Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|

Starożytna chińska zasada "wu wei" jest czymś, czego warto się dziś uczyć. Sposób na udane życie "bez wysiłku"

23
Podziel się:

Życie w pośpiechu i ze świadomością piętrzących się obowiązków w pracy i domu może być przytłaczające. To wpływa na zdrowie psychiczne. W odpowiedzi na ten nowoczesny problem dr Junhong Cao przypomina o starożytnej chińskiej zasadzie "wu wei". Na czym polega?

Starożytna chińska zasada "wu wei" jest czymś, czego warto się dziś uczyć. Sposób na udane życie "bez wysiłku"
"Wu wei" pomaga "prowadzić bardziej zrównoważone i satysfakcjonujące życie" – czytamy w CNBC Make It (Getty Images, Westend61 / Philipp Nemenz)

"Wu wei" jest sztuką odpuszczana, która liczy sobie już 2 tys. lat. Słowa te można przetłumaczyć jako "niedziałanie" lub "działanie bez wysiłku", ale prawdziwa istota tej postawy tkwi znacznie głębiej. Filozofię tę opisuje na stronach serwisu CNBC Make It dr Junhong Cao, nowojorska psycholożka specjalizująca się w zakresie terapii związków, depresji, traumy i zaburzeń osobowości.

Praktykujący zasadę "wu wei" mają pozwolić sprawom dziać się naturalnie i porzucić potrzebę nadmiernej kontroli. "Wu wei" zachęca do działania wtedy, gdy jest to konieczne, ale bez zbędnego wysiłku i napięcia. Badania naukowe potwierdzają, że takie podejście może pomóc w obniżeniu poziomu stresu i niepokoju, jednocześnie zwiększając ogólne poczucie satysfakcji i dobre samopoczucie – podkreśla dr Cao.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Škoda Superb Combi PHEV na trasach Beskidu Śląskiego

Podążanie zasadą "wu wei" pomaga nam "prowadzić bardziej zrównoważone i satysfakcjonujące życie" – czytamy. Jak praktykować "wu wei" w życiu codziennym? Oto trzy wskazówki.

1. Zaakceptuj rzeczywistość taką, jaka jest

Trudne momenty w życiu osobistym czy zawodowym pozostawiają głęboki ślad w psychice. Według wschodniej sztuki odpuszczania wiele problemów i konfliktów wynika z nadmiernej ingerencji człowieka w naturalny porządek rzeczy.

Przejmowanie się sprawami, na które nie mamy żadnego wpływu, nie wnosi nic pozytywnego. Najważniejszym postulatem "wu wei" jest akceptacja danej sytuacji i tzw. niedziałanie, którego nie należy jednak mylić z bierną bezczynnością; chodzi w nim o nieforsowanie swoich interesów za wszelką cenę.

Nie wszystko wygląda się zawsze tak, jak byśmy sobie życzyli, ale z każdej sytuacji możemy wyciągnąć coś pozytywnego – zauważa Cao.

2. Pogódź się z niedoskonałościami

Nic nie jest perfekcyjne, zwłaszcza na samym początku.

Jeśli uczysz się nowego języka lub zaczynasz grać na jakimś instrumencie, licz się z tym, że będziesz się mylił. Możesz czerpać wiedzę z własnych błędów – czytamy.

Zasada "wu wei" zachęca, byśmy pozwalali naszym umiejętnościom rozwijać się przede wszystkim naturalnie i spontanicznie, czyli bez nadmiernej presji i forsowania.

3. Praktykuj mindfulness

Praktykowanie metody mindfulness, zwanej również "uważnością" lub "świadomością", opiera się na pełnym doświadczaniu chwili obecnej – czyli stanu rzeczy, który jest tu i teraz. Kluczowym elementem "wu wei" jest natomiast spokojne przyjęcie tego, co przynosi nam życie, bez kategoryzowania wydarzeń jako "dobre" czy "złe".

Kiedy jesteś w pełni skoncentrowany na otaczających cię szczegółach, takich jak szelest liści czy śpiew ptaków, stajesz się bardziej świadomy tego, co dzieje się wokół ciebie. Wtedy łatwiej osiągnąć stan "wu wei".

Jeśli jesteś przygnębiony, żyjesz przeszłością. Jeśli jesteś niespokojny, żyjesz w przyszłości. Jeśli jesteś spokojny, żyjesz w teraźniejszości – cytuje dr Cao słowa Lao Tzu, starożytnego chińskiego filozofa i założyciela taoizmu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
lifestyle
rozwój osobisty
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
WYRÓŻNIONE
Tytus Andro
rok temu
Zobaczymy jak mądrzy Chińczycy odpuszczą Tajwan.
Anna teresa
rok temu
Proponuję tą zasadę wprowadzić w Izraelu i w strefie Gazy
DawidK
rok temu
W Europie taka filozofia powstała jako stoicyzm.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (23)
XYZ
8 miesięcy temu
Cudowne ,piękne I zapewne bardzo skuteczne by żyć pelnią życia i nie zamartwiać się tym czego nie możemy zmienić lub nie jest ważniejsze od spokojnego pięknego życia
Sylwia
10 miesięcy temu
Ja pracuję w Phinance. Mam pracę którą lubię i w której dobrze zarabiam. Do tego pracuję w elastycznych godzinach, więc bez problemu mogę godzić ją z innymi obowiązkami. Balans w życiu jest dla mnie ważny, więc mega to doceniam.
Monika
rok temu
Od lat po Studium Pracowników Medycznych i Społecznych spełniam się zawodowo jako Asystent osoby niepełnosprawnej. Może nie mam najłatwiejszego zawodu, ale satysfakcja z tej pracy jest niesamowita. Polecam robić zawodowo to co daje nam radość.
Travis
rok temu
Najlepsza zasada w pracy - pracować tylko kiedy trzeba, bez spiny. Robić swoje minimum i pracę zakończyć, wrócić do życia. Proste i skuteczne. A jak są naiwni co chcą "pruć" się dla firmy za nic - niech robią nawet x 10 więcej dla uśmiechu szefa a później wypalenie życiowe i zawał na dokładkę. Szkoda życia na intensywną pracę.
Monia
rok temu
Bez mistrza można to interpretować bardzo na opak. Gdybym zastosowała tę metodę nie wstałabym rano z łóżka... I w południe.... I po południu....🙂🙂🙂🙂
...
Następna strona