Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Miesięczna inflacja taka, jaka powinna być roczna. Inflacyjny rekord budzi emocje

65
Podziel się:

Inflacja w lutym wyniosła 18,4 proc., co jest potwierdzeniem, że nie spełniają się najczarniejsze scenariusze. To dalej jednak najwyższy wynik w XXI wieku, a – jak podkreślają komentatorzy – tylko w styczniu mieliśmy miesięczną inflację na takim poziomie, na jakim powinniśmy mieć roczną.

Miesięczna inflacja taka, jaka powinna być roczna. Inflacyjny rekord budzi emocje
Wzrost cen szczególnie dotyczy podstawowych produktów spożywczych (o2.pl)

Inflacja w lutym 2023 r. w Polsce wyniosła 18,4 proc., co jest wynikiem najwyższym od grudnia 1996 r.

Inflacja nie przekroczyła 20 proc. ale na Wielkanoc i tak będzie bardzo drogo

To mniej niż jeszcze niedawno się spodziewano, gdy eksperci mówili o tym, że przekroczymy granicę 20 proc. Te wcześniejsze prognozy zrewidowała... rekordowo ciepła zima, która pomogła trzymać ceny energii w Europie w ryzach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 10.01 | Skumulowana inflacja do 2025 r. może wynieść 42 proc. "Kardynalny błąd NBP"

Ekonomiści tonują jednak zapał wszystkich tych, którzy chcieliby okrzyknąć sukces. "W strefie euro 8,5 proc. W Polsce 18,4 proc. To tak dla tych, którzy będą mówić, że jest super, bo nie przebiliśmy 20 proc." – lutowe dane o inflacji skomentował na Twitterze ekonomista Rafał Mundry. Jak zauważył, szczególnie drogi będzie w tym roku świąteczny koszyk zakupów, bo liderami wzrostów cen pozostają podstawowe produkty żywnościowe.

Dużo wyższy niż 20 proc. jest wzrost cen w przypadku wielu podstawowych produktów. I tak na przykład cukier podrożał o 85 proc. rok do roku, opał o 54 proc., mleko o 36 proc., jaja o 34 proc., wieprzowina o 33 proc., mąka – o 32 proc.

Inflacja jeszcze długo powyżej celu NBP, a w 2023 r. już w styczniu "wykonaliśmy" cel

Optymizm stara się studzić także Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, który podkreślił, że chociaż dużo słychać o rychłym spadku inflacji, to nie zmienia to faktu, że ceny przez najbliższe dwa lata dalej będą rosły w tempie 2-5 razy szybszym niż wynosi cel NBP.

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. (plus minus 1 p. proc.). W takim tempie, jak zakłada sam bank centralny, powinny w kraju rosnąć ceny. Utrzymanie inflacji w tym celu to też oficjalnie priorytet jego działań. Inflacja wedle aktualnych założeń NBP zejdzie w okolice celu w 2025 r.

Jak zauważa prezes Instytutu Finansów Publicznych, po tej rewizji wzrost cen miesiąc do miesiąca w styczniu w porównaniu z grudniem 2022 r. wyniósł dokładnie 2,5 proc. To oznacza, że tylko w styczniu "wykonaliśmy" roczny cel.

Pod koniec 2023 r. możemy mieć jednocyfrową inflację, ale ryzyka są duże

Z kolei w ocenie Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, istotna rewizja w dół styczniowego wskaźnika inflacji, w połączeniu z nieco niższym od prognoz odczytem lutowym, zwiększa prawdopodobieństwo, że w ostatnich miesiącach 2023 r. (od września) inflacja znajdzie się na poziomach jednocyfrowych.

Jak jednak podkreśla ekspertka, istnieje szereg ryzyk, które mogą wskaźnik inflacji podbić. "Pierwszym jest cały czas trwająca wojna na terytorium Ukrainy i jej konsekwencje, drugim jest tempo zacieśniania polityki monetarnej przez główne banki centralne na świecie, tj. EBC i Fed (jeśli nastąpi tu spowolnienie – inflacja będzie prawdopodobnie utrzymywać się na podwyższonym poziomie dłużej od oczekiwań), trzecim wreszcie jest skala odbicia gospodarczego w Chinach po odejściu od polityki 'zero Covid'" – wymienia Kurtek.

Dużo zależy też od działań polskiego rządu. Obecnie dalej "mrożone" są ceny energii oraz obowiązuje zerowy VAT na żywność, co powoduje obciążenia dla budżetu, ale wpływa na to, że odczyt inflacji jest niższy.

"Wskaźnik inflacji z dużym prawdopodobieństwem pozostanie średniorocznie dwucyfrowy w 2023 r., ale będzie już na pewno niższy od zanotowanego w 2022 r. Spodziewam się okolic 12.0 proc. Stopy procentowe w tej sytuacji nie zostaną już podwyższone przez RPP, a bazowym scenariuszem jest ich stabilizacja do końca 2023 r. i pierwsze obniżki w pierwszym kwartale 2024 r." – prognozuje Kurtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
WYRÓŻNIONE
Qde
2 lata temu
Inflacja która jest największym sukcesem PISu w rzeczywistości jest 3 razy większa niż pisowskie Media podają.
Ania
2 lata temu
Papier i druk wszystko przyjmie.Ale zapytajcie się ludzi którzy codziennie robią zakupy żywnosciowe to powiedzą ile co kosztowało w zeszłym roku.W Biedronce najtańszy makaron piątkę i to ten najtańszy.a rok temu można było kupić za 1,99i takich przykładów mogę podać setki jak nie tysiące bo akurat siedzę w tym.inflacja jest 18.5ale w skali z miesiąca na miesiąc .a w skali roku 120-200%.
Konrad555
2 lata temu
Niech tylko podniosą 500+ na 800+ jak planują to inflacja 30%+
NAJNOWSZE KOMENTARZE (65)
Mark
2 lata temu
Jeszcze mało kasy nabiło czeba podnieść inflację Polacy tak nas robią na szaro przed wyborami spadnie i obiecanki po wyborach powrót do szarej rzeczywistości
Mark
2 lata temu
A ludzie i tak kupują w dużych ilościach tu narzekają a całe kosze nabite towarem
Wsi24
2 lata temu
Bo my mamy nie mieć by inni mogli mieć taką na PO naszykowało europę
dziadek
2 lata temu
Bankomaty wypłacają tylko nominały 200 złotowe, świeżusieńkie pachnące jeszcze farbą. Pis prowadzi do zagłady,
Koko
2 lata temu
Jastrząb nad wszystkim panuje 🤣
...
Następna strona