Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Inflacja w Chorwacji. Chorwacki episkopat ogłosił decyzję

8
Podziel się:

Konferencja Episkopatu Chorwacji (HBK) podjęła decyzję o zmianie wysokości opłat za odprawienie przez kapłana mszy we wskazanej intencji - poinformowała w poniedziałek telewizja N1, zauważając, że inflacja w Chorwacji dotknęła również Kościół.

Inflacja w Chorwacji. Chorwacki episkopat ogłosił decyzję
Konferencja Episkopatu Chorwacji (HBK) podjęła decyzję o zmianie wysokości opłat za odprawienie przez kapłana mszy (PAP, Rafa� Guz)

Od 1 lipca 2024 r. opłata ta wzrośnie z obecnych siedmiu do 10 euro. Zmiana będzie dotyczyć wszystkich parafii znajdujących się na terytorium Chorwacji.

Kościół chorwacki ustalił również cenę mszy gregoriańskich, czyli serii mszy odprawianych w ciągu 30 kolejnych dni tak szybko, jak to możliwe po śmierci danej osoby. Cykl 30 mszy będzie od początku lipca kosztować 400 euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czym przyciąga Chorwacja? Dziennikarka zdradza, gdzie najlepiej spędzić urlop po sezonie

Episkopat poruszył także podczas konferencji temat relacji z mediami, dochodząc do wniosku, że "wymagają one znacznej poprawy" - przekazała chorwacka telewizja.

Zgodnie z danymi Eurostatu inflacja w Chorwacji wynosi obecnie niemal 5 proc. w skali roku i jest jedną z najwyższych w strefie euro.Jakub Bawołek.

Milion turystów z Polski pojedzie do Chorwacji

Chorwacja spodziewa się w tym roku ponad miliona turystów z Polski. To od lat jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków naszych rodaków. I choć głównie wybieramy się tam na wczasy i własnym samochodem, rośnie udział podróży lotniczych i krótszych, weekendowych wypadów nad Adriatyk.

Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja dołączyła do strefy Schengen i przyjęła wspólną walutę euro. Jak to wpłynęło na ceny? - Rzeczywiście są wyższe, jednak nie tyle z powodu przystąpienia do strefy euro, co inflacji w gospodarce - mówi money.pl Kristjan Staničić, prezes Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Więcej trzeba zapłacić za noclegi, bilet na samolot i paliwo po drodze. Z wyższymi cenami trzeba się też liczyć w sklepach i restauracjach na miejscu. - W tym roku jednak Chorwacja i tak jest o około 20 proc. tańsza niż południe Włoch - przekonuje Staničić.

Na jakie wydatki się przygotować? Filiżanka kawy to około 3 euro, niewiele mniej trzeba zapłacić za gałkę lodów. Pizza albo spaghetti to wydatek od około ośmiu do kilkunastu euro. Burger z frytkami może kosztować do 20 euro. Za litr chorwackiej oliwy, często przywożonej jako konsumpcyjna "pamiątka", trzeba zapłacić przeciętnie od 8 do 15 euro. Piwo w sklepie kosztuje od 1 do 2,5 euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Wwww
2 tyg. temu
Odizolować czarno sukienkowców od budżetów państw jeśli chcą nam wciskać kity to na koszt Watykanu
Jaa
2 tyg. temu
Bo kasa musi się zgadzać. Reszta to jakieś bzdury.
powtarzajkazd...
2 tyg. temu
Motto: Ludzie którzy czynią inflacje/nie mylić z drożyzną - są jeszcze gorszymi złodziejami niż Ci co kradną pospolicie i za to siedzą w kryminałach. Jeżeli inflacja jest na całym świecie to na całym świecie rządzą złodzieje i zdania nie zmienię. Im większa w danym kraju inflacja tym więksi rządzą w nim złodzieje a podawanie takich inf służy usprawiedliwianiu naszych.
Polak
2 tyg. temu
Ja z powodu inflacji wprowadziłem oszczędności: ani grosza na kościoły, zwłoki rodziców dla akademii medycznej bez pochówku, żadnych chrzestów i komunii dla dzieci. Modlitwa i czytanie świętych ksiąg jest za darmo, tak samo bycie dobrym, więcej nie trzeba. A jak Jahwe czy inny CH. się obrazi to znaczy, że szkoda dla niego czasu.
globtroter
2 tyg. temu
Kiedy u nas będzie euro i zarobki jak w UE?!!!