Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Chiny robią kolejny krok w sprawie ceł. Jest pozew

9
Podziel się:

Chiny złożyły w poniedziałek pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Chiny robią kolejny krok w sprawie ceł. Jest pozew
Chińskie samochody elektryczne BYD czekające w porcie na załadunek i eksport (Licencjodawca, CFOTO)

Urzędnik WTO potwierdził w rozmowie z agencją Reutera, że organizacja otrzymała skargę Chin. - Otrzymaliśmy wniosek Chin o konsultacje z Unią Europejską w sprawie ostatecznych ceł wyrównawczych UE na pojazdy – powiedział.

Marosz Szefcovicz, kandydat na komisarza do spraw handlu, powiedział w poniedziałek podczas wysłuchania w Parlamencie Europejskim, że urzędnicy Unii Europejskiej odpowiedzialni za handel przebywają w Chinach na rozmowach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły

- Dla nas bardzo ważne jest to, że nawet jeśli pójdziemy (w kierunku zobowiązań cenowych - przyp. red.), muszą być one równie skuteczne i wykonalne jak cła importowe, które wprowadziliśmy. To jest dla nas absolutnie kluczowe — zaznaczył.

Unijne cła na samochody elektryczne produkowane w Chinach zaczęły obowiązywać w ubiegłym tygodniu o północy z wtorku na środę i wynoszą od 7,8 do 35,3 proc., w zależności od producenta i tego, jak poszczególne firmy są wspierane przez państwo. To właśnie subsydiowanie produkcji przez władze w Pekinie jest powodem ich nałożenia.

Cła nie obejmą sprowadzonych z Chin e-samochodów, które już są na unijnym rynku. Od kilku miesięcy media alarmują, że duża ich liczba zalega w unijnych portach.

Po dochodzeniu wszczętym w październiku 2023 r. Komisja Europejska uznała, że Chiny dofinansowują produkcję samochodów elektrycznych, dzięki czemu mogą sprzedawać je po sztucznie zaniżonych cenach. Subsydia dotyczą całego łańcucha produkcyjnego – od baterii po bezpośrednie granty dla producentów.

Wzbudziło to w Unii obawy, że europejski przemysł motoryzacyjny nie poradzi sobie z nieuczciwą konkurencją ze strony Chin, tak jak wcześniej inne branże, np. producenci paneli fotowoltaicznych. Obecnie np. 90 proc. paneli sprzedawanych w UE pochodzi z Państwa Środka. Osłabienie europejskiej branży motoryzacyjnej zmniejszyłoby konkurencyjność gospodarki i wiązałoby się z masowymi zwolnieniami.

Chińskie "elektryki" zalewają Unię

Chiny są największym producentem pojazdów elektrycznych na świecie. Globalny eksport tych aut z Państwa Środka wzrósł o 70 proc. w 2023 roku, osiągając wartość 34,1 mld dolarów. UE jest największym odbiorcą pojazdów elektrycznych z Chin, przypada na nią prawie 40 proc. chińskiego eksportu.

W 2023 roku państwa UE kupiły chińskie samochody o wartości 3,5 mld euro, o prawie 40 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wzbudziło to obawy Unii i niektórych unijnych stolic, ponieważ ceny chińskich aut elektrycznych są zazwyczaj o 20 proc. niższe od modeli wyprodukowanych w UE.

Stanowisko UE wobec Pekinu zaostrzyło się w ciągu ostatnich pięciu lat. Bruksela postrzega Chiny jako potencjalnego partnera w niektórych kwestiach, ale także jako konkurenta i systemowego rywala w innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
WYRÓŻNIONE
Seba
2 tyg. temu
Unia sama sobie strzeliła w kolano przez lewackie podejście do klimatu. Chiny to wykorzystały ba nawet sądził bym że sponsorowali eko głupków 🤔😁🧐
lol
2 tyg. temu
dalej obowiązuje zakaz spalinówek od 2035? To elektryki są eko czy już nie, bo się pogubiłem?
Sebastian
2 tyg. temu
Europejskie marki są przereklamowane, dlatego nie radzą sobie na wolnym rynku. WTO zatwierdzi cła odwetowe na produkty z UE i zacznie się upadek przemysłu UE.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (9)
nobody
2 tyg. temu
I przez te cła sen o Izerze się skończył. Chiniole się wycofają ze zdradzieckich państw.
Prezydent2025
2 tyg. temu
Na razie to zalewają umysły tych, których wygodna pozycja dotychczas była zagrożona.
Hakerr
2 tyg. temu
Bardzo dobrze niech składają, walczą o swoje w Polsce tani nowy samochód jest każdemu potrzebny a Chiny to piękny kraj z którego samochody są luksusowe i tanie. Stany Zjednoczone, Kanada to jest rynek dla zwykłego Kowalskiego.
eeeh
2 tyg. temu
Europa jest słaba !!!! A Chiny to wykorzystają.
Sebastian
2 tyg. temu
Europejskie marki są przereklamowane, dlatego nie radzą sobie na wolnym rynku. WTO zatwierdzi cła odwetowe na produkty z UE i zacznie się upadek przemysłu UE.