Konsekwencją podjęcia wskazanej uchwały, zgodnie z ustawą będzie podpisanie porozumień w sprawie przeprowadzenia zwolnienia grupowego albo wydanie regulaminów zwolnień grupowych w Zakładach i Centrali PKP Cargo.
Zwolnienia grupowe w PKP Cargo
Podano, że pracownikom w związku z rozwiązaniem z nimi stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługiwać będzie odprawa pieniężna uzależniona od okresu zatrudnienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Szacowana wysokość rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w Zakładach i Centrali Spółki wyniesie ok. 249 mln zł, a przewidywane oszczędności w skali roku w zakresie kosztów osobowych wynikające z przeprowadzenia zwolnień grupowych wyniosą ok. 423,4 mln zł. W sytuacji uzyskania pozytywnej decyzji Sądu o otwarciu postępowania sanacyjnego koszty zwolnień grupowych Spółka będzie miała możliwość sfinansować z środków z FGŚP" - napisano.
"Proces zwolnień grupowych zostanie poprzedzony analizą wszystkich stanowisk, uwzględniającą m.in. efektywność, znaczenie dla kluczowych operacji oraz potencjał do adaptacji w nowych strukturach organizacyjnych. Priorytetem procesu będzie minimalizacja negatywnego wpływu na kluczowe obszary działalności PKP Cargo" - dodano.
Państwowa spółka w tarapatach
Zarząd PKP Cargo przekonuje, że spółka znalazła się w tak fatalnej sytuacji ze względu na tzw. decyzję węglową rządu Zjednoczonej Prawicy. Przewoźnik został w 2022 r. oddelegowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych pod przywództwem Jacka Sasina do wożenia węgla, gdy Polska odeszła od surowca z Rosji i zaczęto go importować m.in. z Ameryki Południowej.
W efekcie spółka straciła innych kontrahentów, którzy do tak "stabilnego" partnera biznesowego nie wrócili. Jak się okazuje, rekompensaty od państwa PKP Cargo za zadanie specjalne wciąż nie otrzymało.
"W imieniu działających w PKP Cargo Organizacji Związkowych oraz Zarządu PKP Cargo, dbając o interes spółki i jej pracowników, wnosimy o pilne doprowadzenie do wypłaty rekompensaty z tytułu kosztów poniesionych w wyniku wykonania przez PKP Cargo transportu węgla w ilości 4,5 mln ton i rozwiezienia go do rozmieszczonych na terenie całego kraju lokalizacji w terminie do 31 grudnia 2022 r. w związku z decyzjami Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2022 r. i 6 października 2022 r. tzw. Decyzja Węglowa" - napisano w apelu do premiera Donalda Tuska.
Jak wyjaśniał 10 lipca na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. transportu kolejowego p.o. prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka, spółka jest zadłużona, nie reguluje części zobowiązań, nie płaci dużej części faktur, przez co wymaga gruntownych działań restrukturyzacyjnych, ale zachowuje płynność finansową.