami o pracę oraz znaczny przyrost aplikacji. Zainteresowanie ofertami pracy w styczniu i lutym 2023 r. było znacznie większe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.