Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Fatalny sygnał z Niemiec. Wstępne dane o PKB pogłębiają ryzyko recesji

100
Podziel się:

PKB Niemiec w III kw. 2023 roku spadł o 0,1 proc. względem poprzedniego kwartału i 0,8 proc. względem poprzedniego roku - wynika ze wstępnego odczytu. "Niemiecka gospodarka na biegu wstecznym" - piszą eksperci Pekao. Zastrzegają jednak, że jest szansa na korektę złych danych.

Fatalny sygnał z Niemiec. Wstępne dane o PKB pogłębiają ryzyko recesji
Zły wstępny odczyt z niemieckiej gospodarki (GETTY, Bloomberg)

Niemcy odnotowały w III kw. 2023 r. spadek PKB o 0,1 proc. względem poprzedniego kwartału - wynika z szybkiego odczytu niemieckiego urzędu statystycznego. Eksperci spodziewali się gorszych parametrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Są między młotem a kowadłem". Poważny problem dla pracodawców w Polsce

PKB Niemiec za trzeci kwartał. Wstępny odczyt zły

Spadek w ujęciu rocznym jest głębszy - w trzecim kwartale wyniósł 0,8 proc. Jak podkreśla agencja Bloomberg, najnowsze dane zwiększają ryzyko, że największa gospodarka Europy zmierza w kierunku recesji. To byłby fatalny sygnał również dla Polski, dla której Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych.

Martin Ademmer, ekonomista cytowany przez agencję, pomimo niezbyt optymistycznych odczytów dostrzega "pierwsze oznaki stabilizacji aktywności gospodarczej". Ma do niej dojść pod koniec roku.

Wysokie stopy procentowe tłamszą gospodarkę

Eksperci złe dane napływające od jednego z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski tłumaczą m.in. utrzymującymi się wysokimi stopami procentowymi. Te odbijają się na popycie - w szczególności na dobra przemysłowe, które są dla niemieckiej gospodarki szczególnie istotne.

Analitycy Pekao podkreślają, że recesja w Niemczech jeszcze nie jest przesądzona.

"Niemiecka gospodarka na biegu wstecznym, ale spadek PKB jest w III kwartale minimalny (-0,1 proc. kw/kw)" - piszą.

Nie przywiązywalibyśmy się do tej liczby - nie powstała w oparciu o pełne dane, rewizje ostatnio były znaczące. Generalnie, Niemcy nie urosły od I kwartału 2022 - podkreślają analitycy.

Stagnacja w danych

Poniedziałkowy odczyt nie jest zaskoczeniem w odniesieniu do wcześniejszych danych dotyczących koniunktury. Jak podkreśla Credit Agricole zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro zmniejszył się w październiku do 46,5 pkt. wobec 47,2 pkt. we wrześniu, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (47,4 pkt.). Tym samym indeks już piąty miesiąc z rzędu ukształtował się poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Jednocześnie jest to jego najniższa wartość od listopada 2020 r. - piszą analitycy banku.

"W ujęciu geograficznym poprawę koniunktury odnotowano we Francji, natomiast jej dalsze pogorszenie nastąpiło w Niemczech i w pozostałych gospodarkach strefy euro objętych badaniem" - czytamy w analizie. Eksperci podkreślają, że w danych nt. zagregowanego indeksu PMI na szczególną uwagę zasługuje szósty z rzędu spadek indeksu dla nowych zamówień (dla przetwórstwa i usług), który sygnalizuje dalsze osłabienie popytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
WYRÓŻNIONE
robi
rok temu
A Polska ma taki wzrost gospodarczy, że klasa średnia zarabia tyle, ile ma czarny imigrant zasiłku, co tydzień temu przypłynął pontonem.
szkonmak
rok temu
Tak tylko z ciekawości zapytam - a kiedy oni wysyłali nam dobre sygnały? Wie ktoś?
No tak a jak
rok temu
Niemcy mozna powiedziec na ostatniej prostej dali sie wyrolowac Amerykanom ktorzy zablokowali uruchomienie Nord Stream 2 do Europy. Tani gaz z Rosji i otwarcie na Wschod, Rosja, Chiny przyczynilo by sie do ogromnego wzrostu gospodarczego w Europie. To oczywiscie bardzo nie podobalo sie Waszyngtonowi dla ktorego Europa to przeciez konkurent gospodarczy. Zamiast uruchomic NS2 i miec tani gaz z Rosji teraz Niemcy musza sprowadzac jakis skroplony po niebotycznych cenach gaz w butelkach po coca coli od .... Amerykanow czyli od swojego gospodarczego konkurenta :-) Szkoda slow zeby to wszystko dalej komentowac, ale pewne jest jedno: Na żądanie Amerykanow Europejczycy zawsze sa gotowi zalozyc sobie samym stryczek na szyje po to by zadowolic wojka Sama.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (100)
koba
rok temu
Tusk na to nie pozwoli. Nie po to walczył żeby Niemcom nie pomóc. Przysługa za przysługę.
Jacek
rok temu
Fatalny sygnał z Niemiec? Też mi nowina. Niemcy od 1000 wysyłają Polsce tylko złe sygnały. To państwo bandyckie i barbarzyńskie, które do spółki z Rosją chce podzielić Europę na swoje strefy wpływów.
heil Donald
rok temu
Ale Niemiec z Kaszub , sprzeda Polskę dla ratowania landów !!
KrakusA
rok temu
Złe wiadomości o niemieckiej gospodarce to dobra wiadomość dla Polski ! Dzisiaj zloty polski zyskuje wobec euro , dolara , franka szwajcarskiego , funta . Inflacja spadła do 6,5 % zgodnie z przewidywaniami prezesa NBP prof. Glapińskiego ! Same dobre wiadomości dla Polski . Tymczasem opozycja przekazuje narrację o fatalnym stanie finansów państwa co należy uznać za taktykę niewywiązywania się Tuska /KO ze składanych obietnic Polakom . Będzie narracja * pieniędzy nie ma i ... nie będzie *!
Kierunkowskaz
rok temu
A może w końcu Niemcy by się tak odstosunkowały od Polski?
...
Następna strona