Elektrownia fotowoltaiczna o wyglądzie konia na pustyni Kubuqi została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa 9 lipca 2019 r. Figuruje tam jako największa na świecie elektrownia słoneczna z panelami w kształcie obrazu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tyle kosztowała największa elektrownia w kształcie obrazu
Zbudowana przez China Energy Engineering Group za ponad 2 mld dolarów 200-megawatowa stacja posiada łącznie 709 520 paneli, zajmując powierzchnię około 5,51 km kw. Została uruchomiona 10 grudnia 2018 r.
Część instalacji w kształcie konia składa się z 196 320 paneli słonecznych, zajmując prawie 1,4 km kw., czyli mniej więcej tyle, co 195 boisk piłkarskich.
Taka jest moc elektrowni na Pustyni Kubuqi
Według założeń, dzięki projektowi budowy elektrowni można było jednocześnie osiągnąć cele związane z kontrolą pustynnienia i rozwojem wykorzystania energii odnawialnej. Chińczycy podkreślają, że inwestycja ma duże znaczenie dla rozwoju czystej energii i promocji regionalnego budownictwa.
Według szacunków energia wytwarzana przez elektrownię na Pustyni Kubuqi może wystarczyć do zasilenia ponad trzech milionów chińskich domów. To oznacza też, że jej działanie może pomóc zaoszczędzić ponad milion ton węgla, który jest głównym źródłem energii i zarazem głównym źródłem zanieczyszczeń w Chinach.