"Wu wei" jest sztuką odpuszczana, która liczy sobie już 2 tys. lat. Słowa te można przetłumaczyć jako "niedziałanie" lub "działanie bez wysiłku", ale prawdziwa istota tej postawy tkwi znacznie głębiej. Filozofię tę opisuje na stronach serwisu CNBC Make It dr Junhong Cao, nowojorska psycholożka specjalizująca się w zakresie terapii związków, depresji, traumy i zaburzeń osobowości.
Praktykujący zasadę "wu wei" mają pozwolić sprawom dziać się naturalnie i porzucić potrzebę nadmiernej kontroli. "Wu wei" zachęca do działania wtedy, gdy jest to konieczne, ale bez zbędnego wysiłku i napięcia. Badania naukowe potwierdzają, że takie podejście może pomóc w obniżeniu poziomu stresu i niepokoju, jednocześnie zwiększając ogólne poczucie satysfakcji i dobre samopoczucie – podkreśla dr Cao.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podążanie zasadą "wu wei" pomaga nam "prowadzić bardziej zrównoważone i satysfakcjonujące życie" – czytamy. Jak praktykować "wu wei" w życiu codziennym? Oto trzy wskazówki.
1. Zaakceptuj rzeczywistość taką, jaka jest
Trudne momenty w życiu osobistym czy zawodowym pozostawiają głęboki ślad w psychice. Według wschodniej sztuki odpuszczania wiele problemów i konfliktów wynika z nadmiernej ingerencji człowieka w naturalny porządek rzeczy.
Przejmowanie się sprawami, na które nie mamy żadnego wpływu, nie wnosi nic pozytywnego. Najważniejszym postulatem "wu wei" jest akceptacja danej sytuacji i tzw. niedziałanie, którego nie należy jednak mylić z bierną bezczynnością; chodzi w nim o nieforsowanie swoich interesów za wszelką cenę.
Nie wszystko wygląda się zawsze tak, jak byśmy sobie życzyli, ale z każdej sytuacji możemy wyciągnąć coś pozytywnego – zauważa Cao.
2. Pogódź się z niedoskonałościami
Nic nie jest perfekcyjne, zwłaszcza na samym początku.
Jeśli uczysz się nowego języka lub zaczynasz grać na jakimś instrumencie, licz się z tym, że będziesz się mylił. Możesz czerpać wiedzę z własnych błędów – czytamy.
Zasada "wu wei" zachęca, byśmy pozwalali naszym umiejętnościom rozwijać się przede wszystkim naturalnie i spontanicznie, czyli bez nadmiernej presji i forsowania.
3. Praktykuj mindfulness
Praktykowanie metody mindfulness, zwanej również "uważnością" lub "świadomością", opiera się na pełnym doświadczaniu chwili obecnej – czyli stanu rzeczy, który jest tu i teraz. Kluczowym elementem "wu wei" jest natomiast spokojne przyjęcie tego, co przynosi nam życie, bez kategoryzowania wydarzeń jako "dobre" czy "złe".
Kiedy jesteś w pełni skoncentrowany na otaczających cię szczegółach, takich jak szelest liści czy śpiew ptaków, stajesz się bardziej świadomy tego, co dzieje się wokół ciebie. Wtedy łatwiej osiągnąć stan "wu wei".
Jeśli jesteś przygnębiony, żyjesz przeszłością. Jeśli jesteś niespokojny, żyjesz w przyszłości. Jeśli jesteś spokojny, żyjesz w teraźniejszości – cytuje dr Cao słowa Lao Tzu, starożytnego chińskiego filozofa i założyciela taoizmu.