Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartłomiej Chudy
|

"Mieszkanie za remont". Radni PiS przeciw faworyzowaniu osób z wykształceniem wyższym

8
Podziel się:

Krakowscy radni PiS sprzeciwiają się faworyzowaniu osób z wyższym wykształceniem w miejskim programie "Mieszkanie za remont". Daje on możliwość najmu gminnego lokalu na czas nieokreślony i za czynsz niższy niż komercyjny w zamian za wyremontowanie go.

"Mieszkanie za remont". Radni PiS przeciw faworyzowaniu osób z wykształceniem wyższym
Mieszkanie za remont" w Krakowie faworyzuje osoby po studiach (Adobe, aboutmomentsimages)

Radni PiS w Krakowie podkreślają, że program "Mieszkanie za remont" ma pomagać wszystkim mieszkańcom Krakowa, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, a nie tylko wybranej grupie" – podkreśliła autorka projektu radna Agnieszka Paderewska. W uzasadnieniu czytamy m.in., że to osoby wykonujące prace fizyczne i zarabiające niewiele powyżej płacy minimalnej często mają największe problemy w znalezieniu mieszkania.

Kraków. "Mieszkanie za remont" faworyzuje osoby po studiach

"Wprowadzenie do kwestionariusza kwalifikacji punktowej programu "Mieszkanie za remont" kryterium wykształcenia oraz dodatkowych punktów za tytuł: licencjata, inżyniera (3 pkt/osoba), magistra (5 pkt/osoba), jest w przypadku ww. programu nieuzasadnione i jawnie dyskryminuje mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków, którzy posiadających wykształcenie niższe (np. średnie: techniczne, ogólnokształcące)" - podkreślają krakowscy radni z klubu PiS w projekcie uchwały. I podkreślają, że w tzw. "lukę czynszową, wpadają często przedstawiciele zawodów robotniczych i pracownicy niższego szczebla, którzy bardzo często otrzymują wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej lub niewiele wyższej".

Program "Mieszkanie za remont" każdego roku cieszy się w stolicy Małopolski dużym zainteresowaniem. Podstawowe kryteria kwalifikacyjne do programu to: zamieszkanie w Krakowie z zamiarem pobytu stałego, ale nieposiadanie tutaj własnej nieruchomości oraz kryterium dochodowe. Dodatkowe punkty przewidziano też za posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności czy status repatrianta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Znany ekonomista nie ma wątpliwości. "Cud gospodarczy w Polsce"

W ramach programu "Mieszkanie za remont" Kraków co rok oferuje od 50 do 100 lokali, podczas gdy liczba wniosków jest bliska 1 tysiąca. Miesięczny dochód netto, na jedną osobę, kandydatów do udziału w programie, musi mieścić się w przedziale: 150–350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego; 125–300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego; 100–250 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

Barbara Solak-Zakrzewska z zespołu radców prawnych krakowskiego ratusza zaopiniowała projekt pozytywnie, ale z zastrzeżeniem, że w tej sprawie "zasadnym będzie uzyskanie opinii prezydenta Krakowa oraz właściwej komisji. Radni podkreślają, że wspomniana zmiana nie wpłynie na dochody Krakowa, pozostanie bez wpływu na wydatki i nie wygeneruje dodatkowych kosztów. Rada miasta zajmie się sprawą na obradach w środę 4 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
m-53
4 dni temu
Mają absolutną rację - poziom wykształcenia nie powinien wpływać na przydział mieszkania komunalnego. Prędzej zaświadczenie o niekaralności albo tzw. wywiad środowiskowy. A dla lokalnej społeczności bardziej przydatny będzie solidny glazurnik niż licencjat od gotowania na gazie.
ARTUR
4 dni temu
To nie są mieszkania dla biednych i znających się na naprawach i remontach , to mają być enklawy dla grup osób z wyższym wykształceniem które mają wystarczająco dużo pieniędzy aby przekształcić lokale w apartamenty .
Odra
3 dni temu
U nas we Wrocławiu czarni nic nie remontowali a dostali cały budynek . Remont zrobiło miasto.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
Emeryt
3 dni temu
PiS broni tych słabiej wykształconych, bo to ich elektorat.
Odra
3 dni temu
U nas we Wrocławiu czarni nic nie remontowali a dostali cały budynek . Remont zrobiło miasto.
ARTUR
4 dni temu
To nie są mieszkania dla biednych i znających się na naprawach i remontach , to mają być enklawy dla grup osób z wyższym wykształceniem które mają wystarczająco dużo pieniędzy aby przekształcić lokale w apartamenty .
WARTO
4 dni temu
jeszcze dorzucić pochodzenie i rodowód...jeżeli ktoś ma przodków tych z Palestyny, lub utrwalaczy władzy ludowej , to należy dać mieszkanie za darmo ..wszak mamy socjalizm ...
sklave
4 dni temu
Mieszkanie za remont, wspaniały pomysł, tylko skąd brać pieniądze na remont, skoro na życie brakuje!? Więcej na sklave.aktualnosci