Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Globalne zapasy gazu mogą osiągnąć poziom niespotykany od dekad

Podziel się:

Ceny gazu spadły na giełdach o jedną piątą. Powodem jest jedna z najcieplejszych zim w historii oraz spore zapasy. Morgan Stanley prognozuje, że w najbliższych latach globalna nadpodaż surowca może osiągnąć najwyższe poziomy od dekad. - Kraje Europy skorzystają na niskich cenach - ocenia S&P.

Globalne zapasy gazu mogą osiągnąć poziom niespotykany od dekad
Zapasy gazu rosną (GETTY, Bloomberg)

Ceny gazu ziemnego spadają. Obecnie kształtują się na poziomie 1,83 USD za MMBtu (milion brytyjskich jednostek cieplnych), notując spadek o około 22 proc. od początku roku.

Powody? Po cieplejszej niż zwykle zimie świat zmaga się z nadpodażą surowca. Łagodne temperatury osłabiły popyt na ogrzewanie. Jak zauważa Morgan Stanley w analizie cytowanej przez Bloomberga, zapasy będą rosnąć do niespotykanych wcześniej poziomów. W budowie jest bowiem infrastruktura o pojemności ponad 150 milionów ton LNG rocznie. Obecny rynek to 400 mln ton rocznie.

Spodziewamy się, że w nadchodzących latach nadwyżka podaży na rynku gazu osiągnie najwyższe poziomy od kilkudziesięciu lat" - oceniają anlitycy ds. surowców z Morgan Stanley.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Ceny gazu spadają. "Skorzysta Europa"

Według Zhi Xin Chong, analityka S&P Global, cytowanego przez CNBC, globalne ceny gazu ziemnego wykazują tendencję spadkową z powodu łagodnych warunków zimowych w regionach północnej półkuli - w USA, Europie i na północy Azji. To jednak niejedyny powód. Ceny spadają od października również przez wyższe od średniej zapasy. Trend będzie sprzyjał m.in. Polsce.

Kraje Europy skorzystają na niskich cenach w największym stopniu - ocenia Chong.

To kluczowe, bo po wstrzymaniu dostaw przez Rosję import LNG do Europy wzrósł do 35 proc. całkowitych dostaw. Z czego większość jest kupowana po cenach spot. Niższe ceny pomagają więc utrzymać atrakcyjność importowanych paliw.

Gaz ziemny tanieje na potęgę. Przez najcieplejszą zimę w historii

USA, gdzie zużywa się najwięcej LNG na świecie, odnotowały najcieplejszą zimę w historii pomiarów. W Europie temperatury również były niemal najwyższe w historii. Podobnie w Japonii, gdzie średnia temperatura tej zimy była o 1,27 stopnia Celsjusza wyższa niż standardowo. To oznacza drugi najcieplejszy sezon zimowy w historii.

Innymi kluczowymi beneficjentami zmiany temperatur są Indie i Azja Południowo-Wschodnia - wskazuje Morgan Stanley. Na niższych cenach LNG korzystają w szczególności Indie i Tajlandia, gdzie importowany gaz stanowi 30-50 proc. dostaw energii.

Ceny gazu są kluczowe dla rachunków Polaków - głównie za ogrzewanie. Ale nie tylko, po pośrednio jego koszt jest zawarty w wielu produkach a nawet usługach. Spadek cen surowca to dobra informacja, bo jego koszt na przestrzeni ostatnich lat gwałtownie rósł.

Obecna cena gazu to 25 euro za MWh. W szczytowym momencie po napaści Rosji na Ukrainę notowania w holenderskim hubie TTF sięgały 350 euro za MWh. Z tego względu rząd był zmuszony wprowadzić szereg tarcz - by nie przerzucać kosztów podwyżek bezpośrednio na odbiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl